Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo Hrvatskoga sabora, na sedmoj sjednici održanoj 20. lipnja 2012. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 06. lipnja 2012. godine.
Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo, na temelju članka 83. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je Prijedlog zakona kao matično radno tijelo.
Predstavnica Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja uvodno je iznijela obrazloženje odrednica ovoga Prijedloga zakona kojim se uređuju uvjeti, postupak i pravne posljedice uključivanja u pravni sustav nezakonito izgrađenih zgrada uvažavanjem prostornih, socijalnih, gospodarskih i tehničkih zahtjeva. Zakonom se definiraju zgrade koje se mogu legalizirati i dijele se u četiri grupe po svojoj složenosti i potrebnim dokumentima koji se moraju podnijeti uz zahtjev za legaliziranje objekta. Naglasila je da će Zakon pojednostaviti, olakšati i pojeftiniti postupak legaliziranja zgrada.
U raspravi članova Odbora istaknuto je da su u dosadašnjem Zakonu pojedine odredbe bile neprecizno definirane što je rezultiralo nejasnoćama u njihovoj primjeni i sporošću u rješavanju predmeta zbog složenosti postupka.
Članovi Odbora su u raspravi ukazali na nedostatak definiranja pojma grubih konstruktivnih građevinskih radova; potrebu uključivanja pojma konstruktivnih zidova u čl.3. st.3. kao sastavnog djela zgrade; definiranja pojma nezavršene zgrade; potrebu jasnog definiranja otvora na međi te definiranja i drugih elemenata koji onemogućuju legaliziranje zgrade poput balkona i lođa; te da se zahtjev za legalizacijom nezakonito izgrađenih pomoćnih zgrada koje su u funkciji jedne osnovne zgrade ne podnosi pojedinačno za svaku od njih, već da se objedine u jednom postupku.
Pojedini članovi Odbora iznijeli su stajalište da je ovaj Zakon na tragu opće legalizacije posebice u području poljoprivrednog zemljišta, zaštićenog obalnog područja mora, te vodnog dobra uz izuzetak. Istaknuto je da Zakonom nije jasno definirano tko je stranka u postupku te da Zakon ne radi veliku razliku između dokumentacije koju je potrebno podnijeti uz zahtjev za izdavanje rješenja o izvedenom stanju za svaku od kategorija građevina. Postavljeno je i pitanje rješavanje problema nelegalno izgrađenih naselja i problema izgradnje infrastrukture za takva naselja.
U raspravi je postavljeno pitanje plaćanja komunalnog doprinosa i istaknuto upozorenje na odredbu kojom se propisuje da su vlasnici zgrade za koju je doneseno rješenje o izvedenom stanju dužni platiti komunalni i vodni doprinos po izvršnosti tog rješenja, dok legalni graditelji isto plaćaju unaprijed. Također je iznesen prijedlog da se uvede drugačija raspodjela sredstava naknade, i to na jednake dijelove, po trećinu za svaku razinu vlasti: državnu, regionalnu i lokalnu.
Članova Odbora upozorili su na nelogičnost odredbe prema kojoj se na nezakonito izgrađenoj zgradi izgrađenoj protivno planu može, protivno prostornom planu ozakoniti najviše dvije etaže, dok se na zgradi građenoj izvan građevinskog područja može ozakoniti čak 4 etaže.
U raspravi na sjednici Odbora sudjelovali su i predstavnici Hrvatske zajednice županija i Udruge gradova u Republici Hrvatskoj koji su članove Odbora upoznali sa svojim primjedbama i prijedlozima vezanim uz ovaj Prijedlog zakona.
Većina članova Odbora je istaknula da ovaj Prijedlog zakona ide u smjeru pravednog rješenja problema nezakonito izgrađenih zgrada vodeći računa o zaštiti prostora i zaštiti okoliša. Naglasili su potrebu pravodobnog informiranja građana o odredbama ovog Zakona, posebno od strane jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (5 glasova „za“, 3 glasa „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese slijedeći
ZAKLJUČAK
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznijeta u raspravi uputit će se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Zlatka Komadinu, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zlatko Komadina