Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo Hrvatskoga sabora, raspravio je na 48. sjednici održanoj 16. rujna 2015. godine Prijedlog zakona o pomorskom dobru i morskim lukama koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 8. srpnja 2015. godine.
Sukladno odredbi stavka 2. članka 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je raspravu o predloženom zakonskom aktu proveo kao zainteresirano radno tijelo.
U uvodnom izlaganju predstavnika Ministarstva pomorstva, prometa i infrastrukture rečeno je da se predloženim Zakonom uređuje pitanje upravljanja pomorskim dobrom i morskim lukama, s obzirom na činjenicu da je pomorsko dobro od iznimne važnosti za Republiku Hrvatsku. Podrazumijeva se obveza društva da očuva pomorsko dobro, a istovremeno sustavnim mjerama i strateškim pristupom stvore mogućnosti boljeg gospodarskog korištenja. Ugrađuju se odrebe Zakona o koncesijama (Narodne novine, broj 143/2012), postupak davanja koncesija, sklapanja ugovora, prestanka važenja koncesija, primjene pravne zaštite i politika koncesije uopće. Uređuje se i pitanje prekršaja na pomorskom dobru, te predloženi Zakon usklađuje s Prekršajnim zakonom (Narodne novine, br. 107/2007, 39/2013 i 157/2013).
U raspravi je istaknuto da se za Republiku Hrvatsku, kao pomorsku zemlju, stvaraju uvjeti za brži i uspješniji gospodarski razvitak, što podrazumijeva ulaganje na pomorskom dobru, posebno u lučku suprastrukturu, ne zanemarujući pritom poštivanje i promicanje pomorskog dobra od važnosti za društvo u cjelini, a uvažavajući i primjenjujući najviše standarde ekološke zaštite pomorskog dobra.
Iskazano je mišljenje o potrebi preispitaivanja odredbe u stavku 4. članka 65. pedloženog Zakona, koji je u korelaciji sa stavkom 2. istoga članka, u odnosu na upravljanje zaštićenim područjima prirode, te ukazano na odredbe Zakona o zaštiti prirode i neusklađenost s njime u pitanju proglašenja zaštite i upravljanja zaštićenim područjima prirode, te spomenut slučaj s kategorijom zaštite posebnih rezervata prirode (npr. Malostonski zaljev i Malo more).
Istaknuto je nezadovoljsto odredbama predloženog zakona prema kojem se dovode u neravnopravan položaj jedinice lokalne samouprave obalnog područja koje do sada nisu osnovale lučke uprave na svom području, u odnosu na jedinice lokalne samouprave koje su bile osnovale svoje lučke uprave, jer one odredbama predloženog Zakona nastavljaju djelovati. Zatraženo je preispitivanje predloženih zakonskih odredbi i ujednačavanje pristupa svim jedinicama lokalne samouprave na ukupnom obalnom području Republike Hrvatske.
Nakon provedene rasprave Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo Hrvatskoga sabora odlučio je većinom glasova (6 „za“, 1 „suzdržan“) predložiti Hrvatskome saboru
ZAKLJUČAK:
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o pomorskom dobru i morskim lukama;
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja izneseni u raspravi upućuju se predlagatelju radi pripreme Konačnog prijedloga zakona.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Zdravka Ronka, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zdravko Ronko