Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo Hrvatskoga sabora, raspravio je na 39. sjednici održanoj 21. studenoga 2014. godine Prijedlog zakona o regionalnom razvoju Republike Hrvatske, s Konačnim prijedlogom zakona koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 6. studenoga 2014. godine.
Sukladno odredbi članka 179. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je raspravu o Konačnom prijedlogu zakona proveo kao zainteresirano radno tijelo.
U uvodnom izlaganju predstavnika predlagatelja, Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije istaknuto je da se predloženim Zakonom prilagođava nacionalni zakonodavni okvir smjernicama kohezijske politike Europske unije, predstavlja podlogu za donošenje strategije urbanog razvoja i priprema je za korištenje fondova Europske unije u financijskom razdoblju 2014 – 2020. godine.
Predloženim zakonom uređuje se mogućnost da slabije razvijena područja uspješnije koriste fondove Europske unije kao izvor financiranja investicija u svojim jedinicama lokalne i područne samouprave, naročito na potpomognutim područjima, te područjima s razvojnim posebnostima. Zakonom se uvodi trajna mjera obveze nadležnog ministarstva za regionalni razvoj da osigura sredstava za sufinanciranje pripreme i provedbe projekata, sukladno proračunskim mogućnostima, u područjima koja prema stupnju razvijenosti najviše zaostaju za prosjekom Europske unije.
U raspravi je izraženo zadovoljstvo predloženim zakonskim tekstom kojem je cilj smanjiti regionalne nejednakosti investicijama u slabije razvijena područja i područja s razvojnim posebnostima. Naglašena je potreba jačeg nastojanja da se iskoriste sredstva fondova Europske unije koja bi se usmjerila u područja koja, prema stupnju razvijenosti, najviše zaostaju za prosjekom Europske unije.
Uz naglasak na potrebi jačanja konkurentnosti regionalnih jedinica ukazano je na uvjete za povlačenje sredstava iz Europskog fonda za regionalni razvoj namijenjenih urbanim područjima. Budući da se ustrojavaju kao urbane aglomeracije, sa središtima u Zagrebu, Splitu, Rijeci i Osijeku, istaknuto je razmišljanje o tome da uz spomenute, u urbanu aglomeraciju budu uključeni i gradovi poput Zadra, Varaždina i Šibenika.
Predloženim se Zakonom na temelju modela ocjenjivanja stupnja razvijenosti utvrđuju potpomognuta područja, te je u vezi s time istaknuto da bi, uz zakonom predviđene, trebalo uzeti u obzir i druge parametre i kriterije kao što su depopulacija područja ili prometna izoliranost određenog kraja.
U raspravi je također istaknut velik broj jedinica lokalne samouprave koje u razvojnom smislu zaostaju za nacionalnim prosjekom Republike Hrvatske. Naglašeno je očekivanje da će, na temelju kriterija iz predloženog zakona i prethodno provedenog postupka ocjenjivanja stupnja razvijenosti, mnoge jedinice lokalne samouprave biti uvrštene u potpomognuta područja, to više što nepravda traje predugo. To je stanje bilo razlogom depopulacije tih krajeva, te je izražena bojazan da bi one u slučaju nečinjenja takvima mogle ostati u budućnosti.
Ministarstvo nadležno za regionalni razvoj trebalo bi pomoći jedinicama lokalne samouprave stručno i financijski u odabiru i pripremi projekata kojima će aplicirati za sredstva iz fondova Europske unije, te da postupak bude objektivan i javan.
Zatraženo je obrazloženje o određivanju prijelaznog razdoblja za one jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave za koje se u godini prije početka novog višegodišnjeg financijskog okvira EU utvrdi da ne ispunjavaju uvjete za zadržavanje statusa potpomognutog područja.
Nakon provedene rasprave Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo Hrvatskoga sabora odlučio je većinom glasova (6 „za“ i 1 „suzdržan“) predložiti Hrvatskome saboru donošenje
ZAKONA O REGIONALNOM RAZVOJU REPUBLIKE HRVATSKE
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Zdravka Ronka, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zdravko Ronko