Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo Hrvatskoga sabora, raspravio je na 35. sjednici održanoj 24. rujna 2014. godine Prijedlog strategije zbrinjavanja radioaktivnog otpada, iskorištenih izvora i istrošenog nuklearnog goriva koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 3. srpnja 2014. godine.
Sukladno odredbi članka 179. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je raspravu o Prijedlogu proveo kao zainteresirano radno tijelo.
U uvodnom izlaganju, predstavnik predlagatelja, Ministarstva zdravlja rekao je da je Vlada Republike Hrvatske 2009. godine izradila Strategiju zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva u sklopu pristupnih pregovora o pristupanju Republike Hrvatske Europskoj uniji, ali smjernice, ciljevi i zaključci nisu provedeni. Stoga Vlada predlaže donošenje nove Strategije u kojoj na sustavan i dugoročan način pristupa rješavanju problematike u skladu sa Zakonom, Direktivom 2011/70/Euratom, odnosno međunarodnim propisima, odgovarajućim smjernicama IAEA i najboljom međunarodnom praksom u tom području. Republika Hrvatska ima obvezu zbrinuti svoj radioaktivni otpad i iskorištene izvore ionizirajućeg zračenja nastale šezdesetgodišnjom primjenom izvora ionizirajućeg zračenja u medicini, industriji, znanosti, vojnoj i javnoj upotrebi. Također ima obvezu sanirati lokacije na kojima se nalaze prirodni radioaktivni materijali, fizički preuzeti i zbrinuti polovicu RAO i ING koji se trenutno skladište u NE Krško, što je obveza koja proizlazi iz Zakona o potvrđivanju Ugovora između dviju država o ulaganju, iskorištavanju i razgradnji Elektrane.
Ravnatelj Državnog zavoda za radiološku i nuklearnu sigurnost istaknuo je da kao članica Europske unije, Republika Hrvatska ima obveze u skladu sa spomenutom Direktivom o uspostavi okvira Zajednice za odgovorno i sigurno zbrinjavanje istrošenog goriva i radioaktivnog otpada, predstaviti Nacionalni program u kojem ce navesti kada, gdje i na koji način zbrinuti ING i RAO, uz primjenu najviših sigurnosnih standarda. Svaka država članica Europske unije ima konačnu odgovornost za uspostavu nacionalnog sustava za sigurno zbrinjavanje RAO i ING koji nastaje na njezinom teritoriju, odnosno kojega je vlasnik, a detalji razrade strateških smjernica nalazit će se u okviru Nacionalnog programa provedbe Strategije koji vlade prema spomenutoj Direktivi moraju donijeti najkasnije do kolovoza 2015. godine.
U raspravi koja je uslijedila članovi Odbora su podržali donošenje Strategije s obzirom na obvezu izrade Nacionalnog programa i strateških smjernica koje iz nje proizlaze.
Postavljeno je pitanje zbog čega se nije pristupilo izradi strateške procjene utjecaja na okoliš s obzirom da je Zakon o zaštiti okoliša predvidio tu obvezu, iako je važeća Uredba o Strateškoj procjeni ne sadrži, a nova još nije donesena.
Također je postavljeno pitanje zbrinjavanja institucionalnog RAO i iskorištenih izvora ionizirajućeg zračenja, te provođenje postupka sanacije lokacija na kojima se nalaze prirodni radioaktivni materijali, s obzirom na potrebu poštivanja obveza da se na tehnološki siguran i za okoliš prihvatljiv način otpad zbrine i potom sanira lokacija, te je postavljeno pitanje o tome tko će snositi financijski trošak toga saniranja.
Budući da svaka zemlja članica Europske unije ima obvezu zbrinjavanja vlastitog radioaktivnog otpada na svom teritoriju (Republika Hrvatska i Republika Slovenija mogu imati zajedničko odlagalište), a izvoz je iznimno dozvoljen u okvirima koje propisuje Direktiva 2006/11 i Direktiva 2011/70 izražena je sumnja u poštivanje propisa iz Direktiva, u državama članicama Unije u kojima su nuklearne elektrane primarni izvori električne energije.
Nakon provedene rasprave Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo Hrvatskoga sabora odlučio je jednoglasno predložiti Hrvatskome saboru donošenje
STRATEGIJE ZBRINJAVANJA RADIOAKTIVNOG OTPADA, ISKORIŠTENIH
IZVORA I ISTROŠENOG NUKLEARNOG GORIVA
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Zdravka Ronka, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zdravko Ronko