Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo Hrvatskoga sabora, raspravio je na 29. sjednici održanoj 26. veljače 2014. godine Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o šumama, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 13. veljače 2014.godine.
Sukladno odredbi članka 179. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je raspravu o predloženom zakonu proveo kao zainteresirano radno tijelo
U uvodnom izlaganju predstavnika predlagatelja, pomoćnik ministra šumarstva pojasnio je smisao predloženih izmjena i dopuna Zakona o šumama (»Narodne novine«, br. 140/2005., 82/2006., 129/2008., 80/2010., 124/2010., 25/2012., 68/2012. i 148/2013.). Prvenstveno je istaknuto da se uređuju pitanja koja reguliraju izdvajanja šume i/ili šumskog zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske iz šumskogospodarskoga područja, na način da se šume i šumska zemljišta, koja se prostornim planom proglase građevinskim područjem, izdvajaju iz šumskogospodarskoga područja Republike Hrvatske stupanjem na snagu prostornog plana kojim su uključene u građevinsko područje. Izdvajanjem prelaze u nadležnost tijela državne uprave kojem je Vlada Republike Hrvatske povjerila upravljanje i raspolaganje državnom imovinom i koordinaciju upravljanja i raspolaganja imovinom u državnom vlasništvu. Istaknuta je važnost šuma i šumskog zemljišta, ali naglašena i potreba stvaranje uvjeta za nove investicije, mogućnost gradnje golf igrališta i kampa u prostornim planom predviđenima na šumi i šumskom zemljištu, koje pritom i nadalje ostaju u šumskogospodarskom području Republike Hrvatske.
Predstavnica Zelene akcije obrazložila je primjedbe i prijedloge koji su u pisanom obliku upućeni na predloženi zakonski tekst.
U raspravi koja je uslijedila zatražen je odgovor na pitanje na koji način, istovremeno zaštiti šume i šumsko zemljište da ne bude uništeno zbog potrebe gradnje objekata i omogućiti investicije u građevinskim zonama, što je gospodarski interes Republike Hrvatske, na što je predstavnik predlagatelja istaknuo da se predloženom dopunom važećeg Zakona propisuje kakve šume mogu biti prema namjeni, i naglasio da su prostori namijenjeni izgradnji golf igrališta i kampova, šume s posebnom namjenom, čime se površina navedenih zahvata u prostoru zaštićuje i ostavlja u šumskogospodarskom području Republike Hrvatske.
Uz ocjenu da se predloženim izmjenama i dopunama Zakona o šumama poboljšava tekst zakona, iskazano je mišljenje da je, uz predložene odredbe bilo potrebno uzeti u obzir i odredbe Zakona o zaštiti prirode i Uredbe o ekološkoj mreži u pitanjima koja se odnose na zaštitu i očuvanje ekološke mreže na području Republike Hrvatske u području šumskih eko sustava, pa i šuma u državnom vlasništvu. Odredbe je potrebno ugraditi u predloženi zakonski tekst na način kako je to uređeno za zaštićene dijelove prirode u Zakonu o zaštiti prirode, sukladno direktivama Europske unije o zaštiti i očuvanju ekološke mreže Natura 2000. Također je sugerirano da se preispita mogućnost i vezano uz rečenu problematiku, koja je u nadležnosti ministarstva nadležnog za šume i šumsko zemljište i ministarstva nadležnog za zaštitu prirode, uredi da se osim nadležnog Ministarstva iz članka 25. stavka 1. Zakona o zaštiti šuma, u ovim izmjenama i dopunama, kod postupka donošenja rješenja o odobrenju šumskogospodarskog plana za pojedinu šumu, pri proglašenju zaštitnom šumom ili šumom s posebnom namjenom, uredi da davanje prethodne suglasnosti ima i nadležno ministarstvo zaštitite prirode.
Nakon provedene rasprave Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo Hrvatskoga sabora odlučio je većinom glasova (7 „za“ i 1 „protiv“) predložiti Hrvatskome saboru donošenje
ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O ŠUMAMA
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Zdravka Ronka, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zdravko Ronko