Odbor za pomorstvo, promet i infrastrukturu

Izvješće Odbora za pomorstvo, promet i infrastrukturu o Prijedlogu odluke o proglašenju gospodarskog pojasa Republike Hrvatske na Jadranskom moru

Odbor za pomorstvo, promet i infrastrukturu Hrvatskoga sabora, na 32. sjednici održanoj 09. travnja 2014. godine, raspravio je Prijedlog odluke o proglašenju gospodarskog pojasa Republike Hrvatske na Jadranskom moru, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio Ivan Šimunović, zastupnik u Hrvatskom saboru, aktom od 29. listopada 2013. godine
 
Odbor je Konačni prijedlog zakona raspravio kao matično radno tijelo, sukladno članku 103. Poslovnika Hrvatskoga sabora.

U raspravi je Odbor raspolagao pisanim Mišljenjem Vlade Republike Hrvatske, Klasa: 022-03/13-12/55, Urbroj: 50301-05/25-14-7 od 30. siječnja 2014. godine.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja istaknuo je da ne postoji niti jedan pravni niti politički razlog koji bi omeo proglašenje gospodarskog pojasa. Podsjetio je na  kronologiju događaja od uspostavljanja Zaštićenog ekološko-ribolovnog pojasa (ZERP) 2003. godine do 2008. godine, kada je u Odluci o izmjeni Odluke o proširenju jurisdikcije Republike Hrvatske na Jadranskom moru, navedeno da se Zaštićeni ekološko-ribolovni pojas Republike Hrvatske privremeno neće primjenjivati na države članice Europske unije od dana 15. ožujka 2008. godine do iznalaženja zajedničkog dogovora u EU duhu. Predlagatelj smatra da je ZERP postao gotovo neprimjenjiv jer je Odluka iz 2003. godine mijenjana u više navrata. Mišljenja je da Republika Hrvatska treba pratiti promjene ribarske politike Europske Unije u cilju zaštite ribljih bogatstava mora jer je i sama Europska unija prepoznala da postojeća ribarska politika nije polučila željene rezultate. Osvrnuo se na rezultate studije „Costs and benefits arising from the establishment of maritime zones in the Mediterranean Sea“ kojom Europska Komisija ističe značaj održivog upravljanja Sredozemljem. Osvrnuo se i na studiju „Costs and benefits arising from the establishment of maritime zones in the Mediterranean Sea“ gdje je za Republiku Hrvatsku navedeno da bi proglašenjem isključivog gospodarskog pojasa neto dobitak od ribarenja sa sadašnjih 31,822,476 € narastao gotovo za trećinu uz druge pozitivne učinke kao što su ekološka zaštita, istraživanje mora i dr.

Pomoćnik ministra pomorstva, prometa i infrastrukture obrazložio je mišljenje Vlade Republike Hrvatske, kao i razloge zbog kojih Vlada ne prihvaća navedeni Prijedlog odluke. Naveo je razloge zbog čega proglašenje isključivog gospodarskog pojasa u ovom trenutku ne bi bilo oportuno. Ocjenjuje da je donošenjem Odluke o proširenju jurisdikcije Republike Hrvatske na Jadranskom moru (Narodne novine, br. 157/2003, 77/2004, 138/2006 i 31/2008) osigurana zaštita prava i interesa Republike Hrvatske sukladno Konvenciji Ujedinjenih naroda o pravu mora te da se kontinuiranim naporima za ojačanje dijaloga s državama članicama i Europskom komisijom u cilju njene pune primjene, osigurava maksimalna ekološka i ribolovna zaštita Jadrana u skladu s legitimnim interesima Republike Hrvatske.

U raspravi većina članova nije podržala Prijedlog odluke o proglašenju gospodarskog pojasa Republike Hrvatske na Jadranskom moru.

Izraženo je mišljenje da je načelno ovu Odluku trebalo donijeti daleko ranije, odnosno još 2003. godine. U načelu Odbor je podržao namjeru predlagatelja, ali obzirom da je Republika Hrvatska članica Europske Unije, dužna je primjenjivati zakonodavstvo dogovoreno na europskoj razini. Osim toga, očekuje se ishod arbitražnog postupka koji se provodi na temelju Sporazuma o arbitraži između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Slovenije tijekom ove ili sljedeće godine.

U osvrtu na  dokument kojeg je dala izraditi Europska Komisija, predsjednica Odbora  istaknula je da je ta studija i napravljena iz razloga što države članice Europske Unije nisu dosegnule standard koji se očekivao. Namjera Europske Komisije je da se uspostavi benefit za sve države članice jer je sadašnja ribarska politika „prelabava“ i zbog toga je prijedlog Komisije da sve države članice proglase gospodarski pojas i dogovore daljnji način suradnje. Istaknula je da je dobro da se otvorila rasprava o ovoj temi, da je potrebno da se dođe do konsenzusa sa susjedima, ali i svim potencijalnim partnerima. Podržala je samu inicijativu predlagatelja uz potrebu dogovora unutar Europske unije kako bi se ribarska politika odvela iz „sive zone“ ekonomije. Republika Hrvatska kao država s velikim morskim resursom mogla bi biti lider u ovom pravcu te bi se za nekoliko godina mogao očekivati dogovor svih članica Europske Unije. U prilog tome je i činjenica da se unutar Europske Unije pripremaju političke inicijative kojima se nastoji pridonijeti potpunom iskorištavanju morskog bogatstva od strane država članica.

Na kraju, naglašeno je da smo kao država članica Europske Unije dio te iste zajednice u kojoj možemo i trebamo aktivnije kreirati zajedničku ribarsku politiku, a ne „zatvoriti vrata“ nekom Odlukom.

Nakon provedene rasprave, Odbor za pomorstvo, promet i infrastrukturu Hrvatskoga sabora većinom glasova (6 ”za”,  1 ”protiv”, 1 ”suzdržan”) odlučio je predložiti Hrvatskom saboru da donese sljedeći zaključak:

NE PRIHVAĆA SE PRIJEDLOG ODLUKE O PROGLAŠENJU GOSPODARSKOG POJASA REPUBLIKE HRVATSKE NA JADRANSKOM MORU


Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio Nadu Turina - Đurić, predsjednicu Odbora, odnosno u slučaju njezine spriječenosti Antu Kulušića, potpredsjednika Odbora.

        PREDSJEDNICA ODBORA
                                Nada Turina – Đurić