Odbor za obitelj, mladež i šport Hrvatskoga sabora na 6. sjednici Odbora, održanoj 4. srpnja 2012. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o udomiteljstvu, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 27. lipnja 2012. godine.
Odbor je Zakon raspravio kao matično radno tijelo, sukladno članku 77. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja je obrazložio razloge za donošenje Zakona, navodeći kao cilj ovih izmjena razvoj izvaninstitucionalnih usluga i unaprjeđenje udomiteljstva, no i usklađivanje odredbi Zakona o udomiteljstvu s važećim Zakonom o socijalnoj skrbi (Narodne novine br. 33/2012).
Tijekom rasprave, članovi Odbora pozitivnim su ocijenili pojednostavljivanje i ubrzavanje postupka za udomljavanje djeteta kod srodničkog udomitelja, kao i izmjene dobne razlike između udomitelja i udomljenog djeteta u nesrodničkom udomiteljstvu. Pozitivnim je ocijenjeno i predloženo rješenje kojim se produžuje smještaj u udomiteljskoj obitelji mlađim punoljetnim osobama koje se nakon završenog školovanja ne mogu zaposliti, premda samo za godinu dana.
Skrenuta je pozornost na potrebu popularizacije udomiteljstva, posebice kroz provođenje edukacije udomitelja, na lokalnoj i regionalnoj razini.
Nadalje, rješenja predložena izmjenama i dopunama Zakona o udomiteljstvu, a koja se odnose na smanjenje potrebne stručne spreme udomitelja ocijenjena su lošima. Od strane predlagatelja naglašeno je kako se smanjivanjem kriterija zapravo privremeno, kroz „prijelazni“ zakon rješava problem na terenu, a taj je da postojeći udomitelji ne zadovoljavaju kriterije i stoga se ne mogu nastaviti baviti udomiteljstvom, čime je ugrožena mogućnost pružanja ove vrste skrbi onolikom broju korisnika kolikomu je ta skrb potrebna.
Također, odredbe aktualnog Zakona o udomiteljstvu koje se odnose na profesionalno udomiteljstvo izmjenama i dopunama Zakona se brišu, uz obrazloženje da profesionalizacija zahtijeva cjelovito uređenje za što nedostaju postupovni akti i financijska sredstva. Naglašeno je kako se udruga udomitelja obratila Odboru s jasno izrečenim stajalištem kako postoji potreba za profesionalnim udomiteljstvom, a takav je i stav struke.
Nakon rasprave, članovi Odbora su većinom glasova (8 glasova „za“, te 4 „suzdržana“ glasa) odlučili su predložiti Hrvatskom saboru donošenje
ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O UDOMITELJSTVU
Na tekst Konačnog prijedloga zakona Odbor podnosi sljedeći
AMANDMAN
na članak 12, koji se mijenja i glasi:
U članku 19. stavku 1. podstavak 3. mijenja se i glasi:
„- u kojoj je udomitelj ili drugi član obitelji osoba društveno neprihvatljivog ponašanja (ovisna o alkoholu, ovisna o drogi, sklona promiskuitetnom ponašanju, koja je u zadnje 3 godine prije podnošenja zahtjeva za obavljanje udomiteljstva pravomoćno osuđena za kazneno djelo protiv života i tijela, protiv slobode i prava čovjeka i građanina, protiv časti i ugleda, protiv spolne slobode, kaznena djela spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta, protiv braka, obitelji i mladeži, protiv imovine, protiv vjerodostojnosti isprava, protiv vrijednosti zaštićenih međunarodnim pravom i za kaznena djela protiv Republike Hrvatske, prema kojoj je izrečena prekršajnopravna sankcija za nasilje u obitelji, te protiv koje se vodi kazneni ili prekršajni postupak za ova djela),".
OBRAZLOŽENJE
S obzirom da je primarna intencija Zakona kvalitetna skrb o korisniku udomiteljske skrbi, smatramo nužnim u Zakonu naglasiti potrebu zaštite korisnika, primarno udomljene djece, od mogućnosti da bude udomljeno u obitelji u kojoj može postati žrtvom zlostavljanja od strane osoba ovisnih o alkoholu, drogama ili osoba sklonih promiskuitetnom ponašanju.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio Jadranku Kosor, dipl.iur., predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
Jadranka Kosor, dipl.iur.