Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina

Izvješće Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 432

13.12.2022.

Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Hrvatskoga sabora na 28. sjednici, održanoj 13. prosinca 2022. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 432 koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada aktom od 9.prosinca 2022.g. 
 
Odbor je Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, s Konačnim prijedlogom zakona razmatrao u svojstvu zainteresiranog radnog tijela. 

Uvodno je predstavnik predlagatelja mijenja u dijelu koji se odnosi na decentraliziranu funkciju socijalne skrbi, jer su centri za socijalnu skrb prestaju s radom istekom 31. prosinca 2022., a od 1. siječnja 2023. poslove centara za socijalnu skrb preuzima Hrvatski zavod za socijalni rad. Radi usklađivanja s odredbama Zakona o vatrogastvu mijenjaju se odredbe Zakona na način da jedinice lokalne samouprave koje nisu preuzele decentraliziranu funkciju vatrogastva udio za decentraliziranu funkciju vatrogastva od 1% ne mogu preraspodijeliti na ostale decentralizirane funkcije već se sredstva koriste isključivo za financiranje vatrogasne mreže.

U raspravi je ukazano je u najnerazvijenijim i najsiromašnijim područjima došlo da najveće depopulacije što je pokazao zadnji popis stanovništva, a što će utjecati na sredstva koja se dodjeljuju iz proračuna putem fonda za izravnanje. Mijenjaju se odredbe čl. 8 Zakona u odnosu na određivanje referentne vrijednosti no ne i čl. 9 Zakona te ta sredstva ovise o broju stanovnika pojedine jedinice lokalne samouprave. Obzirom na to najsiromašnije jedinice lokalne samouprave dobivat će manje sredstava, što će posljedićno dovesti do dalje depopulacije jer nemaju dovoljno novaca za škole, rasvjetu te druge nužne sadržaje koje financiraju.  Radi se o zatvorenom krugu jer se depopulacija uzrokovana nerazvijenošću dodatno povećava budući da građani biježe iz područja u kojima  nije dovoljno razvijena infrastruktura. Kompenzaciskim mjerama i fondom za izravnanje potaknuo je razvoj nerazvijenih jedinica lokalne samouprave koje su stvorile pretpostavke za povlačenje sredstava iz Europskih fondova. Važno je da se taj trend nastavi, bilo drugačijim izračunom ili na neki drugi način. U pojedinim mjestima nema prijevoza za učenike, a kad nema prievoza za učenike nema ni za stanovništvo. U tom se dijelu ne možemo osloniti samo na udruge civilnog društva koje će odvesti nekoga do bolnice već se treba iznaći rješenje. Dobar primjer su potpore koje se osiguravaju za stanovništvo na otocima, te se financira trajekti, te bi slična rješenja morali žurno naći za najnerazvijenije jedinice lokalne samouprave.
 
Nakon provedene rasprave Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina je većinom glasova (7 glasova «ZA» i 1 glas «SUZDRŽAN») odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje:

ZAKONA O IZMJENAMA ZAKONA O FINANCIRANJU JEDINICA LOKALNE I PODRUČNE (REGIONALNE) SAMOUPRAVE

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio prof. dr. sc. Milorada Pupovca, predsjednika Odbora, a u slučaju njegove spriječenosti dr. sc. Zlatka Hasanbegovića, potpredsjednika Odbora.  

PREDSJEDNIK ODBORA
prof. dr. sc. Milorad Pupovac