Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina

Izvješće Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina o Prijedlogu zakona o elektroničkim medijima, P.Z.E. br. 62

24.11.2020.

Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Hrvatskoga sabora na 3. sjednici, održanoj 24. studenog 2020. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o elektroničkim medijima, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada aktom od 12. studenog 2020. godine.

Odbor je o Prijedlogu zakona o elektroničkim medijima raspravljao sukladno čl. 127. Poslovnika Hrvatskog sabora kao zainteresirano radno tijelo.

Predstavnica predlagatelja uvodno je obrazložila kako se Zakon usklađuje s direktivom EU o audiovizualnim medijskim uslugama te se propisuju pravila za platforme za dijeljenje video sadržaja, te mjere kojima se osigurava da programi ne djeluju štetno na razvoj maloljetnika. Prijedlogom zakona drugačije se definiraju audiovizualne medijske usluge, uvodi se veća transparentnost vezana uz vlasničku strukturu i financiranje elektroničkih medija. Audiovizualno oglašavanje mora biti lako prepoznatljivo te ne smije koristiti podsvjesne tehnike, niti se oglašavanjem smije dovoditi u pitanje ljudsko dostojanstvo, promicati diskriminaciju ni poticati ponašanje koje šteti zdravlju, sigurnosti i zaštiti okoliša. Zabranjeno je oglašavanje cigareta, duhanskih proizvoda i elektroničkih cigareta. Zabranjeno je oglašavanje alkoholnih proizvoda koje je usmjereno na maloljetnike ili poticanje neumjerene potrošnje alkohola. Audiovizualne medijske usluge ne smiju poticati na nasilje ili mržnju usmjerenu protiv grupa ili člana grupe, koji se temelje na diskriminaciji na osnovi spola, rase, boje kože, etničkog ili socijalnog podrijetla, genetskih obilježja, jezika, religije ili uvjerenja, političkog ili bilo kojeg drugog mišljenja, pripadnosti nacionalnoj manjini, imovine, rođenja, invalidnosti, dobi, seksualne orijentacije ili državljanstva.

U raspravi je načelno podržan Prijedlog zakona, a osobito pružanje veće zaštite od širenja govora mržnje putem medija, te veća zaštita maloljetnika od programskih sadržaja i oglašavanja koji bi mogli štetiti njihovom razvoju. Istaknuto je i kako bi se do izrade konačnog prijedloga zakona trebalo razmisliti da se, uz sankcioniranje novčanim kaznama, uvedu i zaštitne mjere elektroničkim medijima kod kojih je utvrđeno da su širili govor mržnje, a mjere bi se sastojale iz obveze emitiranja sadržaja kojima se promiče tolerancija prema nekim od grupa koje su bile mete diskriminacije. Vezano uz prekršajne odredbe, istaknuto je kako bi trebalo razmisliti da prekršajne sankcije budu određene prema veličini koncesionara i  stupnju ugrožavanja zaštićenog dobra. To što je za čak 104 prekršaja određena prekršajna kazna od 100.000,00 kn do 1.000.000,00 kn moglo bi s jedne strane dovesti do arbitrarnosti, a s druge do utjecaja na slobodu medija. Istaknuto je kako bi se do drugog čitanja trebale doraditi odredbe o odgovornosti nakladnika za sadržaj koji produciraju korisnici. Napomenuto je kako bi trebalo razmisliti o uvođenju kvota za nacionalne manjine, bilo ovim zakonom, bilo Zakonom o Hrvatskoj radioteleviziji, s ciljem osiguranja programskihog sadržaja o nacionalnim manjinama. Pozdravljena je odredba Prijedloga zakona kojom se putem Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija posebno potiče financiranje programa i sadržaja elektroničkih publikacija koji su usmjereni na sadržaje od javnog interesa, posebice programa za nacionalne manjine, ravnopravnost spolova, ravnopravnost spolnih orijentacija i rodnih identiteta, programa za djecu i mlade, programa za invalide i dr.

Nakon provedene rasprave Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina većinom je glasova (7 glasova «ZA» i 1 glas „SUZDRŽAN“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje sljedećih z a k lj u č a k a

1. Prihvaća se Prijedlog zakona o elektroničkim medijima,
2. Stajališta, primjedbe, prijedlozi i mišljenja izneseni u raspravi o Prijedlogu zakona upućuju se predlagatelju radi pripreme Konačnog prijedloga zakona.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio prof.dr.sc. Milorada Pupovca, predsjednika Odbora, a u slučaju njegove spriječenosti dr.sc. Zlatka Hasanbegovića, potpredsjednika Odbora.


PREDSJEDNIK ODBORA
prof. dr. sc. Milorad Pupovac