Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina

Izvješće Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina s rasprave o Izvješću o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije za 2012. godinu

Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Hrvatskoga sabora razmotrio je, na 34. sjednici održanoj 16. listopada 2013. godine, Izvješće o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije za 2012. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Agencija za elektroničke medije, aktom od 21. kolovoza 2013. godine.

Odbor je navedeno Izvješće razmatrao kao zainteresirano radno tijelo. Pri tome je sukladno  djelokrugu utvrđenom Poslovnikom Sabora, posebno razmatrano ostvarivanje  uloge Vijeća i Agencije u provedbi odredbi Zakona o elektroničkim medijima kojima je uz ostalo, kao djelatnost od interesa za Republiku Hrvatsku, definirano objavljivanje TV i radijskih programa koji se odnose na ostvarivanje prava na javno informiranje, i osobito na ostvarivanje ljudskih i političkih prava građana i prava nacionalnih manjina, kao i na promicanje ravnopravnosti spolova i prava osoba s invaliditetom.

S tim u svezi, posebno je raspravljeno u kojoj mjeri  je Vijeće podržavalo proizvodnju i emitiranje navedenih programskih sadržaja u postupku raspodjele sredstva Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.
Odbor je također razmotrio i ostvarivanje zakonom utvrđene obveze Vijeća u pogledu nadzora namjenskog trošenja sredstava Fonda, te ostvarivanje obveza Vijeća u slučajevima kada pojedini nakladnici elektroničkih medija krše Zakon emitirajući programske sadržaje  koji mogu značiti promicanje diskriminacije na temelju spola, rase, etničke pripadnosti, nacionalnosti, vjere ili uvjerenja, invalidnosti, dobi ili spolne orijentacije.
Konstatirano je da je u nekim segmentima bilo poboljšanja u odnosu na prethodno razdoblje, kao kada je u pitanju promicanje svijesti o ravnopravnosti spolova, pa su tako povećana sredstva za tu namjenu kao i broj televizijskih i radijskih emisija koje se bave tim pitanjem.

Međutim, kada je u pitanju pristup manjina sredstvima javnog priopćavanja i programi namijenjeni očuvanju jezika pripadnika nacionalnih manjina, stanje je i dalje nezadovoljavajuće. Za TV programe te vrste iz sredstava Fonda izdvojen je nešto veći iznos nego u 2011. godini, ali je i pored toga smanjen postotni udio tih programa u ukupno raspodijeljenim sredstvima Fonda, od 9,1% koliko je iznosio u 2011. godini na 7,1% u 2012. godini, uslijed čega je smanjen i postotni udio programa namijenjenih nacionalnim manjinama u ukupnom broju programa poticanih sredstvima Fonda sa 9,7%  u 2011. godini na 8,1%  u 2012. godini. Situacija je još nepovoljnija kada su u pitanju radio programi namijenjeni nacionalnim manjinama, za koje su sredstva dodijeljena iz Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija u 2012. godini manja za oko 18,8% nego u 2011. godini.

Naglašeno je također da iz Izvješća nije razvidno jesu li sredstva Fonda namjenski korištena od strane TV i radio nakladnika kojima su dodijeljena, obzirom da o tome u Izvješću nema detaljnijih podataka, iako je nadzor namjenskog trošenja tih sredstava jedna od zakonskih zadaća Vijeća.

U raspravi je također ponovno pokrenuto pitanje reagiranja na pojave govora mržnje u elektroničkim medijima, osobito u elektroničkim publikacijama - internetskim portalima, odnosno na forumima i komentarima na pojedine članke, te ukazano na odgovornost nakladnika za takve pojave. Istaknuto je da, uz puno poštivanje prava na slobodu izražavanja, nakladnici  jednako tako imaju obvezu i onemogućiti prelazak tog prava u izražavanje govora mržnje i promoviranje ideja koje su suprotne temeljenim vrijednostima Ustava Republike Hrvatske. Istaknuto je da ukoliko se nakladnici odluče za objavljivanje komentara na svoje članke onda moraju imati obvezu osigurati i administratora koji će onemogućiti objavljivanje tekstova koji sadrže govor mržnje, ili odustati od mogućnosti komentiranja članaka, jer to i nije njihova obveza. S tim vezi ukazano je na obvezu Vijeća da uloži dodatne napore kako bi se ovakve pojave onemogućile, jer do sada poduzete mjere očito nisu dale očekivane učinke.


Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (6 „za“ i 2 „suzdržana“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru da prihvati


Izvješće o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije za 2012. godinu


Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio dr. Furia Radina, predsjednika Odbora.

                                                                                           PREDSJEDNIK ODBORA

                                                                                               dr. sc.  Furio Radin