Odbor za gospodarstvo

Izvješće Odbora za gospodarstvo o Prijedlogu zakona o poticanju ulaganja, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z.E. br. 282

24.05.2022.

Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora je na svojoj 40. sjednici održanoj 24. svibnja 2022. godine razmotrio Prijedlog zakona o poticanju ulaganja, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z.E. br. 282, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 19. svibnja 2022. godine. 

Odbor za gospodarstvo je na temelju članka 75. Poslovnika Hrvatskoga sabora raspravio predloženi akt u svojstvu matičnoga radnog tijela.     

U uvodnom izlaganju predstavnica predlagatelja je istaknula da je važeći Zakon o poticanju ulaganja, od 2015. godine do danas izmijenjen i dopunjen četiri puta, iz kojeg razloga je izrađen potpuno novi zakonski Prijedlog.
Uz već izvršeno usklađenje zakonodavnog okvira s europskim zakonodavstvom, dodatno se usklađujemo s relevantnom pravnom stečevinom EU (Uredba Komisije (EU) 2021/1237 od 23. srpnja 2021. o izmjeni Uredbe (EU) br. 651/2014.
Temeljna pitanja koja se žele urediti predloženim zakonom i dalje su između ostalog izravno povezana sa ublažavanjem posljedica izazvanih pandemijom COVID-19.

Glavne smjernice Prijedloga novog Zakona o poticanju ulaganja su: 
1.    uvodi se nova odredba kojom se u slučaju privremenog ili trajnog smanjenja broja zaposlenika povezanih s projektom ulaganja u razdoblju od 1. siječnja 2020. do 30. lipnja 2021. zbog pandemije COVID-19, korisnicima regionalnih potpora za ulaganje to smanjenje neće smatrati kršenjem obaveze očuvanja novootvorenih radnih mjesta na predmetnom području,

2.    u kontekstu otvaranja novih radnih mjesta i  ublažavanja negativnih gospodarskih posljedica pandemije COVID-19, omogućit će se korisnicima potpora za ulaganje da se uz već odobreno jednogodišnje produljenje trogodišnjeg razdoblja realizacije projekta ulaganja čija se realizacija preklapa s razdobljem početka pandemije COVID-19, omogući još jedna dodatna godina za otvaranje planiranih novih radnih mjesta povezanih s projektom ulaganja,

3.    usklađenje s novom Kartom regionalnih potpora Republike Hrvatske. 

4.    sniženje kriterija visine registrirane stope nezaposlenosti kao preduvjeta za korištenje bespovratne novčane potpore za opravdane troškove otvaranja novih radnih mjesta,

5.    sniženje kriterija visine registrirane stope nezaposlenosti kao preduvjeta za korištenje bespovratne novčane potpore za kapitalne troškove projekta ulaganja.

Također, predstavnica predlagatelja je iznijela nekoliko statističkih pokazatelja.
Planirana visina ulaganja za 1.323 prijavljena projekta ulaganja (odobreni i projekti u obradi) iznosi preko 55,8 milijardi kuna uz planirano otvaranje 33.981 novog radnog mjesta:
 - od toga 30,4 milijarde kuna i 13.810 novih radnih mjesta odnosi se na projekte ulaganja od strane velikih poduzetnika, 
- dok se više od 25,4 milijardi kuna uz planirano otvaranje 20.171 novog radnog mjesta odnosi na projekte ulaganja malih i srednjih poduzetnika. 
Navedeni projekti ulaganja odnose se na turizam (14,7 %), metaloprerađivačku industriju (14,4 %), ICT (12 %), drvno-prerađivačku industriju (10 %), proizvodnju strojeva i opreme (7,1 %), prehrambeno-procesnu industriju (6,2 %), proizvodnju proizvoda od gume i plastike (4,9 %), proizvodnju proizvoda za građevinarstvo (3,3 %), tiskarsku industriju, tekstilnu industriju, farmaceutsku industriju te proizvodnju električne opreme i transformatora, distribuciju i logistiku i reciklažu s udjelima manjim od 3 %. 
Potvrdu o statusu korisnika potpore za ulaganje do kraja 2021. dobilo je 706 poduzetnika (679 trgovačkih društava i 27 obrta, odnosno 336 malih, 206 srednjih i 164 velika poduzetnika).
 Od ukupnog broja korisnika, njih 24 je u međuvremenu odustalo od projekta ulaganja, dva poduzetnika su iskoristila maksimalni intenzitet potpore iz drugih izvora, dok je osam poduzetnika izgubilo status korisnika zbog neispunjavanja uvjeta Zakona. 
Ukupna vrijednost 672 odobrena projekta ulaganja iznosi približno 30 milijardi kuna (29,66) uz otvaranje gotovo 23.500 novih radnih mjesta (23.467). 
Od toga:
 - 17,48 milijarde kuna i 10.421 novo radno mjesto odnosi se na projekte ulaganja velikih poduzetnika, 
- preko 12,18 milijardi kuna uz planirano otvaranje 13.046 novih radnih mjesta odnosi se na male i srednje poduzetnike.
Što se tiče nove Karte regionalnih potpora za razdoblje 2022. – 2027. godine, koja je na snazi od 1. siječnja 2022. godine, a sastoji se od četiri NUTS II regije - Panonska Hrvatska, Sjeverna Hrvatska, Jadranska Hrvatska i Grad Zagreb, radi se razlika u smislu veličine poduzetnika i prava na dodjelu potpore za početno ulaganje.
 U NUTS II regijama Panonska Hrvatska, Sjeverna Hrvatska i Jadranska Hrvatska mogu se dodijeliti potpore svim poduzetnicima za bilo koju vrstu početnog ulaganja, dok se u NUTS II regiji Grad Zagreb velikim poduzetnicima mogu dodijeliti potpore isključivo za početno ulaganje u novu ekonomsku djelatnost u dotičnom području.

Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova, sa 7 (sedam) „ZA“ i 2 (dva) „SUZDRŽANA“ odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje

ZAKONA O  POTICANJU ULAGANJA

Za svog izvijestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Žarka Tušeka, predsjednika Odbora.


                            PREDSJEDNIK ODBORA 

                                         Žarko Tušek