39. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za obranu o Prijedlogu odluke o upućivanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske na dužnostima u NATO zapovjednoj strukturi, NATO strukturi snaga i drugim nacionalnim (multinacionalnim) zapovjedništvima u operacije i druge aktivnosti u inozemstvu pod vodstvom NATO-a
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora, na 39. sjednici održanoj 22. rujna 2015. godine, raspravljao je o Prijedlogu odluke o upućivanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske na dužnostima u NATO zapovjednoj strukturi, NATO strukturi snaga i drugim nacionalnim (multinacionalnim) zapovjedništvima u operacije i druge aktivnosti u inozemstvu pod vodstvom NATO-a, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 17. rujna 2015. godine.
Uz Prijedlog odluke, Vlada Republike Hrvatske dostavila je i Odluku o prethodnoj suglasnosti Predsjednice Republike i vrhovne zapovjednice Oružanih snaga Republike Hrvatske.
Odbor je na temelju članka 71. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao matično radno tijelo.Temeljem članka 247. stavka 3. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je proveo objedinjenu raspravu o Prijedlogu odluke o upućivanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske na dužnostima u NATO zapovjednoj strukturi, NATO strukturi snaga i drugim nacionalnim (multinacionalnim) zapovjedništvima u operacije i druge aktivnosti u inozemstvu pod vodstvom NATO-a i o Izvješću o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske koji su upućeni na rad u NATO zapovjednu strukturu i NATO strukturu snage i druga nacionalna (multinacionalna) zapovjedništva u operacijama i drugim aktivnostima u inozemstvu pod vodstvom NATO-a.
Predstavnica predlagatelja u uvodnom obrazloženju detaljno je obrazložila predloženu Odluku, te je naglasila da se istom predlaže povećanje broja pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u odnosu na prethodnu Odluku (od 6. prosinca 2013.) za 60 pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske, zbog ustrojavanja Nacionalnog razmjestivog komunikacijskog modula koji je u sastavu NATO zapovjedne strukture.
Nadalje je naglasio da se u 2016. I 2017. godini u operacije i druge aktivnosti u inozemstvu pod vodstvom NATO-a mogu istodobno uputiti najviše 80 pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske.
Odbor je bez rasprave, jednoglasno (9 glasova „za“) Hrvatskome saboru predložio da donese
Odluku o upućivanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske na dužnostima u NATO zapovjednoj strukturi, NATO strukturi snaga i drugim nacionalnim (multinacionalnim) zapovjedništvima u operacije i druge aktivnosti u inozemstvu pod vodstvom NATO-aZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora Tomislava Ivića, prof.
PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Ivić, prof. - ×
Izvješće Odbora za obranu s rasprave o Izvješću o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske koji su upućeni na rad u NATO zapovjednu strukturu, NATO strukturu snaga i druga nacionalna (multinacionalna) zapovjedništva u operacijama i drugim aktivnostima u inozemstvu pod vodstvom NATO-a
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora, na 39. sjednici održanoj 22. rujna 2015. godine, raspravljao je o Izvješću o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske koji su upućeni na rad u NATO zapovjednu strukturu, NATO strukturu snaga i druga nacionalna (multinacionalna) zapovjedništva u operacijama i drugim aktivnostima u inozemstvu pod vodstvom NATO-a, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 17. rujna 2015. godine.
Odbor je na temelju članka 71. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao matično radno tijelo.
Temeljem članka 247. stavka 3. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je proveo objedinjenu raspravu o Izvješću o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske koji su upućeni na rad u NATO zapovjednu strukturu, NATO strukturu snaga i druga nacionalna (multinacionalna) zapovjedništva u operacijama i drugim aktivnostima u inozemstvu pod vodstvom NATO-a i o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske koji su upućeni na rad u NATO zapovjednu strukturu, NATO strukturu snaga i druga nacionalna (multinacionalna) zapovjedništva u operacijama i drugim aktivnostima u inozemstvu pod vodstvom NATO-a.
Predstavnica predlagatelja u uvodnom obrazloženju detaljno je obrazložila predmetno Izvješće te je naglasila da je Republika Hrvatska ulaskom u punopravno članstvo NATO-a prihvatila obvezu sudjelovanja u radu zajedničkih tijela NATO-a, ponajprije u zapovjedništvima i stožerima. Republika Hrvatska trenutno u NATO zapovjednoj strukturi popunjava 18 pozicija (od toga sedam stožernih) a u studenom ove godine uputiti će na dužnost u Napulj i brigadnog generala.Odbor je bez rasprave, jednoglasno (9 glasova „za“) Hrvatskome saboru predložio da donese z a k lj u č a k:
Prihvaća se Izvješće o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske koji su upućeni na rad u NATO zapovjednu strukturu, NATO strukturu snaga i druga nacionalna (multinacionalna) zapovjedništva u operacijama i drugim aktivnostima u inozemstvu pod vodstvom NATO-aZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora Tomislava Ivića, prof.
PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Ivić, prof. - ×
Izvješće Odbora za obranu s rasprave o Izvješću o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operacijama potpore miru Ujedinjenih naroda od 1. listopada 2014. godine do 31. kolovoza 2015. godine
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora, na 39. sjednici održanoj 22. rujna 2015. godine, raspravljao je o Izvješću o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operacijama potpore miru Ujedinjenih naroda od 1. listopada 2014. godine do 31. kolovoza 2015. godine, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 17. rujna 2015. godine.
Odbor je na temelju članka 71. Poslovnika Hrvatskoga sabora predmetno Izvješće razmatrao kao matično radno tijelo.Temeljem članka 247. stavka 3. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je proveo objedinjenu raspravu o Izvješću o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operacijama potpore miru Ujedinjenih naroda od 1. listopada 2014. godine do 31. kolovoza 2015. godine, o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operacijama potpore miru Ujedinjenih naroda, o Prijedlogu odluke o prelasku granice Republike Hrvatske oružanih snaga država članica NATO-a i Oružanih snaga Republike Hrvatske angažiranih u okviru Združenih snaga visoke spremnosti iz sastava snaga za brzi odgovor NATO-a, o Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru KFOR na Kosovu i o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u misiji potpore miru „RESOLUTE SUPPORT“ u Afganistanu.
Predstavnica predlagatelja u uvodnom obrazloženju detaljno je obrazložila predmetno Izvješće, naglasivši da je tijekom izvještajnog razdoblja u operacijama potpore miru Ujedinjenih naroda sudjelovalo sveukupno 19 pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske. Na dan 31. kolovoz 2015. godine u tri operacije potpore miru Ujedinjenih naroda sudjeluju 16 pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske i to u operaciji UNMOGIP u Indiji i Pakistanu (8), MINURSO u Zapadnoj Sahari (7) i UNIFIL u Libanonu (1).
Nakon uvodnog obrazloženja, Odbor je bez rasprave, jednoglasno (9 glasova „za“) odlučio Hrvatskome saboru predložiti da donese sljedeći z a k lj u č a k:
Prihvaća se Izvješće o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operacijama potpore miru Ujedinjenih naroda od 1. listopada 2014. godine do 31. kolovoza 2015. godine.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora Tomislava Ivića, prof.
PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Ivić, prof. - ×
Izvješće Odbora za obranu o Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru KFOR na Kosovu
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora, na 39. sjednici održanoj 22. rujna 2015. godine, raspravljao je o Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru KFOR na Kosovu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 17. rujna 2015. godine.
Uz Prijedlog odluke, Vlada Republike Hrvatske dostavila je i Odluku o prethodnoj suglasnost Predsjednice Republike i vrhovne zapovjednice Oružanih snaga Republike Hrvatske.
Odbor je na temelju članka 71. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao matično radno tijelo.
Temeljem članka 247. stavka 3. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je proveo objedinjenu raspravu o Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru KFOR na Kosovu, o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operacijama potpore miru Ujedinjenih naroda, o Prijedlogu odluke o prelasku granice Republike Hrvatske oružanih snaga država članica NATO-a i Oružanih snaga Republike Hrvatske angažiranih u okviru Združenih snaga visoke spremnosti iz sastava snaga za brzi odgovor NATO-a, o Izvješću o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operacijama potpore miru Ujedinjenih naroda od 1. listopada 2014. do 31. kolovoza 2015. godine, i o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u misiji potpore miru „RESOLUTE SUPPORT“ u Afganistanu.
U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja istakla je da se u području operacije KFOR-a trenutno nalazi 19. Hrvatski kontingent sa 22 pripadnika Oružanih snaga. Zadaća glavnine snaga hrvatskoga kontingenta je zračni transport ljudi i opreme te logistička potpora. Nadalje je naglasio, da se Odlukom predlože da se u 2016. godini, u operaciju potpore miru KFOR na Kosovu uputilo do 35 pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske, isto kako bi se dosadašnji angažman nastavio te da bi se ostvarila mogućnost proširenog doprinosa Republike Hrvatske u operaciji KFOR na Kosovu.
Nakon uvodnog obrazloženja, Odbor je bez rasprave, jednoglasno (9 glasova „za“) Hrvatskome saboru predložio da donese:
Odluku o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru KFOR na KosovuZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora Tomislava Ivića, prof.
PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Ivić, prof. - ×
Izvješće Odbora za obranu o Prijedlogu odluke o prelasku granice Republike Hrvatske oružanih snaga država članica NATO-a i Oružanih snaga Republike Hrvatske angažiranih u okviru Združenih snaga visoke spremnosti iz sastava snaga za brzi odgovor NATO-a
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora, na 39. sjednici održanoj 22.. rujna 2015. godine, raspravljao je o Prijedlogu odluke o prelasku granice Republike Hrvatske oružanih snaga država članica NATO-a i Oružanih snaga Republike Hrvatske angažiranih u okviru Združenih snaga visoke spremnosti iz sastava snaga za brzi odgovor NATO-a, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 17. rujna 2015. godine.
Uz Prijedlog odluke, Vlada Republike Hrvatske dostavila je i Odluku o prethodnoj suglasnosti Predsjednice Republike i vrhovne zapovjednice Oružanih snaga Republike Hrvatske.
Odbor je na temelju članka 71. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao matično radno tijelo.
Temeljem članka 247. stavka 3. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je proveo objedinjenu raspravu o Prijedlogu odluke o prelasku granice Republike Hrvatske oružanih snaga država članica NATO-a i Oružanih snaga Republike Hrvatske angažiranih u okviru Združenih snaga visoke spremnosti iz sastava snaga za brzi odgovor NATO-a, o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operacijama potpore miru Ujedinjenih naroda, o Izvješću o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operacijama potpore miru Ujedinjenih naroda od 1. listopada 2014. do 31. kolovoza 2015. godine, o Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru KFOR na Kosovu i o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u misiji potpore miru „RESOLUTE SUPPORT“ u Afganistanu.
Predstavnica predlagatelja u uvodnom obrazloženju detaljno je obrazložila predloženu Odluku, te je naglasila da se Akcijski plan za spremnost Saveza koji je donijet u rujnu 2014. godine sastoji od dva dijela: mjere osiguranja i mjere adaptacije - unutar koje su ustrojene Združene snage visoke spremnosti. Razina spremnosti Združenih snaga, kad su u stanju pripravnosti, je unutar nekoliko dana. Združene snage visoke spremnosti suprotstavio bi se protivniku koji je već napao teritorij Saveza ili bi se razmjestile na granici Saveza u slučaju neposredne prijetnje. Stoga je potrebno unaprijed donijeti odluku o odobravanju prelaska granice Republike Hrvatske i prelasku granice dijela Oružanih snaga republike Hrvatske deklariranih u Združene snage visoke spremnosti.
Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno (9 glasova „za“) Hrvatskome saboru predložio da donese:
Odluku o prelasku granice Republike Hrvatske oružanih snaga država članica NATO-a i Oružanih snaga Republike Hrvatske angažiranih u okviru Združenih snaga visoke spremnosti iz sastava snaga za brzi odgovor NATO-aZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora Tomislava Ivića, prof.
PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Ivić, prof. - ×
Izvješće Odbora za obranu o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u misiji potpore miru „RESOLUTE SUPPORT“ u Afganistanu
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora, na 39. sjednici održanoj 22. rujna 2015. godine, raspravljao je o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u misiji potpore miru „RESOLUTE SUPPORT“ u Afganistanu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 17. rujna 2015. godine.
Uz Prijedlog odluke, Vlada Republike Hrvatske dostavila je i Odluku o prethodnoj suglasnost Predsjednice Republike i vrhovne zapovjednice Oružanih snaga Republike Hrvatske.
Odbor je na temelju članka 71. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao matično radno tijelo.
Temeljem članka 247. stavka 3. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je proveo objedinjenu raspravu o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u misiji potpore miru „RESOLUTE SUPPORT“ u Afganistanu, o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operacijama potpore miru Ujedinjenih naroda, o Prijedlogu odluke o prelasku granice Republike Hrvatske oružanih snaga država članica NATO-a i Oružanih snaga Republike Hrvatske angažiranih u okviru Združenih snaga visoke spremnosti iz sastava snaga za brzi odgovor NATO-a, o Izvješću o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operacijama potpore miru Ujedinjenih naroda od 1. listopada 2014. do 31. kolovoza 2015. godine, o Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru KFOR na Kosovu.
Predstavnica predlagatelja u uvodnom obrazloženju detaljno je obrazložila predloženu Odluku, naglasivši da Republika Hrvatska nastavkom sudjelovanja u misiji potpore miru „RESOLUTE SUPPORT“ u Afganistanu daje svoj doprinos očuvanju dosadašnjih postignuća operacije ISAF na području stabilizacije i izgradnje sigurnosti u Afganistanu s ciljem omogućavanja daljnjeg prijenosa odgovornosti na ANSDF. Stoga se predlaže da se u misiju potpore miru „RESOLUTE SUPPORT“ u Afganistanu od 1. siječnja 2016. do 30. lipnja 2016. uputi do 110 pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske, a od 1. srpnja 2016. do 31. prosinca 2016. do 70 pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske.
Odbor je bez rasprave, jednoglasno (9 glasova „za“) Hrvatskome saboru odlučio predložiti da donese:
Odluku o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u misiji potpore miru „RESOLUTE SUPPORT“ u Afganistanu.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora Tomislava Ivića, prof.
PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Ivić, prof. - ×
Izvješće Odbora za obranu o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operacijama potpore miru Ujedinjenih naroda
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora, na 39. sjednici održanoj 22. rujna 2015. godine, raspravljao je o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operacijama potpore miru Ujedinjenih naroda, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 17. rujna 2015. godine.
Uz Prijedlog odluke, Vlada Republike Hrvatske dostavila je i Odluku o prethodnoj suglasnosti Predsjednice Republike i vrhovne zapovjednice Oružanih snaga Republike Hrvatske.
Odbor je na temelju članka 71. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao matično radno tijelo.Temeljem članka 247. stavka 3. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je proveo objedinjenu raspravu o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operacijama potpore miru Ujedinjenih naroda, o Prijedlogu odluke o prelasku granice Republike Hrvatske oružanih snaga država članica NATO-a i Oružanih snaga Republike Hrvatske angažiranih u okviru združenih snaga visoke spremnosti iz sastava snaga za brzi odgovor NATO-a, o Izvješću o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operacijama potpore miru Ujedinjenih naroda od 1. listopada 2014. do 31. kolovoza 2015. godine, o Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru KFOR na Kosovu i o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u misiji potpore miru „RESOLUTE SUPPORT“ u Afganistanu.
Predstavnica predlagatelja u uvodnom obrazloženju naglasila je da Republika Hrvatska, unatoč trendu smanjenja sudjelovanja u pojedinim operacijama potpore miru Ujedinjenih naroda, namjerava zadržati svoju prisutnost u drugim operacijama, čime potvrđuje svoju poziciju kao odgovorne članice međunarodne zajednice spremne djelovati u cilju postizanja globalne sigurnosti. Stoga se predlaže da se u 2016. godini u operacije potpore miru Ujedinjenih naroda uputi do pet pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u Libanonu (UNIFIL), u Zapadnu Saharu (MINURSO) do osam pripadnika, a u Indiju i Pakistan (UNMOGIP) do deset pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske, uz moguću rotaciju.
Odbor je bez rasprave, jednoglasno (9 glasova „za“) Hrvatskome saboru predložio da donese:
Odluku o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operacijama potpore miru Ujedinjenih narodaZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora Tomislava Ivića, prof.
PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Ivić, prof.
38. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za obranu o Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u združenoj humanitarnoj operaciji Europske unije „TRITON“ u Sredozemlju
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora, na 38. sjednici održanoj 7. srpnja 2015. godine, raspravljao je o Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u združenoj humanitarnoj operaciji Europske unije „TRITON“ u Sredozemlju, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 2. srpnja 2015. godine.
Uz Prijedlog odluke, Vlada Republike Hrvatske dostavila je i Odluku Predsjednice Republike i vrhovne zapovjednice Oružanih snaga Republike Hrvatske o davanju prethodne suglasnosti za donošenje predložene Odluke.
Odbor je na temelju članka 71. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao matično radno tijelo.
Predstavnica predlagatelja u uvodnom obrazloženju navela je da je operaciju Europske unije „TRITON" pokrenuo Frontex, europska agencija za kontrolu granica, radi čuvanja mediteranske pomorske granice EU. Primarni fokus operacije Europske unije „TRITON" je nadzor granice, ali će, kao i u svim drugim pomorskim operacijama Frontexa, spašavanje života biti apsolutni prioritet. Migranti koji budu spašeni na moru bit će prevezeni u talijanske luke, a talijanske vlasti će biti zadužene za njihovu registraciju i reguliranje zahtjeva za azil, a zaplijenjeni brodovi bit će uništeni.
Nadalje, predstavnica predlagatelja naglasila je da se predmetnom Odlukom predlaže da Republika Hrvatska u združenu humanitarnu operaciju Europske unije „TRITON" u Sredozemlju uputiti u mjesecu kolovozu 2015. godine do 50 pripadnika OS RH brodom Hrvatske ratne mornarice „Andrija Mohorovičić" na rok do tri mjeseca. Također je navela da će se na brod ukrcati medicinski tim i šest policijskih službenika MUP-a RH sukladno posebnim zakonima, čime bi brod bio spreman za prihvat od 250 do 300 izbjeglica.
Nakon povedene rasprave, Odbor je jednoglasno (8 glasova „za“) odlučio Hrvatskome saboru predložiti da donese:
Odluku o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u združenoj humanitarnoj operaciji Europske unije „TRITON“ u SredozemljuZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora Tomislava Ivića, prof.
PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Ivić, prof.
37. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za obranu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje P. Z. br. 846
Odbor za obranu, Hrvatskoga sabora na 37. sjednici održanoj 17. lipnja 2015. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 3. lipnja 2015. godine.
Odbor je na temelju članka 71. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao matično radno tijelo.
Temeljem članka 247. stavka 3. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je proveo objedinjenu raspravu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske (P.Z. br. 846) i o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunam Zakona o obrani (P.Z. br. 850).
Predstavnica predlagatelja u uvodnom obrazloženju naglasila je da se Konačnim prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske između ostaloga uređuje da vojnički ugovori traju četiri godine umjesto tri godine kako je bilo propisano do sada. Nadalje, da se detaljno uređuju kao posebna kategorija osoblja, vojni specijalisti, te da se detaljnije regulira sveučilišni studiji i vojna izobrazba kao i da se predlažu određene promjene u području kojim se uređuje stegovna i materijalna odgovornost.U raspravi koja je uslijedila, dio članova Odbora pitalo je zašto se predlaže donošenje Zakona po hitnom postupku, zašto se vojnostegovni postupci izuzimaju iz Oružanih snaga, zašto se ukida dvostepenost vojnostegovnih postupaka, te da li će se ukidanjem Višeg vojnostegovnog suda zadržati pravo na žalbu. Zamjenica ministra obrane odgovorila je na navedena pitanja.
Vjekoslav Majnarić, predstavnik Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika Republike Hrvatske, Odbora Ministarstva obrane Republike Hrvatske, pitao je da li državni službenici i namještenici koji imaju posebna specijalistička znanja, za prijem u vojnu službu moraju ispunjavati i sve opće uvjete tj. godine života, te je predložio da se članak 15. Zakona o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske izmjeni na način da se djelatnim vojnim osobama dozvoli sindikalno organiziranje.
Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (7 glasova „za“ i 3 glasa „protiv“) odlučio Hrvatskome saboru predložiti da donese
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora Tomislava Ivića, prof.
PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Ivić, prof. - ×
Izvješće Odbora za obranu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o obrani, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje P. Z. br. 850
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora na 37. sjednici održanoj 17. lipnja 2015. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o obrani, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 3. lipnja 2015. godine.
Odbor je na temelju članka 71. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao matično radno tijelo.
Temeljem članka 247. stavka 3. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je proveo objedinjenu raspravu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o obrani (P.Z. br. 850) i o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske (P.Z. br. 846).
Predstavnica predlagatelja u uvodnom obrazloženju detaljno je obrazložila Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o obrani, naglasivši da se Konačnim prijedlogom zakona između ostaloga detaljnije uređuje način donošenja odluka, uporaba Oružanih snaga Republike Hrvatske u integriranom savezničkom sustavu nadzora i zaštite zračnog prostora te da se Republika Hrvatska i Ministarstvo obrane oslobađaju plaćanja komunalnih naknada za vojne lokacije i građevine kojima upravlja i raspolaže Ministarstvo obrane, kao i nadležnost Vijeća za građanski nadzor nad primjenom pojedinih policijskih ovlasti.
U raspravi koja je uslijedila, saborski zastupnik Petar Baranović pitao je, a zamjenica ministra obrane odgovorila je zašto se predlaže ukidanje plaćanja komunalne naknade za vojne lokacije i građevine kojima upravlja i raspolaže Ministarstvo obrane.
Predsjednik Odbora u svojoj raspravi naglasio je da ne postoji niti jedan formalni ni pravni razlog da se predloženi Zakon donosi po hitnom postupku. Ukazao je na nepridržavanje roka za javnu raspravu, te je pitao da li su izvršene konzultacije s Uredom Predsjednice Republike Hrvatske o predloženom Zakonu. Pritom je ukazao na odredbe članka 49. stavka 2., članka 51. stavka 3., članka 52. stavka 3., članka 53. stavka 3. i članka 54. stavka 3. Zakona o obrani a koje bi se odredbe izmijenile na način da bi Predsjednica Republike Hrvatske naredbe donosila na prijedlog ministra obrane, a ne kao do sada na temelju odluke Hrvatskoga sabora. Nadalje je naglasio da bi se predloženim Zakonom ministru obrane dala zapovjedna funkcija koju on po sada važećim zakonima nema. Na postavljena pitanja predsjednika Odbora odgovorila je zamjenica ministra obrane, te je rekla da imaju suglasnost Predsjednice Republike Hrvatske na predloženi Zakon. Predsjednik Odbora pitao je da li imaju pisanu suglasnost Predsjednice Republike Hrvatske na Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o obrani, na što je zamjenica ministra odgovorila da isto po zakonu nisu bili dužni zatražiti.Dio članova Odbora u cijelosti je bila suglasna sa primjedbama predsjednika Odbora.
Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (7 glasova „za“ i 3 glasa „protiv“) odlučio Hrvatskome saboru predložiti da donese
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o obraniZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora Tomislava Ivića, prof.
PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Ivić, prof.
36. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za obranu s rasprave o Godišnjem izvješću o obrani za 2014. godinu
Odbor za obranu, Hrvatskoga sabora na 36. sjednici održanoj 20. svibnja 2015. godine, raspravljao je o Godišnjem izvješću o obrani za 2014. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 30. travnja 2015. godine.
Odbor je na temelju članka 71. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom Izviješću, kao matično radno tijelo.
Predstavnica predlagatelja, u uvodnom obrazloženju detaljno je obrazložila Godišnje izviješće o obrani za 2014. godinu, naglasivši da je u funkcionalnim područjima rada obrambeni resor u 2014. godini postigao pozitivne pomake, a sposobnost Oružanih snaga, usprkos proračunskim ograničenjima da su dodatno unaprijeđene. Kontinuirano da se poboljšavala obrazovna struktura časnika i dočasnika, te da je uvedena nova kategorija osoblja – vojni specijalisti. Definiran je status i veličina pričuvne komponente i nakon dugog vremena da je započela njezina uspostava. Istakla je i vrlo snažan i uspješan doprinos u potpori Službi za zaštitu i spašavanje stanovništvu na poplavama ugroženim područjima, te je naglasila postupno povećanje udjela financijskih sredstava obrambenog proračuna za opremanje i modernizaciju te provedbu obuke Oružanih snaga.Nakon uvodnog izlaganja predstavnice predlagatelja, uslijedila je opsežna rasprava u kojoj su pojedini članovi Odbora postavili pitanja na koja je predstavnica predlagatelja odgovorila, a koja su se pitanja odnosila na dodatna sredstva za pružanje potpore civilnim institucijama, utjecaj prodaje neperspektivnog naoružanja i vojne oprema na obrambeni proračun, produženje roka za 5 godina za pričuvni sastav, permanentno smanjenje obrambenog proračuna, mala tj. bagatelna nabava te provođenje sistematskih pregleda.
Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (6 „za“ i 1 „suzdržanim“ glasom) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje slijedećeg z a k l j u č k a
Prihvaća se Godišnje izvješće o obrani za 2014. godinu.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora, Tomislava Ivića, prof.
PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Ivić, prof. - ×
Izvješće Odbora za obranu s rasprave o Izvješću o provedbi Plana humanitarnog razminiranja i utrošenim financijskim sredstvima za 2014. godinu
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora, na 36. sjednici održanoj 20. svibnja 2015.godine, raspravljao je o Izvješću o provedbi Plana humanitarnog razminiranja i utrošenim financijskim sredstvima za 2014. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 16. travnja 2015. godine.
Odbor je na temelju članka 71. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao matično radno tijelo.
Predstavnica predlagatelja, u uvodnom obrazloženju detaljno je obrazložila dio Izvješća koji se odnosi na provedbu Plana humanitarnog razminiranja vojnih lokacija i građevina Oružanih snaga Republike Hrvatske i utrošenim financijskim sredstvima za 2014. godinu. U uvodnom obrazloženju predlagateljica je naglasila, da je tijekom 2014. godine, provedeno ukupno 13 zadaća razminiranja vojnih objekata, te da je razminirano 462 892 m2, pregledano 175 460 m2, a obilježeno 5 900 m2 pri čemu je pronađeno ukupno 46 791 komada MES-a i UbS-a, a troškovi obavljenih poslova razminiranja vojnih lokacija i građevina da su iznosili 1.101.501,62 kn.Odbor je bez rasprave, jednoglasno (7 glasova „za“) odlučio Hrvatskome saboru predložiti donošenje slijedećeg z a k l j u č k a
Prihvaća se Izvješće o provedbi plana humanitarnog razminiranja i utrošenim financijskim sredstvima za 2014. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora, Tomislava Ivića, prof.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Ivić, prof.
33. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za obranu s rasprave o Izvješću o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operacijama potpore miru Ujedinjenih naroda od 1. siječnja 2013. godine do 30. rujna 2014. godine
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora, na 33. sjednici održanoj 25. studenoga 2014. godine, raspravljao je o Izvješću o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operacijama potpore miru Ujedinjenih naroda od 1. siječnja 2013. godine do 30. rujna 2014. godine, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 13. studenoga 2014. godine.
Odbor je na temelju članka 71. Poslovnika Hrvatskoga sabora predmetno Izvješće razmatrao kao matično radno tijelo.Predstavnica predlagatelja u uvodnom obrazloženju opširno je obrazložila Izvješće o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operacijama potpore miru Ujedinjenih naroda od 1. siječnja 2013. godine do 30. rujna 2014. godine. Naglasila je da tijekom 2013. godine 119 pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske sudjelovalo je u šest operacija potpore miru Ujedinjenih naroda. Dok je u razdoblju od 1. siječnja 2014. do 30. rujna 2014. godine u pet operacija potpore miru Ujedinjenih naroda sudjelovao 21 pripadnik Oružanih snaga Republike Hrvatske. Na dan 30. rujna 2014. godine u tri operacije Ujedinjenih naroda sudjeluju 11 pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske i to u operaciji UNMOGIP u Indiji i Pakistanu (7), MINURSO u Zapadnoj Sahari (3) i UNIFIL u Libanonu (1).
Nakon uvodnog obrazloženja, Odbor je bez rasprave, jednoglasno (7 glasova „za“) odlučio Hrvatskome saboru predložiti da donese sljedeći z a k lj u č a k:
Prima se na znanje Izvješće o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operacijama potpore miru Ujedinjenih naroda od 1. siječnja 2013. godine do 30. rujna 2014. godine.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora Tomislava Ivića, prof.PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Ivić, prof. - ×
Izvješće Odbora za obranu o Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru KFOR na Kosovu
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora, na 33. sjednici održanoj 26. studenoga 2014. godine, raspravljao je o Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru KFOR na Kosovu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 13. studenoga 2014. godine.
Uz Prijedlog odluke, Vlada Republike Hrvatske dostavila je i Odluku o prethodnoj suglasnost Predsjednika Republike i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga Republike Hrvatske.
Odbor je na temelju članka 71. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao matično radno tijelo.
Predstavnica predlagatelja u uvodnom obrazloženju naglasila je da bi nastavkom sudjelovanja Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru KFOR na Kosovu osigurao se kontinuitet daljnjeg doprinosa Republike Hrvatske u izgradnji stabilnog i sigurnog okruženja na Kosovu i u regiji. Ujedno bi se Republika Hrvatska dodatno profilirala kao odgovorne članice NATO saveza. Kako bi se nastavio dosadašnji angažman predlaže se donošenje Odluke kojom bi se u 2015. godine odobrilo upućivanje do 35 pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske s dva helikoptera Hrvatskoga ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane u navedenu operaciju, uz mogućnost rotacije.
Nakon uvodnog obrazloženja, Odbor je bez rasprave, jednoglasno (8 glasova „za“) odlučio Hrvatskome saboru predložiti da donese:
Odluku o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru KFOR na Kosovu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora Tomislava Ivića, prof.
PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Ivić, prof. - ×
Izvješće Odbora za obranu o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru „EUFOR ALTHEA“ u Bosni i Hercegovini
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora, na 33. sjednici održanoj 26. studenoga 2014. godine, raspravljao je o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru „EUFOR ALTHEA“ u Bosni i Hercegovini, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 13. studenoga 2014. godine.
Uz Prijedlog odluke, Vlada Republike Hrvatske dostavila je i Odluku o prethodnoj suglasnost Predsjednika Republike i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga Republike Hrvatske.
Odbor je na temelju članka 71. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja naglasila je da operacija „EUFOR ALTHEA“ u Bosni i Hercegovini, je važan dio sveobuhvatnih napora Europske unije na pružanju potpore političkom procesu, a čiji je cilj omogućiti Bosni i Hercegovini da uz reforme nastavi svoj put prema euroatlantskim integracijama.
Republika Hrvatska do sada nije sudjelovala u operaciji „EUFOR ALTHEA“, ali daje svoj doprinos operaciji kroz ulogu zemlje domaćina, osiguravajući korištenje hrvatskoga zračnog i pomorskog prostora za prijevoz snaga i opreme. Povjerenstvo za međunarodne misije i operacije od srpnja 2014. godine iskazalo je interes za uključivanje Republike Hrvatske u operaciji „EUFOR ALTHEA“ u Bosni i Hercegovini. Stoga se predlaže da Republika Hrvatska u 2015. godini u operaciji potpore miru „EUFOR ALTHEA“ u Bosni i Hercegovini uputi do pet pripadnika Oružanih snaga Republike hrvatske uz mogućnost rotacije.Nakon uvodnog obrazloženja, Odbor je bez rasprave, jednoglasno (8 glasova „za“) odlučio Hrvatskome saboru predložiti da donese
Odluku o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru „EUFOR ALTHEA“ u Bosni i Hercegovini
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora Tomislava Ivića, prof.
PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Ivić, prof. - ×
Izvješće Odbora za obranu o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u misiji potpore miru „RESOLUTE SUPPORT“ u Afganistanu
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora, na 33. sjednici održanoj 26. studenoga 2014. godine, raspravljao je o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u misiji potpore miru „RESOLUTE SUPPORT“ u Afganistanu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 13. studenoga 2014. godine.
Uz Prijedlog odluke, Vlada Republike Hrvatske dostavila je i Odluku o prethodnoj suglasnost Predsjednika Republike i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga Republike Hrvatske.
Odbor je na temelju članka 71. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja navela je da će provedba misije „RESOLUTE SUPPORT“ započeti 1. siječnja 2015. godine. Prema Operativnom planu u misiji sudjelovati će oko 12 500 pripadnika međunarodnih snaga s bitno izmijenjenom zadaćom u odnosu na operaciju ISAF. RSM neće biti borbena misija, nego će NATO s partnerima provoditi obuku, savjetovanje i asistiranje, afganistanskih nacionalnih snaga sigurnosti.
Predstavnica predlagatelja naglasila je, da se trenutačno u području operacije ISAF nalazi 24. hrvatski kontingent (HRVCON) s ukupno 96 pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske. Od 1. siječnja 2015. godine, pa do ožujka 2015. godine kada je planirana rotacija, 24. hrvatski kontingent službeno postati će 1. hrvatski kontingent misije „RESOLUTE SUPPORT“. Predloženom odlukom odobrilo bi se sudjelovanje do 120 pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u misiji „RESOLUTE SUPPORT“ uz mogućnost rotacije u 2015.godini.Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno (8 glasova „za“) Hrvatskome saboru odlučio predložiti da donese:
Odluku o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u misiji potpore miru „RESOLUTE SUPPORT“ u Afganistanu.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora Tomislava Ivića, prof.PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Ivić, prof. - ×
Izvješće Odbora za obranu o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru „EU NAVFOR Somalija – ATALANTA“
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora na 33. sjednici održanoj 26. studenoga 2014. godine, raspravljao je o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru „EU NAVFOR Somalija – ATALANTA“, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 13. studenoga 2014. godine.
Uz Prijedlog odluke Vlada Republike Hrvatske dostavila je i Odluku o prethodnoj suglasnosti Predsjednika Republike i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga Republike Hrvatske.
Odbor je na temelju članka 71. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao matično radno tijelo.
Predstavnica predlagatelja u uvodnom obrazloženju je naglasila da je pomorska vojna operacija ATALANTA započela u prosincu 2008. godine, radi borbi protiv piratstva, te da pripadnici Oružanih snaga Republike Hrvatske u istoj sudjeluju od travnja 2009. godine. Republika Hrvatska intenzivno radi na upućivanju svog prvog AVPD - autonomnog tima za zaštitu brodova od pirata, na trgovački brod „MSM Douro“ pod zastavom Republike Cipar i to krajem 2014. ili početkom 2015. godine. S obzirom da će mandat operacije biti produljen do prosinca 2016. te da bi se Republika Hrvatska eventualno mogla angažirati s AVPD timom u operaciji i u 2016. godini, predloženom odlukom zadržala bi se brojčana veličina pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske od 25 pripadnika, uz mogućnost rotacije i u 2016. godiniOdbor je bez rasprave, jednoglasno (8 glasova „za“) odlučio Hrvatskome saboru predložiti da donese:
Odluku o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru „EU NAVFOR SOMALIJA – ATALANTA“
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora Tomislava Ivića, prof.
PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Ivić, prof. - ×
Izvješće Odbora za obranu o Prijedlogu Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2015. godinu i projekcije za 2016. i 2017. godinu
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora na 33. sjednici održanoj 26. studenoga 2014. godine, raspravljao je o Prijedlogu Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu, i projekcije za 2016. i 2017. godinu a koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 13. studenoga 2014. godine.
Odbor je na temelju članka 179. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao zainteresirano radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja u uvodnom obrazloženju, rekao je da su u državnom proračunu za 2015. godinu planirani prihodi u iznosu od 106,4 milijardi kuna, a rashodi u iznosu od 119 milijardi kuna, te da će planirani manjak državnog proračun za 2015. iznositi 12,5 milijardi kuna ili 3,8% bruto domaćeg proizvoda.
Nadalje je naveo da se u 2016. i 2017. godini očekuje daljnje smanjenje ukupnih rashoda državnog proračuna, koji će doseći razinu od 118,4 milijarde kuna u 2016. godini te 118,0 milijardi kuna u 2017. godini. Manjak državnog proračuna u 2016. godini projicira se na razini od 12,2 milijarde kuna ili 3,5% bruto domaćeg proizvoda, dok će se u 2017. godini kretati na razini od 8,4 milijarde kuna ili 2,3% bruto domaćeg proizvoda
Zamjenica ministra obrane u uvodnom obrazloženju navela je da je u Prijedlogu državnoga proračuna za Ministarstvo obrane u 2015. planiran iznos od 4.272.934.500 kuna, dok u projekciji za 2016. planiran je iznos od 4.273.830.000, a za 2017. iznos od 4.262.400.000 kuna. Te je istakla da će Ministarstvo obrane pored proračunskih sredstava koja su planirana, ove godine ostvariti i određene nenamjenske prihode prodajom stanova i zaliha neperspektivnog vojnog oružja, donacijama iz inozemstva, zatim iz fonda za energetsku učinkovitost, pružanjem zdravstvenih i izdavačkih usluga i sl. Nadalje, naglasila je da će Ministarstvo obrane unutarnje rashode svesti na optimalne mogućnosti, i da će planirani ciljevi, kao što su opremanje, modernizacija, izgradnja i održavanje vojnih objekata biti ispunjeni.
Neki od članova Odbora pitali su, a predstavnik predlagatelja i zamjenica ministra obrane odgovorili su o mogućnosti da se do 2020. godine osiguraju sredstva u iznosu od 2% od bruto domaćeg dohotka za Ministarstvo obrane.
Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (pet „za“ i dva „protiv“) odlučio Hrvatskome saboru predložiti, da donese
DRŽAVNI PRORAČUN REPUBLIKE HRVATSKE ZA 2015. GODINU,
I PROJEKCIJE ZA 2016. I 2017. GODINU
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora Tomislava Ivića, prof.PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Ivić, prof.
32. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za obranu o Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora na 32. sjednici održanoj 14. studenoga 2014. godine, raspravljao je o Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu, a koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 30. listopada 2014. godine.
Odbor je na temelju članka 179. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao zainteresirano radno tijelo.Predstavnik predlagatelja u uvodnom obrazloženju iznio je da se očekuje da će se bruto domaći proizvod u 2014. godini smanjiti za 0,7%, pri čemu će razina cijena stagnirati u odnosu na prethodnu godinu. U uvjetima nominalnog pada BDP-a ostvarenje proračunskih prihoda znatno je slabije od očekivanja. Prema novom planu proračuna u 2014. godini očekuje se smanjenje proračunskih prihoda u odnosu na plan iz ožujka 2014. za 2,6 milijardi kuna, te isti umjesto 117,1 milijardu kuna, prema novom planu iznosi 114.5 milijardi kuna
Zamjenica ministra obrane u uvodnom obrazloženju detaljno je obrazložila predložene Izmjene i dopune Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu u dijelu koji se odnose na Ministarstvo obrane. Istaknula je da su sredstva za Ministarstvo obrane u odnosu na Izmjenu i dopunu Državnog proračuna Republike Hrvatske iz ožujka 2014. godine smanjena za iznos od 12.845.700 kuna. I to iz razloga jer je 10.000.000 kuna preraspodijeljeno Državnoj službi za zaštitu i spašavanje a da dio sredstava je preraspodijeljen unutar samoga obrambenog proračuna. Novim planom obrambeni proračun za 2014. godinu iznosio bi 4.265.802.080 kuna.
Član Odbora predložio je da se održi tematska sjednica na kojoj bi se provela rasprava da li je moguće, sukladno planu financijskih projekcija, vezano za pitanje obrane ispuniti nacionalne interese i preuzete međunarodne obveze. Te je predložio da bi se na sjednici pored predstavnika Ministarstva obran i Ministarstva financija pozvali i predstavnici Ministarstva gospodarstva, a po potrebi i predstavnici drugih ministarstava.
Vanjski član odbora pitao je, a zamjenica ministra obrane odgovorila je, zašto u rebalansu proračuna u posebnoj stavci nisu iskazani troškovi pričuve.
Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (četiri „za“ i tri „suzdržana“) odlučio Hrvatskome saboru predložiti, da donese
Izmjenu i dopunu Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora
Tomislava Ivića, prof.
PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Ivić, prof.
31., zatvorena, tematska, zajednička sjednica -
- ×
Informacija Odbora za obranu o održanoj zatvorenoj sjednici s temom "Prioriteti i strategija RH u području zajedničke vanjske i sigurnosne politike i zajedničke sigurnosne i obrambene politike EU"
31., zatvorena, tematska, zajednička sjednica sa Odborom za vanjsku politiku – održana 23. listopada 2014.
30. sjednica -
- ×
Mišljenje Odbora za obranu o Projektu osposobljavanja i modernizacije radarskog sustava Enhanced Peregrine (predsjedniku Hrvatskoga sabora)
PREDSJEDNIK HRVATSKOGA SABORA
g. Josip LekoPoštovani,
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora na 30. sjednici održanoj dana 1. listopada 2014. godine, raspravljao je o Projektu osposobljavanja i modernizacije radarskog sustava Enhanced Peregrine, a koji je akt Klasa: 800-01/14-02/06 Urbroj: 512-01-14-3 od 18. rujna 2014. godine, Odboru za obranu Hrvatskoga sabora dostavilo Ministarstvo obrane.
Nakon provedene rasprave, Odbor za obranu temeljem članka 6. stavka 2. Zakona o obrani („Narodne novine“, br. 73/13.), jednoglasno (devet glasova „za“), dao je Ministarstvu obrane mišljenje: KLASA: 800-01/14-02/06 URBROJ: 6521-26-14-02 od 1. listopada 2014. godine, a koje Vam mišljenje u privitku ovog dopisa dostavljamo.
S poštovanjem,
Prilog:
- preslika mišljenja
PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Ivić, prof. - ×
Mišljenje Odbora za obranu o Projektu osposobljavanja i modernizacije radarskog sustava Enhanced Peregrine (Ministarstvu obrane RH)
MINISTARSTVO OBRANE
n/p ministra
g. Ante KotromanovićOdbor za obranu Hrvatskoga sabora na 30. sjednici održanoj dana 1. listopada 2014. godine, raspravljao je o Projektu osposobljavanja i modernizacije radarskog sustava Enhanced Peregrine, a koji je akt Klasa: 800-01/14-02/06 Urbroj: 512-01-14-3 od 18. rujna 2014. godine, Odboru za obranu Hrvatskoga sabora dostavilo Ministarstvo obrane.
Projekt osposobljavanja i modernizacije radarskog sustava Enhanced Peregrine, uvodno je obrazložila zamjenica ministra obrane.
U raspravi koja je uslijedila pojedini članovi Odbora pitali su da li će radarski sustav Enhanced Peregrine pokriti cijeli teritorijalni dio obale i mora Republike Hrvatske, zašto se ne ustraje na arbitraži s tvrtkom Digital Radar Systems, te da li će se PDV platiti odjednom ili u fazama, a na koja pitanja odgovor je dala zamjenica ministra obrane.
Pojedini vanjski članovi Odbora predložili su da se prije odabira firme za Projekt osposobljavanja i modernizacije radarskog sustava Enhanced Peregrine, provjeri kako u praksi tj. u drugim zemljama funkcioniraju radarski sustavi i koju vrstu radarskih sustava imaju susjedne zemlje, te su predložili da se umjesto osposobljavanja i modernizacije radarskog sustava Enhanced Peregrine, kupi novi radarski sustav.Nakon provedene rasprave, Odbor za obranu temeljem članka 6. stavka 2. Zakona o obrani („Narodne novine“, br. 73/13.), jednoglasno (devet glasova „za“), dao je Ministarstvu obrane slijedeće mišljenje:
Podržava se Projekt osposobljavanja i modernizacije radarskog sustava Enhanced Peregrine, a koji će se projekt realizirao u roku od 36 mjeseci od dana zaključivanja ugovora. Procijenjeni ukupni troškovi osposobljavanja i modernizacije i troškovi testiranja iznosili bi cca. 100.000.000 kuna (s uključenim PDV-om).
Projekt osposobljavanja i modernizacije radarskog sustava planira se financirati iz CSF-a (Coalition Support Fund) i iz državnog proračuna Republike Hrvatske za iznos PDV-a i dio manipulativnih i zavisnih troškova.
PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Ivić, prof.
29., zatvorena, sjednica -
28., zatvorena sjednica -
27., zajednička, zatvorena, sjednica -
- ×
Informacija Odbora za obranu o održanoj zatvorenoj sjednici s temom "Terorističke prijetnje u sigurnosnom okruženju Republike Hrvatske i odlasci na ratovanje u inozemstvo"
27. zajednička sjednica zatvorena sa Odborom za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost i Izaslanstvom Hrvatskoga sabora u Parlamentarnoj skupštini NATO-a – održana 13. lipnja 2014. - ×
Informacija Odbora za obranu o održanoj zatvorenoj sjednici s temom "Aspekti krize u Ukrajini, povezana djelovanja Ruske Federacije i refleksije na prostor jugoistočne Europe"
27. zajednička sjednica zatvorena sa Odborom za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost i Izaslanstvom Hrvatskoga sabora u Parlamentarnoj skupštini NATO-a – održana 13. lipnja 2014.
26. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za obranu s rasprave o Izvješću o provedbi Plana humanitarnog razminiravanja i utrošenim financijskim sredstvima za 2013. godinu
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora, na 26. sjednici održanoj 22. svibnja 2014. godine, raspravljao je o Izvješću o provedbi Plana humanitarnog razminiravanja i utrošenim financijskim sredstvima za 2013. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 17. travnja 2014. godine.
Odbor je na temelju članka 71. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao matično radno tijelo.
Odbor je raspolagao i Izvješćem Hrvatskoga centra za razminiravanje o provedbi Plana humanitarnog razminiravanja i utrošenim financijskim sredstvima za 2013. godinu.
Predstavnica predlagatelja, u uvodnom obrazloženju detaljno je obrazložila dio Izvješća koji se odnosi na provedbu Plana humanitarnog razminiranja vojnih objekata Oružanih snaga Republike Hrvatske i utrošenim financijskim sredstvima za 2013. godinu.Odbor je bez rasprave, jednoglasno (7 glasova „za“) odlučio Hrvatskome saboru predložiti donošenje slijedećeg z a k lj u č k a
Prihvaća se Izvješće o provedbi plana humanitarnog razminiravanja i utrošenim financijskim sredstvima za 2013. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora, Tomislava Ivića, prof.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Ivić, prof.
- ×
Izvješće Odbora za obranu s rasprave o Godišnjem izvješću o obrani za 2013. godinu
Odbor za obranu, Hrvatskoga sabora na 26. sjednici održanoj 22. svibnja 2014. godine, raspravljao je o Godišnjem izvješću o obrani za 2013. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 24. travnja 2014. godine.
Odbor je na temelju članka 71. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom Izviješću, kao matično radno tijelo.
Uvodno izlaganje i prezentaciju Godišnjeg izviješća o obrani za 2013. godinu, iznio je predstavnik predlagatelja. Predstavnik predlagatelja detaljno je obrazložio Godišnje izviješće o obrani za 2013. godinu, naglasivši da su tijekom 2013. godine prioriteti obrambene politike bili nastavak i integracija obrambenih reformi i izgradnja obrambenih sposobnosti, vjerodostojno funkcioniranje u okvirima NATO-a, nastavak uključivanja u procese i aktivnosti Zajedničke sigurnosne i obrambene politike Europske unije te pružanje doprinosa stabilnosti i sigurnosti međunarodnog okružja kroz operacije potpore miru.
Nakon uvodnog izlaganja predstavnika predlagatelja, uslijedila je rasprava u kojoj su pojedini članovi Odbora postavili pitanja na koja su predstavnici predlagatelja odgovorili, a koja su se pitanja odnosila na: NATO summit, suradnju sa Ministarstvom uprave, razvrstanu i nerazvrstanu pričuvu, zakon kojim bi se uredilo pitanje pričuve i civilne zaštite, mogućnost većeg izdvajanja iz Državnog proračuna za potrebe obrane, opremu baznih oklopnih vozila PATRIJA borbenim stanicama i kompletima (specijalnom opremom) te na mogućnost da se umirovljenim djelatnim vojnim osobama osigura primanje mirovine kroz sustav Ministarstva obrane.Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno (7 glasova „za“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje slijedećeg z a k lj u č k a
Prihvaća se Godišnje izvješće o obrani za 2013. godinu.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora,Tomislava Ivića, prof.
PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Ivić, prof.
25. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za obranu o Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora na 25. sjednici održanoj 12. ožujka 2014. godine, raspravljao je o Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu, a koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. ožujka 2014. godine.
Odbor je na temelju članka 179. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao zainteresirano radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja u uvodnom obrazloženju iznio je da na strani prihoda se predlaže vračanje doprinosa za zdravstveno osiguranje na bruto plaću s 13% na 15%, povrat doprinosa za mirovinsko osiguranje osoba s beneficiranim stažem iz drugog u prvi stup, proširenje oporezivanja dobitaka od igara na sreću, povećanje koncesijskih naknada te veće povlačenje dobiti poduzeća u državnom vlasništvu. Ukupni učinak mjera na prihodovnoj strani iznosio bi 5,8 milijardi kuna ili 1,7% BDP. Dok se na rashodovnoj strani predlaže smanjenje rashoda državnog proračuna u iznosu od 2,9 mird. kuna ili 0,8% BDP-a.
Zamjenica ministra obrane u uvodnom obrazloženju istakla je da se predloženim Izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu sredstva za Ministarstvo obrane smanjuju za iznos od 241.821.891 kuna i da će ista novim planom Prijedloga izmjena i dopuna Državnog proračuna za 2014. godinu iznositi 4.278.647.780 kuna.
Odbor za obranu, nakon uvodnog obrazloženja proveo je opsežnu raspravu u kojoj su pojedini članovi Odbora iznijeli mišljenje da ovakvo permanentno smanjenje Državnog proračuna u dijelu koji je namijenjen Ministarstvu obrane nije dostatan za funkcioniranje borbene sposobnost, Oružanih snaga Republike Hrvatske, te su istakli da predviđena sredstva nisu dostatna ni za održavanje a kamoli za modernizaciju vojne opreme.
Vanjski član Odbora pitao je, a zamjenica ministra obrane odgovorila je, da li Ministarstvo obrane ima procjenu da bi ovakvo kontinuirano smanjenje obrambenog proračuna moglo ugroziti borbenu sposobnost Republike Hrvatske i njeno sudjelovanje u mirovnim misijama.
Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (pet „za“ i dva „protiv“) odlučio Hrvatskome saboru predložiti, da donese
Izmjene i dopune Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora Tomislava Ivića, prof.
PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Ivić, prof.
24. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za obranu o Konačnom prijedlogu zakona o potvrđivanju Ugovora između Republike Hrvatske i Republike Makedonije o euroatlantskom partnerstvu, hitni postupak, prvo i drugo čitanje P. Z. br. 558
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora, na 24. sjednici održanoj 30. siječnja 2014. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Ugovora između Republike Hrvatske i Republike Makedonije o euroatlantskom partnerstvu, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje P.Z. br. 558, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. prosinca 2013. godine. Na temelju članka 179. stavak 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je raspravljao o predmetnom aktu, kao zainteresirano radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja u uvodnom obrazloženju istakao je da se predloženim Zakonom potvrđuje Ugovor koji je dana 31. svibnja 2013. godine, potpisan u Ohridu između Republike Hrvatske i Republike Makedonije o euroatlantskom partnerstvu. Navedenim Ugovorom uspostavljen je potrebni međunarodnopravni okvir za suradnju dviju država u procesu pristupanja Republike Makedonije Europskoj uniji i NATO-u.
Nadalje, je predstavnik predlagatelja naglasio da suradnja dviju država ima za cilj da Republika Hrvatska olakša tijek pregovora za članstvo Republike Makedonije u Europskoj uniji i NATO-u, doprinese učinkovitom usklađivanju nacionalnog zakonodavstva, olakša prilagodbu institucionalne infrastrukture državne uprave Republike Makedonije, te da pomogne pri razvoju procesa kvalitetnog i pravodobnog informiranja javnosti o pristupanju Europskoj uniji ii NATO-u.
Odbor je bez rasprave, jednoglasno (10 glasova „za“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru, da donese
Zakon o potvrđivanju Ugovora između Republike Hrvatske i Republike Makedonije o euroatlantskom partnerstvu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora Tomislava Ivića, prof.
PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Ivić, prof. - ×
Izvješće Odbora za obranu s rasprave o Izvješću o radu Državnog ureda za reviziju za 2013. godinu i Izvješća o obavljenim revizijama
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora na 24. sjednici održanoj 30. siječnja 2014. godine, raspravljao je o Izvješću o radu Državnog ureda za reviziju za 2013. godinu i Izvješću o obavljenim revizijama, a koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio Državni ured za reviziju, aktom od 13. prosinca 2013. godine. Na temelju članka 179. stavak 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je raspravljao o predmetnom aktu, kao zainteresirano radno tijelo.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja iznio je osnovne odrednice predmetnog Izviješća te je naglasio da je u izvještajnom razdoblju obavljeno ukupno 318 revizija, od čega 269 financijskih revizija i 49 posebnih revizija. Ured je od ukupnog broja provedenih financijskih revizija izrazio 75 bezuvjetno mišljenje, 193 uvjetnih i 1 nepovoljno mišljenje. Financijska revizija odnosila se je i na 29 proračunskih korisnika kojima je izraženo 14 bezuvjetnih i 15 uvjetnih mišljenja. Nadalje, predstavnik predlagatelja posebno se osvrnuo na obavljenu financijsku reviziju u Ministarstvu obrane za 2012. godinu. Zamjenica ministra obrane, gđa Višnja Tafra, u svom izlaganju navela je činjenice koje su utjecale na izraženo uvjetno mišljenje Državnog ureda za reviziju, Ministarstvu obrane.
U raspravi koja je uslijedila neki od članova Odbora pitali su a zamjenica ministra obrane odgovorila je, zašto javna nabava nije transparentna, odnosno zašto postoje izuzeci od javne nabave, zašto su naruđbenice netransparentne, zašto ne postoji evidencija o najmu i prodaji poslovnih prostora te zašto Ministarstvo obrane neperspektivne nekretnine neda na upravljanje Državnom uredu za upravljanje državnom imovinom.
Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (6 glasova „za“ i 3 „suzdržana“ glasa) odlučio Hrvatskome saboru predložiti, da donese slijedeći zaključak:
Prihvaća se Izvješće o radu Državnog ureda za reviziju za 2013. godinu i Izvješća o obavljenim revizijama
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora Tomislava Ivića, prof.
PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Ivić, prof.
22. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za obranu o Prijedlogu odluke o upućivanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske na dužnostima u NATO zapovjednoj strukturi, NATO strukturi snaga i drugim nacionalnim (multinacionalnim) zapovjedništvima u operacije i druge aktivnosti u inozemstvu pod vodstvom NATO-a
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora, na 22. sjednici održanoj 5. prosinca 2013. godine, raspravljao je o Prijedlogu odluke o upućivanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske na dužnostima u NATO zapovjednoj strukturi, NATO strukturi snaga i drugim nacionalnim (multinacionalnim) zapovjedništvima u operacije i druge aktivnosti u inozemstvu pod vodstvom NATO-a, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 28. studenoga 2013. godine.
Uz Prijedlog odluke, Vlada Republike Hrvatske dostavila je i Odluku o prethodnoj suglasnosti Predsjednika Republike i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga Republike Hrvatske. Odbor je na temelju članka 71. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao matično radno tijelo.Predstavnik predlagatelja u uvodnom obrazloženju iznio je da Republika Hrvatska pri ulasku u punopravno članstvo NATO-a dobila je udio u NATO-ovoj zapovjednoj strukturi koja je tada uključivala 25 pozicija + 1 vodeću poziciju, te da se trenutno na navedenim pozicijama nalazi 16 pripadnika Oružanih snaga. Početkom transformacije NATO-ove zapovjedne strukture Republike Hrvatska dobila je 18 pozicija + 1 vodeću poziciju koju Republika Hrvatska dijeli sa Republikom Slovenijom na rotacijskoj osnovi. Nadalje je naglasio da pripadnici Oružanih snaga Republike Hrvatske koji su raspoređeni na dužnosti u NATO strukturama mogu biti upućeni u područje operacije u pravilu na razdoblje od godinu dana za vrijeme trajanja mandata, s time da se istovremeno može uputiti najviše do 20 pripadnika Oružanih snaga.
Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno (9 glasova „za“) Hrvatskome saboru predložio da donese Odluku o upućivanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske na dužnostima u NATO zapovjednoj strukturi, NATO strukturi snaga i drugim nacionalnim (multinacionalnim) zapovjedništvima u operacije i druge aktivnosti u inozemstvu pod vodstvom NATO-aZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora Tomislava Ivića, prof.
PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Ivić, prof.
21. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za obranu o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operacijama potpore miru Ujedinjenih naroda
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora, na 21. sjednici održanoj 28. studenoga 2013. godine, raspravljao je o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operacijama potpore miru Ujedinjenih naroda, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 21. studenoga 2013. godine.
Uz Prijedlog odluke, Vlada Republike Hrvatske dostavila je i Odluku o prethodnoj suglasnosti Predsjednika Republike i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga Republike Hrvatske.Odbor je na temelju članka 71. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja iznijela je da su tijekom 2012. i 2013. godine pripadnici Oružanih snaga Republike Hrvatske sudjelovali u sedam operacija potpore miru Ujedinjenih naroda, a trenutačno da se u pet mirovnih misija Ujedinjenih naroda nalazi 21 pripadnik Oružanih snaga.Nadalje, je navela da se predmetnom Odlukom predlaže da se u 2014. i 2015.godine odobri upućivanje, u operacije potpore miru Ujedinjenih naroda UNIFIL u Libanonu do pet pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske, u UNMIL u Liberiji do dva pripadnika, u UNMISS u Južnom Sudanu do pet pripadnika, u UNMOGIP Indiji i Pakistanu do deset pripadnika, u MINURSO u Zapadnoj Sahari do osam pripadnika te u UNFICYP na Cipru do dva pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske uz moguću rotaciju.
U raspravi koja je uslijedila, neki od članova Odbora bili su mišljenja da o odlukama o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operacijama potpore miru treba raspravljati i Odbor za vanjsku politiku, prije nego se provede rasprava na plenarnoj sjednici Sabora.
Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno (7 glasova „za“) Hrvatskome saboru predložio da donese
Odluku o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operacijama potpore miru Ujedinjenih naroda
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora Tomislava Ivića, prof.
PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Ivić, prof.
20. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za obranu o Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora na 20. sjednici održanoj 21. studenog 2013. godine, raspravljao je o Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu, a koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 14. studenoga 2013. godine.
Odbor je na temelju članka 179. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao zainteresirano radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja iznio je da razdoblje od izrade izmjena i dopuna Državnog proračuna za 2013. godinu do danas, obilježilo je ostvarenje negativnih makroekonomskih rizika, a posljedično i nižeg ekonomskog rasta od očekivanog, stoga je projekcija ekonomskog rasta u 2013. godini smanjena s prvotno očekivanih 0,7% na 0,2%.
Slabija ekonomska kretanja utjecala su na očekivanje nižeg ostvarenja proračunskih prihoda i to za 2,9 milijardi kuna, a ukupni rashodi u odnosu na prethodno planirane povećavaju se za 3,2 milijarde kuna. Kretanja prihoda i rashoda rezultirati će ukupnim manjkom državnog proračuna od 16,3 milijarde kuna čime se on povećava s prvotno planiranih 3% BDP-a na 4,8% BDP-a u 2013. godini.
Zamjenica ministra obrane u uvodnom obrazloženju detaljno je obrazložila Prijedlog zakona u dijelu koji se odnosi na Ministarstvo obrane te je navela da se Prijedlogom izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu sredstva za Ministarstvo obrane smanjuju za iznos od 150.000.000 kuna i da će ista novim planom za 2013. godinu iznositi 4.506.330.750 kuna.
Odbor za obranu, nakon uvodnog obrazloženja proveo je opsežnu raspravu u kojoj su pojedini članovi Odbora naglasili da Odbor ne bi trebao prihvatiti predloženo smanjenje Državnog proračuna u dijelu koji se odnosi na Ministarstvo obrane. Samim time jer se Ministarstvo obrane ponašalo kao dobar domaćin i nije probio dio Državnog proračuna koji je bio namijenjen Ministarstvu te da bi ga se upravo zato trebalo nagraditi, a ne kažnjavati.
Nadalje, pojedini članovi Odbora pitali su a predstavnici predlagatelja odgovorili su kako su se ponašala druga ministarstva glede korištenja sredstava Državnog proračuna, zašto se smanjuju sredstva za opremu i modernizaciju vojne opreme, zašto nisu smanjena sredstva MUP-u, da li će se sa povećanjem prihodovne strane Državnog proračuna povećati automatski i sredstva Ministarstvu obrane.
Nakon provedene rasprave, Odbor sa pet glasova „za“, tri glasa „protiv“ i dva glasa „suzdržana“ glasovao je o Prijedlogu zakona, te Zakon o izmjeni i dopuni Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu nije dobio potrebnu većinu glasova.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora Tomislava Ivića, prof.
PREDSJEDNIK
Tomislav Ivić, prof.
- ×
Izvješće Odbora za obranu o Prijedlogu Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu i projekcije za 2015. i 2016. godinu
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora na 20. sjednici održanoj 21. studenog 2013. godine, raspravljao je o Prijedlogu Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu, i projekcije za 2015. i 2016. godinu a koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 14. studenoga 2013. godine.
Odbor je na temelju članka 179. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao zainteresirano radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja između ostalog naveo je da se nakon neznatnog rasta od 0,2% u 2013., očekuje ekonomski rast u 2014., u iznosu od 1,3% uz rast na 2,2% u 2015., i 2,5% u 2016. godini. Ukupni proračunski prihodi za 2014. godinu planirani su u iznosu od 113,1 milijardu kuna, od toga prihodi poslovanja iznosili bi 112,8 milijarde kuna, dok prihodi od prodaje nefinancijske imovine iznose 265,5 milijuna kuna. Procjene ukupnih prihoda proračuna za 2015. godinu planira se u iznosu od 118,3 milijarde kuna, a za 2016. godinu u iznosu od 122,8 milijardi kuna.
Ukupni rashodi državnog proračuna za 2014. godinu planirani su u iznosu od 130,5 milijardi kuna, za 2015. iznosili bi 133,4 milijarde kuna, a za 2016. godinu 134,3 milijardi kuna.
Zamjenica ministra obrane u uvodnom obrazloženju navela je da su sredstva za Ministarstvo obrane planirana po godinama i to: za 2014. godinu u iznosu od 4.520.469.671 kuna, za 2015. godinu 4.433.224.000 kuna i za 2016. godinu 4.414.210.000 kuna, a što predstavlja postupno smanjenje sredstava u odnosu na 2013. godinu. Međutim, da će unutarnjom preraspodjelom sredstava, Ministarstvo obrane ispunit ciljeve planirane obrambenim programom, te opremanje i modernizaciju vojne opreme kao i izgradnju objekata te investicijsko održavanje objekata i infrastrukture.
Odbor za obranu, nakon uvodnog obrazloženja proveo je opsežnu raspravu u kojoj su pojedini članovi Odbora naglasili da se za opremanje i modernizaciju u 2014. godini planiraju sredstva koja su manja od sredstava za 2013. godinu, a što ukazuje da se ne pridaje dovoljno pažnje modernizaciji i opremanju Oružanih snaga. Nadalje, su istakli da se već sada treba početi planirati što će biti sa ratnim zrakoplovima. Ukazali su da vijek obnovljenih MIG-va nije dug, i ukoliko se planiraju kupiti novi zrakoplovi da bi se već sada trebala početi planirati kupnja istih. Naime, s obzirom na iskustva drugih zemalja proći će i desetak godina prije nego se donese odluka o kupnji novih zrakoplova za potrebe Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane. Neki od članova Odbora pitali su, a zamjenica ministra obrane odgovorila je što se radi na opremanju borbenih oklopnih vozila Patrija te da li se planira kupnja protuzračnih sustava.
Nakon provedene rasprave, Odbor sa pet glasova „za“ i pet glasa „protiv“ glasovao je o predloženom Državnom proračunu, te Državni proračun Republike Hrvatske za 2014. godinu i projekcije za 2015. i 2016. godinu nije dobio potrebnu većinu glasova.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora Tomislava Ivića, prof.
PREDSJEDNIK
Tomislav Ivić, prof.
19. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za obranu o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru „EU NAVFOR Somalija – ATALANTA“
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora na 19. sjednici održanoj 13. studenoga 2013. godine, raspravljao je o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru „EU NAVFOR Somalija – ATALANTA“, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 7. studenoga 2013. godine.
Uz Prijedlog odluke Vlada Republike Hrvatske dostavila je i Odluku o prethodnoj suglasnosti Predsjednika Republike i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga Republike Hrvatske.
Odbor je na temelju članka 71. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao matično radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja u uvodnom obrazloženju je istakao da sudjelovanjem u operaciji ATALANTA, Republika Hrvatska potvrđuje svoju pomorsku tradiciju i identitet te interes koji ima u očuvanju plovnosti i sigurnosti trgovačkih putova kao pomorska zemlja. Sudjelovanje pripadnika HRM korisno je i s aspekta stjecanja praktičnih znanja i iskustava u izvršavanju brodskih dužnosti kao i u stožernom radu. Predloženom odlukom povećala bi se sudjelovanja pripadnika Oružanih snaga sa dosadašnjih do 20 na mogućnost da u 2014. godini sudjeluje u operaciji ATALANTA do 25 pripadnika, čime bi se stekli uvjeti da se po prvi puta može uputiti i jedan autonomni tim za zaštitu brodova od pirata.Nakon provedene rasprave, Odbor je, jednoglasno (osam glasova „za“) odlučio Hrvatskome saboru predložiti da donese
Odluku o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru „EU NAVFOR Somalija – ATALANTA“
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora Tomislava Ivića, prof.
PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Ivić, prof. - ×
Izvješće Odbora za obranu s rasprave o Izvješću o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru ISAF u Afganistanu od 1. travnja 2012. godine do 31. ožujka 2013. godine
Odbor za obranu Hrvatskog sabora na 19. sjednici održanoj 13. studenoga 2013. godine, raspravljao je o Izvješću o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru ISAF u Afganistanu od 1. travnja 2012. do 31. ožujka 2013. godine, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 7. studenoga 2013. godine.
Odbor za obranu, na temelju članka 71. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao je o predloženom Izvješću, kao matično radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja u uvodnom obrazloženju detaljno je obrazložio predloženo Izvješće, te je naglasio da je u izvještajnom razdoblju u Afganistanu bio raspoređen devetnaesti i dvadeseti hrvatski kontingent (HRVCON), sa ukupno 635 pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske. U izvještajnom razdoblju preuzeta su motorna vozila HMWWV 1116 od Oružanih snaga SAD, nije bilo zdravstvenih ugroza koje bi mogle utjecati na sigurnost snaga. Teži oblik kršenja vojne stege odnosio se na nepravilnu uporabu vatrenog oružja s posljedicama samoranjavanja trojice pripadnika Oružanih snaga. Rashodi poslovanja za operaciju ISAF za navedeno izvještajno razdoblje iznosili su 275.495.921,00 kn.Odbor je nakon provedene rasprave, jednoglasno (osam glasova „za“) odlučio Hrvatskom saboru predložiti da donese slijedeći z a k lj u č a k:
Prihvaća se Izvješće o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru ISAF u Afganistanu za razdoblje od 1. travnja 2012. do 31. ožujka 2013. godine.
Za izvjestitelja Odbora na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora, Tomislava Ivića, prof.
PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Ivić, prof. - ×
Izvješće Odbora za obranu o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru ISAF u Afganistanu
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora, na 19. sjednici održanoj 13. studenoga 2013. godine, raspravljao je o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru ISAF u Afganistanu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 7. studenoga 2013. godine.
Uz Prijedlog odluke, Vlada Republike Hrvatske je dostavila i Odluku o prethodnoj suglasnost Predsjednika Republike i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga Republike Hrvatske.
Odbor je na temelju članka 71. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom Izviješću, kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja detaljno je obrazložio Prijedlog odluke te je naglasio da je na NATO summitu u Lisabonu u studenom 2010. godine donesena odluka o prelasku u četvrtu fazu operacije (Tranzicija) u kojoj afganistanske institucije trebaju postepeno kroz četiri podfaze preuzeti odgovornost za sigurnosna pitanja. Republika Hrvatska će u skladu s ostvarenim napretkom u implementaciji procesa Tranzicije smanjivati ukupni brojčani angažman, prvenstveno u onim dijelovima koji nisu izravno uključeni u procese savjetovanja i obuke afganistanskih nacionalnih snaga sigurnosti.
Nadalje, je predstavnik predlagatelja istakao da bi se predloženom Odlukom u operaciji potpore miru ISAF u Afganistanu u 2014 godine, uz mogućnost rotacije, uputilo do 200 pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske.Odbor je nakon provedene rasprave, jednoglasno (osam glasova „za“) odlučio Hrvatskom saboru predložiti da donese
Odluku o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru ISAF u Afganistanu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora Tomislava Ivića, prof.
PREDSJEDNIK ODBORATomislav Ivić, prof.
- ×
Izvješće Odbora za obranu s rasprave o Izvješću o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru „EU NAVFOR Somalija – ATALANTA“od srpnja 2009. godine do rujna 2013. godine
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora na 19. sjednici održanoj 13. studenoga 2013. godine, raspravljao je o Izvješću o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru „EU NAVFOR Somalija – ATALANTA“ od srpnja 2009. godine do rujna 2013. godine, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 7. studenoga 2013. godine.
Odbor je na temelju članka 71 Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao matično radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja u uvodnom obrazloženju istakao je da Republika Hrvatska sudjeluje u operacija ATALANTA od srpnja 2009. godine te da je do sada ukupno u operaciji sudjelovalo 19 pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske. Na strani snaga operacije ATALANTA, do sada nije bilo žrtava zbog djelovanja pirata, a sigurnosna situacija tijekom izvještajnog razdoblja sustavno se poboljšavala, tako da je u prvoj polovici 2013. godine zabilježen samo jedan i to neuspješan napad pirata.
Sredstva za pokriće troškova sudjelovanja u operaciji ATALANTA za izvještajno razdoblje osigurana su u državnom proračunu Republike Hrvatske na razdjelu Ministarstva obrane i izvršena su u ukupnom iznosu od 5.293.395,00 kn.Nakon provedene rasprave, Odbor je, jednoglasno (osam glasova „za“) odlučio Hrvatskome saboru predložiti da donese slijedeći z a k lj u č a k:
Prihvaća se Izvješće o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru „EU NAVFOR Somalija – ATALANTA“od srpnja 2009. godine do rujna 2013. godine
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora Tomislava Ivića, prof.
PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Ivić, prof. - ×
Izvješće Odbora za obranu s rasprave o Izvješću o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru KFOR na Kosovu od 1. siječnja 2012. godine do 23. ožujka 2013. godine
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora, na 19. sjednici održanoj 13. studenoga 2013. godine, raspravljao je o Izvješću o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru KFOR na Kosovu od 1. siječnja 2012. godine do 23. ožujka 2013. godine, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 7. studenoga 2013. godine.
Odbor je na temelju članka 71 Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja naglasio je da su Oružane snage Republike Hrvatske tijekom izvještajnog razdoblja sudjelovale u operaciji KFOR s 8., 9., 10. i 11. kontingentom. Većina pripadnika HRVCON-a nalazila se je u kampu „Bondsteel“ kod Uroševca, dok je stožerno osoblje bilo smješteno u kampu „Film City“ kod Prištine.
Predstavnik predlagatelja, nadalje je istakao da je sigurnosna situacija bila relativno nestabilna, a očitovala se blokadom prometnica prema graničnim prijelazima te prosvjedima. Sastav HRVCON –a sastojao se uglavnom od zrakoplovne komponente sa dva helikoptera. Ukupni rashodi za operaciju KFOR za izvještajno razdoblje iznosili su 21.730.000.00, kn.Nakon uvodnog obrazloženja, Odbor je bez rasprave, jednoglasno (8 glasova „za“) Hrvatskome saboru predložio, da donese slijedeći z a k lj u č a k:
Prihvaća se Izviješće o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru KFOR na Kosovu od 1. siječnja 2012. godine do 23. ožujka 2013. godine
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora Tomislava Ivića, prof.
PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Ivić, prof. - ×
Izvješće Odbora za obranu o Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru KFOR na Kosovu
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora, na 19. sjednici održanoj 13. studenoga 2013. godine, raspravljao je o Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru KFOR na Kosovu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 7. studenoga 2013. godine.
Uz Prijedlog odluke, Vlada Republike Hrvatske dostavila je i Odluku o prethodnoj suglasnost Predsjednika Republike i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga Republike Hrvatske.
Odbor je na temelju članka 71. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja naglasio je da se trenutno u području operacije KFOR-a nalazi 13 Hrvatskoga kontingenta sa 22 pripadnika Oružanih snaga s dva helikoptera HRZ i PZO. Nadalje je istakao, kako bi se ostvarile mogućnosti proširenog doprinosa Republike Hrvatske operaciji KFOR na Kosovu i otvorio prostor vidljivijem angažmanu, predmetnom Odlukom se predlaže da se u 2014. godine odobri upućivanje do 35 pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u navedenu operaciju.
Nakon uvodnog obrazloženja, Odbor je bez rasprave, jednoglasno (8 glasova „za“) Hrvatskome saboru predložio da donese
Odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru KFOR na Kosovu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora Tomislava Ivića, prof.
PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Ivić, prof.
17. sjednica -
- ×
Mišljenje Odbora za obranu o nabavi za potrebe obrane za izgradnju interpoliranih skladišnih građevina s pratećom infrastrukturom na VSK „Hrvatski ždral“ Doljani
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora na 17. sjednici održanoj dana 4. listopada 2013. godine, raspravljao je o nabavi za potrebe obrane za izgradnju interpoliranih skladišnih građevina s pratećom infrastrukturom na VSK „Hrvatski ždral“ Doljani, odnosno o aktu Ministarstva obrane Klasa 360-01/13-01/4 Urbroj: 512-01-13-16 od 30. rujna 2013. godine, a kojim je zatraženo mišljenje Odbora o predmetnoj nabavi.
U uvodnom obrazloženju zamjenica ministra obrane istakla je da procijenjena vrijednost za izgradnju interpoliranih skladišnih građevina s pratećom infrastrukturom na vojno-skladišnom kompleksu „Hrvatski ždral“ Doljani iznosi 36.000.000,00 kuna.
Nadalje, je iznijela da su za navedeni predmet nabave planirana sredstva u Državnom proračunu Republike Hrvatske za 2013. godinu, u iznosu od 1.000.000,00 kuna (s PDV-om). Dok su sredstva u iznosu od 41.000.000,00 kuna, za preostale obveze plaćanja predviđena u projekciji Državnog proračuna u 2014. i 2015., godini te u smjernicama za 2016. i 2017. godinu, a za koja sredstva je prije potpisivanja ugovora potrebna suglasnost Vlade Republike Hrvatske.
Zamjenica ministra obrane u uvodnom obrazloženju između ostaloga naglasila je da sukladno odredbi članku 6. stavku 2. Zakona o obrani, Odbor za obranu Hrvatskoga sabora daje mišljenje Ministarstvu obrane o nabavi za potrebe obrane za vrijednosti veće od 5.000.000.00 eura prije pokretanja javne nabave.
U raspravi koja je uslijedila vanjski član Odbora ukazao je da teren u Doljanima gdje se planira izgradnja interpoliranih skladišnih građevina s pratećom infrastrukturom na VSK „Hrvatski ždral“, nalazi se u blizini grad Daruvara, da komunikacija sa istim nije pristupačna te da se radi o terenu koji ima podvodnih voda, a koje je teško sanirati. Glede navoda vanjskog člana Odbora, predsjednik Odbora zatražio od zamjenice ministra obrane, a ona se je suglasila da će Ministarstvo obrane o istom dostavi informaciju članovima Odbora.Nakon provedene rasprave, Odbor za obranu je temeljem članka 166. Poslovnika Hrvatskoga sabora, a u svezi sa člankom 6. stavka 2. Zakona o obrani („Narodne novine“, br. 73/13.), većinom glasova (šest glasova „za“ i jedan „suzdržan“ glas), dao Ministarstvu obrane slijedeće mišljenje:
Podržava se javna nabava za potrebe obrane za Izgradnju interpoliranih skladišnih građevina s pratećom infrastrukturom na VSK „Hrvatski ždral“ Doljani, po procijenjenoj vrijednosti u iznosu od 36.000.000,00 kuna.
PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Ivić, prof.
16. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za obranu o Prijedlog zakona o potvrđivanju Ugovora o državi domaćinu između Vlade Republike Hrvatske i RACVIAC-a – Centra za sigurnosnu suradnju, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 422
Odbor za obranu, Hrvatskoga sabora na 16. sjednici održanoj 27. lipnja 2013. godine, raspravljao je o Konačnom prijedlogu zakona o potvrđivanju Ugovora o državi domaćinu između Vlade Republike Hrvatske i RACVIAC-a – Centra za sigurnosnu suradnju, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 20. lipnja 2013. godine.
Odbor je na temelju članka 64.a Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao matično radno tijelo.
Dubravka Plejić Marković, načelnica Sektora za NATO i međunarodnu suradnju Ministarstva vanjskih i europskih poslova, u uvodnom izlaganju detaljno je obrazložila Prijedlog zakona o potvrđivanju Ugovora o državi domaćinu između Vlade Republike Hrvatske i RACVIAC-a – Centra za sigurnosnu suradnju, naglasivši da se ovim Zakonom potvrđuje Ugovor o državi domaćinu, a koji je Ugovor dana 11. travnja 2013. godine potpisan između Vlade Republike Hrvatske i RACVIAC-a. Stupanjem na snagu navedenog Ugovora, gđa Dubravka Plejić Marković rekla je, da će istim biti dovršen postupak transformacije RACVIAC-a iz regionalne inicijative nastale pod okriljem Pakta o stabilizaciji u međunarodnu organizaciju, prvu takvog tipa sa sjedištem u Republici Hrvatskoj.
Nadalje, je istakla da se Ugovorom, uspostavlja pravni okvir kojim se detaljno određuje opseg povlastica, imuniteta te olakšica koje Republike Hrvatska priznaje, odnosno odobrava RACVIAC-u i osobama koje čine osoblje RACVIAC-a, a koje su im nužne za obavljanje njihovih službenih zadaća, osvrnuvši se pri tome i na izuzeća od povlastica i imuniteta, koja su također uređena Ugovorom.
Vanjski član Odbora pitao je, a gđa Dubravka Pleić Marković odgovorila iz kojih sredstava se financira RACVIAC.Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno (7 glasova „za“) odlučio Hrvatskome saboru predložiti da donese
Zakon o potvrđivanju Ugovora o državi domaćinu između Vlade Republike Hrvatske i RACVIAC-a - Centra za sigurnosnu suradnju
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora Tomislava Ivića, prof.
PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Ivić, prof.
15. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za obranu o Konačnom prijedlogu zakona o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske, drugo čitanje, P. Z. 244
Odbor za obranu, Hrvatskoga sabora na 15. sjednici održanoj 11. lipnja 2013. godine, raspravljao je o Konačnom prijedlogu zakona o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 24. svibnja 2013. godine.
Odbor je na temelju članka 64.a Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao matično radno tijelo.
Odbor je raspolagao i prethodnim mišljenjem Predsjednika Republike Hrvatske i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga Republike Hrvatske na Konačni prijedlog zakona o službi u oružanim snagama Republike hrvatske, te pisanim amandmanima Sindikata djelatnika u vojsci i državnim službama i Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika Republike Hrvatske, Odbora državnih službenika i namještenika u Ministarstvu obrane i Oružanim snagama Republike Hrvatske.
Predstavnik predlagatelja u uvodnom obrazloženju istaknuo je da se Konačnim prijedlogom zakona o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske između ostaloga uređuje: pristup u Oružane snage Republike Hrvatske, raspored, činovi, promaknuća u činove, obveze, prava i odgovornosti, izdvajanje i prestanak službe te ostala statusna pitanja pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske. Pritom je rekao da se može sklopiti ugovor o prijemu u djelatnu vojnu službu i to prvi na 3 god, a koji se može produžiti potpisivanjem drugog ugovora – do 5 god i trećeg – do 6 god, te se predviđa kao novina, nova kategorija osoblja – vojni specijalisti.
U raspravi je Odbor podržao donošenje Zakona. Također u raspravi dio članova Odbora smatra da je bespotrebno u članku 7. stavku 3. u tekstu prisege ponavljati riječi: „pružiti pomoć u obrani državama saveznicama“, budući da je pružanje pomoći izrijekom propisano Sjevernoatlantskim ugovorom, čija je potpisnica od 1. travnja 2009. i Republika Hrvatska.
Dio članova Odbora smatra da bi obitelj vojne osobe koja pogine ili umre pri obavljanju službe ili u svezi sa službom trebala imati pravo na jednokratnu novčanu pomoć u iznosu od 24 proračunske osnovice, a ne kako je predloženo člankom 128. stavkom 1. šest proračunskih osnovica.
Iznijeto je mišljenje po kojemu bi bilo dobro djelatnim vojnim osobama za vrijeme izobrazbe isplaćivati istu naknadu unatoč razlikama u visini plaće koju su ostvarivali prije upućivanja na izobrazbu.Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno (8 glasova „za“) odlučio Hrvatskome saboru predložiti da donese
Zakon o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora Tomislava Ivića, prof.
PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Ivić, prof. - ×
Izvješće Odbora za obranu o Konačnom prijedlogu zakona o obrani, drugo čitanje, P. Z. br. 243
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora na 15. sjednici održanoj 11. lipnja 2013. godine, raspravljao je o Konačnom prijedlogu zakona o obrani koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 24. svibnja 2013. godine.
Odbor je na temelju članka 64.a Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao matično radno tijelo.
Odbor je raspolagao i prethodnim mišljenjem Predsjednika Republike Hrvatske i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga Republike Hrvatske na Konačni prijedlog zakona o obrani, te pisanim amandmanima Sindikata djelatnika u vojsci i državnim službama i Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika Republike Hrvatske, Odbora državnih službenika i namještenika u Ministarstvu obrane i Oružanim snagama Republike Hrvatske.
Predstavnik predlagatelja u uvodnom obrazloženju detaljno je obrazložio Konačni prijedlog zakona o obrani, te se osvrnuo na unesene izmjene u odnosu na prvo čitanje, naglasivši da se Konačnim prijedlogom zakona između ostaloga uređuje i nadležnost Hrvatskoga sabora, Predsjednika Republike Hrvatske, Vlade Republike Hrvatske, Ministarstva obrane i Glavnog stožera Oružanih snaga Republike Hrvatske. Pri tom je istaknuo, da se predloženim Zakonom uređuje zapovijedanje, uporaba te korištenje Oružanih snaga Republike Hrvatske kao pomoć u protupožarnoj zaštiti, spašavanju i nadzoru i zaštiti prava Republike Hrvatske na moru.
Nadalje, propisuje se sastav i nadležnost Vijeća za obranu i inspektorata obrane, nadležnost vojne policije, nadležnost u području zračnog i pomorskog prometa, poslovi koji se odnose na vojno graditeljstvo i prostorno uređenje u vojnim lokacijama i građevinama, mogućnost dragovoljnog služenja vojnog roka, kada postoji obveza služenja vojnog roka i civilne službe.
U raspravi koja je uslijedila, članovi Odbora podržali su donošenje ovoga Zakona. Dio članova Odbora smatra da bi bilo potrebno poboljšati rješenja predložena člankom 3. stavak 8., člankom 7. točka 1., člankom 50., člankom 61., stavak 4., člankom 108. i člankom 111. stavak 4.
Naime, predlagatelj je u raspravi dodatno obrazložio primjedbe na gore navedene članke Zakona, a koje se odnose na: definiranje ovlasti zapovijedanja i nadzora, propisivanje nadležnosti Predsjednika Republike Hrvatske i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga Republike Hrvatske, upućivanje zahtjeva za pomoć u obrani državama saveznicama, korištenje pomoči Oružanih snaga u protupožarnoj zaštiti i traganju i spašavanju, vojnopolicijskim poslovima i ovlastima, te imenovanje istražitelja uz prethodno mišljenje Glavnog državnog odvjetnika Republike Hrvatske.Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno (8 glasova „za“) odlučio Hrvatskome saboru predložiti da donese
Zakon o obraniZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora Tomislava Ivića, prof.
PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Ivić, prof.
14. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za obranu o Prijedlogu zakona o nadzoru prometa robe vojne namjene i nevojnih ubojnih sredstava, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. E. br. 377
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora na 14. sjednici održanoj 6. lipnja 2013. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o nadzoru prometa robe vojne namjene i nevojnih ubojnih sredstava, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. E. br. 377, a koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 24. svibnja 2013. godine.
Na temelju članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je raspravljao o predmetnom aktu, kao zainteresirano radno tijelo.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja iznio je, da se Predloženim zakonom žele urediti uvjeti za izvoz i uvoz robe vojne namjene i nevojnih ubojitih sredstava za komercijalne svrhe, ovlasti za izdavanje dozvola za izvoz i uvoz robe vojne namjene i nevojnih ubojitih sredstava iz nadležnosti Ministarstva obrane i Ministarstva unutarnjih poslova, pružanje usluga koje se odnose na robu vojne namjene, prijenos obrambenih proizvoda unutar Europske unije, nadležnost tijela državne uprave u provedbi ovog Zakona, prava i obveze izvoznika, uvoznika i pružatelja usluga te rok trajanja izvoznih dozvola.
Ema Culi, načelnica Sektora za trgovinu i tržište u Ministarstvu gospodarstva naglasila je da će predmetni Zakon pridonijeti smanjenju administrativnih barijera domaćim tvrtkama te pojednostavljivanju procedura izvoza i uvoza, pogotovo unutar Europske unije, osobito povećanjem roka trajanja izvozne dozvole sa 6 mjeseci na godinu dana.
Odbor je bez rasprave jednoglasno (7 glasova „za“) odlučio Hrvatskome saboru predložiti, da doneseZakon o nadzoru prometa robe vojne namjene i nevojnih ubojnih sredstava,
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora Tomislava Ivića, prof.
PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Ivić, prof.
13. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za obranu o Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora na 13. sjednici održanoj 10. travnja 2013. godine, razmatrao je Prijedlog izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu, a koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 21. ožujka 2013. godine.
Odbor je na temelju članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao zainteresirano radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju, predstavnik predlagatelja istakao je da su Izmjenama i dopunama Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu prihodi Državnog proračuna smanjuju za 253,9 milijuna kuna, a rashodi za 874 milijuna kuna, odnosno sa 124,5 milijardi na 123,6 milijardi kuna. Naglasio je da je izmijenjen projiciran rast bruto domaćeg proizvoda za 2013. godinu sa 1,8% na 0,7%, te da predviđeni manjak Državnog proračuna, bi se u odnosu na Plan proračuna za 2013. godinu smanjio za 0,2 postotna boda i iznosio bi 3% bruto domaćeg proizvoda.
Zamjenica ministra obrane u uvodnom izlaganju detaljno je obrazložila Prijedlog izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu u dijelu koji se odnosi na Ministarstvo obrane. Naglasila je da planirano smanjenje rashoda za Ministarstvo obrane iznosi 153,3 milijuna kuna te da je novim financijskim planom unutar Ministarstva obrane izvršena preraspodjela sredstava. Odnosno, da su se sredstva na pojedinim stavkama kao što su opremanje i modernizacija, protupožarni zrakoplov, mirovne misije i dr. smanjila, a sredstva za obnovu vojarne u Petrinji i skladišnog objekta za UbS, povećala.
U raspravi koja je uslijedila dio članova Odbora iznijeli su mišljenje da se radi o velikom smanjenu rashoda za Ministarstvo obrane, osobito ako se ima u vidu dio proračuna koji se odnosi na Ministarstvo obrane za 2012., te da bi bilo kakvo daljnje smanjenje rashoda u narednom periodu imalo negativan utjecaj za funkcioniranje Ministarstva obrane. Pritom su istakli da je neprihvatljivo da se sredstva smanjuju na stavkama za obuku i opremu.Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (pet „za“ i dva „protiv“) odlučio Hrvatskome saboru predložiti, da donese
Izmjenu i dopunu Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinuZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora Tomislava Ivića, prof.
PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Ivić, prof.
12. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za obranu o Odluci o povlačenju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske iz mirovne misije Ujedinjenih naroda na Golanskoj visoravni (UNDOF)
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora, na 12. sjednici održanoj 13. ožujka 2013. godine, raspravljao je o Odluci o povlačenju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske iz mirovne misije Ujedinjenih naroda na Golanskoj visoravni (UNDOF), koju je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio Predsjednik Republike Hrvatske, aktom od 1. ožujka 2013. godine.
Odbor je na temelju članka 64.a Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja obrazložio je predmetnu Odluku, te je naglasio de je Predsjednik Republike Hrvatske donio Odluku o povlačenju pripadnika Oružan snaga Republike Hrvatske iz mirovne misije Ujedinjenih naroda na Golanskoj visoravni (UNDOF) temeljem članka 11. stavka 3. Zakona o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske, policije, civilne zaštite te državnih službenika i namještenika u mirovnim operacijama i drugim aktivnostima u inozemstvu („Narodne novine“ br. 33/02 i 92/10) a na prijedlog ministra obrane.
U raspravi koja je uslijedila, predstavnik predlagatelja odgovorio je na pitanja koja su postavili nekih od članova Odbora, a koja su se odnosila na točan datum izvlačenja pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske iz misije UNDOF ta da li su sa navedenim izvlačenjem upoznati i predstavnici zemalja partnera koja sudjeluju u misiji.Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno (7 glasova „za“) predložio Hrvatskome saboru, da potvrdi
Odluku o povlačenju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske iz
mirovne misije Ujedinjenih naroda na Golanskoj visoravni (UNDOF)Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, određen je predsjednika Odbora Tomislava Ivića, prof., a u slučaju njegove odsutnosti Zdravko Ronko, potpredsjednik Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Zdravko Ronko
11. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za obranu s rasprave o Izvješću o radu Državnog ureda za reviziju za 2012. godinu i Izvješća o obavljenim revizijama
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora na 11. sjednici održanoj 8. veljače 2013. godine, raspravljao je o Izvješću o radu Državnog ureda za reviziju za 2012. godinu i Izvješću o obavljenim revizijama, a koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio Državni ured za reviziju, aktom od 13. prosinca 2012. godine.
Odbor je raspolagao i mišljenjem Vlade Republike Hrvatske o predmetnom Izvješću, Klasa: 470-03/12-02/08 Urbroj:50301-05/20-13-23 od 1. veljače 2013. godine.
Na temelju članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je raspravljao o predmetnom aktu, kao zainteresirano radno tijelo.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja iznio je osnovne odrednice predmetnog Izviješća te je naglasio da je u izvještajnom razdoblju obavljeno ukupno 447 financijskih revizija i revizija Godišnjeg izvještaja o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2011. godinu, te da je započeto sa obavljanjem 21 revizije učinkovitosti naplate prihoda lokalnih jedinica. Ured je od ukupnog broja financijskih revizija izrazio 101 bezuvjetno mišljenje, 345 uvjetnih i 1 nepovoljno mišljenje.
Zamjenica ministra obrane, gđa Višnja Tafra posebno se osvrnula na obavljenu reviziju financijskih izvješća i poslovanja Ministarstva obrane za 2011. godinu, te je navela činjenice koje su utjecale na izraženo uvjetno mišljenje.
U raspravi koja je uslijedila neki od članova Odbora pitali su, a zamjenica ministra obrane odgovorila je što Ministarstvo obrane poduzima, da od drugih tijela državne uprave dobije dio iznosa za zadaće koje izvršavaju Oružane snage Republike Hrvatske, da li postoji mogućnost zloupotreba naruđbenica prilikom naručivanja roba, usluga i radova, kada će popis imovine biti cjelovit, te kada će se izgraditi jedinstven informatički sustav.
Članovi Odbora prihvatili su prijedlog vanjskog član Odbora, da Odbor za Obranu u dogledno vrijeme održi tematska sjednica na kojoj će sveobuhvatno raspraviti Izviješće o obavljenoj reviziji u Ministarstvu obrane.Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno (9 glasova „ZA“) odlučio Hrvatskome saboru predložiti, da donese slijedeći zaključak:
PRIHVAĆA SE IZVJEŠĆE O RADU DRŽAVNOG UREDA ZA REVIZIJU ZA 2012. GODINU I IZVJEŠĆA O OBAVLJENIM REVIZIJAMA
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora Tomislava Ivića, prof.
PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Ivić, prof.
10. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za obranu o Prijedlogu zakona o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske, prvo čitanje, P.Z. 244
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora na 10. sjednici održanoj 23. siječnja 2013. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 20. prosinca 2013. godine.
Odbor za obranu je na temelju članka 64.a. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao matično radno tijelo.
Odbor je raspolagao pisanim mišljenjem Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika Republike Hrvatske, Odbora državnih službenika i namještenika u Ministarstvu obrane i Oružanim snagama Republike Hrvatske o predloženom Zakonu.
Odbor je proveo objedinjenu raspravu o Prijedlogu zakona o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske (P.Z. br. 244.) i o Prijedlogu zakona o obrani (P.Z. br. 243)
Predstavnik predlagatelja u uvodnom obrazloženju istakao je da se Predloženim zakonom o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske posebno predlaže urediti pristup u službu u Oružane snage Republike Hrvatske, raspored, činovi i promaknuća u činove, obveze, prava i odgovornosti, izdvajanje i prestanak službe te ostala statusna pitanja pripadnika Oružanih snaga. Nadalje, naglasio je da Predloženi zakon propisuje da je služba u Oružanim snagama obavljanje vojnih i drugih stručnih poslova. Pritom je rekao, da se u Oružanim snagama navedeni poslovi obavljaju kao: služenje vojnog roka, dragovoljno vojno osposobljavanje, kadetska služba, djelatna vojna služba, služba pričuvnog sastava, te služba državnih službenika i namještenika.
Na predloženi Zakon o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske iznesene su slijedeće primjedbe, prijedlozi i mišljenja:
Predloženo je da se u članku 29. iza stavka 2. doda stavak 3. kojim bi se propisalo da osoba koja je završila dragovoljno vojno osposobljavanje, ukoliko ispunjava propisane uvjete ima prioritet pri zapošljavanju u državnoj službi i u poduzećima u pretežitom vlasništvu Republike Hrvatske.
U članku 38. stavak 2. da se brišu riječi „sklopiti treći ugovor o vojničkoj službi u trajanju od pet godina“, i umjesto njih dodaju riječi: „nakon drugog ugovora o vojnoj službi donijeti rješenje o primaju u djelatnu službu“ ili da se riječi “u trajanju od pet godina“ zamijene riječima „do navršene 45 godine života“.
Predlaže se da se u članku 103. stavku 2. riječi “može oduzeti čin“ zamjene riječima „oduzet će se čin“.
Predlaže se da se u članku 128. stavku 1. iza riječi „ozljede“ doda riječ „bolesti“.
U članku 151. da se briše stavak 1.
Predlaže se da se u članku 221. stavak 2. iza riječi „viši čin“ dodaju riječi: „a u činu je proveo 6 godina“.
Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (7 glasova „za“ i 3 „suzdržana“ glasa) odlučio Hrvatskome saboru predložiti da donese slijedeće zaključke
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznijeta u raspravi upućuju se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora Tomislava Ivića, prof.
PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Ivić, prof. - ×
Izvješće Odbora za obranu o Prijedlogu zakona o obrani, prvo čitanje, P.Z. br. 243
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora na 10. sjednici održanoj 23. siječnja 2013. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o obrani koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 20. prosinca 2012. godine.
Odbor za obranu je na temelju članka 64.a. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao matično radno tijelo.
Odbor je raspolagao pisanim mišljenjem Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika Republike Hrvatske, Odbora državnih službenika i namještenika u Ministarstvu obrane i Oružanim snagama Republike Hrvatske o predloženom Zakonu.
Odbor je proveo objedinjenu raspravu o Prijedlogu zakona o obrani (P.Z. br. 243) i o Prijedlogu zakona o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske (P.Z. br. 244).
Predstavnik predlagatelja u uvodnom obrazloženju detaljno je obrazložio Prijedlog zakona o obrani, te je naglasio da se predloženim Zakonom između ostaloga uređuje i nadležnost Hrvatskoga sabora, Predsjednika Republike Hrvatske, te Vlade Republike Hrvatske u području obrane. Nadalje, ovim Prijedlogom zakona definira se uloga Hrvatskoga sabora, Predsjednika Republike Hrvatske i Vlade Republike Hrvatske u odlučivanju o prelasku i djelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske preko granica Republike Hrvatske, te ulasku i djelovanju oružanih snaga država saveznica unutar Republike Hrvatske, kao i sudjelovanje u operacijama potpore miru i drugim aktivnostima.
Nakon što je u raspravi većina članova Odbora podržala donošenje ovoga Zakona iznesene su slijedeće primjedbe, prijedlozi i mišljenja:
Predloženo je da se u članku 5. stavku 1. riječi „građanski nadzor“ zamjene riječima „demokratski nadzor“.
U članku 6. da se briše točka 3. „donosi Plan uporabe Oružanih snaga Republike Hrvatske, na prijedlog ministra obrane“ te da se u Zakonu propiše da Plan uporabe Oružanih snaga donosi ministar obrane, odnosno načelnik Glavnog stožera OSRH.
Predloženo je da se u članku 9. doda novi podstavak koja bi glasio „predsjednik Odbora za obranu“.
U članku 12. stavku 2. da se briše podstavak 1. „Vojni savjet- savjetodavno tijelo, prvenstveno za područje izgradnje, razvoja i opremanja Oružanih snaga te razvoja vojne strategije i doktrine“ i podstavak 2. „-Vojno-tehnički savjet – savjetodavno tijelo za područje modernizacije i opremanja Oružanih snaga te pripremu kapaciteta za proizvodnju naoružanja i vojne opreme“, te da se Vojni savjet i Vojno-tehnički savjet ustroje u Glavnom stožeru Oružanih snaga.
Predloženo je da se članak 15. stavak 1. dopuni novom točkom koja bi glasila „planiranje, organizaciju i provedbu vojnog školstva u Oružanim snagama“.
Predloženo je da se u članku 24. precizno definira „nerazvrstana i razvrstana pričuva“.
U članku 107. stavak 1. da se brišu riječi „U Ministarstvu obrane i“.Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (7 glasova „za“ i 3 „suzdržana“ glasa) odlučio Hrvatskome saboru predložiti da donese slijedeće zaključke:
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o obrani
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznijeta u raspravi upućuju se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora Tomislava Ivića, prof.
PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Ivić, prof. - ×
Izvješće Odbora za obranu o Konačnom prijedlogu zakona o potvrđivanju Ugovora između Republike Hrvatske i Crne Gore o euroatlantskom partnerstvu, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 247
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora, na 10. sjednici održanoj 23. siječnja 2013. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Ugovora između Republike Hrvatske i Crne Gore o euroatlantskom partnerstvu, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje P.Z. br. 247, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 10. siječnja 2013. godine.
Odbor je na temelju članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao zainteresirano radno tijelo.
Predstavnica predlagatelja u uvodnom obrazloženju istakla je da se predloženim Zakonom potvrđuje Ugovor koji je dana 12. lipnja 2012. godine, potpisan u Podgorici između Republike Hrvatske i Crne Gore o euroatlantskom partnerstvu.
Navedenim Ugovorom uspostavljen je međunarodnopravni okvir za suradnju dviju država u procesu pristupanja Crne Gore Europskoj uniji i NATO-u. Isto na način da Republika Hrvatska olakša tijek pregovora, doprinese učinkovitom usklađivanju nacionalnog zakonodavstva, te olakša prilagodbu institucionalne infrastrukture Crnoj Gori.Odbor je bez rasprave, jednoglasno (9 glasova „za“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru, da donese
ZAKON O POTVRĐIVANJU UGOVORA IZMEĐU REPUBLIKE HRVATSKE I CRNE GORE O EUROATLANTSKOM PARTNERSTVU
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora Tomislava Ivića, prof.PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Ivić, prof.
9. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za obranu o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u mirovnoj operaciji Europske unije „EU NAVFOR Somalija – ATALANTA“
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora na 9. sjednici održanoj 5. prosinca 2012. godine, raspravljao je o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u mirovnoj operaciji Europske unije „EU NAVFOR Somalia – ATALANTA“, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 29. studenoga 2012. godine.
Uz Prijedlog odluke Vlada Republike Hrvatske dostavila je i Odluku o prethodnoj suglasnosti Predsjednika Republike i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga Republike Hrvatske.
Odbor je na temelju članka 64.a Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao matično radno tijelo.
Predstavnica predlagatelja u uvodnom obrazloženju navela je da je cilj operacije borba protiv pirata i povećanje sigurnosti plovidbe uz Rog Afrike i u većem dijelu Indijskog oceana kuda prolaze glavni svjetski trgovački putovi. Pripadnici Oružanih snaga Republike Hrvatske sudjeluju u mirovnoj operaciji Europske unije „EU NAVFOR Somalija – ATALANTA“ od 2009. godine, te da se trenutno u istoj nalazi pet pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske.
Nadalje, predstavnica predlagatelja naglasila je da će se predloženom Odlukom u mirovnu operaciji Europske unije „EU NAVFOR Somalija – ATALANTA“ tijekom 2013. godini, odobrit upućivanje do dvadeset pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske, čime bi se omogućilo povećanje broja pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske sa pet na dvadeset, te da su financijska sredstva za provedbu ove Odluke osigurana u Državnom proračunu Republike Hrvatske na razdjelu Ministarstva obrane.
Nakon provedene rasprave, Odbor je, jednoglasno (7 glasova „za“) odlučio Hrvatskome saboru predložiti donošenje
ODLUKE
O SUDJELOVANJU PRIPADNIKA ORUŽANIH SNAGA REPUBLIKE HRVATSKE U MIROVNOJ OPERACIJI EUROPSKE UNIJE „EU NAVFOR Somalija – ATALANTA“
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora Tomislava Ivića, prof.
PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Ivić, prof. - ×
Izvješće Odbora za obranu o Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u mirovnoj operaciji NATO-a na Kosovu (KFOR)
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora, na 9. sjednici održanoj 5. prosinca 2012. godine, raspravljao je o Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u mirovnoj operaciji NATO-a na Kosovu (KFOR), koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 29. studenoga 2012. godine.
Uz Prijedlog odluke, Vlada Republike Hrvatske dostavila je i Odluku o prethodnoj suglasnost Predsjednika Republike i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga Republike Hrvatske.
Odbor je na temelju članka 64.a Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja istaknula je da Oružane snage Republike Hrvatske sudjeluju u mirovnoj operaciji NATO-a na Kosovu od 2008. godine. Trenutno da se u navedenoj mirovnoj operaciji nalazi 19 pripadnika Hrvatskoga kontingenta iako je Odlukom odobreno je da u 2011. i 2012. godini u operaciji KFOR-a može sudjelovati do 25 pripadnika Oružanih snaga s dva helikoptera HRZ i PZO.
Daljnjim sudjelovanjem Oružanih snaga Republike Hrvatske u mirovnoj operaciji KFOR-a osigurao bi se kontinuitet daljnjem doprinosu Republike Hrvatske izgradnji stabilnosti i sigurnosti na Kosovu a time i u regiji, stoga se predlaže da se u mirovnu operaciju KFOR tijekom 2013. godine odobri upućivanje do 25 pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske i dva helikoptera HRZ i PZO.
Republici Hrvatskoj ukazano je povjerenje, naime ponuđena joj je popuna stožerne pozicije pomoćnika načelnika stožera KFOR-a za osoblje, logistiku i inženjeriju, u Zapovjedništvu KFOR-a.
Nakon uvodnog obrazloženja, Odbor je bez rasprave, jednoglasno (7 glasova „za“) Hrvatskome saboru predložio, donošenje
ODLUKE
O SUDJELOVANJU ORUŽANIH SNAGA REPUBLIKE HRVATSKE U MIROVNOJ OPERACIJI NATO-a NA KOSOVU (KFOR)
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora Tomislava Ivića, prof.
PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Ivić, prof.
8. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za obranu o Konačnom prijedlogu zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu, P.Z. br. 202
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora na 8. sjednici održanoj 27. studenoga 2012. godine, raspravljao je o Konačnom prijedlogu zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 19. studenoga 2012. godine.
Odbor za obranu je na temelju članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao zainteresirano radno tijelo.
U uvodnom izlaganju predstavnica predlagatelja, navela je da se predmetnim Zakonom utvrđuje između ostaloga mogućnost zaduživanja na inozemnom i domaćem tržištu novca i kapitala do ukupnog iznosa od 26.705.621.479,00 kuna, te tekuća otplatna glavnica državnog duga u iznosu od 15.573.502.517,00 kuna iskazane u Računu financiranja Proračuna za 2013. godinu i ukupna visina zaduženja iskazana u financijskim planovima izvanproračunskih korisnika državnog proračuna u iznosu od 3.792.275.161,00 kuna.
Nakon uvodnog obrazloženja, članovi Odbora, bez rasprave većinom glasova (šest „za“, dva „protiv“ i jedan „suzdržan“) predložili su Hrvatskome saboru, donošenje
ZAKONA O IZVRŠAVANJU DRŽAVNOG PRORAČUNA REPUBLIKE HRVATSKE ZA 2013. GODINU
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora Tomislava Ivića, prof.
PREDSJEDNIK
Tomislav Ivić, prof. - ×
Izvješće Odbora za obranu s rasprave o Izvješću o provedbi Plana humanitarnog razminiravanja i utrošenim financijskim sredstvima za 2011. godinu
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora, na 8. sjednici održanoj 27. studenoga 2012. godine, raspravljao je o Izvješću o provedbi Plana humanitarnog razminiravanja i utrošenim financijskim sredstvima za 2011. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 15. studenoga 2012. godine.
Odbor je na temelju članka 64.a Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao matično radno tijelo.
Predstavnica predlagatelja, u uvodnom obrazloženju osvrnula se na dio Izvješća koji se odnosi na provedbu Plana humanitarnog razminiravanja vojnih objekata Oružanih snaga Republike Hrvatske i utrošenim financijskim sredstvima za 2011. godinu, te je naglasila da je razminiravanje vojnih objekata u 2011. godini provedeno sukladno Zakonu o humanitarnom razminiranju, a na osnovu Plana razminiravanja vojnih objekata za 2011. godinu. Razminiravanje je provodila pionirska bojna inženjerijske pukovnije Zapovjedništva za obuku i doktrinu, Hrvatske kopnene vojske „Fran Krsto Frankopan“, koja je jedina postrojba Oružanih snaga Republike Hrvatske namjenski opremljena i stručno osposobljena za izvođenje radova humanitarnog razminiravanja. Tijekom 2011. godine, nije u cijelosti realiziran plan razminiravanja vojnih objekata zbog izvanrednog događaja u vojno-skladišnom kompleksu „Pađani“. Razminirano je 43 208 m2 te je uništeno 317 komada neeksplodiranih ubojitih sredstava (NUS), a proveden je pirotehnički pregled na 13 533 208 m2 površine. Izravni troškovi postrojbe iznosili su 536,231,14 kn, a u izvršenju zadaća razminiravanja vojnih objekata određene poteškoće posljedica su nedostatne popune postrojbe za razminiravanje.
Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno (9 glasova „za“) odlučio Hrvatskome saboru predložiti da doneseZAKLjUČAK
PRIHVAĆA SE IZVJEŠĆE O PROVEDBI PLANA HUMANITARNOG RAZMINIRAVANJA I UTROŠENIM FINANCIJSKIM SREDSTVIMA ZA 2011. GODINU
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio potpredsjednika Odbora, Tomislava Ivića, prof.
POTPREDSJEDNIK ODBORATomislav Ivić, prof.
- ×
Izvješće Odbora za obranu o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Sjedinjenih Američkih Država o nabavi i razmjeni usluga (USA-HRV-02), s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z. br. 200
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora na 8. sjednici održanoj 27. studenoga 2012. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Sjedinjenih Američkih Država o nabavi i razmjeni usluga /USA-HRV-02/, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 15. studenoga 2012. godine.
Odbor je na temelju članka 64.a Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju, predstavnica predlagatelja detaljno je obrazložila Prijedlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Sjedinjenih Američkih Država te je naglasila da je osnovni cilj donošenja ovoga Zakona da se utvrde uvjeti i postupci radi olakšanja međusobnog pružanja logističke potpore, materijalnih sredstava i usluga tijekom zajedničkih vježbi, obuka, razmještaja snaga, uplovljavanja u luke, operacija ili drugih zajedničkih nastojanja ili u slučaju nepredviđenih okolnosti ili hitnosti u kojima jedna od stranaka može imati potrebu za ovakvom potporom. Nadalje, je navela da je Sporazum na snazi od 2. kolovoza 2002. i da je isti bio zaključen na rok od 10 godina, a sada bi se predloženi Sporazum sklopio na neodređeno vrijeme s time da ga svaka strana može otkazati, ujedno je navela da je predloženi Sporazum potpisan 31. srpnja 2012, od kada se i primjenjuje.
Nakon uvodnog obrazloženja, Odbor je jednoglasno (9 glasova „za“) odlučio Hrvatskome saboru predložiti da donese
ZAKON O POTVRĐIVANJU SPORAZUMA IZMEĐU VLADE REPUBLIKE HRVATSKE I VLADE SJEDINJENIH AMERIČKIH DRŽAVA O NABAVI I RAZMJENI USLUGA /USA-HRV-02/Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora Tomislava Ivića, prof.
PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Ivić, prof. - ×
Izvješće Odbora za obranu o Prijedlogu Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu i projekcije za 2014. i 2015. godinu
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora na 8. sjednici održanoj 27. studenog 2012. godine, raspravljao je o Prijedlogu Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu, i projekcije za 2014. i 2015. godinu, a koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 19. studenoga 2012. godine.
Odbor je na temelju članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao zainteresirano radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja između ostalog navela je da se nakon dvije recesijske godine u 2013. godini očekuje umjereni oporavak ekonomskih aktivnosti uz projekciju realnog rasta BDP-a od 1,8%, a do kraja projekcijskog razdoblja očekuje se nastavak oporavka gospodarske aktivnosti te ubrzanje realnog rasta BDP-a na 3,0% u 2014., te 3,5% u 2015. godini.
Ukupni proračunski prihodi za 2013. godinu planirani su u iznosu od 113,7 milijardi kuna, od toga prihodi poslovanja iznose 113,4 milijarde kuna, dok prihodi od prodaje nefinancijske imovine iznose 289,8 milijuna kuna. Procjene ukupnih prihoda proračuna za 2014. godinu iznose 118,3 milijarde kuna, a za 2015. godinu iznose 123,8 milijardi kuna. Ukupni rashodi državnog proračuna za 2013. godinu iznose 124,5 milijardi kuna, za 2014. iznose 128,4 milijarde kuna, a za 2015. godinu 133,5 milijardi kuna.
Slijedom ukupno planiranih prihoda u iznosu od 113,7 milijardi kuna te ukupno planiranih rashoda u iznosu od 124,5 milijardi kuna, manjak državnog proračuna za 2013. godinu iznosit će 10,9 milijardi kuna ili 3,1% BDP-a. U 2014. godini manjak državnog proračuna projiciran je na razini od 10,1 milijardu kuna ili 2,7% BDP-a, dok će se u 2015. godini kretati na razini od 9,7 milijardi kuna ili 2,5% BDP-a.
Predstavnica predlagatelja, zamjenica ministra obrane detaljno je obrazložila Prijedlog Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu u dijelu koji se odnosi na Ministarstvo obrane.
Nakon uvodnog obrazloženja uslijedila je rasprava na kojoj su neki od članova Odbora pitali koliko bi koštalo opremanje Obalne straže jednim obalnim ophodnim brodom i da li bi se moglo uštedjeti na način da se racionalizira izlazak vojnostručnog magazina „Hrvatski vojnik“.
Glede projekcije proračuna za 2014. i 2015. godinu u dijelu koji se odnosi na Ministarstvo obrane izraženo je mišljenje da iskazana sredstva, a koja su manja nego sredstva za 2013. godinu, neće biti dostatna da se sustav održi na sadašnjem nivou.Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (šest „za“, dva „protiv“ i jedan „suzdržan“) odlučio Hrvatskome saboru predložiti, da donese
DRŽAVNI PRORAČUNA REPUBLIKE HRVATSKE ZA 2013. GODINU I PROJEKCIJE ZA 2014. I 2015. GODINU
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora Tomislava Ivića, prof.PREDSJEDNIK
Tomislav Ivić, prof.
7. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za obranu o Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora na 7. sjednici održanoj 21. studenoga 2012. godine, raspravljao je o Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu, a koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 15. studenoga 2012. godine.
Odbor je na temelju članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao zainteresirano radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju, predstavnici predlagatelja naglasili su da je u predloženim izmjenama i dopunama Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu, zadržan glavni naglasak Državnog proračuna za 2012. godinu koji je usmjeren na smanjenje manjka Državnog proračuna na razini ispod 10 milijardi, odnosno 3,5% BDP-a, a u usporedbi sa prethodnom godinom manjak Državnog proračuna smanjen je za 4 milijarde kuna ili 1,2% BDP-a. Predloženim izmjenama i dopunama Državnog proračuna za 2012. godinu planirani prihodi iznose 110,3 milijarde kuna, što predstavlja povećanje od 1,4 milijarde kuna, a ukupni rashodi povećani su sa 118,8 milijardi kuna na 120,3 milijarde, odnosno za 1,5 milijardi kuna.
Predstavnica predlagatelja, zamjenica ministra obrane detaljno je obrazložila Prijedlog izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu u dijelu koji se odnosi na Ministarstvo obrane, te naglasila da je iskazani manjak od 20.177.310 kuna tako mali samo iz razloga jer je Ministarstvo obrane ostvarilo znatne uštede i to u djelu koji se odnosi na smanjenje dodataka na plaću djelatnim vojnim osobama, zatim na smanjenju doprinosa za staž osiguranja djelatnim vojnim osobama u povećanom trajanju, u izdacima za odjeću i obuću, te u odgađanju rekonstrukcije zgrade u Vojnom učilištu, u odgodi otplata rate leasinga i rate za BOP vozila za narednu godinu. Nadalje je naglasila da se je uštedjelo i na mobilnoj telefoniji, te da je Ministarstvo obrane uspjelo naplatiti korištenje infrastrukture korisnicima telefona, koji istu koriste i dr.U raspravi koja je uslijedila neki od članova Odbora postavili su pitanja na koja je predstavnica predlagatelja odgovorila, a koja su se pitanja odnosila na to kada su počele stizati tužbe glede radnih sporova, tko zastupa Ministarstvo obrane u tim sporovima, kome uputiti tužbu protiv bivše tzv. JNA, zašto su se smanjili troškovi mirovnih misija i to pogotovo u djelu doprinosa na plaće a dok se naknada doprinosa zaposlenima povećala.
Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (četri „za“ i tri „protiv“) odlučio Hrvatskome saboru predložiti, da donese
IZMJENE I DOPUNE DRŽAVNOG PRORAČUNA REPUBLIKE HRVATSKE ZA 2012. GODINU
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora Tomislava Ivića, prof.PREDSJEDNIK
Tomislav Ivić, prof. - ×
Izvješće Odbora za obranu o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu, P.Z. br. 196
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora na 7. sjednici održanoj 21. studenoga 2012. godine, raspravljao je o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 15. studenoga 2012. godine.
Odbor za obranu je na temelju članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao zainteresirano radno tijelo.
Odbor je proveo objedinjenu raspravu o Konačnom prijedlogu zakona o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu. i o Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu.
Nakon provedene rasprave, članovi Odbora većinom glasova (četiri „za“ i tri „protiv“) predložili su Hrvatskome saboru, donošenje
ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O IZVRŠAVANJU DRŽAVNOG PRORAČUNA REPUBLIKE HRVATSKE ZA 2012. GODINU
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora Tomislava Ivića, prof.PREDSJEDNIK
Tomislav Ivić, prof.
6. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za obranu s rasprave o Izvješću o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u mirovnoj operaciji u Afganistanu (ISAF) u razdoblju od 1. rujna 2010. do 31. ožujka 2012. godine
Odbor za obranu Hrvatskog sabora na 6. sjednici održanoj 19. rujna 2012. godine, raspravljao je o Izvješću o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u mirovnoj operaciji u Afganistanu (ISAF), u razdoblju od 1. rujna 2010. do 31. ožujka 2012. godine, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 26. srpnja 2012. godine.
Odbor za obranu, na temelju odredbe članka 64.a Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao je o predloženom Izvješću, kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja obrazložila je Izvješće, naglasivši da je u izvještajnom razdoblju u Afganistanu bio raspoređen šesnaesti, sedamnaesti i osamnaesti hrvatski kontingent (HRVCON), te da je u tom razdoblju u području operacija bilo angažirano ukupno 988 pripadnika Oružanih snaga, od čega 31 žena. Hrvatski kontingenti djelovali su na području dva regionalna zapovjedništva RZ Kabul i RZ Sjever.U vrijeme djelovanja 16. HRVCON-a u području operacija ISAF-a dogodilo se 14 izvanrednih događaja te isti broj izvanrednih događaja dogodio se u vrijeme djelovanja 17. HRVCON-a, međutim isti događaji nisu narušili spremnost ni sposobnost sastavnica i pojedinaca HRVCON-a. Zdravstveno stanje pripadnika HRVCON-a tijekom izvještajnog razdoblja ocijenjeno je zadovoljavajućim, naime od ukupnog broja pripadnika Oružanih snaga njih troje vraćeno u Republiku Hrvatsku zbog zdravstvenih problema.
Odbor je bez rasprave, jednoglasno (sedam glasova „za“) odlučio Hrvatskom saboru predložiti da donese slijedeći
z a k lj u č a kPrihvaća se Izvješće o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u mirovnoj operaciji u Afganistanu (ISAF) za razdoblje od 1. rujna 2010. do 31. ožujka 2012. godine.
Za izvjestitelja Odbora na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora, Tomislava Ivića, prof.
PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Ivić, prof. - ×
Izvješće Odbora za obranu o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u mirovnoj operaciji u Afganistanu (ISAF)
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora, na 6. sjednici održanoj 19. rujna 2012. godine, raspravljao je o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u mirovnoj operaciji u Afganistanu (ISAF), koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 26. srpnja 2012. godine.
Uz Prijedlog odluke, Vlada Republike Hrvatske je dostavila i Prethodnu suglasnost Predsjednika Republike i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga Republike Hrvatske na Nacrt prijedloga predmete Odluke.
Odbor je na temelju članka 64.a Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja detaljno je obrazložila Prijedlog odluke i naglasila da je na sumitu u Chicagu, u svibnju ove godine potvrđena saveznička strategija dogovorena na sumitu u Lisabonu prema kojoj će se mirovna operacija ISAF okončati do kraja 2014., te da u predstojećem razdoblju operacija ISAF će suštinski mijenjati prirodu i prerasti će u koncept “Security Force Assistance“.Nadalje, je predstavnica predlagatelja istakla da bi se predloženom Odlukom trenutno odobrena veličina pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske koji mogu sudjelovati u mirovnoj operaciji u 2012. godini tijekom 2013. godine smanjila, sa sadašnje veličine do 350 pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske za 50, odnosno 100 pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske.
Odbor je bez rasprave, većinom glasova (6 glasova „za“ i 1 „suzdržan“ glas) odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese
Odluku o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u mirovnoj operaciji u Afganistanu (ISAF)
Za izvjestitelja Odbora na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora, Tomislava Ivića, prof.
PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Ivić, prof. - ×
Izvješće Odbora za obranu o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vijeća ministara Bosne i Hercegovine o suradnji na području obrane, s Konačnim prijedlogom zakona P.Z. br. 155
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora na 6. sjednici održanoj 19. rujna 2012. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vijeća ministara Bosne i Hercegovine o suradnji na području obrane, s Konačnim prijedlogom zakona P.Z. br. 155, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 23. kolovoza 2012. godine.
Odbor je na temelju članka 64.a Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu kao matično radno tijelo.
Predstavnica predlagatelja u uvodnom obrazloženju istakla je da stupanjem na snagu Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vijeća ministara Bosne i Hercegovine o suradnji na području obrane uspostavlja se pravni okvir za uspostavljanje i intenziviranje obrambene suradnje primjerice na područjima tehnologije; vojne izobrazbe i obuke; logistike, aktivnosti u okviru partnerstva za mir; programa Intenzivnog dijaloga; programa Američko-jadranske povelje i u okviru Europske sigurnosne i obrambene politike; suradnje na području vojnog zdravstva; zrakoplovstva; topografije te drugim područjima.
Nadalje je predstavnica predlagatelja naglasila, da će se suradnja ostvarivati razmjenom iskustava i stručnih znanja putem posjete predstavnika ministarstava, radnih skupina, seminara, konferencija, kroz programe obuke i izobrazbe, sudjelovanjem na vježbama i na druge načine o kojima se stranke ili nadležna tijela dogovore.
Nakon uvodnog obrazloženja, Odbor je bez rasprave, jednoglasno (7 glasova „za“) odlučio Hrvatskome saboru predložiti da donese
Zakon o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vijeća ministara Bosne i Hercegovine o suradnji na području obrane
Za izvjestitelja Odbora na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora, Tomislava Ivića, prof.
PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Ivić, prof. - ×
Izvješće Odbora za obranu s rasprave o Izvješću o uredbi koju je Vlada Republike Hrvatske donijela na temelju zakonske ovlasti
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora na 6. sjednici održanoj 19. rujna 2012. godine, raspravljao je o Izvješću o uredbi koju je Vlada Republike Hrvatske donijela na temelju zakonske ovlasti, koju je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 6. rujna 2012. godine.
Odbor za obranu je na temelju članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao zainteresirano radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja u uvodnom obrazloženju naveo je da je u Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba propisano da se djelatnoj vojnoj osobi zbog otežanih uvjeta rada i prirode obavljanja poslova staž osiguranja za svakih 12 mjeseci računa kao 15, 16 ili 18 mjeseci staža osiguranja. Međutim, da je analizom utvrđeno da sve dužnosti na koje su raspoređene djelatne vojne osobe ne zahtjeva računanje staža osiguranja s povećanim trajanjem, stoga je Uredbom propisano da će se djelatnim vojnim osobama na određenim dužnostima i poslovima zbog otežanih uvjeta rada i prirode obavljanja poslova staž računati s povećanim trajanjem, te da će Vlada Republike Hrvatske Uredbom utvrditi dužnosti na kojima će se staž osiguranja računati s povećanim trajanjem.
Nakon uvodnog izlaganja uslijedila je opsežna rasprava u kojoj su neki od članova Odbora postavili pitanja na koja su predstavnici predlagatelja odgovorili, a koja su se pitanja odnosila na to kojim djelatnim vojnim osobama staž osiguranja neće se sukladno Uredbi računati u povećanom trajanju, zašto se u Zakon o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske ili u Zakon o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i službenih vojnih osoba ne utvrde dužnosti na kojima će se staž osiguranja računati s povećanim trajanjem, te zašto se prvo rješava pitanje računanje staža s povećanim trajanjem za djelatne vojne osobe.
Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (5 glasova „za“ i 3 glasa „protiv“) odlučio Hrvatskome saboru predložiti da donese
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Izvješće o uredbi koju je Vlada Republike Hrvatske donijela na temelju zakonske ovlasti.
Za izvjestitelja Odbora na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora, Tomislava Ivića, prof.
PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Ivić, prof.
5. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za obranu s rasprave o Godišnjem izvješću o spremnosti obrambenog sustava, provođenju kadrovske politike i ukupnom stanju u Oružanim snagama Republike Hrvatske za 2011. godinu, s Izvješćem o stanju obrambenih priprema u Republici Hrvatskoj za 2011. godinu
Odbor za obranu, Hrvatskoga sabora na 5. sjednici održanoj 24. svibnja 2012. godine, razmotrio je Godišnje izvješće o spremnosti obrambenog sustava, provođenju kadrovske politike i ukupnom stanju u Oružanim snagama Republike Hrvatske za 2011. godinu, s Izvješćem o stanju obrambenih priprema u Republici Hrvatskoj za 2011. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 17. svibnja 2012. godine.
Odbor je na temelju članka 64.a Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom Izviješću, kao matično radno tijelo.
Predstavnica predlagatelja, u uvodnom obrazloženju naglasila je da su posljedice gospodarske krize bile jedan od najvećih izazova obrambenog sustava te da nedostatak financijskih sredstava omogućuje i to uz velike poteškoće, uštede i odricanja ispunjavanje minimuma zahtjeva za opremanjem i modernizacijom i prijemom novog osoblja. Istovremeno da su se pojavile i nove okolnosti, poput djelovanja u NATO-u kao sustavu kolektivne obrane, skoro članstvo u Europskoj uniji, povećano i sve zahtjevnije sudjelovanje Oružanih snaga Republike Hrvatske u međunarodnim operacijama i pružanju sve obimnije pomoći institucijama u zemlji, a koje okolnosti zahtijevaju pojačano trošenje ljudskih i materijalnih resursa a što je dugoročno neodrživo, uz ovakav obrambeni proračun.
Nakon uvodnog izlaganja predstavnice predlagatelja, uslijedila je opsežna rasprava u kojoj su pojedini članovi Odbora postavili pitanja na koja je predstavnica predlagatelja odgovorila, a koja su se pitanja odnosila na Pravilnik o utvrđivanju zdravstvene sposobnosti za vojnu službu („Narodne novine“ br: 127/10, 29/12 i 31/12) gdje su istakli da se radi o izuzetno restriktivnom aktu koji će dovesti do toga da više ni jedna djelatna vojna osoba koja ima status HRVI neće moći raditi u Oružanim snagama, te su pitali zašto navedeni Pravilnik nije liberalniji kao u zemljama članicama NATO-a, a osobito u SAD-u, a gdje oslabljeni vid, operacija kičme, ravna stopala i sl. više ne predstavljaju kontraindikacije za prijem u vojnu službu.
Nadalje, su pojedini članovi Odbora pitali što znači podatak da je od 75 tenkova njih 24% ispravnih i da li to znači da su isti borbeno uporabljivi, da li postoji opcija da se nebojna vojna vozila nabave od oružanih snaga drugih zemalja, obzirom da Oružane snage rade posao civilne zaštite da li civilna zaštita postoji i koja joj je zadaća, koliko ponuditelja je do sada poslalo ponudu za zrakoplove te da li je tko od njih ponudio „offset program“, što nas očekuje u 2012. 2013. i 2014. godini obzirom na Državni proračun te projekciju kretanja BDP-a i udjela obrambenog proračuna u BDP–u, a obzirom na postotak ispravnih tenkova, oklopništva (49% od 226 sredstava), skladišnih objekata (31% od 181 odgovara ekološkim i sigurnosnim propisima Europske unije), remonta brodova (obavljen remont 12 brodova a od remonta 6 se odustalo), zdravstvenih pregleda (31% osoba) i vojnih zrakoplova.
Na kraju rasprave pojedini članovi pitali su zašto je zaključen ugovor o djelu, između Ministarstva obrane i Branka Pribolšana.
Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno (8 glasova „ZA“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese slijedeći:
Z A K L J U Č A K
PRIHVAĆA SE GODIŠNJE IZVJEŠĆE O SPREMNOSTI OBRAMBENOG SUSTAVA, PROVOĐENJU KADROVSKE POLITIKE I UKUPNOM STANJU U ORUŽANIM SNAGAMA REPUBLIKE HRVATSKE ZA 2011. GODINU, S IZVJEŠĆEM O STANJU OBRAMBENIH PRIPREMA U REPUBLICI HRVATSKOJ ZA 2011. GODINU.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora,
Tomislava Ivića, prof.PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Ivić, prof.
4. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za obranu o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Protokola kojim se mijenja i dopunjuje Sigurnosni dodatak Sporazuma između stranaka Sjevernoatlantskog ugovora o suradnji vezano uz atomske podatke, s Konačnim prijedlogom zakon, P.Z. br. 86
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora, na 4. sjednici održanoj 10. svibnja 2012. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Protokola kojim se mijenja i dopunjuje Sigurnosni dodatak Sporazuma između stranaka Sjevernoatlantskog ugovora o suradnji vezano uz atomske podatke, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z. br. 86, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 3. svibnja 2012. godine.
Odbor je na temelju članka 64.a Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao matično radno tijelo.
Nakon uvodnog obrazloženja i rasprave o Konačno prijedlogu zakona o potvrđivanju Protokola kojim se mijenja i dopunjuje Sigurnosni dodatak Sporazuma između stranaka Sjevernoatlantskog ugovora o suradnji vezano uz atomske podatke, te je istim propisano da se sveobuhvatni sigurnosni nadzor svih vojnih i civilnih elemenata NATO-a i država članica koje su primile atomske podatke na temelju Sporazuma obavlja redovito, ali ne najmanje jednom u dvanaest mjeseci, već tijekom razdoblja koje odredi Sjevernoatlantsko vijeće, na preporuku Odbora za sigurnost NATO-a, u skladu s kriterijima navedenim u Dodatku.
Odbor za obranu jednoglasno je odlučio predložiti Hrvatskome saboru, da donese
Zakon o potvrđivanju Protokola kojim se mijenja i dopunjuje Sigurnosni dodatak Sporazumu između stranaka Sjevernoatlantskoga ugovora o suradnji vezano uz atomske podatke
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, određen je gospodin Zdravko Ronko potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Zdravko Ronko
3. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za obranu o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u mirovnoj misiji Ujedinjenih naroda u Sirijskoj Arapskoj Republici (UNSMIS)
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora, na 3. sjednici održanoj 4. svibnja 2012. godine, raspravljao je o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u mirovnoj misiji Ujedinjenih naroda u Sirijskoj Arapskoj Republici (UNSMIS), koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 3. svibnja 2012. godine.
Uz Prijedlog odluke, Vlada Republike Hrvatske dostavila je i Odluku o prethodnoj suglasnosti Predsjednika Republike Hrvatske i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga Republike Hrvatske
Odbor je na temelju članka 64.a Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja detaljno je obrazložila Prijedlog odluke te naglasila da je Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda 21. travnja 2012. godine donijelo Rezoluciju kojom je uspostavljena mirovna misija UNSMIS, a koja će se popunjavati do ukupno 300 nenaoružanih vojnih promatrača te potrebnim brojem civilnog osoblja za potporu. Nadalje, je istakla da će u mirovnoj misiji Ujedinjenih naroda u Sirijskoj Arapskoj Republici (UNSMIS) u 2012. i 2013. godini, sudjelovati do deset pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u svojstvu vojnih promatrača uz mogućnost rotacije.
Nakon uvodnog obrazloženja u raspravi koja je uslijedila, pojedini članovi Odbora pitali su: da li su razrađeni mehanizmi za izvlačenje pripadnika Oružanih snaga RH iz misije ako njihovi životi budu ugroženi, zašto pripadnici Oružanih snaga RH moraju biti predvodnici u mirovnoj misiji UNSMIS, te kakav je interes RH da među prvima šalje Oružane snage u Siriju, a na koja pitanja odgovor je dala predstavnica predlagatelja.Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (6 glasova „za“ i 1 glas „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru, da donese
ODLUKU
O SUDJELOVANJU PRIPADNIKA ORUŽANIH SNAGA REPUBLIKE HRVATSKE U MIROVNOJ MISIJI UJEDINJENIH NARODA U SIRIJSKOJ ARAPSKOJ REPUBLICI (UNSMIS)
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora Tomislava Ivića, prof.
PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Ivić, prof.
1. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za obranu o Prijedlogu državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu i projekcije za 2013. i 2014. godinu
- Prijedlozi financijskih planova izvanproračunskih korisnika za 2012. godinu i
projekcije za 2013. i 2014. godinu:
- Hrvatskih voda,
- Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost
- Hrvatskih cesta
- Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka
- Agencije za upravljanje državnom imovinom
- Prijedlog državnog proračuna i financijskih planova izvanproračunskih korisnika za 2012. godinu i projekcije za 2013. i 2014. godinu – konsolidirano.Odbor za obranu Hrvatskoga sabora na 1. sjednici održanoj 16. veljače 2012. godine, razmatrao je Prijedlog državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu i projekcije za 2013. i 2014. godinu, a koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 13. veljače 2012. godine.
Odbor je na temelju članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao zainteresirano radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju, predstavnica predlagatelja istakla je da su u Državnom proračunu za 2012. godinu planirani prihodi u iznosu od 109 milijardi kuna, a rashodi u iznosu od 118.8 milijardi kuna, te da će Državni proračun za 2012. slijedom kretanja ukupno planiranih prihoda i rashoda u 2012. godini, zabilježiti manjak od 9.9 milijardi kuna. Posebno je istakla da se Državni proračun za 2012. godinu u odnosu na prošlu godinu smanjio za 3, 4 milijarde kuna.
Zamjenica ministra obrane u uvodnom obrazloženju navela je da će Ministarstvo obrane pored proračunskih sredstava koja su planirana za Ministarstvo, ove godine ostvariti i određene nenamjenske prihode i to prodajom stanova, naplaćivanjem usluga vanjskim korisnicima te donacijama iz inozemstva. Nadalje, istakla je da će se smanjiti broj stipendija, naknade za dragovoljno služenje vojnog roka te da će se smanjiti broj generala, brigadira i djelatnih vojnih osoba, a prioritet Ministarstva da je smanjenje broja državnih službenika i namještenika za koje su osigurane poticajne otpremnine.
Odbor za obranu, nakon uvodnog obrazloženja proveo je opsežnu raspravu u kojoj su pojedini članovi Odbora pitali a predstavnica Ministarstva obrane je odgovorila; što je sa borbenim zrakoplovima, ophodnim brodovima, borbenim vozilima Patrija, službenim stanovima, uskladištavanjem UbS-a i kolika je ušteda smanjenjem naknade za dragovoljno služenje vojnog roka.
Pojedini članovi Odbora, predložili su da Ministarstvo obrane u dogovoru sa zaštitarskim kućama proba iznaći mogućnost da se osobama koje su dragovoljno služile vojni rok te su djelomično obučene za čuvanje objekata, omogući da i u civilstvu mogu raditi na zaštiti objekata.
Pojedini članovi Odbora, bili su mišljenja da se treba pokrenuti rasprava o modernizaciji Oružanih snaga te da se treba pokrenuti i inicijativa da se osvijesti javnost kakve kapacitete žalimo i kakav sustav možemo i želimo imati.
Na kraju rasprave, članovi Odbora suglasili su se da se treba održati tematska sjednica na kojoj bi se detaljno raspravilo pitanje opreme i modernizacije Oružanih snaga.
Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (šest „za“ i pet „protiv“) odlučio Hrvatskome saboru predložiti, da donese
DRŽAVNI PRORAČUN REPUBLIKE HRVATSKE ZA 2012. GODINU,
I PROJEKCIJE ZA 2013. I 2014. GODINUZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora Tomislava Ivića, prof.
PREDSJEDNIK
Tomislav Ivić, prof. - ×
Izvješće Odbora za obranu s rasprave o Izvješću o radu Državnog ureda za reviziju za 2011. godinu i Izvješću o obavljenim revizijama
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora na 1. sjednici održanoj 16. veljače 2012. godine, raspravljao je o Izvješću o radu Državnog ureda za reviziju za 2011. godinu i Izvješću o obavljenim revizijama, a koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio Državni ured za reviziju, aktom od 16. veljače 2012. godine.
Odbor je na temelju članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao zainteresirano radno tijelo.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja iznio je osnovne odrednice predmetnog Izviješća te je naglasio da je u izvještajnom razdoblju obavljeno ukupno 832 revizija, od čega 527 financijskih revizija te da je od ukupnog broja financijskih revizija u 77 revizija izraženo bezuvjetnih mišljenja, u 447 uvjetnih, a u 3 provedene revizije da je izraženo nepovoljnih mišljenja.
Predstavnica predlagatelja posebno se osvrnula na obavljenu reviziju financijskih izvješća i poslovanja Ministarstva obrane za 2010.godinu, te je navela činjenice koje su utjecale na izraženo uvjetno mišljenje.
Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno odlučio Hrvatskome saboru predložiti, da donese slijedeći
ZAKLJUČAK
PRIHVAČA SE IZVJEŠĆE O RADU DRŽAVNOG UREDA ZA REVIZIJU ZA 2011. GODINU I IZVJEŠĆA O OBAVLJENIM REVIZIJAMA
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora Tomislava Ivića, prof.
PREDSJEDNIK
Tomislav Ivić, prof.