5. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za obitelj, mlade i sport o Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hravtske za 2024. godinu i projekcija za 2025. i 2026. godinu
Odbor za obitelj, mlade i sport Hrvatskoga sabora na 5. sjednici održanoj 8. listopada 2024. godine razmotrio je Prijedlog izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hravtske za 2024. godinu i projekcija za 2025. i 2026. godinu, koji je Hrvatskom saboru dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 3. listopada 2024. godine.
Odbor je navedeni prijedlog raspravio kao zainteresirano radno tijelo, sukladno odredbi članka 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora.U uvodnom izlaganju predstavnica Vlade Republike Hrvatske, iz Ministarstva financija pojasnila je makroekonomski okvir u kojemu se predlažu izmjene i dopune Državnog proračuna. Predstavnici Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih, Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, Ministarstva turizma i sporta, Ministarstva demografije i useljeništva, te Ureda pravobranitelja za djecu osvrnuli su se i pojasnili razdjele za koje je ovaj Odbor matično radno tijelo Hrvatskoga sabora.
U raspravi, članovi Odbora podržali su izmjene i dopune, no postavljena su i pitanja razloga koji su omogućili uštede na određenim stavkama, odnosno doveli do povećanja nekih drugih stavki.
Vezano uz pitanja promjena u resoru socijalne politike, istaknuto je kako socijalne pomoći i naknade (inkluzivni dodatak, zajamčena minimalna naknada, status roditelja njegovatelja i naknada za smještaj u udomiteljsku obitelj) u velikoj mjeri doprinose rastu troškova Državnoga proračuna, i to participacijom od dodatnih 154 mil eura. Većina rasprava bila je usmjerena na fiskalnu održivost dječjih vrtića, što su članovi Odbora pozdravili, ali ova stavka otvorila je i širu temu financiranja izgradnje i rada dječjih vrtića, i mogućnost jedinica lokalne i područne samouprave da u okviru svojih proračuna pruže jednaku skrb djeci u vrtićima diljem Republike Hrvatske.
Uz pitanje sporta, uz podršku predloženom rebalansu, a s obzirom na predstavke koje Odbor zaprima, postavljeno je pitanje mogućnosti promjene modela financiranja sporta na način da sredstva iz Državnog proračuna pronađu put do krajnjih korisnika (sportaša i trenera) bez posrednika, a kao opcija istaknut je imperativ kontrole namjenskog trošenja sredstava namijenjenih sportu.
Nakon provedene rasprave, članovi Odbora su većinom glasova (6 glasova za i 3 glasa protiv) odlučili predložiti Hrvatskom saboru donošenjeIzmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2024. godinu u projekcija za 2025. i 2026. godinu.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio doc. dr. sc. Vesnu Vučemilović, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
doc. dr. sc. Vesna Vučemilović
4. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za obitelj, mlade i sport o Prijedlogu odluke o imenovanju predsjednika i članova Odbora Državne nagrade za sport „Franjo Bučar“
Odbor za obitelj, mlade i sport Hrvatskoga sabora na 4. sjednici održanoj 2. listopada 2024. godine razmotrio je Prijedlog odluke o imenovanju predsjednika i članova Odbora Državne nagrade za sport „Franjo Bučar“, koji je Hrvatskom saboru dostavio ministar turizma i sporta, aktom od 13. lipnja 2024. godine.
Odbor je navedeni prijedlog raspravio kao matično radno tijelo, sukladno odredbi članka 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora.U uvodnom izlaganju državni tajnik iz Ministarstva turizma i sporta obrazložio je zakonsku osnovu za donošenje ove Odluke, te naglasio kako su svi predloženi, predsjednik i članovi Odbora Državne nagrade sporta "Franjo Bučar", redom istaknuti sportaši, stručnjaci iz područja sporta, ili istaknuti sportski javni djelatnici.
U raspravi, članovi Odbora podržali su prijedlog, ističući kako odražava dobar omjer regionalne zastupljenosti, raznolikosti sportova i vrhunskih sportskih rezultata predloženih kandidata.
Nakon provedene rasprave, članovi Odbora su jednoglasno (s 9 glasova za) odlučili predložiti Hrvatskom saboru
d o n o š e n j eOdluke o imenovanju predsjednika i članova Odbora Državne nagrade sporta "Franjo Bučar".
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio doc. dr. sc. Vesnu Vučemilović, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
doc. dr. sc. Vesna Vučemilović
3. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za obitelj, mlade i sport o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o igrama na sreću, P.Z. br. 42
Odbor za obitelj, mlade i sport Hrvatskoga sabora na 3. sjednici održanoj 25. rujna 2024. godine razmotrio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o igrama na sreću, P.Z. br. 42, koji je Hrvatskom saboru dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 11. srpnja 2024. godine.
Odbor je navedeni prijedlog raspravio kao zainteresirano radno tijelo, sukladno odredbi članka 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja, Vlade Republike Hrvatske, dodatno je pojasnio Prijedlog. Materijalne odredbe aktualnog Zakona mijenjale su se od 2010. godine samo u dijelu načina oporezivanja igara na sreću, no nisu pratile razvoj tehnoloških inovacija na tržištu, niti posljedice razvoja igara na sreću na društvo u cjelini. Predloženim izmjenama uzeti su u obzir ciljevi i mjere utvrđene Nacionalnom strategijom djelovanja na području ovisnosti za razdoblje do 2030. godine koje se odnose na područje promocije i osiguranja društveno-odgovornog priređivanja i igranja igara na sreću s konačnim ciljem uspostave kompromisnog odnosa između interesa države, priređivača igara na sreću i zaštite javnozdravstvenih interesa i potreba društva. Prijedlog zakona predviđa obaveznu identifikaciju svih igrača u zemaljskim poslovnicama, ujednačavanje postupka isključenja igrača i uspostavu Registra isključenih igrača, propisuje oduzimanje prava priređivanja igara na sreću zbog neprovođenja mjera društveno odgovornog priređivanja. Nadalje, ograničava oglašavanje igara na sreću u medijima, oglašavanje na javno vidljivim površinama i smanjenje vanjske vidljivosti prostora za igre na sreću.
U raspravi koja je uslijedila, članovi Odbora pozdravili su predložene izmjene i dopune Zakona o igrama na sreću. Pored niza promjena koje su dobrodošle u smislu zaštite djece i mladih od ovisnosti, poput registra isključenih igrača, obvezne identifikacije u zemaljskim poslovnicama, a osobito ograničavanja oglašavanja, u raspravi su izneseni i neki prijedlozi koji bi mogli dodatno unaprijediti ovaj Prijedlog zakona.
Članove Odbora osobito je zanimala regulacija korištenja kladomata u ugostiteljskim objektima, a kojih ima oko 3600 u Republici Hrvatskoj. Kladomati su široko dostupni i zapravo predstavljaju ulazak u svijet kockanja, stoga je predloženo da se iznađe način ograničenog pristupa kladomatima za djecu, mlade, kao i za osobe koje će biti u registru isključenih igrača. Kako je pojasnio predstavnik predlagatelja, razmišlja se o rješenjima koja će omogućiti elektronsku identifikaciju na kladomatima u ugostiteljskim objektima putem osobnih iskaznica.
Nadalje, članovi Odbora postavili su pitanje dodatne mogućnosti ograničavanja oglašavanja priređivača igara na sreću na sportskoj opremi, osobito maloljetnih igrača, što bi bila inicijativa za neke od narednih izmjena i dopuna zakona. Ograničavanje broja zemaljskih poslovnica također je jedna od mjera za koju neki članovi Odbora procjenjuju da bi doprinijela smanjenju prevalencije ovisnosti o kocki.
Sam termin „ovisnost o igrama na sreću“ koji se koristi u Zakonu, nije sukladan medicinskoj nomenklaturi. Službena medicina poznaje „ovisnost o kocki“, no Predlagatelj u ovom trenu nije pristupio cjelovitoj izradi novoga Zakona, stoga u uporabi kroz Zakon ostaje termin iz 2010. godine – ovisnost o igrama na sreću.
Zaključno, istaknuto je kako je brzinu razvoja branše igara na sreću teško pratiti. Danas sve više posluju putem interneta, a zemaljske poslovnice postaju poslovni trošak koji se može izbjeći. Stoga i društvo mora tražiti načine da zaštiti svoje članove od štetnih utjecaja i u virtualnom svijetu. Upravo iz tog razloga u pripremi su i porezne izmjene, koje očekujemo u III. kvartalu ove godine, a koje će onemogućiti bankarske transakcije za priređivače igara na sreću koji nisu registrirani u Republici Hrvatskoj, jer se samo blokiranje mrežnih stranica nije pokazalo dovoljnom zaštitom.
Nakon rasprave, članovi Odbora su jednoglasno (s 9 /devet/ glasova za) odlučili predložiti Hrvatskom saboru sljedeći Zaključak:
"Predlaže se Hrvatskome saboru da prihvati Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o igrama na sreću.
Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja dostavit će se predlagatelju radi pripreme Konačnog prijedloga zakona."Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskog sabora određena je doc. dr. sc. Vesna Vučemilović, predsjednica Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORAdoc. dr. sc. Vesna Vučemilović
2. sjednica -
- Izvješće Odbora za obitelj, mlade i sport o Prijedlogu zakona o privremenom uzdržavanju, P.Z. br. 27×
Izvješće Odbora za obitelj, mlade i sport o Prijedlogu zakona o privremenom uzdržavanju, P.Z. br. 27
Odbor za obitelj, mlade i sport Hrvatskoga sabora na 2. sjednici održanoj 2. srpnja 2024. godine razmotrio je Prijedlog zakona o privremenom uzdržavanju, koji je Hrvatskom saboru dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 26. lipnja 2024. godine.
Odbor je navedeni prijedlog raspravio kao matično radno tijelo, sukladno odredbi članka 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Uvodno je predstavnica predlagatelja predstavila Prijedlog zakona kojim se unaprjeđuje potpora uzdržavanja djeteta povećanjem iznosa privremenog uzdržavanja i produljenjem vremenskog roka trajanja potpore u odnosu na postojeće zakonsko rješenje. Predlagatelj procjenjuje da će se donošenjem ovoga Zakona učiniti značajan pomak u materijalnom statusu i pravima djeteta u slučajevima kada obveznik uzdržavanja ne ispunjava svoje obveze.
U raspravi je postavljeno pitanje promjene nadležnosti za provođenje postupka rješavanja i ostvarivanju prava na privremeno uzdržavanje, što su dosad činili područni uredi Hrvatskog zavoda za socijalni rad, a ovim Prijedlogom nadležnost se dodjeljuje Agenciji za osiguranje radničkih tražbina. Predlagatelj je pojasnio da će sustav socijalne skrbi i nadalje biti involviran i informiran o postupcima, te da Prijedlog predviđa da se zahtjev za ostvarivanje prava na privremeno uzdržavanje može podnijeti neposredno Agenciji, ali i putem Hrvatskog zavoda za socijalni rad koji je dužan bez odgode u roku od 5 dana od zaprimanja, zahtjev dostaviti Agenciji.
U odnosu na podatak kako je trenutno oko 10.000 roditelja koji ne ispunjavaju svoju obvezu uzdržavanja blokirano, čime je neposredni gubitnik dijete koje ne dobiva potporu uzdržavanja, članovi Odbora smatraju da na ovaj način država preuzima odgovornost za dobrobit djeteta, i to procjenjuju dobrim rješenjem.
Nadalje, roditelj obveznik uzdržavanja ne amnestira se od svoje obveze, stoga ovaj Prijedlog zakona predviđa obvezu povrata isplaćenog iznosa privremenog uzdržavanja, bilo voljnom uplatom, prisilnom naplatom, a uvodi se i mogućnost da utvrđeni iznos duga ispuni putem javnog rada.
U slučaju smrti obveznika uzdržavanja, propisuje se otpust duga u slučaju da je nasljednik dijete koje je bilo korisnikom uzdržavanja, što je izmjena u odnosu na važeće zakonsko rješenje koje obvezuje dijete na vraćanje duga.
Nakon rasprave, članovi Odbora jednoglasno su (s 9 glasova za) prihvatili sljedeći Zaključak:
"Predlaže se Hrvatskome saboru da prihvati Prijedlog zakona o privremenom uzdržavanju.
Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja dostavit će se predlagatelju radi pripreme Konačnog prijedloga zakona.“Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio doc. dr. sc. Vesnu Vučemilović, predsjednicu Odbora i g. Marina Miletića, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Marin Miletić
1. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za obitelj, mlade i sport o Prijedlogu odluke o izboru zamjenice pravobraniteljice za djecu
Odbor za obitelj, mlade i sport Hrvatskoga sabora na 1. sjednici održanoj 19. lipnja 2024. godine razmotrio je Prijedlog odluke o izboru zamjenice pravobraniteljice za djecu, koji je Hrvatskom saboru dostavila pravobraniteljica za djecu, aktom od 29. veljače 2024. godine.
Odbor je navedeni prijedlog raspravio kao matično radno tijelo, sukladno odredbi članka 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora.Uvodno je zamjenica Pravobraniteljice pojasnila prijedlog i izbor gđe Tatjane Holjevac za drugu zamjenicu Pravobraniteljice za djecu. Naglasila je angažman gđe Holjevac u skrbi za prava djece u njenom dosadašnjem profesionalnom radu, osobito djece u pokretu, djece bez pratnje i tražitelje azila, ali i u drugim segmentima njenog rada.
Bez rasprave, članovi Odbora jednoglasno su (s 11 glasova za) prihvatili sljedeći Zaključak:
"Predlaže se Hrvatskome saboru da donese Odluku o izboru zamjenice pravobraniteljice za djecu.“
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio doc. dr. sc. Vesnu Vučemilović, predsjednicu Odbora i g. Marina Miletića, potpredsjednika Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
doc. dr. sc. Vesna Vučemilović