Zastupnici Cappelli i Hajduković održali sastanak s ravnateljicom Uprave za Europu njemačkog Ministarstva vanjskih poslova Sorg

Zagreb – Predsjednici Odbora za vanjsku politiku i Odbora za europske poslove Gari Cappelli i Domagoj Hajduković te član obaju odbora Davor Ivo Stier sastali su se u četvrtak s ravnateljicom Uprave za Europu Ministarstva vanjskih poslova Savezne Republike Njemačke Sibyllom Katharinom Sorg. 

Bilateralni odnosi dviju zemalja ocijenjeni su tradicionalno dobrim na svim razinama, a predsjednik Odbora za vanjske poslove Cappelli je istaknuo kako su parlamentarni odnosi na razini radnih tijela i skupina prijateljstva obaju parlamenata bili kontinuirani prije pojave koronavirusa te iskazao nadu kako će se i u budućnosti razvijati u uzlaznom smjeru. –Uputili smo poziv za susret, bilo u Hrvatskoj, bilo u Njemačkoj, predsjedniku Odbora za vanjske poslove Bundestaga, kolegi Rothu te se nadam se će do istoga doći u što skorije vrijeme, a ovim putem upućujem molbu i vama da prenesete naš poziv, rekao je Cappelli te dodao kako je to prioritet u jačanju odnosa, posebno naglasivši važnost rasprave i razmjene mišljenja o Rezoluciji Bundestaga o BiH s njemačkim kolegama. 

Govoreći o vezama dviju država Cappelli je istaknuo važnost velikog broja njemačkih gostiju koji tradicionalno dolaze u Hrvatsku te s druge strane velikog broja Hrvata koji žive i rade u Njemačkoj. Nadalje, njemačkoj strani je zahvalio na potpori ulasku Hrvatske u OECD, važnom hrvatskom vanjskopolitičkom cilju. U nastavku razgovora Cappelli je otvorio pitanje redefinicije Akcijskog plana o suradnji Hrvatske i Njemačke potpisanog 2019. godine naglasivši kako je u međuvremenu došlo do nove dinamike i realnosti kako na političkom, tako i na sigurnosnom i gospodarskom planu. 

Predsjednik Odbora za europske poslove Hajduković je istaknuo dobru suradnju s Odborom za europske poslove Bundestaga i njegovim predsjednikom Hofreiterom naglasivši kako se najmanje četiri puta godišnje susreću na sastancima COSAC-a te naveo da su teme koje prevladavaju u tim razgovorima energetska politika i zelena tranzicija, zaštita sigurnosti i zajednički europski odgovor na sigurnosne izazove te proširenje Unije. –U kontekstu energetske nestabilnosti uslijed ruske agresije na Ukrajinu Hrvatska si je LNG terminalom na Krku osigurala dobro poziciju, rekao je Hajduković te naglasio kako ima još prostora za ulaganja i poticanje zelene tranzicije. 

Kada je riječ o proširenju predsjednik Odbora za europske poslove stava je kako samo jasna perspektiva članstva državama koje žele postati članicama Unije i dijele europske vrijednosti može osigurati dobru perspektivu i stabilnost cijele regije čime se, kako je naglasio, onemogućava nekim drugim i trećim perspektivama prevlast i destabilizacija tog dijela Europe. –Zalažemo se za pristup tim državama temeljem njihovih zasluga u ispunjavanju kriterija, ali pravila se ne bi smjela mijenjati tijekom procesa, upozorio je Hajduković te dodao kako Hrvatska svojim znanjem želi pomoći državama regije na njihovom putu prema članstvu, ali i državama članicama Unije kako bi im, kao poznavaoci prilika u regiji, približili situaciju u pojedinim državama.

Član obaju odbora Stier dao je kratak presjek hrvatske politike i odnosa s državama Zapadnog Balkana naglasivši kako je Hrvatskoj od temeljnog interesa, kao državi koja gotovo 20 posto BDP-a ostvaruje od turizma, održati stabilnost i sigurnost okružja u kojem se nalazi. –Postoje određeni izazovi drugačijih interesa na području jugoistoka Europe i raznih sfera utjecaja i upravo se zato kao članice Unije moramo zajednički zalagati kako bi ojačali samostalnost i neovisnost i tih država kao i poticati demokratizaciju njihovih institucija te podržati sve reforme koje provode na eurointegracijskome putu, rekao je Stier. Pohvalio je inicijativu EU-a, odnosno potpisivanja sporazuma o ukidanja roaminga za države Zapadnog Balkana, ističući kako je to primjer političke volje da se u svakodnevnom životu građana te regije unesu promjene i time pokaže što znači biti dio europske obitelji. –Važno je uložiti napore i u to da se stvore uvjeti kako bi se četiri slobode kretanja također integrirale u države regije čime bi se isto tako pokazala predanost, ali i konsenzus na razini EU-a oko proširenja, zaključio je Stier.

Ravnateljica Uprave za Europu njemačkog Ministarstva vanjskih poslova Sorg istaknula je važnost održavanja bilateralnih odnosa dviju država na visokoj razini naglasivši kako postoji prostora za njihovo produbljivanje. –Trebali bi pronaći način kako da našim bilateralnim odnosima, ali i u odnosima na razini Unije, damo dodanu vrijednost kroz redefiniranje Akcijskog plana, rekla je Sorg te dodala kako u tom smislu, između ostalog, u fokusu mora biti nova sigurnosna situacija u Europi. Govoreći o poziciji Njemačke, kada je riječ o proširenju, rekla je kako se prema svim državama koje žele postati članice Unije treba postupiti ujednačeno ne ističući nikoga u prvi plan. 

–Geopolitički, proširenje je od ključne važnosti za EU i u tom kontekstu sve države članice bi se trebale držati zajedno, istaknula je Sorg te dodala kako cijeni ulogu Hrvatske u pružanju pomoći državama Zapadnog Balkana uz želju da se bilateralni odnosi dviju država osnaže upravo oko razmjene mišljenja o toj temi. –Kad je riječ o Rezoluciji Bundestaga koju ste spominjali, ostavljam da o njoj razgovarate s kolegama zastupnicima, a vaš poziv za čim skorijim sastankom s kolegom Rothom ću svakako prenijeti, zaključila je Sorg.

U nastavku razgovora bilo je riječi o poziciji Europske unije u euroatlantskim odnosima te važnosti njezine gospodarske konkurentnosti i ulaganja u modernu industriju i tehnologiju kako bi držala korak s brzo rastućim gospodarstvima svijeta. Također je zaključeno kako Unija treba zauzeti čvršću poziciju, izboriti jači utjecaj  i snažnije raditi na jedinstvu država članica kada je riječ o osiguranju globalnog mira.