Zagreb – U Hrvatskom saboru održana je u četvrtak zajednička sjednica Odbora za poljoprivredu i Odbora za europske poslove na kojoj je državni tajnik Ministarstva poljoprivrede Tugomir Majdak predstavio Stajalište Republike Hrvatske i Izvješća sa sastanka Vijeća za poljoprivredu i ribarstvo održanog 30. siječnja 2023. godine.
Kako je uvodno rečeno prioritetima švedskog predsjedništva Vijećem EU za sektor poljoprivrede i ribarstva obuhvaćena su područja sigurnosti hrane, veterinarstva i biljnog zdravstva te je istaknuto kako će predsjedništvo nastaviti rad na reviziji oznaka zemljopisnog podrijetla, a planira pokrenuti i raspravu o prijedlogu revizije zakonodavstva o sjemenu i biljnom i šumskom reprodukcijskom materijalu.
– U području ribarstva predsjedništvo će pokrenuti raspravu o reviziji Zajedničke ribarstvene politike, istaknuo je Majdak. Dodao je i kako je na spomenutom sastanku Vijeća za poljoprivredu i ribarstvo provedena rasprava o stanju na tržištu, razmijenjena su mišljenja o mogućnostima biogospodarstva s naglaskom na ruralna područja, zatim o aspektima revizije Direktive o industrijskim emisijama, slovenskoj inicijativi za reguliranje pitanja označavanja meda, portugalskoj inicijativi o potrebi revizije zakonodavstva u prijevozu životinja, grčkoj inicijativi “Otpornost EU i globalna konkurentnost“ te mađarskoj inicijativi o privremenom odstupanju od maksimalnog praga dodijeljenog za mjere proizvodno vezane potpore dohotku za 2023. godinu.
Predsjednica Odbora za poljoprivredu Marijana Petir podsjetila je da istraživanje Europske komisije pokazuju kako je trećina meda na tržištu krivotvorena te kako kvaliteta ne odgovara deklaracijama. –U Hrvatskoj je Državni inspektorat tijekom 2022. godine utvrdio kako je 43,33 posto uzoraka meda bilo nesukladno. Sve navedeno potvrđuje da je med jedan od proizvoda koji se najčešće patvori, a tu se radi o protuzakonitim aktivnostima koje predstavljaju nelojalnu konkurenciju našim pčelarima, a patvorine su problem i za zdravlje potrošača, upozorila je Petir te dodala da joj je drago da su države članice prisutne na sastanku Vijeća podržale inicijativu označavanja meda tako da se navede zemlja podrijetla kao i postotak udjela meda u mješavinama meda i rekla kako je Komisija najavila reviziju Direktive o medu za ožujak ove godine.
Predsjednik Odbora za europske poslove Domagoj Hajduković osvrnuo se na pitanje uvoza žitarica iz Ukrajine i poljske intervencije u tom smislu, kao i na problem ujednačavanja cijena prehrambenih proizvoda u trgovačkim lancima na jedinstvenom europskom tržištu. Hajduković je također pozdravio nastavak suradnje na praćenju Zajedničke poljoprivredne politike i Zajedničke ribarstvene politike obzirom da je, kako je istaknuo, riječ o jednoj od najstarijih i najvažnijih europskih politika.
Petir je podsjetila i na politički dijalog koji je Odbor za poljoprivredu pokrenuo prema Europskoj komisiji, a kojim se zbog pravne praznine kojom na europskoj razini nije regulirano pitanje rokova trajanja zamrznutog mesa, od Europske komisije traži da pokrene aktivnosti za reguliranje ovog pitanja. –Nereguliranje ovog pitanja pogoduje nepoštenim trgovačkim praksama i izaziva zabrinutost potrošača, a države članice su u nedoumici mogu li i na koji način na nacionalnom nivou propisati/odrediti obvezujuće maksimalne rokove nakon kojih se smrznuti proizvodi životinjskog podrijetla moraju povući s tržišta, a koji bi propisi vrijedili i za proizvode koji se stavljaju na tržište iz drugih država članica kao i iz trećih zemalja, pojasnila je Petir razloge zbog kojih Odbor traži reguliranje ovog pitanja na EU razini.
Odbor za poljoprivredu i Odbor za europske poslove prihvatili su Izvješće Ministarstva poljoprivrede o sastanku Vijeća za poljoprivredu i ribarstvo i pozvali su Vladu Republike Hrvatske da na sastanku Vijeća za poljoprivredu i ribarstvu, koji će se održati u ožujku 2023. godine, pokrene inicijativu za reguliranje rokova trajanja zamrznutih proizvoda životinjskog podrijetla (mesa i mesnih proizvoda) na jedinstvenom europskom tržištu. Doprinos u raspravi dali su i potpredsjednik Odbora za europske poslove Bojan Glavašević i član Odbora Erik Fabijanić te potpredsjednica Odbora za poljoprivredu Ružica Vukovac i član Odbora Siniša Jenkač te vanjski član Odbora za poljoprivredu Petar Baranović.