U Saboru svečano obilježena 30. obljetnica obraćanja turskog predsjednika Süleymana Demirela saborskim zastupnicima

Zagreb - Na svečanosti održanoj u srijedu u Hrvatskome saboru potvrđeni su odlični i prijateljski odnosi Hrvatske i Turske od osamostaljenja Hrvatske do danas s potencijalom jačanja suradnje u mnogim područjima.

Svečanost, koja je u organizaciji voditelja Međuparlamentarne skupine prijateljstva Hrvatska – Turska Armina Hodžića održana u prigodi 30. obljetnice obraćanja tadašnjeg predsjednika Turske Süleymana Demirela zastupnicima Hrvatskoga sabora u srpnju 1994., okupila je uz saborske zastupnike, bivšeg potpredsjednika Vlade i ministra vanjskih poslova Matu Granića, veleposlanicu Turske u Hrvatskoj Hayriye Nurdan Erpulat Altuntaş, predstavnike zagrebačkog ureda Turske agencije za suradnju i koordinaciju (TIKA), Turskog kulturnog centra "Yunus Emre" te predstavnike udruga hrvatsko-turskog prijateljstva iz Zagreba i Rijeke.

Uvodno se obrativši nazočnima, voditelj Skupine prijateljstva Hodžić istaknuo je kako je inicijativa za obilježavanjem ove obljetnice potekla od Hrvatsko-turskog društva Rijeka te zahvalio predsjedniku društva na predanosti u promociji hrvatsko-turskih odnosa. Dodao je kako Hrvatska gaji duboku zahvalnost za sve prijateljske zemlje koji su nam u najtežim trenucima borbe za samostalnost pružile moralnu i političku podršku. - Jedan od tih prijatelja zasigurno je turski narod i tadašnji predsjednik Süleyman Demirel, rekao je Hodžić te dodao kako su Hrvatska i njezino susjedstvo već stoljećima sjecište različitih religija i kultura, a iako bogati različitostima, narodima koji žive na ovim prostorima zajednički je poziv na mir i suživot. Kazao je kako Islamska zajednica u Hrvatskoj ima dugu i bogatu povijest, što se može potvrditi činjenicom da je Hrvatski sabor je još 1916. usvojio “Zakon o priznanju islamske vjeroispovijesti u Kraljevinama Hrvatskoj i Slavoniji“, čime je Hrvatska postala druga država u neislamskom svijetu koja je to učinila.

Saborski zastupnik i izaslanik predsjednika Hrvatskoga sabora Ivan Bugarin obratio se sudionicima skupa kazavši kako je period Domovinskoga rata bio ispunjen nesigurnostima i tragedijama za hrvatski narod, no kako je Hrvatska tada imala čast doživjeti iskaz istinske podrške i solidarnosti prijateljskog naroda Turske. - Posjet turskog predsjednika Süleymana Demirela te, već davne, 1994. godine hrvatska javnost doživjela je vrlo emotivno i s puno nade, kazao je i dodao kako je Turska tada jasno stala uz Hrvatsku na međunarodnoj sceni, aktivno podržavajući našu borbu za slobodu i priznanje u međunarodnim institucijama. - Danas, trideset godina nakon Demirelovog govora u Saboru, svjedočimo kako je to prijateljstvo evoluiralo u snažan strateški i diplomatski odnos između naših dviju zemalja, zaključio je Bugarin.

Na svečanosti se obratio se i bivši potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova Mate Granić koji je sudionicima prenio svoja osobna iskustva suradnje s turskim predsjednikom Demirelom pritom naglasivši kako su dobri odnosi Hrvatske i Turske u ratnom razdoblju bili ključni za završetak rata u Bosni i Hercegovini.

Veleposlanica Turske Hayriye Nurdan Erpulat Altuntaş zahvalila je na organizaciji svečanosti i dodala kako ovo obilježavanje svjedoči o trajnom prijateljstvu i partnerstvu između Turske i Hrvatske. – Hrvatska nam je vrijedan prijatelj u jugoistočnoj Europi i partner koji dijeli našu posvećenost jačanju mira, stabilnosti i prosperiteta u regiji, rekla je i dodala kako osim političke suradnje, dvije države blisko surađuju i u strateškim sektorima poput energetike, infrastrukture, transporta i turizma.

Nazočnima se putem videoporuke obratio predsjednik Hrvatsko-turskog društva Rijeka i inicijator događanja Vedran Obućina, a svečanosti su nazočili i dopredsjednica Hrvatsko-turskog društva Rijeka Esma Halepović Đečević te predsjednik Hrvatsko-turske udruge prijateljstva i bivši voditelj Međuparlamentarne skupine prijateljstva Hrvatska – Turska Hrvatskoga sabora Goran Beus Richembergh.