Predsjednica Odbora za poljoprivredu sudjelovala na panel-raspravi o perspektivi mladih poljoprivrednika u Hrvatskoj

Slavonski Brod - Predsjednica Odbora za poljoprivredu Marijana Petir sudjelovala je u ponedjeljak na panel-raspravi s temom „Mladi poljoprivrednici i njihova perspektiva u Hrvatskoj“. Panel su organizirali Savjet za mlade Vlade Republike Hrvatske, Središnji državni ured za demografiju i mlade te HGK Županijske komore Slavonski Brod.

Sve nazočne uvodno je pozdravio dr. sc. Josip Jagodar, predsjednik Savjeta za mlade Vlade Republike Hrvatske koji je i moderirao panel-raspravu na kojoj su sudjelovali predsjednica Odbora za poljoprivredu Marijana Petir, ministrica poljoprivrede Marija Vučković, državna tajnica Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade Željka Josić, župan Brodsko-posavske županije Danijel Marušić, načelnik općine Klakar Tomislav Pendić, te mladi poljoprivrednici Stjepan Vučković, Mijo Lalić, Bruno Šporčić i Tomislav Haršani.

Sudionici su odgovorili na niz pitanja koja se tiču mladih poljoprivrednika, politika i mjera koje se provode te koje će se u budućnosti provoditi. Okupljenima su predstavljeni dosadašnji rezultati u sektoru poljoprivrede, posebice mladih poljoprivrednika te koliko se do sada uložilo na tom području i s kojim se izazovima još treba suočiti.

Na panelu su svoj rad i svoje inspirativne životne priče ispričali uspješni mladi poljoprivrednici koji su predstavili svoj put do uspjeha te koje su mehanizme i potpore koristili u svojim poslovnim uspjesima. Rečeno je kako je danas izuzetno bitno da mladi ljudi znaju gdje se mogu informirati, koje institucije treba kontaktirati te koje se sve mogućnosti i mjere nude za uspješan i održiv poljoprivredni rast i razvoj.

Predsjednica Odbora za poljoprivredu Marijana Petir podsjetila je kako su pristup poljoprivrednom zemljištu, kapitalu, znanju, dostatnom i stabilnom dohotku, osnovnoj infrastrukturi i uslugama u ruralnim područjima uključujući nedostatnu digitalizaciju, osnovne prepreke koje stoje na putu uključivanja mladih u poljoprivrednu proizvodnju.

- Mladi poljoprivrednici su u fokusu novog programskog razdoblja Zajedničke poljoprivredne politike, a u okviru nacionalnog Strateškog plana osigurana im je potpora kroz izravna plaćanja, kao dodatna potpora dohotku po poljoprivrednoj površini i u okviru ruralnih intervencija, rekla je Petir i pojasnila kako se u novom programskom razdoblju za pokretanje poljoprivrednog posla za mladog poljoprivrednika može izdvojiti i do 100 tisuća eura. Osvrnula se i na Izvješće Europskog revizorskog suda o mladim poljoprivrednicima koje govori kako unatoč vrlo izdašnim financijskim izdvajanjima za mlade poljoprivrednike na razini EU-a, nema značajnijih pokazatelja da su ova sredstva pomogla generacijskoj obnovi, pa je u tom smislu potporu EU mladim poljoprivrednicima potrebno bolje usmjeriti.

Petir je podsjetila i na prevladavajuću stariju dobnu strukturu nositelja poljoprivrednih gospodarstava u Republici Hrvatskoj i Europskoj uniji koju je generacijskom obnovom potrebno mijenjati, upravo zbog veće otvorenosti mladih poljoprivrednika za korištenje novih, modernijih i održivijih tehnika i tehnologija poljoprivredne proizvodnje, a za što je potrebno osigurati dostupnost brzog širokopojasnog Interneta na svim ruralnim područjima kao i podršku Savjetodavne službe.

Petir je također istaknula kako saborski Odbor za poljoprivredu daje punu potporu mladim poljoprivrednicima, a svoj doprinos unaprjeđenju njihova položaja dao je i predlaganjem amandmana na Zakon o poljoprivrednom zemljištu kojim je povećan broj bodova za mlade poljoprivrednike kako bi oni ostvarili prednost pri zakupu državnog poljoprivrednog zemljišta jer je to osnovni resurs za bavljenje poljoprivredom i proizvodnju hrane.