Zagreb – Saborska zastupnica Natalija Martinčević, predsjednica izvršnog odbora Nacionalne grupe Hrvatskog sabora pri Interparlamentarnoj uniji sudjelovala je u srijedu na online briefingu pod nazivom „Učiniti Opću skupštinu Ujedinjenih naroda rodno ravnopravnom: što je potrebno?“ (Making the Un Gneral Assembly gender equal: what will it take?) u organizaciji Interparlamentarne unije i Ujedinjenih naroda.
Na briefingu su sudjelovali brojni zastupnici parlamenata svijeta, predstavnici zemalja članica IPU-a i UN-a te stručnjaci za ovo pitanje iz raznih institucija, udruga i nevladinih organizacija.
Belgijski senator Andries de Gryffroy, predsjednik Stalnog odbora za UN IPU-a, uvodno je konstatirao da je teško očekivati rodno ravnopravnu Opću skupštinu UN-a do 2030. s obzirom da su sada samo 24 žene predstavnice svojih zemalja u OS UN-a, te da među samim članicama UN-a postoje velike razlike u vezi s tim pitanjem. Konstatirao je i da se sam UN ne trudi dovoljno oko postizanja većeg balansa u omjeru muških i ženskih predstavnika zemalja članica UN-a. Podsjetio je i da je za vrijeme 146. skupštine IPU-a u Bahreinu u ožujku o.g., samo 27 posto izaslanstava bilo ujednačeno kada se radi o rodnoj zastupljenosti.
Predstavnica Bugarske u UN-u i predsjednica Gospodarsko-socijalnog vijeća UN-a Lachezara Stoeva ustvrdila je da parlamenti mogu odigrati važnu ulogu kada je u pitanju ustanovljavanje postupaka za biranje veleposlanika.
Susanna Malcorra, utemeljiteljica organizacije „Glasovi žena lidera svijeta za promjenu i uključivost „(Global Women Leaders Vocies for Change and Inclusion) i bivša ministrica vanjskih poslova Argentine, naglasila je da je ovo pitanje samih država članica, te da su od 1945. do danas samo četiri puta žene bile na čelu Opće skupštine UN-a. Primijetila je i da države članice govore o ravnopravnosti, ali da u stvarnosti ne vjeruju u nju. Smatra da bi rješenje bilo uvođenje kvota za žene te je zaključila da treba usvojiti pozitivne politike u tom smislu, pri čemu parlamenti igraju ključnu ulogu.