Berlin − Predsjednik Odbora za vanjsku politiku Hrvatskoga sabora Gari Cappelli i članovi Odbora Zdravka Bušić, Ivana Posavec Krivec i Davor Ivo Stier boravili su u srijedu i četvrtak u dvodnevnom radnom posjetu Saveznoj Republici Njemačkoj.
Saborsko izaslanstvo susrelo se s Michaelom Rothom, predsjednikom Odbora za vanjske poslove njemačkog Bundestaga i članovima Odbora. Predsjednik Odbora Cappelli izrazio je zadovoljstvo susretom između dva vanjskopolitička odbora te naglasio dugogodišnje prijateljske bilateralne odnose između Njemačke i Hrvatske. –Naši odnosi dodatno su osnaženi Akcijskim planom iz 2019. koji uključuje i suradnju na parlamentarnoj razini, naglasio je Cappelli. Roth je izrazio želju za nastavkom jačanja međuparlamentarne suradnje. Oba predsjednika složila su se da između Hrvatske i Njemačke postoji tradicionalno dobra i partnerska suradnja.
–Dodatni prostor za osnaživanje suradnje imamo u sklopu Europske unije, ali i međunarodnih organizacija, posebice u kontekstu globalne sigurnosne situacije izazvane ruskom agresijom na Ukrajinu, kao i oko energetskih i gospodarskih pitanja glede kojih bi sve članice Europske unije trebale govoriti jednim glasom, rekao je Cappelli.
Sugovornici su nadalje iskazali nužnost daljnjeg praćenja razvoja situacije u Ukrajini i njezinog utjecaja na neposredno susjedstvo, ali i područje jugoistočne Europe, kao i razvoj odnosa između Ruske Federacije i Kine. Posebno je naglašena nužnost stabilizacije i demokratizacije država na Zapadnom Balkanu te nastavak rada na ključnim reformama koje su temelj za nastavak njihovih euroatlantskih integracija. Obje strane istaknule su važnost te izrazile zadovoljstvo što je Bosna i Hercegovina, koja za Hrvatsku ima strateški značaj, prošle godine stekla status kandidatkinje za članstvo u Europskoj uniji. Iskazano je uvjerenje kako je upravo dodjeljivanje statusa poticaj za nastavak procesa daljnjih europskih integracija Bosne i Hercegovine, ali i za stabilnost cijele regije.
Izaslanstvo Hrvatskoga sabora održalo je usto susrete i razgovore s predstavnicima Bavarske i Ministarstva gospodarstva i energetike. U razgovoru su istaknuti potencijali za produbljivanje gospodarskih odnosa između Hrvatske i Njemačke, posebice u području IT sektora, turizma i energetike. Turizam je istaknut kao jedna od najvažnijih grana bilateralne suradnje, a u prilog tome govori činjenica da je Hrvatsku lani posjetilo gotovo 3,5 milijuna njemačkih turista, što Njemačku stavlja na prvo mjesto po broju turističkih posjeta.
Ocijenjeno je k tome kako nedavni ulazak Hrvatske u eurozonu i Schengen donosi značajnu dobrobit hrvatskom gospodarstvu. Upravo u području energetike intenzivirali su se razgovori o zajedničkom EU projektu Hrvatske, Bavarske i Austrije za proširenje postojećeg plinovoda i LNG terminala na Krku koji bi trebao služiti kao regionalni energetski hub za transport plina i vodika te bi mogao postati i ulaznom točkom za obnovljivi vodik iz Europske unije. – Hrvatska je prepoznala važnost vodika u smanjenju emisija,a Hrvatski sabor usvojio je prošle godine Hrvatsku strategiju za vodik do 2050. godine, čiji je cilj doprinos tranziciji u zeleno gospodarstvo, naglasio je Cappelli. Tim projektom bi se uz osiguravanje energetskih potreba Hrvatske, Bavarske i Austrije omogućilo i unaprjeđenje energetske sigurnosti susjednih država.
Suradnja između Hrvatske i Njemačke intenzivirana je i u području obrazovanja i znanosti, posebice otvaranjem Centra za njemačke i europske studije na Sveučilištu u Zagrebu te osnivanjem Croaticuma na Sveučilištu u Regensburgu, što je prvi takav studij u Njemačkoj koji će dodatno ojačati suradnju između hrvatskih znanstvenika i iseljeništva s akademskom zajednicom u Njemačkoj.
U okviru svog boravka u Berlinu, hrvatski zastupnici susreli su se i s njemačkim Odborom za turizam, članovima skupine prijateljstva Sjeverni Jadran te predstavnicima hrvatske zajednice u Saveznoj Republici Njemačkoj.