Zagreb – Izaslanstvo Odbora za europske integracije kosovske Skupštine, na čelu s predsjednicom Odbora Rrezartom Krasniqi, boravi u dvodnevnom posjetu Hrvatskoj. Prvog dana posjeta održani su sastanci s domaćinom posjeta, saborskim Odborom za europske poslove, potpredsjednikom Sabora Davorkom Vidovićem te Odborom za vanjsku politiku.
Na sastanku s potpredsjednikom Sabora Davorkom Vidovićem iskazana je bezuvjetna potpora Hrvatske europskom putu Kosova. –Mi smo oduvijek bili prijatelji i ne morate brinuti za našu podršku, rekao je Vidović te dodao da se poseban napor mora učiniti i po pitanju Vijeća Europe jer članstvo u toj instituciji znači zaštitu ljudskih i manjinskih prava.
Predsjednica Odbora za europske integracije Skupštine Kosova Rrezarta Krasniqi zahvalila se na snažnoj potpori Hrvatske koju je uvijek pružala kad je bilo potrebno. Spomenula je također kako je pred Kosovom dugačak put, ali i da je već puno učinjeno od samostalnosti te države. –Čestitamo vam na ulasku u euro područje i Schengengenski prostor, rekla je Krasniqi te istaknula kako je za Kosovo Hrvatska uzor te ju smatra liderom u regiji.
S predsjednikom Odbora za europske poslove, ujedno i domaćinom boravka kosovske delegacije u Saboru, Domagojem Hajdukovićem, članovima Odbora Erikom Fabijanićem, ujedno i predsjednikom Odbora za međuparlamentarnu suradnju, Markom Pavićm, ujedno i predsjednikom Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije te zastupnicom Erminom Lekaj Prljaskaj razgovaralo se o bilateralnim odnosima te eurointegracijskome putu Kosova.
–Veselim se našoj budućoj bilateralnoj suradnji koja je već i sad odlična kao i potpisivanju Memoranduma o suradnji između naših dvaju odbora, rekao je Hajduković te dodao kako će raditi na tome da se on i implementira, a ne da ostane samo 'mrtvo slovo na papiru'. Pozdravio je podnošenje kosovskog zahtjeva za članstvo u EU te iskazao snažnu osobnu potporu, kao i potporu Odbora za europske poslove, kosovskome putu u članstvo Unije. Naglasio je i kako vjeruje da članstvo Kosova u Vijeću Europe uskoro može postati i stvarnost.
Izražavajući riječi potpore za put Kosova u EU predsjednik Odbora za regionalni razvoj i fondove EU Pavić je rekao kako ni druge države zapadnog Balkana, pa tako ni za Kosovo ne postoji alternativa članstvu u Uniji, uz kako je napomenuo, ispunjavanje svih kriterija. Dodao je i kako je važno da građani osjete učinke članstva, a da to, između ostaloga, omogućavaju europska sredstva. –Europski fondovi predstavljaju most koji nije ideološki, a pomaže u izgradnji infrastrukture države, zaključio je Pavić.
Krasniqi je zahvalila na svoj dosadašnjoj, ali i budućoj pomoći koju je Hrvatska spremna pružiti Kosovu kako na putu u članstvo u Vijeću Europe tako i na onu o EU. –Ponosni smo na svaki sastanak s hrvatskom stranom jer vas smatramo prijateljima i znamo da imamo vaš glas, a s druge strane pružate nam kontinuiranu pomoć i potporu savjetima i iskustvom, rekla je Krasniqi te dodala kako je u svim procesima u kojima se Kosovo nalazi najvažniji dijalog. U tom kontekstu je spomenula određene probleme kao što je nepriznavanje Kosova, ali i spremnost drugih država, poput Hrvatske, da se suradnjom takvi problemi izazovi riješe.
Govoreći o stavu Hrvatske prema eurointegracijskome putu Kosova prva potpredsjednica Odbora Fjolla Ujkani je naglasila kako za završetak procesa ulaska u članstvu međunarodnih organizacija Kosovu treba pružiti još jaču potporu, posebno kada je riječ o državama koje za toj zemlji predstavljaju uzor i model poput Hrvatske. –Nema dovoljno riječi kojima možemo zahvaliti za vašu potporu, ali za daljnji napredak prema članstvu kao i provođenju reformi, ali i utjecaju na one koji ne priznaju Kosovo, trebamo snažnog saveznika, rekla je Ujkani. Istaknula je kako je i za dijalog sa Srbijom koji, prema njezinim riječima, Kosovo usporava u napretku, treba potporu država članica Unije.
Po završetku sastanka Hajduković i Krasniqi su potpisali Memorandum o suradnji između Odbora za europske poslove Hrvatskoga Sabora i Odbora za europske integracije Skupštine Republike Kosova kojim se formalno izražava svoj spremnost na bilateralnu institucijsku suradnju i kojem se utvrđuju opća načela suradnje u području europskih integracija u skladu sa zajedničkim područjima interesa. Memorandumom se stvaraju mogućnosti za razvoj programa suradnje temeljenih na načelu reciprociteta i uzajamne dobrobiti, otvara put za redovita savjetovanja u procesu europskih integracija, podržavaju inicijative koje promiču procese europskih integracija jačanjem uloge parlamenata te se u skladu s tim određuju ključna područja suradnje.
Sastanak s predsjednikom Odbora za vanjsku politiku Garijem Cappellijem te članicama i članovima Odbora Zdravkom Bušić, Davorom Ivom Stierom, Marijanom Balić i Stephenom Nikolom Bartulicom bio je posvećen aktualnim prilikama u zemljama jugoistoka Europe, ratu u Ukrajini te bilateralnim odnosima dviju država. Kao i u ranijim susretima, ponovljena je snažna potpora Hrvatske članstvu Kosova u međunarodnim organizacijama, posebice Vijeću Europe te Europskoj uniji, a potvrđena je spremnost na pomoć i dijeljenje iskustava koje je Hrvatska prošla na svom putu u euroatlantske integracije.
Uz potvrdu dobrih i prijateljskih odnosa dviju država kao most u njihovom jačanju spomenute su manjine, a posebno je istaknuta 720. obljetnica hrvatske manjine na Kosovu. Sudionici su se osvrnuli na dijalog Kosova i Srbije uz iskazano očekivanje pozitivnog ishoda procesa, koji je, kako je istaknuto, važan za stabilnost tog dijela Europe. Tijekom sastanka naglasak je stavljen i na važnost gospodarske suradnje te je u tom kontekstu spomenut Hrvatsko-kosovski gospodarski forum koji je nedavno održan u Prištini pod pokroviteljstvom predsjednika Vlade Republike Hrvatske i Republike Kosova. Zaključno je izražena želja za daljnjim produbljivanjem suradnje na razini vanjskopolitičkih odbora oba parlamenta.