Izaslanstvo Hrvatskoga sabora na Gospodarskom forumu Hrvatska–Kosovo

Priština - Potpredsjednik Hrvatskoga sabora Ante Sanader, predsjednik Odbora za gospodarstvo Žarko Tušek, voditelj izaslanstva Hrvatskoga sabora u Parlamentarnoj skupštini NATO-a i voditelj Međuparlamentarne grupe prijateljstva Hrvatska-Kosovo Ante Bačić te voditeljica Međuparlamentarne skupine prijateljstva Hrvatska- Albanija Ermina Lekaj Prljaskaj sudjelovali su 26. i 27. siječnja na Gospodarskom forumu Hrvatska- Kosovo koji se održao pod visokim pokroviteljstvom predsjednika Vlade Republike Hrvatske Andreja Plenkovića i predsjednika Vlade Republike Kosovo Albina Kurtija.

Uz saborske zastupnike u hrvatskom izaslanstvu su bili i ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović, u svojstvu izaslanika predsjednika Vlade Republike Hrvatske, državni tajnici Hrvoje Bujanović iz Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja i Točni Glavina iz Ministarstva turizma i sporta kao i predstavnici Hrvatske gospodarske komore predvođeni potpredsjednikom za poljoprivredu i turizam Draganom Kovačevićem i savjetnicom za graditeljstvo i promet Mirjanom Čagalj. Na Gospodarskom forumu je sudjelovalo 100 kosovskih i 40 hrvatskih tvrtki, a organiziran je na inicijativu i uz izniman angažman zastupnice Lekaj Prljaskaj i zastupnika Bačića. 

Na otvorenju foruma nazočnima su se uvodno obratili predsjednik Vlade Kosova Albin Kurti i predsjednik hrvatske Vlade Andrej Plenković putem video poruke. Premijer Kurti je rekao da se geopolitičko, kulturno i povijesno prijateljstvo Kosova i Hrvatske želi produbiti gospodarskom suradnjom. Izrazio je zadovoljstvo činjenicom da su se tijekom prošle godine izravna financijska ulaganja povećala za 44 posto, izvoz za 23 posto, a prihodi za 22 posto te naglasio kako treba nastaviti raditi i na povećanju robne razmjene i investicija.

Premijer Plenković je istaknuo kako je posjećenost ovog foruma najbolji dokaz zainteresiranosti i hrvatskih i kosovskih tvrtki za suradnju i povezivanje. Izrazio je želju za još intenzivnijim jačanjem gospodarske suradnje između dviju država. Naglasio je da Kosovo ima punu podršku Hrvatske u procesu pridruživanja u europske i druge međunarodne organizacije. Ministar Filipović je još jednom naglasio da su Hrvatska i Kosovo prijateljske države koje imaju potencijal za razvoj gospodarske suradnje ponajviše, kako je naglasio, u energetskom sektoru, graditeljstvu, modernizaciji vojne opreme i telekomunikacijama. Izrazio je zadovoljstvo činjenicom da je u prvih deset mjeseci 2022. godine povećana razmjena na 225 milijuna eura, pri čemu je, prema njegovim riječima, Hrvatska izvezla više od 110 milijuna eura i imala oko 10 milijuna eura uvoza. Smatra da će povezivanje hrvatskih i kosovskih poduzetnika doprinijeti nastavku razvoja gospodarske suradnje dviju država.

Zastupnik Bačić je u svojem obraćanju naglasio kako hrvatske tvrtke trebaju stremiti k tome da još više sudjeluju u gospodarstvu Kosova izravnim ulaganjima, da hrvatski proizvodi budu izravno plasirani na kosovsko tržište kao i da kosovski proizvodi budu plasirani na hrvatsko tržište. –Višegodišnji doprinos Hrvatske u operaciji KFOR-a na Kosovu pozitivan je primjer obrambene suradnje između naših država, rekao je Bačić te naglasio kako Hrvatska snažno podupire Kosovo u procesu pridruživanja u  organizacije regionalne i međunarodne suradnje. 

Predsjednik Odbora za gospodarstvo Tušek te zastupnici Bačić i Lekaj Prljaskaj su u Skupštini Republike Kosovo održali sastanak s predsjednikom Odbora za gospodarstvo Feratom Shalom i članovima Odbora te predstavnicima Međuparlamentarne skupine prijateljstva Kosovo–Hrvatska na čelu s Arberom Rexhajem. Tom prigodom je bilo govora o dosadašnjoj suradnji koju su uspostavila dva parlamenta, a oba predsjednika su se složila da ovakva sinergija politike i gospodarstva organiziranjem Gospodarskog foruma predstavlja snažnu institucionalnu podršku poslovnoj zajednici i primjer direktnog povezivanja dviju ekonomija. 

Sugovornici su izrazili spremnost i interes za unapređenje suradnje dviju zemalja u području gospodarstva, sezonskog zapošljavanja, sigurnosti, obrazovanja i zdravstva. Kosovska strana je iskazala spremnost građevinski tvrtki u pružanju operativne pomoći hrvatskim građevinskim tvrtkama u obnovi nakon razornih potresa. Ujedno je naglašeno i kako je Hrvatska Kosovu primjer dobre zakonodavne prakse i implementacije EU regulative. Tušek je istaknuo da je Hrvatska od početka ove godine i članica eurozone i Schengenskog prostora te u tom kontekstu rekao kako iz takve osnažene pozicije i dovršetka eurointegracije možemo još jače djelovati i iskustveno pomoći Kosovu na njihovom putu prema članstvu u EU. Bačić je također istaknuo spremnost Hrvatske za pružanje iskustva i podrške Kosovu u pristupanju euroatlantskim organizacijama te naglasio doprinos kosovskog naroda kao manjine u gospodarskom i kulturnom životu Hrvatske. 

Lekaj Prljaskaj je rekla kako ovaj forum vidi kao izvor informacija poduzetnicima i prvi korak za bolje upoznavanje i povezivanje te novi start u međusobnom promicanju projekata. Izrazila je zadovoljstvo brojem zainteresiranih tvrtki. Isto tako je poručila da je Hrvatska za Kosovo najbolji mentor i oslonac na putu prema EU. Potpredsjednica kosovskog Odbora za gospodarstvo Jeta Statovci kao i članovi Driton Hyseni i Pal Lekaj u svojim su obraćanjima rekli kako Kosovo mora jačati svoj izvoz, a da ključ prosperiteta leži u proizvodnji te da izniman potencijal postoji i u drvnom, metalurškom i građevinskom sektoru.

Bačić je s predstavnicima Hrvatskog klastera konkurentnosti obrambene industrije održao radni sastanak s ministrom obrane Armendom Mehajem na kojem se razgovaralo o mogućnostima unapređenja suradnje u području vojne opreme i naoružanja, a hrvatska strana je iskazala interes za poslovanjem na Kosovu.

Drugoga dana Gospodarskog foruma izaslanstvo Hrvatskoga sabora je posjetilo poslovni park Drenas gdje je organiziran vođeni obilazak domaćina uz predstavljanje inozemnih tvrtki koje posluju i proizvode u zoni parka. Organiziran je i posjet Parku za inovacije i obuku (ITP) u Prizrenu gdje je održana prezentacija o tome na koji način ITP nudi prostor tvrtkama i start-upovima, javnim ustanovama i agencijama, istraživačkim i obrazovnim institucijama te ima za cilj stvoriti atraktivno poslovno okruženje i postati regionalno središte za poduzetničke inovacije, poslovanje i razvoj vještina.

Tijekom boravka hrvatskog izaslanstva na Kosovu državni tajnik Tonči Glavina i kosovska ministrica industrije, poduzetništva i trgovine Rozeta Hajdari potpisali su Memorandum o suradnji na području turizma.