Predloženi dnevni red je:
1. KLIMATSKO ENERGETSKE POLITIKE U KONTEKSTU AŽURIRANJA INTEGRIRANOG NACIONALNOG ENERGETSKOG I KLIMATSKOG PLANA REPUBLIKE HRVATSKE ZA RAZDOBLJE OD 2021. DO 2030. (NECP)
Integrirani nacionalni energetski i klimatski plan Republike Hrvatske za razdoblje od 2021. do 2030. godine (NECP) daje pregled energetskog sustava, stanja u području energetske i klimatske politike te pregled nacionalnih ciljeva za svaku od pet ključnih dimenzija energetske unije (energetsku sigurnost, unutarnje energetsko tržište, energetsku učinkovitost, dekarbonizaciju te istraživanje, inovacije i konkurentnost) i odgovarajuće politike i mjere za ostvarivanje tih ciljeva.
Ažuriranje prvog NECP iz 2019. godine radi se temeljem EU Uredbe o upravljanju energetskom unijom i djelovanjem u području klime (Uredba (EU) 2018/1999) te je ključno za ostvarivanje zajedničkih ambicija klimatske neutralnosti. Cilj ažuriranja NECP-a je predvidljivost i mobilizacija potrebnih ulaganja kako bi se ostvarila zajednička ambicija klimatske neutralnosti te pravedna i poštena tranzicija uz energetsku sigurnost i cjenovnu pristupačnost. NECP-om posebna pozornost treba se posvetiti ciljevima do 2030. godine koji uključuju smanjenje emisija stakleničkih plinova, energiju iz obnovljivih izvora, energetsku učinkovitost i elektroenergetsku međusobnu povezanost.
Tematska sjednica ima za cilj detaljno upoznavanje s izradom ažuriranog NECP-a te otvaranje dijaloga niza dionika u razvoju i praćenju nacionalnih i klimatskih politika na nacionalnoj razini, uključujući predstavnike lokalnih vlasti, poduzeća, stručne javnosti, akademske zajednice i civilnog društva iz područja zaštite okoliša i prirode.
U radu ove tematske sjednice očekuje se sudjelovanje predstavnika Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Državnog hidrometeorološkog zavoda, posebnog savjetnika Predsjednika Republike Hrvatske za energiju i klimu i ravnatelja Regionalne energetske agencije Sjeverozapadne Hrvatske, predstavnika lokalnih vlasti (Zagreba, Rijeke, Splita i Osijeka), Udruge gradova u Republici Hrvatskoj, Hrvatske gospodarske komore, Hrvatske udruge poslodavaca, Hrvatske elektroprivrede d.d., Instituta Ruđer Bošković, Energetskog instituta Hrvoje Požar, Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, Fakulteta strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu, Prirodoslovno- matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Veleposlanstva Kraljevine Nizozemske u Republici Hrvatskoj, Predstavništvo Europske komisije u Hrvatskoj, Instituta za političku ekologiju, Instituta za razvoj i međunarodne odnose, EKONERG - instituta za energetiku i zaštitu okoliša d.o.o., Terra Hub Zagreb, Studija medijskog dizajna Sveučilišta Sjever, Agencije 404, udruga civilnog društva iz područja zaštite okoliša i prirode te učenika srednje škole.
Sjednici Odbora prethodit će otvaranje izložbe plakata s pojmovima Klimatskog rječnika u prizemlju ispred Bašćanske ploče u Hrvatskom saboru u 12.30 sati koju je realizirala udruga Terra Hub u okviru edukativne kampanje „Terrapija“ kako bi osvijestili javnost o problemu nedovoljnog poznavanja fenomena klimatskih promjena, njihovih uzročnika i uloge čovjeka te povezivanja njihovog utjecaja sa svakodnevnim načinom života i rada. Navedena izložba do sada je bila postavljena u Koprivnici (tjedan Festivala znanosti povodom Dana planeta Zemlje), Varaždinu (Špancirfest) te u Zagrebu (GreenCajt festival, Midsommar u organizaciji veleposlanstva Švedske i Zagrebački tjedan dizajna).
Prijenos sjednice omogućen putem poveznice: https://www.youtube.com/watch?v=rCvzC-dz_PA