Potpredsjednik Odbora za gospodarstvo Ivica Lukanović primio kineskog veleposlanika Qi Qianjina

Zagreb – Potpredsjednik Odbora za gospodarstvo Ivica Lukanović primio je u srijedu veleposlanika Narodne Republike Kine u Republici Hrvatskoj Qi Qianjina.

Sugovornici su konstatirali vrlo dobre prijateljske i partnerske između dviju država koji se temelje na povjerenju i uvažavanju. Kao najvažnije primjere dosadašnje uspješne suradnje Hrvatske i Kine izdvojili su Pelješki most koji je izgradila kineska tvrtka te kinesku investiciju u vjetroelektranu Senj. Složili su se da sama izgradnja Pelješkog mosta ima širi značaj za odnose dviju država jer osim bilateralne u tom je projektu ostvarena i vrlo dobra suradnja između Kine i EU-a.

Veleposlanik je naglasio da Kina želi povećati intenzitet suradnje s Hrvatskom u svim područjima od zajedničkog interesa. Što se tiče robne razmjene u kojoj prevladava  hrvatski vanjskotrgovinski deficit, Kina je zainteresirana da se vanjskotrgovinska suradnja izbalansira, a što se može postići povećanjem izvoza roba i usluga, kao i povećanjem dolazaka kineskih turista. Istaknuo je kako se hrvatska vina i med uspješno izvoze na kinesko tržište.

Potpredsjednik Odbora Lukanović mogućnost za daljnje unaprjeđenje gospodarske suradnje s Kinom vidi u području transporta i distribucije roba. Smatra da morske luke Rijeka, Zadar i Ploče mogu Kini poslužiti kao vrata prema tržištima srednje i istočne Europe. Najveći potencijal za kineske investicije vidi u području energetike i izgradnje infrastrukture, posebice željezničke. Iskazao je zadovoljstvo činjenicom da pojedine hrvatske tvrtke, od kojih su istaknute Dok-ing i Končar, uspješno posluju na kineskom tržištu. Dodao je kako potencijal za daljnje jačanje gospodarske suradnje vidi i u jačanju suradnje znanstvenih ustanova i fakulteta.

Sugovornici su se složili kako bi uspostava izravnih letova između Hrvatske i Kine zasigurno utjecala na povećanje broja turističkih posjeta. Veleposlanik je pojasnio da od prošle godine postoji međunarodno-pravna osnova za uspostavu zračnih linija te da to više nije političko pitanje već pitanje poslovne politike zrakoplovnih kompanija. Također, naglašeno je da je potrebno skratiti vrijeme za izdavanje viza za kineske turiste.

Zaključno, sugovornici su istaknuli važnost suradnje na parlamentarnoj razini te je obostrano izražena nada u nastavak produbljivanja parlamentarnih odnosa.