Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku

Izvješće Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku o Konačnom prijedlogu zakona o inkluzivnom dodatku, drugo čitanje, P.Z. br. 595

12.12.2023.

Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na svojoj 119. sjednici, održanoj 12. prosinca 2023. raspravljao je o Konačnom prijedlogu zakona o inkluzivnom dodatku, P.Z. br. 595 koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 7. prosinca 2023.

Odbor je o Prijedlogu zakona raspravljao kao matično radno tijelo, sukladno s člankom 85. Poslovnika Hrvatskoga sabora. 

U uvodnom dijelu predstavnica predlagatelja istaknula je rješenja koja se predlažu u odnosu na Prijedlog zakona u prvom čitanju te obrazložila rješenja koje predlagatelj nije prihvatio. Tako se tijekom rasprave u Hrvatskome saboru preporuka saborskih zastupnika jednim dijelom odnosila i na primjedbe pravobranitelja za osobe s invaliditetom kojima treba posvetiti posebnu pažnju, pri čemu se ističe kako su primjedbe pravobranitelja za osobe s invaliditetom iskazane tijekom javnog savjetovanja posebno razmotrene i uvažene u najvećoj mogućoj mjeri, osobito u pogledu utvrđivanja razine potpore iz članka 13. prijedloga zakona o inkluzivnom dodatku. Također, nakon saborske rasprave razmatrana je mogućnost da se navedena odredba izmijeni u svrhu poboljšanja i pravednijeg pristupa za osobe s psihičkom bolesti te su odrasle osobe s psihičkom bolesti III. stupnja iz četvrte razine potpore razvrstane u treću razinu potpore. Vezano uz prihvaćen prijedlog pravobranitelja za osobe s invaliditetom da se u drugu razinu inkluzivnog dodatka razvrstaju odrasle osobe s kroničnom bolesti IV. stupnja uz postojanje potrebe za specifičnom njegom uz izvođenje medicinsko-tehničkih zahvata zbog kojih je osoba onemogućena pri uključivanju u svakodnevne životne aktivnosti u kući ili izvan kuće, ista je djelomično izmijenjena radi jasnijeg utvrđivanja uvjeta na način da je brisan dio koji glasi: „zbog kojih je osoba onemogućena pri uključivanju u svakodnevne životne aktivnosti u kući ili izvan kuće“. Završno je predstavnica predlagatelja iznijela podatke o osnovici koja iznosi 120 eura, a procjena broja korisnika ovog prava je preko 147 000 osoba s invaliditetom.

Tijekom rasprave članovi Odbora pohvalili su Konačni prijedlog zakona te prihvaćanje mišljenja i prijedloga iznesenih u prvom čitanju. Mišljenja su da će inkluzivni dodatak pridonijeti prevladavanju različitih prepreka te doprinijeti primjerenijim životnim standardima za osobe s invaliditetom. Inkluzivni dodatak objedinjuje četiri postojeća prava iz sustava socijalne skrbi koja mogu koristiti osobe s invaliditetom te će se njime unaprijediti transparentnost i ekonomičnost prava koja se ostvaruju temeljem invaliditeta. Postavljeno je pitanje o visini najnižeg inkluzivnog dodatka koji bi iznosio 115 posto osnovice, odnosno 138 eura za korisnike pete razine, također, naknada za novčanu pomoć za nezaposlene osobe s invaliditetom bila bi jednaka za sve osobe s invaliditetom bez obzira u koju od ovih pet razina  potpore pripadaju i ona bi iznosila pedeset i šest eura. 

Nakon provedene rasprave članovi Odbora jednoglasno su (7 „ZA“) odlučili predložiti Hrvatskom saboru donošenje

ZAKONA O INKLUZIVNOM DODATKU

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Renatu Sabljar – Dračevac, dr. med., predsjednicu Odbora, a u slučaju njezine spriječenosti prim. mr. Maju Grba – Bujević, dr. med., potpredsjednicu Odbora.


PREDSJEDNICA ODBORA
Renata Sabljar - Dračevac, dr. med.