Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na svojoj 39. sjednici održanoj 3. prosinca 2013. raspravio je o Prijedlogu obiteljskog zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 28. studenoga 2013.
Odbor je Prijedlog zakona raspravio kao zainteresirano radno tijelo, sukladno s člankom 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja je istaknula da se predloženim zakonom pristupa reformi obiteljskoga zakonodavstva kako bi se u najvećoj mogućoj mjeri sustavno unaprijedila obiteljskopravna zaštita djece i odraslih osoba s invaliditetom tako da se ispune međunarodno preuzete obveze Republike Hrvatske te uvaže stavovi i upute Europskoga suda za ljudska prava.
Govoreći o novinama u Prijedlogu obiteljskog zakona, predstavnica predlagatelja je kazala da se kada je u pitanju razvod braka, normira novi pristup po uzoru na suvremene pravne sustave u Europi i svijetu, odnosno redefinira se postojeći postupak posredovanja u postupak obveznoga savjetovanja bračnih drugova prije razvoda braka i postupak obiteljske medijacije. Uvodi se pravna zaštita obiteljskog doma ukoliko je riječ o jedinom mjestu za stanovanje, ali isto tako i o zajedničkoj bračnoj stečevini u trenutku kada dolazi do razvoda braka. Time se osigurava djeci egzistencijalno pravo stanovanja u obiteljskom domu i u slučaju razvoda braka, odnosno prestanka izvanbračne zajednice.
Prijedlogom zakona mijenja se i proces posvojenja koje bi, po konvencijama i pravilima Europske unije, trebalo u potpunosti prijeći na sud, a do sada je, zbog preopterećenosti sustava, djelomično bio pod centrima za socijalnu skrb. Ustrojavaju se obiteljski odjeli sudova te redefiniraju položaj i suradnja centra za socijalnu skrb u tim postupcima. Uvodi se „pravni zastupnik“ kao osoba koja će braniti prava djece i njihove interese kada se ona nađu u sudskom postupku, a branit će i interese osoba kojima se oduzima poslovna sposobnost.
U raspravi članovi Odbora su podržali uvođenje novina, pohvalivši prije svega ukidanje potpunog lišenja poslovne sposobnosti i uvođenje instituta ograničene poslovne sposobnosti, što će svakako pridonijeti boljoj zaštiti ljudskih prava. Također su pohvalili u dijelu koji se odnosi na uzdržavanje, uvođenje recipročne obveze punoljetnoga unučeta da uzdržava baku i djeda ako oni to sami nisu u mogućnosti, kao i unošenje odredbi kojima se stavlja naglasak na pravo djeteta na oba roditelja kad je u pitanju razvod braka.
Najviše pitanja u raspravi postavljeno je u području obveze savjetovanja kad je u pitanju razvod braka te medijacije kao alternativnog načina rješavanja spora. Istaknuta je potreba kvalitetne edukacije za stručnjake koji rade s obitelji, ali i njezine dostupnosti, kako bi se postigla transparentnost u dobivanju licenci i osigurala jednakost na tržištu rada. Složili su se da je rok primjene novog Obiteljskog zakona od 1. srpnja 2014. prihvatljiv, s obzirom na to da će do tada stručnjaci u sustavu proći potrebne edukacije.
Nakon rasprave članovi Odbora većinom su glasova (7 glasova „za“ i 2 glasa „suzdržana“) odlučili predložiti Hrvatskom saboru na usvajanje
z a k lj u č a k
1. Prihvaća se Prijedlog obiteljskog zakona, u tekstu kako ga je predložila Vlada Republike Hrvatske.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja izražena u raspravi dostavit će se predlagatelju da ih uzme u obzir prilikom izrade Konačnog prijedloga zakona.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Romanu Jerković, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
Romana Jerković