Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na svojoj 52. sjednici, održanoj 3. listopada 2018., raspravljao je o Prijedlogu zakona o podacima i informacijama u zdravstvu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 30. kolovoza 2018.
Odbor je o Prijedlogu zakona raspravljao kao matično radno tijelo, sukladno s člankom 85. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Predstavnik predlagatelja je u uvodnom dijelu istaknuo cilj donošenja ovog zakonskog prijedloga, koji se očituje u sveobuhvatnom i djelotvornom korištenju zdravstvenih podataka i informacija u zdravstvenoj zaštiti radi unaprjeđenja i očuvanja zdravlja stanovništva u Republici Hrvatskoj.
Prijedlogom Zakona osigurava se temelj za harmonizaciju pravnog okvira upravljanja zdravstvenim podacima i informacijama i njihovu kvalitetnu obradu na razini nacionalnog zdravstvenog sustava te na razini Europske unije i međunarodnoj razini. Zakonskim prijedlogom osigurava se provedba Uredbe (EZ) br. 1338/2008 Europskog parlamenta i Vijeća od 16. prosinca 2008. o statističkim podacima Zajednice o javnom zdravlju i zdravlju i sigurnosti na radnom mjestu.
Propisuju se standardi unapređenja kvalitete informacijskih tehnologija u okviru e-Zdravstva sukladni državnoj informacijskoj infrastrukturi uz smanjenje administrativnih poslova zdravstvenih radnika, a Ministarstvo zdravstva postaje središnje tijelo za e-Zdravstvo Republike Hrvatske.
Također, Prijedlogom Zakona propisuju se prava, obveze i odgovornosti pravnih i fizičkih osoba zdravstvenog sustava Republike Hrvatske u području upravljanja podacima i informacijama u zdravstvu, zajednička načela i standardi kvalitete obrade i korištenje zdravstvenih podataka i informacija, njihova zaštita i čuvanje, Katalog informacijskih standarda u zdravstvu Republike Hrvatske, izrada kvalitetnih javnozdravstvenih pokazatelja za javnozdravstvene, upravljačke, statističke i znanstveno-istraživačke svrhe te inspekcijski i stručni nadzor.
U raspravi, članovi Odbora pohvalili su uvođenje sustava informacija u zdravstvenoj zaštiti, pogotovo zato jer je do sada bio na snazi Zakon o evidencijama iz oblasti zdravstva iz 1988. te nije postojao potpuni i harmonizirani pravni okvir o upravljanju zdravstvenim podacima i informacijama.
Pojedini članovi Odbora izrazili su svoje nezadovoljstvo činjenicom što nisu prihvaćeni prijedlozi Hrvatske liječničke komore kao niti Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva.
Nakon rasprave članovi Odbora većinom su glasova (8 „za“ i 2 „protiv“) odlučili predložiti Hrvatskom saboru donošenje zaključka
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o podacima i informacijama u zdravstvu.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja izražena u raspravi dostavit će se predlagatelju da ih uzme u obzir prilikom izrade Konačnog prijedloga zakona.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio dr.sc. Ines Strenja-Linić, dr. med., predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
dr. sc. Ines Strenja-Linić, dr. med.