Odbor za zaštitu okoliša i prirode

Izvješće Odbora za zaštitu okoliša i prirode o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o održivom gospodarenju otpadom, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 728

19.09.2019.

Odbor za zaštitu okoliša i prirode Hrvatskoga sabora raspravio je, na 52. sjednici održanoj 19. rujna 2019. godine, Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o održivom gospodarenju otpadom, s Konačnim prijedlogom, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 12. rujna 2019. godine uz prijedlog da se sukladno članku 204. Poslovnika Hrvatskoga sabora predloženi Zakon donese po hitnom postupku.
   
Odbor za zaštitu okoliša i prirode, na temelju članka 95. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predloženi Zakon kao matično radno tijelo.

U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo je da predloženim izmjenama važeći Zakon o održivom gospodarenju otpadom (NN, br. 94/13, 73/17 i 14/19) usklađuje sa Zakonom o sustavu državne uprave (NN, br. 66/19) koji je donesen u cilju provedbe mjere „Decentralizacija i racionalizacija“ u okviru prioriteta „Unaprjeđenje javne uprave“ u sklopu Nacionalnog programa reformi 2019. Predloženim Zakonom uređuje se promjena nadležnosti nadzora zakonitosti Odluke o načinu pružanja javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada i prikupljanja biorazgradivog komunalnog otpada iz članka 30. stavka 7. Zakona o održivom gospodarenju otpadom (Narodne novine, broj 94/13, 73/17 i 14/19), Odluke o obvezi plaćanja namjenske naknade iz članka 30. stavka 13. istoga Zakona i Odluke o provedbi posebnih mjera sprječavanja odbacivanja otpada iz članka 36. stavka 10. istoga Zakona i to na način da se nadležnost za navedeno prenosi s nadležnog ureda državne uprave u županiji na nadležno upravno tijelo županije odnosno Grada Zagreba. Dodatno se propisuje da nadležnost za nadzor zakonitosti navedenih Odluka Grada Zagreba obavlja Ministarstvo.
 
U skladu s odredbama članka 4. Zakona o sustavu državne uprave, izmjenjuju se odredbe Zakona u kojima se spominje pojam „središnje tijelo državne uprave“, brisanjem riječi: „središnji“ u određenom padežu.

Nakon uvodnog obrazloženja u raspravi su podržane predložene izmjene Zakona o održivom gospodarenju otpadom s ciljem provedbe mjera decentralizacije i racionalizacije javne uprave. 

Vezano uz provedbu važećeg Zakona i donesenih podzakonskih akata skrenuta je pozornost na primjedbe komunalnih društava i jedinica lokalne samouprave na članak 3. Uredbe o izmjenama i dopunama Uredbe o gospodarenju komunalnim otpadom („Narodne novine“, br. 84/2019.) koju je Vlada Republike Hrvatske donijela na sjednici održanoj 5. rujna 2019. godine. Osnovna je primjedba da će se izmjena načina formiranja cijene obvezne minimalne javne usluge na način definiran člankom 3. Uredbe negativno odraziti na prihode i funkcioniranje komunalnih društava. U osvrtu na ovu primjedbu predstavnik predlagatelja istaknuo je da je navedena Uredba donesena uzimajući u obzir provedeno savjetovanje sa zainteresiranom javnošću i široko provedenu komunikaciju sa svim zainteresiranim subjektima. 

U nastavku rasprave upozoreno je na mogućnost ostvarivanja znatnih ušteda za komunalne tvrtke, a samim time i krajnje korisnike, ukoliko bi se uskladila obračunska razdoblja za pružanje javne usluge prikupljanja komunalnog otpada s obračunskim razdobljima za druge usluge (primjerice Hrvatske elektroprivrede d.d. za koju se plaća akontacija i obračun nakon šest mjeseci). U tom smislu iznesen je prijedlog Ministarstvu zaštite okoliša i energetike da u suradnji s Ministarstvom financija i Poreznom upravom razmotri i iznađe modalitet obračuna kojim bi se izvršilo usklađenje obračunskih razdoblja. 

Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (6 glasova „za“ i 2 glasa „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje 

ZAKONA O IZMJENAMA ZAKONA O ODRŽIVOM GOSPODARENJU OTPADOM

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Borića, potpredsjednika Odbora.   

POTPREDSJEDNIK ODBORA
Josip Borić