Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav

Izvješće Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav o Prijedlogu zakona o sprječavanju sukoba interesa, P.Z. br. 703

Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav Hrvatskoga sabora na 65. sjednici održanoj 2. veljače 2011. godine raspravio je Prijedlog zakona o sprječavanju sukoba interesa koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske aktom pod brojem 023-03/11-01/0 od 27. siječnja 2011. godine.

Odbor je Prijedlog zakona raspravio na temelju svoje nadležnosti iz članka 57. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.

Odbor je podržao Prijedlog zakona naglasivši da je njegovo donošenje jedno od podmjerila za zatvaranje poglavlja 23. „Pravosuđe i temeljna prava“.
Međutim, u raspravi su članovi Odbora iznijeli primjedbe na određena predložena zakonska rješenja.

Glede prijedloga da Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa može pozvati izabranog dužnosnika za podnošenje ostavke u slučaju kršenja zakona, izraženo je mišljenje o mogućoj nesuglasnosti predložene odredbe s Ustavom Republike Hrvatske te da bi takva odredba mogla dovesti do svojevrsnog „razvlašćivanja“ Hrvatskog sabora. U vezi s tim, a po uzoru na zakonsko rješenje u Velikoj Britaniji, iznesen je prijedlog da bi takve sankcije trebalo izricati povjerenstvo Hrvatskoga sabora.

Članak 3. stavak 3. Prijedloga zakona trebalo bi dopuniti na način da se zakon primjenjuje i na rukovodeće službenike u jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave.

U vezi članka 4. stavka 5. izneseno je mišljenje da je krug povezanih osoba određen preširoko te da je nejasna formulacija prema kojoj su povezane osobe i sve one koje se „mogu smatrati interesno povezanima s dužnosnikom“.

Članak 12. stavak 1. potrebno je precizirati na način da je razvidna inkompatibilnost obnašanja dužnosti propisana drugim zakonima. Također, glede stavka 3. istog članka izraženo je mišljenje da je preširoko određen krug poslova koje dužnosnik može obavljati bez odobrenja Povjerenstva. U vezi sa spomenutim odobrenjem Povjerenstva postavljeno je i pitanje o metodologiji i kriterijima prigodom davanja odnosno uskrate takve odluke.

Glede članka 13. izraženo je mišljenje da bi načelo zabrane članstva u upravnim tijelima i nadzornim odborima trgovačkih društava, upravnih vijeća ustanova te nadzornih odbora izvanproračunskih fondova trebalo dosljedno provesti kako na državnoj tako i na razini jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.

U vezi s člankom 14. iznijeto je mišljenje o potrebi dopune načinom predlaganja članova upravnih tijela i nadzornih odbora na razini jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.

Glede članaka 15. i 16. izraženo je mišljenje da se sukob interesa ne može ograničavati na određeni postotak dionica odnosno udjela u vlasništvu, jer svako poslovanje s državom može određenog dužnosnika dovesti u sukob interesa.

U vezi s osnivanjem Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa iznesena je primjedba na potrebnu većinu za izbor predsjednika i članova pri čemu je izraženo mišljenje da bi za njihov izbor trebalo propisati dvotrećinsku većinu.

Glede članka 32., kojim su propisani uvjeti za izbor predsjednika i članova Povjerenstva, izraženo je mišljenje da uvjet „iskustvo u području borbe protiv korupcije i sprječavanja sukoba interesa“ znatno sužava krug osoba koje bi mogle biti izabrane. Također, iznesene su i primjedbe na predložene visine plaća predsjednika i članova Povjerenstva te na pravo povratka na rad na iste ili odgovarajuće poslove kod istog poslodavca.

U vezi s Glavom V. kojom se propisuju sankcije za kršenje odredaba zakona iznijeto je mišljenje da bi trebalo preispitati odnosno ujednačiti sankcije za imenovane i izabrane dužnosnike. Isto tako, odredbu članka 43. potrebno je precizirati na način da je razvidno protiv kojih sankcija je moguće pokrenuti upravni spor.

Nakon rasprave Odbor je većinom glasova (6 glasova "ZA" i 2 glasa „PROTIV“) predložio Hrvatskom saboru da donese sljedeći

ZAKLJUČAK

Prihvaća se Prijedlog zakona o sprječavanju sukoba interesa.

Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja izneseni u raspravi u Prijedlogu zakona na sjednici Hrvatskoga sabora i njegovih radnih tijela uputit će se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.

Za izvjestitelja Odbora na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio zastupnika Vladimira Šeksa, predsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK

Vladimir Šeks