Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo Hrvatskoga sabora, na 43. sjednici održanoj 24. veljače 2011. godine, raspravio je Prijedlog zakona o subvencioniranju i državnom jamstvu stambenih kredita, s Konačnim prijedlogom zakona koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 17. veljače 2011. godine uz prijedlog da se sukladno članku 159. Poslovnika Hrvatskoga sabora predloženi Zakon donese po hitnom postupku.
Odbor je predmetni Prijedlog zakona raspravio, na temelju članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao zainteresirano radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju državni tajnik Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva istaknuo je da je tijekom 2009. i 2010. godine došlo do značajne stagnacije u prodaji stanova na tržištu nekretnina, s trendom da se isto nastavi i u 2011. godini. Posebnu težinu postojećoj situaciji daje činjenica da je u graditeljstvu u 2009. godini bilo zaposleno 104.976 radnika i to uglavnom u stanogradnji, a da je zbog nepovoljnog stanja u graditeljstvu na kraju 2010. godine na Zavodu za zapošljavanje Republike Hrvatske bilo 26.280 nezaposlenih građevinskih radnika. Ako se stagnacija prodaje stanova nastavi, može se očekivati da će do kraja 2011. bez posla ostati dodatni broj radnika u graditeljstvu. Jedan od glavnih razloga stagnacije prodaje stanova je pad kupovne moći građana.
Predlagatelj je iznio da se predloženim Zakonom želi pokrenuti prodaja postojećih stanova i započeti ciklus izgradnje novih stanova u svrhu očuvanja postojećih i stvaranja novih radnih mjesta, kao i omogućiti građanima Republike Hrvatske da po povoljnijim uvjetima riješe svoje stambeno pitanje kupnjom prvog, odnosno kupnjom većeg stana. Sukladno prijedlogu Zakona, prodajna cijena s PDV ne smije biti veća od 1.900 €/m2 neto stana, a ukupni iznos kredita prelaziti 100.000 €. Kupac stana koji podiže kredit ima povoljnost da mu bankovna efektivna kamatna stopa u prve četiri godine otplate kredita iznosi do najviše 4,95%, a po proteku prve četiri godine, a najmanje 2 godine ne može biti viša od 10% od kamate određene za prve 4 godine otplate. Iznos mjesečnih obroka koje kupac stana plaća banci u prve četiri godine iznosi ½ iznosa obroka jer ½ iznosa obroka banci plaća Država i to godinu dana unaprijed. Na taj način kupcu se olakšava otplaćivanje stambenog kredita prve četiri godine. Republika Hrvatska će do 31. prosinca 2011. godine jamčiti svim onima koji podnesu zahtjev poslovnim bankama za otplatu kamata na stambene kredite koje građani ne mogu otplaćivati zbog nenadanog gubitka prihoda, u periodu od najduže godine dana od dana nemogućnosti otplate kredita.
Za primjenu predmetnog Zakona u Državnom proračunu Republike Hrvatske za 2011. godinu osigurano je 20.831.422,71 kuna uz mogućnost osiguranja dodatnih financijskih sredstava u iznosu od 8.000.000 kuna. Za 2012. godinu planirano je osigurati idućih 50.000.000,00 kuna.
Izneseno je da je smanjena kreditna sposobnost građana, kao najznačajniji čimbenik za stagnaciju prodaje stanova, uočena već i u provedbi POS-a, a naročito tijekom provedbe Zakona o poticanju prodaje stanova.
Tijekom rasprave je izraženo mišljenje o potrebi iznalaženja rješenja kojim se ne bi interveniralo u tržište nekretnina već poticalo smanjenje cijene stanova i smanjenje bankovnih kamatnih stopa na stambene kredite.
U raspravi na Odboru istaknuto je da se podržava donošenje ovoga Zakona posebice zbog činjenice da se građanima olakšava rješavanje stambenog pitanja kupnjom prvog ili većeg stana.
U svrhu lakšeg stambenog zbrinjavanja građana koji nisu kreditno sposobni, iznijeta je ideja o razmatranju mogućnosti poticanja stanogradnje kroz model izgradnje stanova za najam.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (7 glasova „za“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje
ZAKONA O SUBVENCIONIRANJU I DRŽAVNOM JAMSTVU STAMBENIH KREDITA
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je gđa. Marinu Matulović-Dropulić, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
Marina Matulović-Dropulić, dipl.ing.arh.