Odbor za pravosuđe

Izvješće Odbora za pravosuđe o Prijedlogu zakona o suradnji Hrvatskoga sabora i Vlade Republike Hrvatske u europskim poslovima, prvo čitanje, P. Z. br. 373

Odbor za pravosuđe Hrvatskoga sabora na 29. sjednici održanoj 04. lipnja  2013. razmotrio je Prijedlog zakona o suradnji Hrvatskoga sabora i Vlade Republike Hrvatske u europskim poslovima, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav aktom od 23. svibnja 2013. godine.  
Odbor je  Prijedlog zakona raspravio sukladno članku 73. Poslovnika u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo je da se ovim prijedlogom uređuje suradnja Hrvatskoga sabora i Vlade Republike Hrvatske u europskim poslovima, odnosno ovlasti Hrvatskoga sabora u zakonodavnom postupku Europske unije. Predlaže se da Hrvatski sabor svoj utjecaj na razvoj zakonodavstva ostvaruje posredno u postupku nadzora nad djelovanjem Vlade RH, na način da to u njegovo ime obavlja Odbor za europske poslove. Postupak nadzora obuhvaćao bi donošenje Radnog programa za razmatranje stajališta, podnošenje izvješća o sastanku Vijeća EU. 
U raspravi o predloženom aktu iznijeta su oprečna mišljenja u pogledu predloženog naziva Zakona. Jedni se zalažu za to da se riječ „suradnja“ u nazivu Zakona zamijeni riječju „nadzor“ imajući u vidu odredbu članka 144. stavka 4. Ustava kojom je propisano da se nadzor Hrvatskoga sabora nad djelovanjem Vlade Republike Hrvatske u institucijama Europske unije uređuje zakonom. Drugi se zalažu za predloženi naziv, jer je suradnja Hrvatskoga sabora i Vlade RH u europskim poslovima cilj Prijedloga, te ističu kako su u odredbi članka 3. Prijedloga sadržane nadzorne ovlasti Hrvatskoga sabora.
Također, iznijeto je i mišljenje da je s ustavnopravnog stajališta dvojbena odredba kojom ovlasti Hrvatskoga sabora izvršava Odbor za europske poslove.
Pojedini članovi Odbora mišljenja su da se s Prijedlogom zakona kasni, da je jedna od mogućih opcija za uređenje područja europskih poslova mogao biti i ustavni zakon o europskim poslovima. Isto tako, pojedini članovi Odbora mišljenja su da se radi o zahtjevnom prijedlogu koji treba osigurati efikasnost zakonodavne vlasti u situaciji kada imamo veliki broj zakonskih prijedloga, intencija Prijedloga je da se zakonodavni poslovi obavljaju na drugačiji način uključivanjem Odbora za europske poslove.
Mišljenje je članova Odbora da Odbor za europske poslove koji kao i drugi odbori u svom sastavu odražava stranačku strukturu parlamenta, treba ojačati na način da njegov prošireni sastav čine stručnjaci, te da se na sjednice obavezno pozivaju zastupnici iz Republike Hrvatske u Europskom parlamentu.
Na Prijedlog zakona suradnji Hrvatskoga sabora i Vlade Republike Hrvatske u europskim poslovima  iznijete su slijedeće primjedbe, prijedlozi i mišljenja:
-u članku 1. predlaže se riječi „u europskim poslovima“ zamijeniti riječima „poslovima Europske unije“,
-u članku 2. predlaže se definirati pojam europskih poslova, sugerira se taksativno nabrajanje. U istom članku predlaže se urediti pojmovno značenje načela supsidijarnosti i klauzule premošćivanja,
-članak 3. predlaže se urediti na način da Sabor u obavljanju europskih poslova  nadzire rad Vlade RH u Vijeću Europske unije, te da Sabor o stajalištima Republike Hrvatske donosi zaključke,
-predlaže se preispitati članak 11., kao poželjno rješenje predloženo je da predsjednik Vlade podnosi izvješće Saboru o redovitim sastancima Europskog vijeća, kao i da predsjednik Sabora (ili predsjednik Sabora na prijedlog predsjednika  Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav i predsjednika Odbora za europske poslove) može pozvati predsjednika Vlade da predstavi stajališta Republike Hrvatske za svaki sastanak Europskog vijeća,
-u članku 8. stavak 4. predlaže se urediti na način da Odbor za europske poslove donosi zaključak o stajalištu Republike Hrvatske,
-predlaže se preispitati članak 15., s obzirom da predloženom odredbom mišljenje Odbora za europske poslove ne obvezuje Vladu u postupcima predlaganja kandidata Republike Hrvatske za institucije i tijela Europske unije.
U završnom obraćanju predstavnik predlagatelja zahvalio je na svim prijedlozima i sugestijama iznijetim u raspravi, istaknuvši da se određene primjedbe mogu prihvatiti, ali da će Konačni prijedlog zakona vrednovati prijedloge kako radnih tijela, tako i ukupne rasprave.
  
Nakon provedene rasprave Odbor za pravosuđe jednoglasno je sa sedam (7) glasova „za“ odlučio predložiti Hrvatskom saboru slijedeće zaključke

1. Prihvaća se Prijedlog zakona o suradnji Hrvatskoga sabora i Vlade Republike Hrvatske u europskim poslovima.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznijeta u raspravi upućuju se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.


Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora, gospodina Josipa Kregara.

                                                                                                 PREDSJEDNIK ODBORA

                                                                                                  Prof.dr.sc. Josip Kregar