Odbor za obitelj, mlade i sport Hrvatskoga sabora na 27. sjednici održanoj 21. studenoga 2018. godine razmotrio je Prijedlog Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2019. godinu i projekcije za 2020. i 2021. godinu, koji je Hrvatskom saboru dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 9. studenoga 2018. godine.
Odbor je navedeni prijedlog raspravio kao zainteresirano radno tijelo, sukladno odredbi članka 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora. Sukladno članku 247. Poslovnika Hrvatskoga sabora, o Prijedlogu Državnog proračuna i Konačnom prijedlogu Zakona o izvršavanju Državnog proračuna za 2019. godinu provedena je objedinjena rasprava.
Predstavnici predlagatelja u uvodnim izlaganjima predstavili su članovima Odbora neke od karakteristika Proračuna. Ukupni prihodi državnog proračuna u 2019. godini planirani su u iznosu od 136,1 milijardi kuna, a rashodi u iznosu od 140,3 milijarde kuna.
Razdjel Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku povećan je u odnosu na prethodnu godinu i iznosi 5,94 milijarde kuna. Vezano uz područje sporta, rečeno je kako su predviđena sredstva u iznosu od 300,4 milijuna kuna planirana za programe javnih potreba u sportu na državnoj razini, dok Ured pravobraniteljice za djecu smatra da će s predviđenih 5,6 milijuna kuna uspješno izvršiti sve planirane poslove vezane uz zaštitu i promicanje prava djece.
U raspravi koja je uslijedila, istaknuti je zadovoljstvo činjenicom da su sva tri navedena razdjela u Državnom proračunu (za koje je ovaj Odbor matično radno tijelo) povećana, odnosno u 2019. godini planira se više sredstava utrošiti na njih. Međutim, kako je povećanje svake pojedine stavke više od planiranog rasta BDP-a, postavljeno je pitanje povećanja troškova države. Predstavnica predlagatelja obrazložila je kako je ukupan Državni proračun 2019. u skladu s predviđenim rastom BDP-a, ali se na razini samo ova tri razdjela to ne može zaključiti, a koja pokrivaju demografiju, obiteljsku politiku, politiku za mlade i djecu, skrb za različite osjetljive skupine korisnika sustava socijalne skrbi, sport…, odnosno stavke na kojima su, sukladno prioritetima, sredstva povećana.
Vezano uz financiranje sporta, otvoreno je pitanje financiranja javnih potreba u sportu, odnosno sredstava koja se iz Državnog proračuna doznačavaju Hrvatskom olimpijskom odboru, postavljeno je pitanje načina odlučivanja u koje konkretno potrebe se sredstva doznačavaju. Po sadašnjoj zakonskoj proceduri suglasnost za raspodjelu tih sredstava Hrvatskom olimpijskom odboru daje Središnji državni ured za šport, to je izneseno mišljenje kako bi se, obzirom da Hrvatski sabor donosi Državni proračun, trebalo u budućim zakonskim rješenjima razmisliti da ovu suglasnosti Hrvatskom olimpijskom odboru ubuduće daje Hrvatski sabor.
Pravobraniteljica za djecu naglasila je kako se do konca tekuće godine planira donijeti i takozvani Dječji proračun, odnosno prikaz svih troškova koji se iz Državnog proračuna usmjeravaju na zadovoljavanje potreba djece. U tom smislu Ministarstvo financija dalo je jasne upute svim korisnicima proračuna na koji način i kako sistematizirati sve izdatke za djecu kako bismo po prvi puta dobili konkretan prikaz sredstava koji su namijenjeni i utrošeni na djecu.
Nakon provedene rasprave, članovi Odbora su glasovali o prihvaćanju sljedećeg zaključka: "Predlaže se Hrvatskome saboru da donese Državni proračun Republike Hrvatske za 2019. godinu i projekcija za 2020. i 2021. godinu", međutim taj zaključak nije dobio potrebnu većinu glasova svih članova Odbora (6 glasova ZA, 2 glasa PROTIV i 4 SUZDRŽAN).
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskog sabora određena je Nada Turina-Đurić, predsjednica Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
Nada Turina-Đurić