Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora na 63. sjednici održanoj 3. veljače 2011., razmotrio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zdravstvenoj zaštiti, s Konačnim prijedlogom zakona, koji su predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 7. siječnja 2011.
Odbor je u smislu članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora o predmetnom aktu raspravljao u svojstvu zainteresiranoga radnog tijela.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja obrazložio je osnovne odrednice Konačnog prijedloga ovoga Zakona pri čemu je istaknuto da se predloženim rješenjima produljuje rok jedinicama područne (regionalne) samouprave za provedbu postupaka davanja koncesije za rad zdravstvenih radnika u privatnoj praksi do 30. lipnja 2011. godine, a ako u tom roku ne bude proveden postupak davanja koncesije, postupak će provesti Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi do 31. prosinca 2011. godine.
U raspravi je većina članova Odbora podržala predložene izmjene i dopune ovoga Zakona u tekstu kako ga je predložila Vlada Republike Hrvatske.
Iznijeto je mišljenje prema kojem Zakon o zdravstvenoj zaštiti nije usklađen s Ustavom Republike Hrvatske i odredbama Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, u dijelu koji se odnosi na primarnu zdravstvenu zaštitu.
S tim u svezi ukazano je da je Ustavom Republike Hrvatske utvrđeno da jedinice lokalne samouprave obavljaju poslove iz lokalnog djelokruga kojima se neposredno ostvaruju potrebe građana, a osobito, pored ostalih pobrojanih poslova, poslove koji se odnose na primarnu zdravstvenu zaštitu.
Pored toga, navedeno je da je prema odredbama Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi primarna zdravstvena zaštita u djelokrugu jedinica lokalne samouprave, dok jedinice područne (regionalne) samouprave obavljaju poslove od područnog značaja, a koji pored ostalog, obuhvaćaju i zdravstvo.
Posebice je istaknuto da bi velikim gradovima, kao i gradovima sjedištima županija trebalo osigurati obavljanje poslova iz njihovog djelokruga, a koji se odnose na primarnu zdravstvenu zaštitu.
U raspravi je postavljeno pitanje o broju osnovanih Savjeta za zdravstvo. Predstavnik Vlade Republike Hrvatske odgovorio je da je do sada osnovano oko deset Savjeta za zdravstvo.
Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (pet glasova „za“, dva glasa „protiv“) odlučio Hrvatskome saboru predložiti donošenje
ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O ZDRAVSTVENOJ ZAŠTITI.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zvonimir Mršić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zvonimir Mršić