Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav

Izjašnjavanje Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustava o amandmanima na Prijedlog nacrta promjene Ustava Republike Hrvatske

Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav Hrvatskoga sabora razmotrio je na 56. sjednici održanoj 13. prosinca 2013. godine sve amandmane podnesene na Prijedlog nacrta promjene Ustava Republike Hrvatske.

Odbor je utvrdio da je amandmane na Prijedlog nacrta promjene Ustava Republike Hrvatske podnio: Klub zastupnika Hrvatske demokratske zajednice. 

Odbor se izjasnio o podnesenim amandmanima prema pregledu amandmana kako slijedi:


1. Amandman Kluba zastupnika Hrvatske demokratske zajednice na članak 1. Odbor jednoglasno (8 glasova „ZA“), ne prihvaća.

Obrazloženje:

Ustroj područne (regionalne) samouprave u Republici Hrvatskoj je potrebno poboljšati, a ovim se promjenama ide upravo ka poboljšanju sustava kroz regionalizaciju odnosno decentralizaciju, kao jednom od načina poboljšanja razvoja Republike Hrvatske. U Ustavu se drugi stupanj samouprave jasno definira kao regionalna samouprava, a u tekst Ustava unosimo pojam regije, čime se postupak regionalizacije ne dovršava, već tek započinje. Taj će postupak za sobom povući čitav niz rasprava, studija, provjera i drugih radnji koje će napokon dovesti do takvog ustroja regionalne samouprave koji će doista koristiti svim građanima Republike Hrvatske.


2. Amandman Kluba zastupnika Hrvatske demokratske zajednice na članak 2. Odbor jednoglasno (8 glasova „ZA“), ne prihvaća.

Obrazloženje:

Zaštita nacionalnih manjina je naša obveza, koja proizlazi iz naše prošlosti, iz međunarodnih dokumenata koje smo prihvatili, ali i iz postupak pristupanja EU, u kojem smo se postupku posebno obvezali štiti ljudska prava i prava nacionalnih manjina.

Ovim prijedlogom, predlagatelj amandmana izričito želi „maknuti“ zakone kojima se štite prava nacionalnih manjina iz grupe tzv. ustavnih zakona, u kojoj se ti zakoni nalaze još od Ustava iz 1990. godine i donošenja prvog Ustavnog zakona koji je štitio ljudska prava i prava manjina iz 1991. godine. Predlagatelj time, u biti, znatno smanjuje zaštitu prava manjina i omogućuje ne samo lakše mijenjanje takvih propisa, što već samo po sebi nije prihvatljivo te otvara put i dugoročnom smanjenju prava nacionalnih manjina zbog čega je ovaj amandman potrebno odbiti.


3. Amandman Kluba zastupnika Hrvatske demokratske zajednice na članak 3. Odbor jednoglasno (8 glasova „ZA“), ne prihvaća.

Obrazloženje:

Već kod podnošenja prijedloga za pristupanje promjeni Ustava, ukazano je da kaznena djela ne treba dodatno kvalificirati bilo kakvim političkim predznakom. Upravo zbog toga smatramo da je zastaru potrebno ukinuti za sva, a ne samo za pojedina teška ubojstva.


4. Amandman Kluba zastupnika Hrvatske demokratske zajednice kojim se predlaže dodavanje novog članka 3.  Odbor jednoglasno (8 glasova „ZA“), ne prihvaća.

Obrazloženje:

Hrvatski sabor donio je Odluku koja je objavljena u „Narodnim novinama“ broj  131/13. u okviru koje je Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav bio dužan djelovati. Kako prijedlog iz amandmana izlazi iz okvira odredaba Prijedloga nacrta promjene Ustava Republike Hrvatske, predlagatelj ga već samo zbog toga nije prihvatio.

Međutim, predlagatelj ističe da je način glasovanja i broj zastupnika koji se biraju od strane državljana Republike Hrvatske koji žive izvan granica države uređen upravo na način da se tim građanima zajamči zastupljenost bez obzira na to koliko je građana za njih glasovalo. Kada je ta odredba, prilikom posljednje promjene uvrštena u Ustav, obrazloženje je glasilo: "Predlaže se da hrvatski državljani bez prebivališta u Republici Hrvatskoj svoje biračko pravo ostvaruju na biračkim mjestima u diplomatsko-konzularnim predstavništvima u stranoj državi u kojoj prebivaju te da na izborima za Hrvatski sabor imaju pravo izabrati tri zastupnika. Na taj način, napušten je dosadašnji izborni model po kojem su hrvatski državljani bez prebivališta u Republici Hrvatskoj birali određeni broj zastupnika, koji je bio ovisan o broju danih glasova na izborima u Republici Hrvatskoj.". Budući da se okolnosti od izmjene Ustava iz 2010. godine u pogledu ovog pitanja nisu promijenile, to smatramo da predmetni amandman ne treba prihvatiti.


5. Amandman Kluba zastupnika Hrvatske demokratske zajednice na članak 5. Odbor jednoglasno (8 glasova „ZA“), ne prihvaća.

Obrazloženje:

Obrazloženje kao pod 2.


6. Amandman Kluba zastupnika Hrvatske demokratske zajednice na članak 6. Odbor jednoglasno (8 glasova „ZA“), ne prihvaća.


Obrazloženje:

 O Prijedlogu za utvrđivanje Nacrta promjene Ustava Republike Hrvatske, osim rasprave u radnim tijelima Hrvatskoga sabora i rasprave na sjednici Sabora, provedena je javna rasprava o Prijedlogu za utvrđivanje Nacrta promjene Ustava Republike Hrvatske i tematska sjednica pod nazivom „Promjena Ustava Republike Hrvatske“. Tijekom javne rasprave Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav zaprimio je veliki broj primjedaba, prijedloga i mišljenja od strane članova akademske zajednice (profesora ustavnog prava), članova civilnog društva te druge zainteresirane javnosti koji su išli za time da se uspjeh referenduma ne treba vezivati uz broj birača koji su izašli na referendum već uz broj onih koji su glasovali za prijedlog, a sve kako bi se potakla izlaznost birača na referendume. Zbog iznijetog, predlagatelj nije prihvatio predloženi amandman.


7. Amandman Kluba zastupnika Hrvatske demokratske zajednice kojim se predlaže brisanje članaka 7. do 17. Odbor jednoglasno (8 glasova „ZA“), ne prihvaća.

Obrazloženje:

Obrazloženje kao pod 1.

8. Amandman Kluba zastupnika Hrvatske demokratske zajednice kojim se predlaže da članak 18. postane članak 6. Odbor jednoglasno ne prihvaća (8 glasova „ZA“), ne prihvaća.

Obrazloženje:

Obzirom da predlagatelj nije prihvatio niti jedna amandman, a radi ispravnog nomotehničkog uređivanja Prijedloga nacrta promjene Ustava Republike Hrvatske, nije moguće prihvatiti predloženi amandman.

9. Amandman Kluba zastupnika Hrvatske demokratske zajednice kojim se predlaže da članak 19. postane članak 7. Odbor jednoglasno (8 glasova „ZA“), ne prihvaća.

Obrazloženje:

Obrazloženje kao pod 8.


Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Peđu Grbina, predsjednika Odbora.
     


                PREDSJEDNIK ODBORA
 
              Peđa Grbin