44. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopuni Zakona o audiovizualnim djelatnostima, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 863
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 44. sjednici, održanoj 13. srpnja 2011. godine Prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o audiovizualnim djelatnostima, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 7. srpnja 2011. godine.
Odbor je navedeni Prijedlog zakona razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja istaknula je da se ovim Prijedlogom zakona predlaže uvođenje poticaja za proizvodnju audivizualnih djela, te se uvodi izravna obveza na uplatu sredstava u korist Hrvatskog audiovizualnog centra koje su dužni uplatiti Hrvatska radiotelevizija, nacionalni i regionalni nakladnici televizije, operateri javnih komunikacijskih mreža i ostali. Također se precizira definicija audiovizualne djelatnosti i producenta, definira kulturni proizvod, teško ili zahtjevno audiovizualno djelo te audioviuzalno djelo niskog proračuna i uređuje sukob interesa u odnosu na umjetničkog savjetnika Hrvatskog audiovizualnog centra.
U raspravi je izneseno je mišljenje da zajednička tematska sjednica ovog Odbora s Odborom za obrazovanje, znanost i kulturu bila plodonosna te je doprinjela i ovoj izmjeni Zakona o audiovizaualnim djeltnostima. S obzirom da ovaj Prijedlog zakona ide u hitnom postupku, predloženo je da Odbor podnese dva amandmana a vezano za prijedbe koje je uputilo Hrvatsko društvo filmskih djelatnika. Prvim amandmanom predlaže se uvođenje definicije audiovizualnog djela koja nedostaje, a drugim amandmanom pozivanje ravnatelja Centra na sjednice Vijeća umjesto odredbe da je sjednicama Centra obvezno nazočan.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno ( sa 7 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
Z A K LJ U Č A K
Podržava se donošenje Zakona o izmjenama i dopuni Zakona o audiovizualnim djelatnostima zajedno sa sljedećim
AMANDMANIMA
AMANDMAN I.
U članku 1. Konačnog prijedloga kojim se mijenja članak 3. Zakona o audiovizualnim djelatnostima, u stavku 1. iza podstavka 1. dodaje se podstavak 2. koji glasi:
„Audiovizualna djela su igrani i dokumentarni filmovi, animirani filmovi, alternativni filmovi, eksperimentalni filmovi te sva druga audiovizualna djela, koja su umjetnički i/ili autorski izraz bez obzira na tehnologiju kojom su nastala, podlogu na kojoj su fiksirana te način na koji se prikazuju.“
Dosadašnji podstavci 2. do 6. postaju podstavci 3. do 7.
U stavku 3. brišu se riječi:“audiovizualno djelo“.Obrazloženje:
Ovom odredbom određuje se što je audiovizualno djelo u smislu Zakona o audiovizualnim djelatnostima na način da ono predstavlja umjetnički i/ili autorski izraz čime se precizira sadašnja definicija audiovizualnog djela u Zakonu.
AMANDMAN II.
Iza članka 2. dolazi novi članak 3. koji glasi:
” U članku 14. stavak 3. mijenja se i glasi:
Na sjednice Vijeća poziva se ravnatelj Centra.”
Dosadašnji članak 3. postaje članak 4.Obrazloženje:
Predlaže se da se ravnatelj Centra poziva na sjednice Vijeća umjesto odredbe da je sjednicama Vijeća obvezno nazočan.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić
43. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o medijima, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 849
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 43. sjednici, održanoj 7. srpnja 2011. godine Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o medijima, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 1. srpnja 2011. godine.
Odbor je navedeni Konačni prijedlog zakona razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo je da se predloženim Zakonom precizira odreba članka 32. Zakona o medijima o transparentnosti vlasničke strukture nakladnika, zabranjuju se pravni poslovi koji imaju za cilj prikrivanje vlasničke strukture nakladnika ili vlasništva stjecanja dionica ili udjela u pravnoj osobi nakladnika, te se preciziraju prekršajne odredbe koje uređuju dostavu podataka i isprava Hrvatskoj gospodarskoj komori.
U raspravi na Odboru podržan je ovaj Prijedlog zakona i inicijativa Vlade Republike Hrvatske da vlasništvo nad medijima bude transparentno.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno ( s 8 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedećiZAKLJUČAK
Podržava se donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o medijima.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić - ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektroničkim medijima, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 848
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 43. sjednici, održanoj 7. srpnja 2011. godine Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektroničkim medijima, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 1. srpnja 2011. godine.
Odbor je navedeni Konačni prijedlog zakona razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja rekao je da se predloženim Zakonom precizira odredba članka 52. Zakona o elektroničkim medijima o transparentnosti vlasničke strukture pružatelja medijskih usluga, zabranjuju se pravni poslovi kojima se prikriva vlasnička struktura pružatelja medijskih usluga ili vlasništvo stjecanja udjela ili dionica u pružatelju medijskih usluga, te se utvrđuje se da su pravni poslovi kojima se prikriva vlasnička struktura pružatelja medijskih usluga ništetni. Isto tako, zabranjuje se prenošenje koncesije za obavljanje djelatnosti pružanja medijskih usluga televizije i radija, te se preciziraju prekršajne odredbe koje uređuju dostavu podataka i isprava Vijeću za elektroničke medije ili neobjavljivanje podataka o dioničarima i nositeljima udjela u Narodnim novinama.
U raspravi članovi Odbora su podržali ovaj Prijedlog zakona koji će omogućiti transprentnost vlasničke strukture pružatelja medijskih usluga, te stvoriti pretpostavke da novinari u potpunosti i kvalitetno obave svoj posao.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (s 8 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Podržava se donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektroničkim medijima.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić - ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu odluke o razrješenju članova Upravnog vijeća Hrvatske izvještajne novinske agencije i o Prijedlogu odluke o imenovanju članova Upravnog vijeća Hrvatske izvještajne novinske agencije
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 43. sjednici, održanoj 7. srpnja 2011. godine Prijedlog odluke o razrješenju članova Upravnog vijeća Hrvatske izvještajne novinske agencije, te Prijedlog odluke o imenovanju članova Upravnog vijeća Hrvatske izvještajne novinske agencije, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 9. lipnja 2011. godine.
Odbor je navedene Prijedloge odluka razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju istaknuto je da članovi Upravnog vijeća Hrvatske izvještajne novinske agencije razrješuju jer im je istekao mandat. U smislu odredbe članka 12. Zakona o Hrvatskoj izvještajnoj novinskoj agenciji predlaže se imenovanje novih članova.
U raspravi skrenuta je pozornost na dvojbu oko postupka izbora predstavnika zaposlenika HINE u Upravno vijeće, te je Odbor predložio amandman kojim se predlaže ne imenovati predstavnika zaposlenika HINE dok se ne obave dodatne konzultacije oko načina njegova izbora.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (s 8 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Podržava se donošenje Odluke o razrješenju članova Upravnog vijeća Hrvatske izvještajne novinske agencije.
Nakon toga, Odbor glasovao o predloženom amandmanu na Prijedlog odluke o imenovanju članova Upravnog vijeća Hrvatske izvještajne novinske agencije i pojedinačno o kandidatima iz reda stručnjaka za medije mr.sc. Vlahi Bogišiću, te iz reda ekonomsko – finacijskih, pravnih i informatičkih stručnjaka Aleksandru Adleru, Tomislavu Radiću i dr.sc. Damiru Borasu. Odbor je jednoglasno (s 8 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Podržava se donošenje Odluke o imenovanju članova Upravnog vijeća Hrvatske izvještajne novinske agencije zajedno sa sljedećim
AMANDMANOM
Riječi ” – iz reda zaposlenih u Hrvatskoj izvještajnoj novinskoj agenciji ALEKSANDAR ŠPANIĆ;” brišu se.Obrazloženje
Predlaže se brisanje predstavnika zaposlenih u HINI Aleksandra Španića zbog dodatnih konzultacija Vlade Republike Hrvatske oko načina izbora člana Upravnog vijeća HINE iz reda zaposlenih.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić
41. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravu na pristup informacijama, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. E. br. 799
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 41. sjednici, održanoj 18. svibnja 2011. godine Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravu na pristup informacijama, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 14. travnja 2011. godine.
Odbor je navedeni Prijedlog zakona razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja obrazložio je da je Ustavni sud Republike Hrvatske ukinuo Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o pravu na pristup informacijama (”Narodne novine”, br. 144/10) zbog formalne protuustavnosti, jer nije donesen s potrebnom većinom, odnosno najmanje 77 glasova, te će on prestati važiti 15. srpnja 2011. godine. Iz tog razloga Vlada Republike Hrvatske podnosi ovaj Prijedlog zakona, a koji je istog sadržaja kao i ukinuti Zakon.
U raspravi na Odboru iznesena je primjedba da Vlada Republike Hrvatske nije ništa učinila da sadržajno popravi ovaj Prijedlog zakona, a to su i razlozi zašto ukinuti Zakon nije dobio potrebnu većinu glasova. Naime, kod donošenja ukinutog Zakona nisu uvaženi prijedlozi zastupnika, kao ni primjedbe Gonga, a što je moglo imati za posljedicu donošenje Zakona potrebnom većinom glasova zastupnika.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (s 5 glasova ”ZA” i 4 glasa ”PROTIV”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Podržava se donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravu na pristup informacijama.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić
40. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije s rasprave o Statutu Hrvatske radiotelevizije - novi tekst
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 40. sjednici, održanoj 12. svibnja 2011. godine Statut Hrvatske radiotelevizije – novi tekst, koji su predsjedniku Hrvatskog sabora dostavili Programsko vijeće HRT-a i Nadzorni odbor HRT-a, aktom od 9. svibnja 2011. godine.
Odbor je navedeni Statut razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predsjednica Nadzornog odbora HRT-a istaknula je da je ovaj novi tekst Statuta donesen na 3. zajedničkoj sjednici Programskog vijeća HRT-a i Nadzornog odbora HRT-a. U odnosu na prethodni tekst Statuta razlike su samo nomotehničke prirode.
U vrijeme rasprave Odbor je raspolagao s Mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na novi tekst Statuta Hrvatske readiotelevizije.
U raspravi članovi Odbora iznijeli su mišljenje da je da Statut dobar i da su pogreške nomotehničke prirode ispravljene, a nije se promijenila suština Statuta, te da je u skladu sa Zakonom o Hrvatskoj radioteleviziji.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (s 8 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Podržava se donošenje Odluke o potvrđivanju Statuta Hrvatske radiotelevizije.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određena je Ljubica Lukačić, potpredsjednica Odbora.
POTPREDSJEDNICA ODBORA
Ljubica Lukačić
38. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu zakona o izmjeni Zakona o upravnim pristojbama u području prava intelektualnog vlasništva, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 766
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 38. sjednici, održanoj 13. travnja 2011. godine Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o upravnim pristojbama u području prava intelektualnog vlasništva, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 2. travnja 2011. godine.
Odbor je navedeni Konačni prijedlog zakona razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo je da se predloženi Zakona mijenja kako bi se uskladio sa Zakonom o općem upravnom postupku, odnosno s njegovom odredbom da u slučaju nedostatka u podnesku treba stranku na takav nedostatak upozoriti i ostaviti joj rok da ga otkloni.
Odbor je bez rasprave jednoglasno (s 9 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Podržava se donošenje Zakona o izmjeni Zakona o upravnim pristojbama u području prava intelektualnog vlasništva.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić - ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o patentu, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 772
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 38. sjednici, održanoj 13. travnja 2011. godine Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o patentu, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 2. travnja 2011. godine.
Odbor je navedeni Konačni prijedlog zakona razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja rekao je da se predloženim Zakonom usklađuju odredbe Zakona o patentu sa Zakonom o općem upravnom postupku, te će se u slučaju nedostaka nekog podneska stranka na taj nedostatak upozoriti i ostavit će joj se rok u kojem će ga otkloniti. Isto tako uvest će se objava odluka Žalbenih vijeća na službenim internetskim stranicama u svrhu praćenja pravne prakse i omogućavanje kontrole rada od strane javnosti.
Odbor je bez rasprave jednoglasno (s 9 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Podržava se donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o patentu.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić - ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o žigu, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 771
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 38. sjednici, održanoj 13. travnja 2011. godine Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o žigu, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 2. travnja 2011. godine.
Odbor je navedeni Konačni prijedlog zakona razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo je da se prijedloženim Zakonom postiže potrebna usklađenost Zakona o žigu sa Zakonom o općem upravnom postupku.
Odbor je bez rasprave jednoglasno (s 9 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Podržava se donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o žigu.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić - ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Statutu Hrvatske radiotelevizije
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 38. sjednici, održanoj 13. travnja 2011. godine Statut Hrvatske radiotelevizije, koji su predsjedniku Hrvatskog sabora dostavili Programsko vijeće HRT-a i Nadzorni odbor HRT-a, aktom od 8. travnja 2011. godine.
Odbor je navedeni Statut razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predsjednica Programskog vijeća HRT-a istaknula je da je ovaj Statut donesen na 2. zajedničkoj sjednici Programskog vijeća HRT-a i Nadzornog odbora HRT-a jednoglasno.
U raspravi članovi Odbora iznijeli su mišljenje da je da tekst Statuta dobar i uravnotežen, te da su pohvalili činjenicu što je donesen jednoglasno. Bez obzira na primjedbe Sindikata na tekst Statuta koje su bile dostavljene članovima uoči sjednice, prevladalo je mišljenje da sam Statut HRT-a dobro rješava odnose, te da je u skladu sa Zakonom o Hrvatskoj radioteleviziji.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno ( s 10 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Podržava se donošenje Odluke o potvrđivanju Statuta Hrvatske radiotelevizije.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić
34. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Inicijativi HRT-a za davanje vjerodostojnog tumačenja članka 22. stavka 7. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na svojoj 34. sjednici, održanoj 2. veljače 2011. godine Inicijativu HRT-a za davanje vjerodostojnog tumačenja članka 22. stavka 7. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji, koju je Odboru za informiranje, informatizaciju i medije uputio privremeni glavni ravnatelj HRT-a, aktom od 27. siječnja 2011. godine.
Odbor je navedenu Inicijativu razmotrio kao matično radno tijelo.
U raspravi članovi Odbora bili su suglasni da nema potrebe za pokretanjem postupka za davanje vjerodostojnog tumačenja članka 22. stavka 7. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji s obzirom da se navedenim člankom jasno regulira postupak izbora predsjednika i tri člana Nadzornog odbora HRT-a koje imenuje Hrvatski sabor. U stavku 1. istog članka kaže se da je jedan član Nadzornog odbora HRT-a predstavnik radničkog vijeća HRT-a, stoga članovi Odbora pozivaju Hrvatsku radioteleviziju i radničko vijeće HRT-a da ispune svoju zakonsku obvezu i imenuju petog člana Nadzornog odbora HRT-a.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (s 9 glasova ”ZA”) donio sljedeći
ZAKLJUČAK
Ne prihvaća se Inicinativa HRT-a za davanje vjerodostojnog tumačanja članka 22. stavka 7. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji.
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić
30. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije s rasprave o Izvješću o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije u razdoblju od 01. siječnja do 31. prosinca 2009. godine
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora razmotrio je, na 30. sjednici, održanoj 16. studenoga 2010. godine Izvješće o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije u razdoblju od 01. siječnja do 31. prosinca 2009. godine, koje su predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavili Vijeće za elektroničke medije i Agencija za elektroničke medije, aktom od 20. rujna 2010. godine.
Odbor je navedeno Izvješće razmotrio u svojstvu matičnog radnog tijela.U vrijeme rasprave Odbor je raspolagao s Mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na predmetno Izvješće.
U uvodnom obrazloženju predsjednik Vijeća za elektroničke medije i ravnatelj Agencije za elektroničke medije istaknuo je da Vijeće ime nekoliko glavnih aktivnosti: rad na sjednicama, nadzor nad provedbom odredbi o programskim načelima i obvezama, međunarodna suradnja, te dodjela koncesija i raspodjela sredstava Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.
U raspravi članovi Odbora pohvalili su Izvješće i istaknuli da je ono pregledno, transparentno i sadržajno dobro napisano, te su iznijeli nekoliko prijedloga. Kao prvo, kod prikaza raspodjele sredstava Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija trebalo bi navesti i sjedište tvrtke. Nadalje, kod suradnje trebalo bi navesti i suradnju s Odborom za informiranje, informatizaciju i medije koja je vrlo dobra. Postavljeno je i pitanje koliko komercijalne televizije ispunjavaju javnu funkciju, te ako je neispunjavaju da li snose sankcije. S tim u vezi postavljeno je i pitanje vezano za nadzor (monitoring). Odgovoreno je da će od sljedećeg tjedna na web stranicama Vijeća za elektroničke medije biti objavljeni svi podaci vezano za dodjelu koncesija i programske osnove, te će na taj način biti dostupni javnosti. Što se tiče nenamjenske potrošnje sredstava Fonda za zaštitu pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija, postoji obveza svih nakladnika da do 31. prosinca dostave izvješća o utrošku sredstava Fonda.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno ( s 8 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
Z A K L J U Č A K
Prihvaća se Izvješće o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije u razdoblju od 01. siječnja do 31. prosinca 2009. godine
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORANenad Stazić
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije s rasprave o Dopuni Izvješća o radu Programskog vijeća HRT-a i o provedbi programskih načela i obveza utvrđenih Zakonom o HRT-u u programima HR-a i HTV-a u razdoblju od 14. listopada 2008. do 24. veljače 2010. godine i Izvješće Ravnateljstva HRT-a o poslovanju HRT-a u 2009. (Godišnje izvješće HRT-a za 2009.)
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora razmotrio je, na 30. sjednici, održanoj 16. studenoga 2010. godine Dopunu Izvješća o radu Programskog vijeća HRT-a i o provedbi programskih načela i obveza utvrđenih Zakonom o HRT-u u programima HR-a i HTV-a u razdoblju od 14. listopada 2008. do 24. veljače 2010. godine i Izvješće Ravnateljstva HRT-a o poslovanju HRT-a u 2009. (Godišnje izvješće HRT-a za 2009.), koja je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavilo Programsko vijeće HRT-a, aktom od 30. rujna 2010. godine.
Odbor je navedena Izvješće razmotrio u svojstvu matičnog radnog tijela.U vrijeme rasprave Odbor je raspolagao s Mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na predmetna Izvješća.
U uvodnom obrazloženju predsjednik Programskog vijeća HRT-a istaknuo je da je dopunjeno Izvješće o radu Programskog vijeća obimno i sveobuhvatno, a da se o programskim usmjerenjima može razgovarati na neki drugi način budući da Vijeće nema ovlasti davati programska usmjerenja. Zamolio je članove Odbora da što prije popune članstvo u Vijeću, s obzirom da ono radi u krnjem sastavu od šest članova. U nastavku je v.d. glavnog ravnatelja HRT-a obrazložio Izvješće Ravnateljstva o poslovanju HRT-a u 2009. godini, te je naglasio da je ovo Izvješće rađeno na identičnim računovodstvenim politikama kao i ono za 2008. godinu.
U raspravi članovi Odbora iz parlamentarne većine iznijeli su mišljenje da su Izvješća dobra i da ih treba podržati. No, iznesene su i neke primjedbe koje bi trebalo uvažiti u budućim izvješćima. Kao prvo, Izvješće Programskog vijeća ne bi trebalo biti za nekoliko godina. Trebalo bi povesti računa o tome kako izgleda i što sadržava, u smislu da bude izbalansirano, te da budu zastupljena sva načela i ravnomjerno raspoređena.
Članovi iz parlamentarne manjine istakli su da postojeće Programsko vijeće nema politički legitimitet s obzirom da su u njemu ostali samo članovi izabrani na prijedlog parlamentarne većine, te da će kod glasanja biti suzdržani. Što se tiče poslovanja HRT-a smatraju da vodstvu HRT-a nije lako jer rade pod pritiskom. Osvrnuli su se i na Mišljenje Vlade RH na Izvješća, te su istaknuli da je nelogično da Vlada daje preporuku u vezi PDV-a, a to bi ona sama trebala regulirati novim Zakonom o HRT-u koji je u saborskoj proceduri.
U nastavku raspravljalo se o izboru novih članova Programskog vijeća HRT-a, te je vanjska članica Odbora obavijestila Odbor da je zatražila stručno mišljenje od Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa vezano za kandidatkinju parlamentarne manjine Veru Robić Škarica, te je predložila da se zatraži stručno mišljenje i za buduće članove Programskog vijeća, kao i za one već imenovane da li su u međuvremenu došli u sukob interesa. No, zastupnici su ovdje izrazili sumnju da će na taj način riješiti problem s obzirom da se Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa bavi dužnosnicima, a članovi Programskog vijeća HRT-a to nisu.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (sa 6 glasova ”ZA” i 2 ”SUZDRŽANA” glasa) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
Z A K L J U Č A K
Prihvaća se Dopuna Izvješća o radu Programskog vijeća HRT-a i o provedbi programskih načela i obveza utvrđenih Zakonom o HRT-u u programima HR-a i HTV-a u razdoblju od 14. listopada 2008. do 24. veljače 2010. godine i Izvješće Ravnateljstva HRT-a o poslovanju HRT-a u 2009. (Godišnje izvješće HRT-a za 2009.).
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić
- ×
Prijedlog odluke Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o imenovanju člana Programskog vijeća Hrvatske radiotelevizije za preostali dio mandata
Na temelju članka 18. stavka 1. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji (”Narodne novine”, br. 25/03), a u vezi članka 118. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora podnosi Hrvatskome saboru
PRIJEDLOG ODLUKE
O IMENOVANJU ČLANA PROGRAMSKOG VIJEĆA
HRVATSKE RADIOTELEVIZIJE ZA
PREOSTALI DIO MANDATANavedeni prijedlog utvrdio je Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora u nastavku 30. sjednice održanom 25. studenoga 2010. godine.
Za izvjestitelja koji će na sjednici Hrvatskoga sabora obrazložiti Prijedlog, Odbor je odredio Nenada Stazića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić
PRIJEDLOG ODLUKE
O IMENOVANJU ČLANA PROGRAMSKOG VIJEĆA
HRVATSKE RADIOTELEVIZIJE ZA
PREOSTALI DIO MANDATANa temelju članka 80. Ustava Republike Hrvatske i članka 18. stavka 1. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji (”Narodne novine”, br. 25/03), Hrvatski sabor na sjednici ____ donio je
ODLUKU
O IMENOVANJU ČLANA PROGRAMSKOG
VIJEĆA HRVATSKE RADIOTELEVIZIJE
ZA PREOSTALI DIO MANDATAZa člana Programskog vijeća Hrvatske radiotelevizije imenuje se:
PETAR LOVRIĆ
KLASA:
Zagreb,HRVATSKI SABOR
Predsjednik
Hrvatskog saboraLuka Bebić
Obrazloženje:Odlukom Hrvatskoga sabora o imenovanju šest članova Programskog vijeća HRT-a od 12. listopada 2007. godine (”Narodne novine”, br. 108/07), Siniša Grgić imenovan je članom Programskog vijeća HRT-a. Dana 24. kolovoza 2010. godine Siniša Grgić podnio je ostavku na tu dužnost, te je 5. studenoga 2010. godine Odlukom Hrvatskog sabora razješen.
U skladu sa člankom 20. stavkom 3. Zakona o HRT-u (”Narodne novine”, br. 25/03) Odbor za informiranje, informatizaciju i medije pokrenuo je postupak izbora jednog člana Programskog vijeća HRT-a za preostali dio mandata, te je 4. listopada 2010. objavio Javni poziv. Na svojoj 29. sjednici održanoj 26. listopada 2010. Odbor je razmotrio pristigle prijedloge kanditata, te je sve one koji su pristigli u roku i koji su ispunjavali uvjete i kriterije propisane Zakonom i Javnim pozivom proslijedio klubovima zastupnika na usuglašavanje 27. listopada 2010. godine. Kako nije došlo do usuglašavanja klubova zastupnika Odbor je sukladno članku 18. stavku 6. Zakona o HRT-u u Programsko vijeće HRT-a jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru imenovanje Petra Lovrića na prijedlog klubova saborske većine, s obzirom da je Siniša Grgić imenovan u Programsko vijeće HRT-a na prijedlog klubova saborske većine.
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora, u nastavku 30. sjednice, održanom 25. studenoga 2010. godine raspravljao je o navedenom, te je u skladu sa člankom 18. stavkom 1. Zakona o HRT-u utvrdio ovaj Prijedlog odluke s obrazloženjem, koji podnosi Hrvatskom saboru.
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravu na pristup informacijama, drugo čitanje, P. Z. E. br. 570
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je u nastavku 30. sjednice, održanom 25. studenoga 2010. godine Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravu na pristup informacijama, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. studenoga 2010. godine.
Odbor je navedeni Konačni prijedlog zakona razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo je da je pravo na pristup informacijama jedno od temeljnih ljudskih prava, koje osim Ustava Republike Hrvatske propisuje i Europska konvencija o ljudskim pravima i temeljnim slobodama, Konvencija o pristupu informacijama, te međunarodni ugovori, a temelji se na načelima koje moraju poštivati tijela javne vlasti u provedbi Zakona. Ovim Prijedlogom zakona određuje se neovisno tijelo koje će odlučivati u drugostupanjskom postupku o svim žalbama korisnika. Te poslove obavljat će već postojeće neovisno tijelo Agencija za zaštitu osobnih podataka, koje će obavljati i nadzor nad provedbom Zakona.
U raspravi na Odboru članovi iz oporbe istakli su da je ovaj Prijedlog zakona napredak u odnosu na postojeće stanje, ali pomicanjem odgovornosti s Vlade Republike Hrvatske na Agenciju za zaštitu osobnih podataka nije zadovoljavajuće rješenje, a obzirom da se ravnatelj i članovi Agencije imenuju na prijedlog Vlade Republike Hrvatske, što znači da nisu potpuno neovisni.
Nadalje, po njihovom mišljenju, uvođenje novog članka 26a. koji se odnosi na novčane kazne za odgovorne osobe u tijelu javne vlasti koje ne ustroji katalog informacija, odnosno koje ne dostavi godišnje izvješće o provedbi Zakona u propisanom roku i sadržaju je dobro, ali nema garancija da će ta odredba biti i poštovana.
Istaknuto je i da su civilno društvo i politika predlagali uvođenje posebnog povjerenika za informacije, no taj Prijedlog zakona je već duže vrijeme u saborskoj proceduri i čeka da bude raspravljen na plenarnoj sjednici. Njime se predlaže da se povjerenik za informacije bira u Hrvatskom saboru, a sam povjernik obavljao bi i procejnu javnog interesa, što je bitan element u odnosu na rješenje iz ovog Prijedloga zakona.
S druge strane, članovi Odbora iz parlamentarne većine smatraju da je dobro da se u ovom trenutku ne ide u osnivanje novog neovisnog tijela za koje bi trebalo dodatno izdvojiti financijska sredstva i da je ovakvo rješenje zadovoljavajuće i u skladu s Programom gospodarskog oporavka, te da ga treba podržati.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (sa 6 glasova ”ZA”, 4 glasa ”PROTIV” i 1 ”SUZDRŽANIM” glasom) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Podržava se donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravu na pristup informacijama.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić - ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Singapurskog ugovora o pravu žiga, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 638
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je u nastavku 30. sjednice, održanom 25. studenoga 2010. godine Prijedlog zakona o potvrđivanju Singapurskog ugovora o pravu žiga, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. studenoga 2010. godine.
Odbor je navedeni Konačni prijedlog zakona razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo je da je Singapurski ugovor o prvu žiga usvojen 27. ožujka 2006. godine na diplomatskoj konvenciji u Singapuru konsenzusom država članica Svjetske organizacije za intelektualno vlasništvo (WIPO). U odnosu na Ugovor o pravu žiga iz 1994. godine ne limitira vrste žigova na koje se odnosi, te ostavlja državama mogućnost elektroniče komunikacije sa strankama.
Odbor je bez rasprave jednoglasno (s 11 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Podržava se donošenje Zakona o potvrđivanju Singapurskog ugovora o pravu žiga.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić - ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Konačnom prijedlogu zakona o Hrvatskoj radioteleviziji, drugo čitanje, P. Z. E. br. 586
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je u nastavku 30. sjednice, održanom 25. studenoga 2010. godine Konačni prijedlog zakona o Hrvatskoj radioteleviziji, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 11. studenoga 2010. godine.
Odbor je navedeni Konačni prijedlog zakona razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja istaknula je da će se donošenjem predloženog Zakona uskladiti rad i poslovanje HRT-a s novim Zakonom o elektroničkim medijima i Odlukom Vlade Republike Hrvatske o objavljivanju Pravila o državnim potporama za javne radiodifuzijske usluge, te s odredbama Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju poglavlje 8. Zaštita tršišnog natjecanja i poglavlje 10. Informacijsko društvo i mediji. Naglasila je i da je Europska komisija dala pozitivno mišljenje na ovaj Prijedlog zakona.U raspravi članovi Odbora su podržali ovaj Prijedlog zakona, te pohvalili Ministarstvo kulture i istakli da bi procedura donošenja ovog Zakona trebala biti primjer kako treba pristupiti promjeni zakona, od široke javne rasprave, preko radionica i okruglih stolova, te saborske rasprave u dva čitanja. Rečeno je i da je suradnja ovog Odbora i Ministarstva kulture na visokom nivou, te je izraženo zadovoljstvo što je Odbor postigao konsenzus oko amandmana koje će predložiti na Konačni prijedlog zakona, te je dano kratko pojašnjenje svakog pojedinog amandmana.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (s 13 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Podržava se donošenje Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji
uz sljedeće amandmane:
I. AMANDMAN na članak 4.U članku 4. stavku 4. iza riječi ”objaviti” dodaju se riječi ”način utvrđivanja”.
Obrazloženje
U članku 4. stavku 4. zahtijeva se da HRT utvrdi i objavi „cijene i druge uvjete uporabe arhivskog gradiva“. Kako utvrđivanje cijena arhivskog gradiva, zbog utvrđivanja i uključivanja u obračun prava intelektualnog vlasništva, može biti kompleksno i ovisiti o namjeni toga arhivskog gradiva, HRT ne može unaprijed, ne znajući ništa o namjeni, utvrditi i objaviti cijene neovisno o vrsti gradiva o kojemu je riječ. Stoga predlažemo, imajući na umu da je svrha ove odredbe transparentan način utvrđivanja cijene i ravnopravnost kupaca prava korištenja arhivskog gradiva, da se riječ „cijene“ zamijeni riječima „način utvrđivanja cijene“.
HRT raspolaže tisućama jedinica arhivskog gradiva uz koji su vezana različita prava. Izrada traženog cjenika je ogroman napor (i trošak) koji neće biti opravdan svrhom tog cjenika. Objavljivanjem načina utvrđivanja cijene postiže se ujednačen odnos prema svim potencijalnim korisnicima.
II. AMANDMAN na članak 12.
U članku 12. riječi ”na svakom pojedinom radijskom i televizijskom programskom kanalu” brišu se.
Obrazloženje
U članku 12. razumijemo i podržavamo cilj da hrvatska glazba bude prikladno zastupljena u radijskim i televizijskim programima, ali naglašavamo da se odredbom koja kvotu od 40% primjenjuje na svaki pojedinačni radijski ili televizijski programski kanal ograničava urednička sloboda i kriteriji, odnosno mogućnost HRT-a da profiliranjem kanala (u što je osobito kod radijskih programskih kanala u velikoj mjeri uključen odabir glazbe) svojim javnim sadržajima dopre do što šire populacije, što je jedna od temeljnih zadaća javnog medijskog servisa. Stoga predlažemo da se brišu riječi „na svakom pojedinom radijskom i televizijskom programskom kanalu“, jer će namjera odredbe biti sačuvana, a HRT će lakše provoditi svoje zadaće.
Hrvatska ne raspolaže dovoljnom količinom hrvatske glazbe, osobito u području tzv. ozbiljne glazbe. Ovakvom odredbom neizravno se negativno utječe na uspješnost pojedinih kanala, osobito radijskih programa.
III. AMANDMAN na članak 19.
U članku 19. u stavku 9. riječi ”Nadzorni odbor” zamjenju se riječima ”Programsko vijeće”.
Obrazloženje
Predloženim amandmanom se određuje da Programsko vijeće HRT-a samo imenuje Upravu u slučaju nemogućnosti imenovanja vršitelja dužnosti članova Uprave, a ne Nadzorni odbor HRT-a, jer je to u suprotnosti s demokratskim smislom, funkcijom i položajem Programskog vijeća.
IV. AMANDMAN na članak 22.
U članku 22. u stavak 1. mijenja se i glasi:
”(1) Nadzorni odbor HRT-a ima pet članova. Jedan član je predstavnik radničkog
vijeća HRT-a, a predsjednika i 3 člana po prethodno provedenom javnom natječaju na prijedlog Odbora za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskog sabora imenuje i razrješava Hrvatski sabor. Najmanje jedan član bira se na prijedlog parlamentarne manjine.”U stavku 2. riječ ”petnaest” iza riječi ”od” zamjenjuje se s riječju ”trideset”.
Iza stavka 2. dodaje se novi stavak 3. koji glasi:
”(3) Članovi Nadzornog odbora HRT-a biraju se po istoj proceduri po kojoj se biraju i članovi Programskog vijeća HRT-a, kako je to propisano u članku 25. stavcima 4., 5. i 7., s time da u slučaju ukoliko ne dođe do usuglašavanja klubova zastupnika predsjednika Nadzornog odbora predlažu klubovi saborske većine. ”Stavci 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9. i 10. postaju stavci 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10. i 11.
Obrazloženje
Amandmanom se dorađuje postupak za imenovanje članova Nadzornog odbora HRT-a na način da se predlaže da najmanje jednog člana Nadzornog odbora predlaže parlamentarna manjina.
Predlaže se i da se produži rok s petnaest na tridest dana u kojem Odbor za informiranje, informatizaciju i medije mora utvrditi prijedlog kandidata za članove Nadzornog odbora HRT-a, te se regulira procedura imenovanja.
V. AMANDMAN na članak 25.
U članku 25. stavak 5. mijenja se i glasi:
”(5) Rok za usuglašavanje iz prethodnog stavka je 15 dana od podnesenog prijedloga kandidata klubovima zastupnika. U postupku usuglašavanja pojedini klub zastupnika dostavlja prijedlog kandidata Odboru te svim ostalim klubovima zastupnika. Najkasnije zadnji dan roka za usuglašavanje, predstavnici klubova zastupnika dužni su izvijestiti predsjednika Odbora o tome je li došlo do usuglašavanja prijedloga kandidata. Kod usuglašavanja prijedloga kandidata vodit će se računa o ravnomjernoj zastupljenosti kandidata sukladno kriterijima iz stavka 8. i 9. ovoga članka.”Stavak 8. mijenja se i glasi:
”(8) Članovi Vijeća HRT-a mogu biti samo hrvatski državljani s prebivalištem u Republici Hrvatskoj, koji predstavljaju razne skupine hrvatskog društva.”
ObrazloženjeOvim amandmanom na članak 25. stavak 5. Konačnog prijedloga zakona precizira se postupak usuglašavanja prijedloga kandidata za članova Vijeća HRT-a.
Ovim amandmanom na stavak 8. ovoga članka predlaže se da se članovi Vijeća HRT-a biraju iz reda raznih skupina hrvatskog društva, te da se pri tom ne precizira koje bi to skupine bile, s obzirom da je stavkom 9. istog članka navedeno da članovi Vijeća HRT-a moraju biti ugledni intelektualci, priznati umjetnici, stručnjaci i ostali javni djelatnici koji su se istakli u javnom životu.VI. AMANDMAN na članak 40.
U članku 40. stavak 5. briše se.
Stavci 6. i 7. postaju stavci 5. i 6.
Obrazloženje
Obzirom da komercijalni nakladnici nemaju obvezu javno objaviti cijene oglašavanja i ostalih komercijalnih usluga, a u smislu prodaje usluga oglašavanja HRT je na istom tržištu kao i komercijalni nakladnici, smatramo da propisivanje takve obveze samo HRT-u, a ne i drugim sudionicima, predstavlja narušavanje ravnopravnosti tržišnog natjecanja. Stoga predlažemo da se tekst „HRT je dužan utvrditi i javno objaviti cijene oglašavanja i ostalih komercijalnih usluga te ustupanja prava iz stavka 2. podstavka 1. i stavka 3. ovoga članka.“, tj. stavak 5. u cijelosti briše.
Nitko ne analizira komercijalne medije (televizije) i cijene ili čak besplatne termine emitiranja koje one nude. Ako je HRT doista konkurencija u pogledu komercijalnog oglašavanja, onda je logično i fer prema svima na tržištu postaviti jednake uvjete i mjeriti ih istim mjerilima.
VII. AMANDMAN na članak 50.
U članku 50. stavak 1. mijenja se i glasi:
”(1) HRT emitira opće i specijalizirane televizijske programske kanale iz članka 3. stavka 2. ovoga Zakona na državnoj razini u zemaljskoj digitalnoj radiodifuziji unutar prvog multipleksa (multipleks A).”Obrazloženje
Članak 50. stavak 1. smatramo da je protivan zaključku Vlade Republike Hrvatske od 23. prosinca 2009. godine kojim je izmijenjena Strategija prelaska s analognog na digitalno emitiranje televizijskih programa u Republici Hrvatskoj, a kojim je Multipleks A namijenjen za opće i specijalizirane TV programe javne televizije. Osim toga, članak 50. stavak 1. protivan je i dosadašnjoj europskoj praksi gdje su Albanija*, Belgija*, Danska, Finska, Francuska, Njemačka*, Italija*, Nizozemska, Norveška, Velika Britanija*, Španjolska, Švedska i Švicarska prve multiplekse u cijelosti, a u nekim zemljama (označeno zvjezdicom) čak dva pa i tri cijela multipleksa dodijelile javnom televizijskom servisu. Smatramo da navedene zemlje takvom politikom jasno daju do znanja da javni servis ima prvenstvo pred komercijalnim jer se radi o javnom interesu.
Zbog navedenih razloga, a i činjenice da takve odredbe nije bilo u prijedlogu Zakona u prvom čitanju, predlažemo da se stavak 1. izmijeni i da glasi: „HRT emitira opće i specijalizirane televizijske programske kanale iz članka 3. stavka 2. ovoga Zakona na državnoj razini u zemaljskoj digitalnoj radiodifuziji unutar prvog multipleksa (multipleks A).“
VIII. AMANDMAN na članak 51.
U članku 51. u stavku 1. riječ ”osam” zamjenjuje se riječju ”trideset”.
Obrazloženje
Predlaže se produženje roka s osam na tridest dana za upućivanje javnog poziva za imenovanje članova Programskog vijeća HRT-a, budući da je rok od osam dana prekratak.
IX. AMANDMAN na članak 52.
U članku 52. riječ ”osam” zamjenjuje se riječju ”trideset”.
Obrazloženje
Predlaže se produženje roka s osam na tridest dana za pokretanje postupka za imenovanje članova Nadzornog odbora HRT-a, budući da je rok od osam dana prekratak.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić
29. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o patentu, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. E. br. 633
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na svojoj 29. sjednici, održanoj 26. listopada 2010. godine Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o patentu, s konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 10. listopada 2010. godine.
Odbor je navedeni Prijedlog zakona razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo je da se predloženim izmjenama i dopunama Zakona o patentu područje prava patenata usklađuje s europskom pravnom stečevinom, te se stvaraju preduvjeti za izmjene u području trajanja zaštite patentom za izume koji se odnose na lijekove.
U raspravi postavljeno je pitanje nadležnosti Odbora s obzirom da se radi o lijekovima. Kako je u djelokrugu Odbora zaštita intelektualnog vlasništva, zaključeno je da je i zaštita patentom za izume koji se odnose na lijekove također zaštita intelektualnog vlasništva.
Nakon provedene rasprave Odbor je odlučio jednoglasno ( s 10 glasova ”ZA”) predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
Z A K LJ U Č A K
Podržava se donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o patentu.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić
28. sjednica -
- ×
Prijedlog Odluke Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o razrješenju člana Programskog vijeća Hrvatske radiotelevizije
Na temelju članka 18. stavka 1., te članka 20. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji (”Narodne novine”, br. 25/03), a u vezi sa člankom 118. stavkom 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora podnosi Hrvatskom saboru
PRIJEDLOG ODLUKE
O RAZRJEŠENJU ČLANA PROGRAMSKOG
VIJEĆA HRVATSKE RADIOTELEVIZIJENavedeni prijedlog utvrdio je Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora na 28. sjednici, održanoj 29. rujna 2010. godine.
Za izvjestitelja koji će na sjednici Hrvatskoga sabora obrazložiti Prijedlog, Odbor je odredio Nenada Stazića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORANenad Stazić
Privitak: - Prijedlog odluke s obrazloženjemPRIJEDLOG ODLUKE
O RAZRJEŠENJU ČLANA PROGRAMSKOG
VIJEĆA HRVATSKE RADIOTELEVIZIJERazrješuje se Siniša Grgić dužnosti člana Programskog vijeća HRT-a, na vlastiti zahtjev.
O b r a z l o ž e n j e:
Odlukom Hrvatskoga sabora o imenovanju šest članova Programskog vijeća HRT-a od 12. listopada 2007. godine (”Narodne novine”, br. 108/07), Siniša Grgić imenovan je članom Programskog vijeća HRT-a.
Sukladno članku 20. Zakona o HRT-u (”Narodne novine”, br. 25/03) Siniša Grgić podnio je predsjedniku Hrvatskog sabora dana 24. kolovoza 2010. godine ostavku na dužnost člana Programskog vijeća HRT-a. Dana 1. rujna 2010.godine, predsjednik Hrvatskog sabora proslijedio je navedenu ostavku Odboru za informiranje, informatizaciju i medije.
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora, na 28. sjednici, održanoj 29. rujna 2010. godine raspravljao je o navedenom, te je sukladno članku 18. stavak 1., a u svezi sa člankom 20. Zakona o HRT-u utvrdio ovaj Prijedlog odluke s obrazloženjem, koji podnosi Hrvatskom saboru.
KLASA:
URBROJ:Zagreb,
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije s rasprave o Izvješću o radu Upravnog vijeća Hine od 1. svibnja 2009. do 30. travnja 2010.
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora razmotrio je, na 28. sjednici, održanoj 29. rujna 2010. godine Izvješće o radu Upravnog vijeća Hine od 1. svibnja 2009. do 30. travnja 2010., koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavilo Upravno vijeće Hine, aktom od 7. srpnja 2010. godine.
Odbor je predmetno Izvješće razmotrio u svojstvu matičnog radnog tijela.
U vrijeme rasprave Odbor je raspolagao s Mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na navedeno Izvješće.
U uvodnom obrazloženju član Upravnog vijeća Hine ukazao je na poteškoće tijekom 2009. godine, a trend se nastavio i u 2010. godini. Uvjeti poslovanja izrazito su nepovoljni, 14 medijskih pretplatnika je zbog financijske krize raskinulo višegodišnje ugovore s Hinom, a među njima i dva najveća novinska nakladnika EPH i Večernji list. Prihodi od korisnika usluga bili su u 2009. godini manji za 16,87 %, dok su prihodi po Ugovoru o skupnoj pretpati bili manji za 17,04 % u odnosu na 2008. godinu. Porastao je udio troškova za zaposlene u ukupnim rashodima. Istaknuo je da su se zbog toga uvjeti za rad Agencije ozbiljno promijenili, te da je došlo vrijeme za promjenu strategije razvoja i ustrojbenih mogućnosti.
U raspravi na Odboru skrenuta je pozornost da je narušen odnos između dotacija iz proračuna i prihoda na tržištu. Izneseno je mišljenje da bi trebalo dotirana sredstva smanjivati, inače bi Hina mogla postati ovisna o državnim sredstvima, a time i o parlamentarnoj većini, te da samo poslovodstvo Hine treba predložiti novi način poslovanja, odnosno dati novu viziju Hine.
Primjedba je iznesena i na projekt media-monitoring koji je trebao biti završen krajem 2009. godine, no to je odgođeno za kraj 2010. ili početak 2010. godine. To je novi projekt koji je treabo donositi prihode i nije trebao biti odgođen. No, istaknuto je i mišljenje da su nove usluge samo malio dio prihoda, a težište treba staviti na vijesti koje trebaju biti brze, jasne i provjerene, jer će ih takve htjeti prenijeti svi važniji mediji. Na kraju, istaknuta je i potreba uvođenja novih informacijskih tehnologija, kako bi se Hinine usluge što više približile korisnicima i građanima.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (sa 7 glasova ”ZA”, 3 glasa ”PROTIV” i 3 ”SUZDRŽANA” glasa) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Izvješće o o radu Upravnog vijeća Hine od 1. svibnja 2009. do 30. travnja 2010.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić
27. sjednica -
- ×
Prijedlog odluke Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o razrješenju dijela članova Programskog vijeća Hrvatske radiotelevizije
Na temelju članka 18. stavka 1., te članka 20. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji (”Narodne novine”, br. 25/03), a u vezi sa člankom 118. stavkom 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora podnosi Hrvatskom saboru
PRIJEDLOG ODLUKE O RAZRJEŠENJU DIJELA ČLANOVA PROGRAMSKOG VIJEĆA HRVATSKE RADIOTELEVIZIJE
Navedeni prijedlog utvrdio je Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora u drugom nastavku 27. sjednice, održanom 8. srpnja 2010. godine.
Za izvjestitelja koji će na sjednici Hrvatskoga sabora obrazložiti Prijedlog, Odbor je odredio Ljubicu Lukačić, potpredsjednicu Odbora.
POTPREDSJEDNICA ODBORA
Ljubica Lukačić
Privitak: - Prijedlog odluke s obrazloženjem
PRIJEDLOG ODLUKE O RAZRJEŠENJU DIJELA ČLANOVA PROGRAMSKOG VIJEĆA HRVATSKE RADIOTELEVIZIJE
Razrješuju se Sanja Modrić, Marina Škrabalo i dr.sc. Damir Grubiša dužnosti člana Programskog vijeća HRT-a, na vlastiti zahtjev.
Obrazloženje:
Odlukom Hrvatskoga sabora o imenovanju šest članova Programskog vijeća HRT-a od 12. listopada 2007. godine (”Narodne novine”, br. 108/07), Marina Škrabalo imenovana je članom Programskog vijeća HRT-a, a Odlukom Hrvatskog sabora o imenovanju pet članova Programskog vijeća HRT-a od 30. listopada 2009. godine (”Narodne novine”, br. 130/09) imenovani su Sanja Modrić i dr.sc. Damir Grubiša članovima Programskog vijeća HRT-a.
Dana 7. srpnja 2010. godine Sanja Modrić i Marina Škrabalo podnijele su predsjedniku Hrvatskog sabora, te Odboru za informiranje, informatizaciju i medije zahtjev za razrješenje dužnosti člana Programskog vijeća HRT-a. Nakon toga, 8. srpnja 2010. godine, zahtjev za razrješenje podnio je i dr.sc. Damir Grubiša.
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora, u drugom nastavku 27. sjednice, održanom 8. srpnja 2010. godine raspravljao je o navedenom, te je sukladno članku 18. stavak 1., a u svezi sa člankom 20. stavkom 1. i 2. Zakona o HRT-u utvrdio ovaj Prijedlog odluke s obrazloženjem, koji podnosi Hrvatskom saboru.
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu zakona o izmjeni Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji, prvo čitanje, P.Z. br. 559
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je u nastavku 27. sjednice, održanom 8. srpnja 2010. godine Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 10. lipnja 2010. godine.
Odbor je navedeni Prijedlog zakona razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo je da se ovim Prijedlogom zakona usklađuje visina pristojbe s gospodarskom situacijom u Republici Hrvatskoj, te se predlaže smanjenje pristojbe sa 1,5 na 1,125% prosječne neto mjesečne plaće zaposlenih u Republici Hrvatskoj, na temelju statističkih podataka za prethodnu godinu.
U raspravi većina članova Odbora podržala je Prijedlog zakona, dok je manjina članova Odbora bila mišljenja da pristojbu ne bi trebalo smanjivati, posebno iz razloga jer je u saborskoj proceduri novi Prijedlog zakona o Hrvatskoj radioteleviziji, koji regulira i drugačiji način određivanja visine pristojbe.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (sa 7 glasova ”ZA” i 3 glasa ”PROTIV”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeće
ZAKLJUČKE
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji.
2. Sve primjedbe, mišljenja i prijedlozi izneseni u raspravi uputit će se predlagatelju, kako bi ih uzeo u obzir prilikom izrade Konačnog prijedloga zakona.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić, v.r.
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu zakona o Hrvatskoj radioteleviziji, prvo čitanje, P.Z.E. br. 586
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je u nastavku 27. sjednice, održanom 8. srpnja 2010. godine Prijedlog zakona o Hrvatskoj radioteleviziji, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 1. srpnja 2010. godine.
Odbor je navedeni Prijedlog zakona razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja istaknula je da će se predloženim zakonom uskladiti rad i poslovanje HRT-a s novim Zakonom o elektroničkim medijima i Odlukom Vlade Republike Hrvatske o objavljivanju Pravila o državnim potporama za javne radiodifuzijske usluge. O njemu je provedena javna rasprava i za neke članke dana je alternativa da bi se kroz raspravu u prvom čitanju došlo do što boljih rješenja. Njime se, između ostalog, definira komercijalna djelatnost koju HRT može obavljati, utvrđuje definicija sadržaja i funkcija javnih usluga HRT-a, uređuje sadržaj i postupak utvrđivanja ugovora o programskim obvezama HRT-a koji se sklapa između HRT-a i Vlade Republike Hrvatske, uređuje se postupak izbora i djelokrug tijela HRT-a, Uprave HRT-a, Nadzornog odbora i Programskog vijeća HRT-a. Također se uređuju i sredstva za rad HRT-a, plaćanje mjesečne pristojbe, propisuje se sadržaj Statuta kao općeg akta HRT-a, te uređuje nadzor nad radom HRT-a.U raspravi na Odboru skrenuta je pozornost na članak 14. stavak 5., gdje bi se Ugovorom između HRT-a i Vlade Republike Hrvatske rezale mogućnosti HRT-a, jer se njime uređuju sadržaji na internetskom portalu HRT-a koji mogu služiti isključivo za obavijesti o HRT-u, njegovom programu, te dati pregled dnevnih vijesti koje ne mogu prelaziti opseg skraćenih pregleda objavljenih u dnevnim novinama i ostalim časopisima.
Što se tiče Nadzornog odbora istaknuto je da mu je dan niz funkcija koje su upravljačke, a ne funkcije nadzora. Isto tako, izneseno je i mišljenje da nemaju smisla niti zajedničke sjednice Programskog vijeća i Nadzornog odbora, jer se ovdje radi o dvije različite funkcije ovih tijela.
Kod rasprave o alternativama oko izbora članova Programskog vijeća HRT-a izneseno je mišljenje da su obje alternative već isprobane u praksi i obje su pokazale da imaju nedostatke. Osobito nije dobar neposredni izbor članova pojedinih institucija i udruga, jer bi se oni mogli ponašati kao delegati onih struktura iz kojih su izabrani. No, izneseno je i mišljenje da je alternativa na članak 24. dobra, uz moguća poboljšanja. Tako je predloženo da se u stavak 8. doda da barem jedan član mora biti izabran kao stručni predstavnik osoba s invaliditetom.
U alternativi na članak 26. u stavku 2. propisano je slično rješenje, kao što je u važećem Zakonu, a koje nije zadovoljavajuće, da postupak za prestanak mandata članu Vijeća HRT-a pokreće Vijeće HRT-a ili Nadzorni odbor.
Izneseno je i mišljenje da će HRT biti pod stalnim pritiskom jer odluku o visini pristojbe donosi Nadzorni odbor HRT-a, a njega čini 5 članova, od kojih se 4 biraju na prijedlog Vlade Republike Hrvatske, a 1 član je predstavnik radničkog vijeća HRT-a.
Nadalje, skrenuta je pozornost da su pristojbu dužne plaćati svaka fizička i pravna osoba koja ima u vlasništvu radijski ili TV prijamnik, odnosno drugi uređaj za prijam radijskog ili audiovizualnog programa, a koja je obveznik plaćanja električne energije, a zaboravlja se da signal u potpunosti ne pokriva cijelo područje Republike Hrvatske. Postavlja se pitanje što će biti s onima koji plaćaju električnu emnergiju, ali nemaju signala. Istaknuto je mišljenje da se ne može naplatiti usluga koja se ne isporučuje. Predloženo je i da se smanji pristojba za osobe s invaliditetom, a određene kategorije i da budu oslobođene plaćanja pristojbe, posebno oni koji žive ispod granice siromaštva, te da to bude regulirano zakonom.
Na kraju je izrečena pohvala jer je Prijedlog zakona prošao javnu raspravu i biti će raspravljen u dva čitanja.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (sa 7 glasova ”ZA” i 3 glasa ”PROTIV”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeće
ZAKLJUČKE
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o Hrvatskoj radioteleviziji.
2. Sve primjedbe, mišljenja i prijedlozi izneseni u raspravi uputit će se predlagatelju, kako bi ih uzeo u obzir prilikom izrade Konačnog prijedloga zakona.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić, v.r.
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije s rasprave o Izvješću o radu Agencije za zaštitu osobnih podataka za 2009. godinu
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je u nastavku 27. sjednice, održanom 8. srpnja 2010. godine Izvješće o radu Agencije za zaštitu osobnih podataka za 2009. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Agencije za zaštitu osobnih podataka, aktom od 28. svibnja 2010. godine.
Odbor je navedeno Izvješće razmotrio kao matično radno tijelo.
S obzirom da je ravnatelj Agencije do rasprave o ovoj točci napustio sjednicu, članovi Odbora odlučili su provesti raspraviti Izvješće bez njegove nazočnosti.
Nakon toga, Odbor je bez rasprave, jednoglasno (s 10 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedećiZAKLJUČAK
Prihvaća se Izvješće Agencije za zaštitu osobnih podataka za 2009. godinu.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić, v.r. - ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Statutu Agencije za elektroničke medije – novi tekst
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora razmotrio je, u nastavku 27. sjednice, održanom 8. srpnja 2010. godine Statut Agencije za elektroničke medije, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Agencije za elektroničke medije, aktom od 8. travnja 2010. godine.
Odbor je navedeni Statut razmotrio u svojstvu matičnog radnog tijela.U vrijeme rasprave Odbor je raspolagao s Mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na Statut Agencije za elektroničke medije.
Odbor je bez rasprave, jednoglasno (s 10 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Podržava se donošenje Odluke o potvrđivanju Statuta Agencije za elektroničke medije.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić, v.r.
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije s rasprave o Izvješću o radu Vijeća HRT-a i provedbi programskih načela i obveza utvrđenih zakonom u programima HR-a i HTV-a u razdoblju od 14. listopada 2008. do 24. veljače 2010. godine i Izvješće Ravnateljstva HRT-a o poslovanju HRT-a za 2008. godinu
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je u nastavku 27. sjednice, održanom 8. srpnja 2010. godine Izvješće o radu Vijeća HRT-a i provedbi programskih načela i obveza utvrđenih zakonom u programima HR-a i HTV-a u razdoblju od 14. listopada 2008. do 24. veljače 2010. godine i Izvješće Ravnateljstva HRT-a o poslovanju HRT-a za 2008. godinu, koja je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavilo Programsko vijeće HRT-a, aktom od 4. ožujka 2010. godine.
Odbor je navedena Izvješća razmotrio kao matično radno tijelo.
U vrijeme rasprave Odbor je raspolagao s Mišljenjem Vlade RH na predmetna izvješća.U uvodnom obrazloženju predsjednik Programskog vijeća HRT-a istaknuo je da je u izvještajnom razdobljuVijeće HRT-a održalo 20 sjednica, koje su ukupno trajale 127 sati i 45 minuta. Naglasio je i da je rad Vijeća HRT-a otežan, jer od 19. studenoga 2009. godine, odnosno nakon imenovanja mr.sc. Đure Popijača ministrom gospodarstva, rada i poduzetništva Vijeće radi sa 10 članova, što je posebno došlo do izražaja prilikom izbora glavnog ravnatelja HRT-a. Godišnje izvješće o poslovanju HRT-a za 2008. godinu uvodno je obrazložio v.d. glavnog ravnatelja HRT-a, koji je na toj funkciji od kraja prosinca 2009. godine, te je istaknuo nekoliko rezervi u svom izlaganju. Između ostalog, naveo je da su ostvareni prihodi u 2008. godini u iznosu od 1.549.313.242 kuna, što je oko 1,3% ispod planiranih. U strukturi ukupnih prihoda prevladavaju prihodi od pristojbe sa 68,8%, a prihodi od marketinga su 22,3%. Marketing je manji od planiranog za 22,1%. Programsko usmjerenje, proizvodnja i emitiranje programa ostvareni su u planiranim okvirima. Dodatno obrazloženje dao je i bivši glavni ravnatelj HRT-a.
U raspravi članovi Odbora su se osvrnuli na tri neuspjela pokušaja Programskog vijeća HRT-a da izabere glavnog ravnatelja HRT-a, te je izneseno mišljenje da se v.d. glavnog ravnatelja HRT-a mogao imenovati samo na 6 mjeseci prema Zakonu o HRT-u. Odgovoreno je da je v.d. glavnog ravnatelja HRT-a imenovan na temelju Zakona o ustanovama, o čemu je bilo zatraženo mišljenje Ministarstva kulture, a Programsko vijeće se susretalo sa velikim teškoćama i pokušalo raditi na najbolji mogući način.
S obzirom da su nedavno tri člana Programskog vijeća dostavili zahtjev da ih se razriješi s dužnosti, a već ranije je razriješen i četvrti član, rečeno je da Programsko vijeće HRT-a može jedino podnijeti kolektivu ostavku jer više nema osam članova, te ne može izabrati glavnog ravnatelja HRT-a.
Vezano za Izvješće o poslovanju HRT-a za 2008. godinu, postavljeno je pitanje zbog čega je v.d. glavnog ravnatelja HRT-a izrazio rezerve, kada je davao uvodno obrazloženje. Odgovoreno je da je to učinio jer se radi o promjeni računovodstvene politike, odnosno o tzv. ”računovodstvenoj gimnastici”. Na poseban upit članice Odbora da li je ta ”računovodstvena gimnastika” nezakonita, v.d. glavnog ravnatelja HRT-a odgovorio je negativno.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (s 10 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedećiZAKLJUČAK
Ne prihvaća se IzvješćeVijeća HRT-a i provedbi programskih načela i obveza utvrđenih zakonom u programima HR-a i HTV-a u razdoblju od 14. listopada 2008. do 24. veljače 2010. godine i Izvješće Ravnateljstva HRT-a o poslovanju HRT-a za 2008. godinu.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić, v.r. - ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu zakona o povjereniku za informacije, prvo čitanje, P.Z. br. 562
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je u nastavku 27. sjednice, održanom 8. srpnja 2010. godine Prijedlog zakona o povjereniku za informacije, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavio Klub zastupnika SDP-a, aktom od 9. lipnja 2010. godine.
Odbor je navedeni Prijedlog zakona razmotrio kao matično radno tijelo.
U vrijeme rasprave Odbor nije raspolagao s Mišljenjem Vlade RH na navedni Prijedlog zakona.Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova ( sa 6 glasova ”ZA” i 2 glasa ”PROTIV”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
1. Ne prihvaća se Prijedlog zakona o povjereniku za informacije.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić, v.r.
26. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Izvješću o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije u razdoblju od 1. siječnja do 31. prosinca 2008. godine
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora razmotrio je, na 26. sjednici, održanoj 27. siječnja 2010. godine Izvješće o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije u razdoblju od 1. siječnja do 31. prosinca 2008. godine, koje su predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavili Vijeće za elektroničke medije i Agencija za elektroničke medije, aktom od 7. prosinca 2009. godine.
Odbor je navedeno Izvješće razmotrio u svojstvu matičnog radnog tijela.U uvodnom obrazloženju predsjednik Vijeća i ravnatelj Agencije za elektroničke medije istaknuo je da Vijeće u svom radu ima dva programa: raspolaganje i distribuciju sredstava Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija, te nadzor programa svih nakladnika elektroničkih medija osim Hrvatske radiotelevizije.
U raspravi na Odboru postavljeno je pitanje zašto se Izvješće za 2008. godinu podnosi tek sada. Odgovoreno je da je to iz tehničkih razloga, te da će izvješće za 2009. godinu biti dostavljeno već do svibnja ove godine. Članovi Odbora posebno su pohvalili raspolaganje sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija, te činjenicu da je dana virtualna i realna slika stanja u elektroničkim medijima, kao i to da je Vijeće održalo čak 54 sjednice u izvještajnom razdoblju.
Skrenuta je pozornost da su nakladnici bili dužni do 31. ožujka izvijestiti Vijeće o obavljenom oglašavanju, no ako to nisu učinili nije bila propisana nikakva sankcija, a što je ispravljeno u novom Zakonu o elektroničkim medijima (”Narodne novine”, br. 153/09).
U glavi 6. koja govori o povredi odredaba Zakona, navedeno je pokretanje jednog prekršajnog postupka. Članovi Odbora su u raspravi konstatirali da je prekršajni postupak dugotrajan i neefikasan, te da bi u takvom slučaju bilo djelotvornije naprimjer oduzeti koncesiju na nekoliko sati, osobito ako je to u svrhu zaštite djece i maloljetnika.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (s 9 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedećiZAKLJUČAK
Prihvaća se Izvješće o o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije u razdoblju od 1. siječnja do 31. prosinca 2008. godine
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORANenad Stazić
- ×
Prijedlog Odbora za informiranje, informatizaciju i medije za davanje vjerodostojnog tumačenja članka 11. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji ("Narodne novine", br. 25/03)
HRVATSKI SABOR
Odbor za informiranje,
informatizaciju i medije
KLASA: 021-12/09-05/49
URBROJ: 6521-22-10-02
Zagreb, 27. siječnja 2010.
PREDSJEDNIKU HRVATSKOG SABORA
Na temelju članka 171., a u vezi sa člankom 172. stavak 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora podnosi
Prijedlog za davanje vjerodostojnog tumačenja članka 11. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji (”Narodne novine”, br. 25/03)
Navedeni Prijedlog utvrdio je Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora na 26. sjednici, održanoj 27. siječnja 2010. godine.Za izvjestitelja koji će na sjednici Odbora za zakonodavstvo obrazložiti Prijedlog, Odbor je odredio Nenada Stazića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić
Privitak: Prijedlog za davanje vjerodostojnog tumačenja članka 11. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji ("Narodne novine", br. 25/03)
HRVATSKI SABOR
Odbor za informiranje,
informatizaciju i medije
KLASA: 021-12/09-05/49
URBROJ: 6521-22-10-02
Zagreb, 27.siječnja 2010.
PREDSJEDNIKU HRVATSKOG SABORA
Predmet: Prijedlog za davanje vjerodostojnog tumačenja članka 11. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji (”Narodne novine”, br. 25/03)
Na temelju članka 171. Poslovnika Hrvatskog sabora (”Narodne novine”, br. 71/00, 129/00, 117/01, 6/02 – pročišćeni tekst, 41/02, 91/03, 58/04, 39/08 i 86/08), Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskog sabora podnosi Prijedlog za davanje vjerodostojnog tumačenja članka 11. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji (”Narodne novine”, br. 25/03)- u daljnjem tekstu: Zakon.Članak 11. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji glasi:
„(1) Najmanje 10% ukupno objavljenoga televizijskog programa, izuzevši informativne emisije, športske priredbe, igre i promidžbene poruke, HRT mora naručiti od neovisnih produkcijskih društava ili za narudžbu programa od neovisnih produkcijskih društava mora izdvojiti najmanje 10% godišnjega proračuna za proizvodnju televizijskoga programa.
(2) Neovisna produkcijska društva koja će snimiti emisije iz stavka 1. ovoga članka, odabiru se na temelju javnoga natječaja.
(3) Mjerila i postupak za odabir emisija iz stavka 1. ovoga članka utvrđuju se Statuom HRT-a.“Molimo tumačenje članka 11. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji, u smislu:
- Na kakvu se nabavu (narudžbu) od neovisnih produkcijskih društava odnosi obveza (kvota) od najmanje 10% godišnjeg budžeta za proizvodnju televizijskih programa prema članku 11. Zakona o HRT-u?
- Što prema članku 11. stavku 2. Zakona o HRT-u podliježe javnom natječaju?
- Obavlja li HRT zakonitu nabavu kada kupi (stječe) gotovo audiovizualno djelo u skladu s programskom potrebom, a po propisanom postupku kupnje gotovog djela u svojim općim aktima?Obrazloženje:
Ravnateljstvo HRT-a dopisom od 7. prosinca 2009. godine uputilo je zamolbu Odboru za informiranje, informatizaciju i medije za pokretanje postupka za davanje vjerodostojnog tumačenja članka 11. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji („Narodne novine“, br. 25/03).
Tumačenje i primjena ovoga članka vezana je za nekoliko drugih zakonskih odredbi koje su utvrđene Zakonom o elektroničkim medijima („Narodne novine“, br. 153/09) i Zakonom o javnoj nabavi („Narodne novine“, br. 110/07 i 125/08).
Zakon o javnoj nabavi propisuje izuzeća od primjene tog Zakona u području nabave audiovizualnih djela i produkcije. Naime, članak 5. stavak 1. točka 6. Zakona o javnoj nabavi izuzima HRT od javne nabave za „ugovore o stjecanju, razvoju, produkciji i koprodukciji programskog materijala namijenjenog radiotelevizijskom emitiranju i za termine radiotelevizijskog emitiranja“.
U skladu s direktivom 89/552/EEZ, 97/36/EZ, kao i Direktivom o audiovizualnim medijskim uslugama prihvaćenim od Europskog parlamenta i Vijeća (Direktiva 2007/65/EZ), Zakon o elektroničkim medijima u članku 44. propisuje za nakladnika televizijskog programa da mora nastojati osigurati da udio audiovizualnih djela neovisnih proizvođača iznosi najmanje 10% vremena. Ako to ne postigne udio se povećava u skladu s pravilnikom Vijeća, odnosno Agencije za elektroničke medije.
Nadalje, Zakon o elektroničkim medijima u članku 43. propisuje tko se smatra neovisnim produkcijskim društvom, odnosno proizvođačem audiovizualnih djela, a to je pravna ili fizička osoba koja ispunjava sljedeće uvjete:
- da je registrirana za obavljanje djelatnosti proizvodnje audiovizualnih djela i da ima sjedište u RH ili u jednoj od država članica EU-a,
- da nije uključena u organizacijsku strukturu nakladnika televizije,
- da nakladnik televizije može imati najviše 25% udjela kapitala u proizvođaču ili upravljačkih ili glasačkih prava,
- da po narudžbi pojedinog nakladnika televizije ostvaruje najviše polovicu svoje godišnje proizvodnje.Slijedom navedene europske i nacionalne regulative može se očito zaključiti kako su ove odredbe, pa tako i članak 11. Zakona o HRT-u usmjerene u prvom redu na poticanje neovisne produkcije zbog ostvarivanja medijskog pluralizma i kulturne raznolikosti. Javni natječaj za produkciju audiovizualnih djela nije Europska stečevina i nije obvezan za televizijske nakladnike osim za HRT, unatoč izuzeću utvrđenom u Zakonu o javnoj nabavi. Naime, stavak 2. članka 11. Zakona o HRT-u određuje da će se neovisna produkcijska društva koje će snimati emisije iz stavka 1. Zakona ( narudžba od neovisnih produkcijskih društava) odabirati na temelju javnog natječaja. Smatramo da se radi o narudžbi i snimanju emisija to jest djela koje će tek biti snimljeno za potrebe HRT-a. Naime, nabava (kupnja) gotovih audiovizualnih djela koja neko neovisno produkcijsko društvo nudi na tržištu prema mišljenju HRT-a ne može potpadati pod odredbu članka 11. stavka 2. jer bi to bilo teško ili nemoguće provesti.
S obzirom na različita tumačenja i osporavanja u vezi s primjenom ovog članka, od pitanja što sve potpada pod nabavu od neovisnih produkcijskih društava u iznosu od najmanje 10% godišnjeg budžeta za proizvodnju televizijskoga programa, pa do pitanja što potpada pod obvezu javnog natječaja, do toga da se nabava gotovih programskih sadržaja bez javnog natječaja proglašava protuzakonitom (unatoč tome što se javni natječaj odnosi na produkciju i narudžbu, to jest snimanje emisija), zatraženo je tumačenje članka 11. Zakona o HRT-u.
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskog sabora raspravljao je o ovoj inicijativi HRT-a za davanje vjerodostojnog tumačenja članka 11. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji na svojoj 26. sjednici održanoj 27. siječnja 2010. godine i jednoglasno (s 9 glasova „ZA“) utvrdio Prijedlog za davanje vjerodostojnog tumačenja članka 11. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji („Narodne novine“, br. 25/03).
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić
25. sjednica -
- ×
Prijedlog odluke Odbora za informiranje, informatizaciju i medije Prijedlogu odluke o razrješenju člana Programskog vijeća Hrvatske radiotelevizije
HRVATSKI SABOR
Odbor za informiranje,
informatizaciju i medije
KLASA: 021-13/09-07/37
URBROJ: 6521-22-09-02
Zagreb, 24. studenoga 2009.
PREDSJEDNIKU HRVATSKOGA
SABORANa temelju članka 18. stavka 1., te članka 20. stavka 1. i 2. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji (”Narodne novine”, br. 25/03), a u vezi sa člankom 118. stavkom 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora podnosi Hrvatskom saboru
PRIJEDLOG ODLUKE
O RAZRJEŠENJU ČLANA PROGRAMSKOG
VIJEĆA HRVATSKE RADIOTELEVIZIJENavedeni prijedlog utvrdio je Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora na 25. sjednici, održanoj 24. studenoga 2009. godine.
Za izvjestitelja koji će na sjednici Hrvatskoga sabora obrazložiti Prijedlog, Odbor je odredio Nenada Stazića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORANenad Stazić
Privitak: - Prijedlog odluke s obrazloženjem
PRIJEDLOG ODLUKE
O RAZRJEŠENJU ČLANA PROGRAMSKOG
VIJEĆA HRVATSKE RADIOTELEVIZIJERazrješuje se mr.sc. Đuro Popijač dužnosti člana Programskog vijeća HRT-a, na vlastiti zahtjev.
Obrazloženje:
Odlukom Hrvatskoga sabora o imenovanju šest članova Programskog vijeća HRT-a od 12. listopada 2007. godine (”Narodne novine”, br. 108/07), mr.sc. Đuro Popijač imenovan je članom Programskog vijeća HRT-a.
Dana 19. studenoga 2009. godine mr.sc. Đuro Popijač imenovan je na dužnost ministra gospodarstva, rada i poduzetništva. S obzirom da je člankom 18. stavkom 10. Zakona o HRT-u (”Narodne novine”, br. 25/03) određeno da članovi Vijeća ne mogu biti državni dužnosnici, mr.sc. Đuro Popijač je sukladno članku 20. stavku 1. i 2. Zakona o HRT-u podnio dana 20. studenoga 2009. godine Odboru za informiranje, informatizaciju i medije zahtjev za razrješenje dužnosti člana Vijeća HRT-a.
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora, na 25. sjednici, održanoj 24. studenoga 2009. godine raspravljao je o navedenom, te je sukladno članku 18. stavak 1., a u svezi sa člankom 20. stavkom 1. i 2. Zakona o HRT-u utvrdio ovaj Prijedlog odluke s obrazloženjem, koji podnosi Hrvatskom saboru.
KLASA: 021-13/09-07/37
URBROJ: 6521-22-09-02
Zagreb, 24. studenoga 2009. - ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Konačnom prijedlogu zakona o radu, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. E. br. 461
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 25. sjednici, održanoj 24. studenoga 2009. godine Konačni prijedlog zakona o radu, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 22. listopada 2009. godine.
Odbor je navedeni Konačni prijedlog zakona razmotrio kao zainteresirano radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo je da se radi o Prijedlogu zakona kojim se usklađuje zakonska regulativa s propisima Europske unije. Njime su uređena osnovna pitanja individualnih i kolektivnih radnih odnosa, pitanje nadzora nad primjenom propisa o radu, prekršajne odgovornosti i prijelazno razdoblje.
U raspravi je skrenuta pozornost na članak 74. Prijedloga zakona. Radi se o zabrani otkazivanja ako je privremena nesposobnost uzrokovana ozljedom na radu ili profesionalnom bolešću. Naime, kod rada na neodređeno vrijeme (stavak 1.) poslodavac radniku ne može otkazati ugovor o radu u razdoblju privremene nesposobnosti za rad zbog liječenja i oporavka. No, u stavku 2. istog članka se kaže da zabrana ne utječe na prestanak ugovora o radu sklopljenog na određeno vrijeme. Postavljeno je pitanje da li to znači da radniku koji radi na određeno vrijeme može prestati radni odnos. Odgovoreno je da je tako, no da u tom slučaju radnik prema posebnim propisima i pravilnicima može ostvariti druga prava, naprimjer bolovanje i naknadu za bolovanje isto kao i radnik koji je zaposlen na neodređeno vrijeme.
Nadalje, upozoreno je na specifičnost medijskog tržišta, gdje su česte zlouporabe Zakona o radu, kao što je neplaćanje doprinosa, isplata na ruke, rad na ugovor o autorskom djelu, a nema niti kolektivnog ugovora. Kao tri grupe problema istaknuti su problemi vezani uz radno vrijeme, jer se radi i subotom i nedjeljom, s nedovoljno dnevnog i tjednog odmora,te manipuliranje s prekovremenim satima. Uz honorarni rad poseban problem je također i česti rad na određeno vrijeme. Odgovoreno je da se ti problemi javljaju i u drugim slobodnim profesijama, primjerice kod obrtnika ili odvjetnika. Što se tiče neregularnosti vezanih za isplatu osobnog dohotka ili honorara, rečeno je da je to u nadležnosti Porezne uprave i Financijske policije.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova ( s 5 glasova ”ZA”, 3 glasa ”PROTIV” i 1 ”SUZDRŽANIM” glasom) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Podržava se donošenje Zakona o radu.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određena je Ljubica Lukačić, potpredsjednica Odbora.
POTPREDSJEDNICA ODBORA
Ljubica Lukačić - ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Konačnom prijedlogu zakona o elektroničkim medijima, drugo čitanje, P. Z. E. br. 403
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 25. sjednici, održanoj 24. studenoga 2009. godine Konačni prijedlog zakona o elektroničkim medijima, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 12. studenoga 2009. godine.
Odbor je navedeni Konačni prijedlog zakona razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja je istakla da će se donošenjem predloženog zakona obavljanje djelatnosti pružanja audio i audiovizualnih medijskih usluga uskladiti s Direktivom o audiovizualnim medijskim uslugama 2007/65/EZ, Direktivom 98/84/EZ o pravnoj zaštiti usluga koje se temelje na uvjetovanom pristupu i usluga koje pružaju uvjetovani pristup i dijelom s Direktivom 206/114/EZ o zavaravajućem i usporednom oglašavanju. Pored toga će se za pružatelje medijskih usluga, uz medijske usluge televizije i radija, urediti i mogućnost davanja novih usluga kao što su audiovizualne medijske usluge na zahtjev, te korištenje svih platformi dostupnih po dobivanju koncesije ili odobrenja.
U raspravi članovi Odbora osvrnuli su se na prijedloge amandmana upućenih od Hrvatskog društva nezavisnih televizijskih producenata. Naime, oni bi izmjenom članka 37. željeli da se u vlastitu proizvodnju računaju samo hrvatska audiovizualna djela, a izmjenom članaka 38. i 44. predlažu povećanje kvota za ta audiovizualna djela i promjenu termina emitiranja. Dio članova Odbora bio je mišljenja da ove predložene amandmane treba podržati zato što bi trebali štititi naše nacionalne intetrese, jer postoji mogućnost da će se u kvotu vlastite proizvodnje deklarirati programi koji su već proizvedeni za račun nekih televizijskih kuća izvan Hrvatske, čime bi se formalnopravno zadovoljili zakonski kriteriji. Time se otvara mogućnost da se domaći program potpuno istisne iz tzv. udarnog termina. Zbog toga bi, smatraju članovi Odbora, bilo potrebno zaštititi hrvatsku nezavisnu audiovizualnu proizvodnju. Predstavnica predlagatelja odgovorila je da joj je žao, ali da je Hrvatsko društvo nezavisnih televizijskih producenata interveniralo prekasno, kada je javna rasprava već bila zaključena. Obrazložila je da se članci 37. i 44. ne mogu mijenjati jer su usklađeni s Direktivom, a oko stavka 1. članka 38., vezano za kvote, postignut je konsenzus s ostalim udrugama, što je radna skupina za izradu zakona prihvatila kao rješenje.
Nadalje, postavljeno je i pitanje vezano za nezavisno regulatorno tijelo Vijeće za elektroničke medije. Istaknuto je da postoje loša iskustva s nezavisnim regulatorima ne samo u Hrvatskoj, nego i u Europskoj uniji općenito. Odgovoreno je da je člankom 69. Konačnog prijedloga detaljno reguliran rad Vijeća za elektroničke medije, a člankom 23. stavkom 7. propisana je i obveza javnosti.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (s 8 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedećeZAKLJUČAK
Podržava se donošenje Zakona o elektroničkim medijima.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određena je Ljubica Lukačić, potpredsjednica Odbora.
POTPREDSJEDNICA ODBORA
Ljubica Lukačić
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2010. godinu, s projekcijama državnog proračuna za 2011. i 2012. godinu
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora razmotrio je, na 25. sjednici, održanoj 24. studenoga 2009. godine Prijedlog Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2010. godinu, s projekcijama državnog proračuna za 2011. i 2012. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 21. studenoga 2009. godine.
Odbor je Prijedlog Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2010. godinu, s projekcijama državnog proračuna za 2011. i 2012. godinu razmotrio u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.U raspravi na Odboru članovi su istakli da su smanjeni iznosi gotovo za sve stavke koje se odnose na informatizaciju, a posebno je skrenuta pozornost na računalno komunikacijsku infrastrukturu u osnovnim i srednjim školama. No, predstavnica predlagateljaje naglasila da je ukupan iznos za informatizaciju povećan u odnosu na 2009. godinu. Također je upozoreno da su nedostatna sredstva za informative usluge HINA-i.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (s 5 glasova ”ZA” i 2 glasa ”PROTIV”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Podržava se donošenje Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2010. godinu, s projekcijama za 2011. i 2012. godinu.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određena je Ljubica Lukačić, potpredsjednica Odbora.
POTPREDSJEDNICA ODBORA
Ljubica Lukačić
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Konačnom prijedlogu zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2010. godinu, drugo čitanje, P. Z. br. 475
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora razmotrio je, na 25. sjednici, održanoj 24. studenoga 2009. godine Konačni prijedlog zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2010. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 21. studenoga 2009. godine.
Odbor je Konačni prijedlog zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2010. godinu razmotrio u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
Odbor je bez rasprave, većinom glasova (s 5 glasova ”ZA” i 2 glasa ”PROTIV”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Podržava se donošenje Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2010. godinu.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određena je Ljubica Lukačić, potpredsjednica Odbora.
POTPREDSJEDNICA ODBORA
Ljubica Lukačić
24. sjednica -
- ×
Prijedlog odluke Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o imenovanju pet članova Programskog vijeća Hrvatske radiotelevizije
Na temelju članka 18. stavka 1. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji (”Narodne novine”, br. 25/03), a u vezi članka 118. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora podnosi Hrvatskome saboru
PRIJEDLOG ODLUKE O IMENOVANJU PET ČLANOVA PROGRAMSKOG VIJEĆA HRVATSKE RADIOTELEVIZIJE
Navedeni prijedlog utvrdio je Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora na 24. sjednici održanoj 15. listopada 2009. godine.
Za izvjestitelja koji će na sjednici Hrvatskoga sabora obrazložiti Prijedlog, Odbor je odredio Nenada Stazića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić
PRIJEDLOG ODLUKE O IMENOVANJU PET ČLANOVA PROGRAMSKOG VIJEĆA HRVATSKE RADIOTELEVIZIJE
Za članove Programskog vijeća Hrvatske radiotelevizije imenuju se:- DRAGAN CRNOGORAC
- dr. sc. DAMIR GRUBIŠA
- ŽELIMIR MESARIĆ
- ZVONKO MILAS
- SANJA MODRIĆs početkom mandata 18. listopada 2009. godine.
Obrazloženje:
Odlukom Hrvatskog sabora od 19. listopada 2005. godine (”Narodne novine”, br. 122/05) u Programsko vijeće HRT-a imenovani su na mandat od četiri godine sljedeći članovi Programskog vijeća HRT-a: Darinka Janjanin, Suzana Jašić, Zdenko Ljevak, Želimir Mesarić i Juraj Njavro. Nakon smrti Jurja Njavre, Odlukom Hrvatskog sabora od 19. prosinca 2008. godine za člana Programskog vijeća HRT-a za preostali dio mandata imenovan je Zvonko Milas. Odlukom Hrvatskog sabora od 10. srpnja 2009. godine (”Narodne novine”, br. 81/09) na vlastiti zahtjev dužnosti je razrješen Zdenko Ljevak, a zaključno s danom 17. listopada 2009. ističe mandat ostalim navedenim članovima.
U skladu sa člankom 18. stavkom 2. Zakona o HRT-u (”Narodne novine”, br. 25/03) Odbor za informiranje, informatizaciju i medije pokrenuo je postupak izbora za pet članova Programskog vijeća HRT-a, te je 20. lipnja 2009. godine objavio Javni poziv. Na svojoj 22. sjednici održanoj 9. srpnja 2009., Odbor je razmotrio pristigle prijedloge kanditata, te je 13. srpnja 2009. godine sve one koji su pristigli u roku i koji su ispunjavali uvjete i kriterije propisane Zakonom i Javnim pozivom proslijedio klubovima zastupnika na usuglašavanje. Dana 15. listopada 2009. godine Odbor za informiranje, informatizaciju i medije je na svojoj 24. sjednici sukladno članku 18. stavku 6. Zakona o HRT-u u Programsko vijeće HRT-a većinom glasova (sa 8 glasova ”ZA” i 1 ”SUZDRŽANIM” glasom) odlučio predložiti Hrvatskom saboru imenovanje Dragana Crnogorca, Želimira Mesarića i Zvonka Milasa na prijedlog klubova saborske većine te dr.sc. Damira Grubiše i Sanje Modrić na prijedlog klubova saborske manjine. Dan početka mandata je 18. listopada 2009. godine s obzirom da je Zdenko Ljevak razrješen, a mandat ostala 4 člana Vijeća ističe 17. listopada 2009. godine.
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora na svojoj 24. sjednici, održanoj 15. listopada 2009. godine raspravljao je o navedenom, te je u skladu sa člankom 18. stavkom 1. Zakona o HRT-u utvrdio ovaj Prijedlog odluke s obrazloženjem, koji podnosi Hrvatskom saboru.
KLASA: 021-13/09-07/21
URBROJ: 6521-22-09-73
Zagreb, 15. listopada 2009.
23. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije s rasprave o Izvješću o napretku u područjima kulture govora, potpunog i objektivnog informiranja, razvitka javnih sadržaja u ostvarivanju programa javne televizije, te otklanjanju pogovora o mogućoj korupciji unutar HRT-a
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 23. sjednici, održanoj 1. listopada 2009. godine Izvješće o napretku u područjima kulture govora, potpunog i objektivnog informiranja, razvitka javnih sadržaja u ostvarivanju programa javne televizije, te otklanjanju pogovora o mogućoj korupciji unutar HRT-a, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavilo Programsko vijeće HRT-a, aktom od 14. srpnja 2009. godine.
Odbor je navedeno Izvješće razmotrio kao matično radno tijelo.
U vrijeme rasprave Odbor je raspolagao s Mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na predmetno Izvješće.
Uvodno obrazloženje podnijela je predstavnica podnositelja Izvješća, te je u njemu istaknula da Programsko vijeće HRT-a nema samostalu stručnu službu, već prikuplja izvješća od različitih redakcija. Što se tiče kulture jezika i govora na HRT-u, u tom području je postignut značajni napredak. Uspostavljen je Centar za jezik i govor, te je od izuzetne važnosti suradnja voditelja i novinara s tim Centrom. U dijelu koji se odnosi na potpuno i objektivno informiranje naglašeno je da je došlo do pomaka, ali su oni nedovoljni, te u ovom području treba osigurati uspostavu i provedbu profesionalnih kriterija i što više istraživačkog novinarstva. U području razvitka javnih sadržaja Vijeće HRT-a nije zadovoljno terminima više emisija s informativnom funkcijom. Kao glavni problem programske sheme istaknuta je preopterećenost ”prime-time” termina zahtjevima različitih redakcija, što zahtjeva temeljitu reviziju termina i drugačije uređenje ”prime-time” termina, te veliki udio sportskih emisija na Drugom programu HTV-a. Što se tiče korupcije, ove godine se poboljšalo interno i eksterno djelovanje HRT-a u skladu s Nacionalnom strategijom suzbijanja korupcije i Nacionalnim programom iz lipnja 2008. godine, a područje djelovanja podijeljeno na poslovne i programske aktivnosti HRT-a.
U raspravi članovi Odbora su naglasili da su prilikom svake rasprave o HRT-u potaknuli i raspravu o stanju jezika i govora na javnoj televiziji. Govor na HRT-u je u krizi, ali to se stanje može uspješno prebroditi. Zna se da je škola govora Hrvatskog radija bila poznata i u svijetu i potrebno je učiniti dodatne napore da se takvo stanje ponovo uspostavi.
Izneseno je i nekoliko primjedbi na objektivno informiranje. Kao prvo, uočeno je previše crne kronike u informativnim emisijama, kao i da se često u takve emisije pozivaju iste osobe kao gosti. Nadalje, iznesen je i slučaj od početka srpnja ove godine, kada je HTV u večernjem terminu u trajanju od jednog sata emitirao posebnu emisiju s govorom dr. Ive Sanadera na stranačkom skupu, iako je on tada već dao ostavku na mjesto predsjednika Vlade RH i tu ostavku je Sabor bio prihvatio. Izneseno je mišljenje da je ovdje HRT prekršio zakonsku odredbu o zabrani oglašavanja političkih stranaka, no većina članova Odbora smatra da je time HRT ispunio svoju funkciju javne televizije i djelovao u interesu javnosti.
Dana je i primjedba na termin emitiranja emisije ”Normalan život”, koja se bavi problemima osoba s invaliditetom, te je skrenuta i pozornost da bi ova problematika trebala biti zastupljena i u ostalim emisijama, primjerice sportskog ili informativnog sadržaja.
Nakon provedene rasprave Odbor je odlučio jednoglasno (sa 7 glasova ”ZA”) sukladno Mišljenju Vlade RH predložiti Hrvatskom saboru sljedeće
ZAKLJUČKE
1. Prihvaća se Izvješće o napretku u područjima kulture govora, potpunog i objektivnog informiranja, razvitka javnih sadržaja u ostvarivanju programa javne televizije, te otklanjanju pogovora o mogućoj korupciji unutar HRT-a.
2. Obvezuje se Programsko vijeće HRT-a da podnese godišnje izvješće za 2009. godinu, s posebnim osvrtom na ocjenu stanja, odnosno napretka u području socijalne, vjerske i nacionalne tolerancije u televizijskim i radijskim programima Hrvatske radiotelevizije.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić - ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu odluke o imenovanju člana Upravnog vijeća Hrvatske izvještajne novinske agencije
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 23. sjednici, održanoj 1. listopada 2009. godine Prijedlog odluke o imenovanju člana Upravnog vijeća Hrvatske izvještajne novinske agencije, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 22. rujna 2009. godine.
Odbor je navedeni Prijedlog odluke razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom izlaganju predstavnica predlagatelja obrazložila je da se umjesto preminulog člana dr.sc. Srećka Lipovčana u Upravno vijeće Hrvatske izvještajne novinske agencije predlaže imenovati Vlahu Bogišića.
U raspravi na Odboru iznesena je primjedba jer je Javni poziv bio objavljen samo u ”Vjesniku” od dnevnog tiska, te se predlaže da se ubuduće javni poziv objavi u više dnevnih listova. Posebno je skrenuta pažnja da se kod prethodnih imenovanja javni poziv objavio u više novina, te da je to rezultiralo s više prijavljenih kandidata.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (sa 7 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedećiZAKLJUČAK
Podržava se donošenje Odluke o imenovanju člana Upravnog vijeća Hrvatske izvještajne novinske agencije u tekstu kako je predložila Vlada Republike Hrvatske.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić
22. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije s rasprave o Izvješću o promicanju svijesti o ravnopravnosti žena i muškaraca u programima HR-a i HTV-a na HRT-u (razdoblje 2008. – 2009.)
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 22. sjednici, održanoj 9. srpnja 2009. godine Izvješće o promicanju svijesti o ravnopravnosti žena i muškaraca u programima HR-a i HTV-a na HRT-u (razdoblje 2008. – 2009.), koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavilo Programsko vijeće HRT-a, aktom od 26. svibnja 2009. godine.
Odbor je navedeno Izvješće razmotrio kao matično radno tijelo.
U vrijeme rasprave Odbor je raspolagao s Mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na predmetno Izvješće.
U uvodnom obrazloženju potpredsjednik Vijeća istaknuo je HRT 2005. godine prihvatio Plan djelovanja za promicanje i uspostavljanje ravnopravnosti spolova u HRT-u. Taj plan je odobrio Ured za ravnopravnost spolova, a novim Zakono o ravnopravnosti spolova utvrđena je i obveza donošenja novih planova u roku godine dana. Obrazlažući Mišljenje Vlade Republike Hrvatske državni tajnik u Ministarstvu obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti spomenuo je i da je Vijeće HRT-a , uz HRT, Nacionalnom politikom za promicanje ravnopravnosti spolova 2006.-2010. zaduženo za uvođenje rodno osjetljive politike u medije, a Vlada je mišljenja da područje ravnopravnosti spolova nije primjereno zastupljeno na Hrvatskom radiju i Hrvatskoj televiziji u obliku ciljanih emisija ili redovitih priloga.U raspravi na Odboru rečeno je da je način na koji je pisano Izvješće zastario. Predloženo je da Vijeće HRT-a angažira monitoring grupu ili agenciju koja će pratiti ovu problematiku. Posebno bi trebalo voditi računa o edukativnoj ulozi HRT-a, kako bi se javnost senzibilizirala ovoj temi.
Nakon provedene rasprave Odbor je odlučio jednoglasno (s 8 glasova ”ZA”) predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
Z A K L J U Č A K
Prima se na znanje Izvješće o promicanju svijesti o ravnopravnosti žena i muškaraca u programima HR-a i HTV-a na HRT-u (razdoblje 2008. – 2009.).
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određena je Ljubica Lukačić, potpredsjednica Odbora.
POTPREDSJEDNICA ODBORA
Ljubica Lukačić - ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije s rasprave o Godišnjem izvješću o radu Upravnog vijeća Hine od 1. svibnja 2008. do 30. travnja 2009.
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 22. sjednici, održanoj 9. srpnja 2009. godine Godišnje izvješće o radu Upravnog vijeća Hine od 1. svibnja 2008. do 30. travnja 2009., koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavilo Upravno vijeće Hine, aktom od 16. lipnja 2009. godine.
Odbor je navedeno Izvješće razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju ravnateljica Hine istaknula je da su u izvještajnom razdoblju različiti Hinini servisi emitirali oko 279.627 tekstualnih i fotoinformacija, te da je Hina 2008. godinu završila s 311.640 kuna viška prihoda nad rashodima. Naglasila je i da je po Ugovoru iz 2009. godine na razdjelu Ministarstva kulture za Hinu utvrđeno 14,5 % manje proračunskih sredstava i da se zbog toga odustalo od nekih investicija, te od planiranog proširenja dopisničke mreže.
U raspravi na Odboru članovi su prigovorili zašto Izvješće Upravnog vijeća Hine obrazlaže ravnateljica, a ne nazočna potpresjednica Upravnog vijeća. Također je postavljeno pitanje zašto izvješajno razdoblje nije vezano za kalendarsku godinu, te je predloženo da buduća izvješća budu pisana na taj način. Istaknuta je zabrinutost što su zbog smanjenih finacijskih sredstava obustavljeni bitni projekti, što može utjecati na razvoj agencije kroz duži period.
Nakon provedene rasprave Odbor je odlučio jednoglasno (s 8 glasova ”ZA”) predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
Z A K L J U Č A K
Prima se na znanje Godišnje izvješće o radu Upravnog vijeća Hine od 1. svibnja 2008. do 30. travnja 2009.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određena je Ljubica Lukačić, potpredsjednica Odbora.POTPREDSJEDNICA ODBORA
Ljubica Lukačić - ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu zakona o elektroničkim medijima, prvo čitanje, P. Z. E. br. 403
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 22. sjednici, održanoj 9. srpnja 2009. godine Prijedlog zakona o elektroničkim medijima, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 2. srpnja 2009. godine.
Odbor je navedeni Prijedlog zakona razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja istakla je da će se predloženim zakonom usvojit odredbe Direktive o audiovizualnim medijskim uslugama, Direktive 98/87/EZ o pravnoj zaštiti usluga koje se temelje na uvjetovanom pristupu i usluga koje pružaju uvjetovani pristup i dijelom odredbe Direktive 206/114/EZ o zavaravajućem i usporednom oglašavanju. Nadalje, naglasila je da se kod izrade ovog Prijedloga zakona vodilo računa o potrebi donošenja propisa koji će biti u skladu s modernim razvojem tehnike, načelom slobode medija i potrebom promicanja javnog interesa u obavljanju djelatnosti pružanja audiovizualnih medijskih usluga, te da je o Prijedlogu zakona provedena javna rasprava.
U raspravi na Odboru skrenuta ja pozornost da će se za pružatelje medijskih usluga, uz postojeće medijske usluge televizije i radija, urediti mogućnost pružanja novih usluga kao što su audiovizualne usluge na zahtjev, te korištenje svih dostupnih načina distribucije (zemljske, satelitske, kabelske i internetom), pa to, po mišljenju članova Odbora, može biti i mogući izvor zlouporaba. Posebno je upozoreno na članak 79. Prijedloga zakona kojim se regulira postupak davanja dopuštenja (licence) za satelitski, internetski i kabelski prijenos audiovizualnog i/ili radijskog programa, jer se ostavlja mogućnost da se zahtjev odbije, što omogućava političko arbitriranje, a to je posebno važno kod lokalnih TV i radio postaja.
Također, postavljeno je i pitanje da li je ovim Prijedlogom zakona vlasništvo medija uređeno na transparentan način, kao i svi oblici pružanja medijskih usluga, te da li je način rada samog Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektronike medije transparentan. Predstavnica predlagatelja odgovorila je da je pitanje vlasništva regulirano člankom 52., te da je, gdje god je to bilo moguće u Prijedlogu zakona, uvedena obveza javnosti.
Nakon provedene rasprave Odbor je odlučio jednoglasno (sa 7 glasova ”ZA”) predložiti Hrvatskom saboru sljedećeZ A K L J U Č K E
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o elektroničkim medijima.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja izneseni u raspravi, uputit će se predlagatelju da ih razmotri kod izrade Konačnog prijedloga zakona.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određena je Ljubica Lukačić, potpredsjednica Odbora.
POTPREDSJEDNICA ODBORA
Ljubica Lukačić
21. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije rasprave o Izvješću o radu Agencije za zaštitu osobnih podataka za 2008. godinu
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora razmotrio je, na 20. sjednici, održanoj 18. lipnja 2009. godine Izvješće o radu Agencije za zaštitu osobnih podataka za 2008. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Agencija za zaštitu osobnih podataka, aktom od 27. svibnja 2009. godine.
Odbor je navedeno Izvješće razmotrio u svojstvu matičnog radnog tijela.U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja istakla je da Agencija za zaštitu osobnih podataka podnosi Hrvatskom saboru izvješće o radu za 2008. godinu sukladno članku 31. Zakona o zaštiti osobnih podataka. Naglasila je i da u obavljanju poslova javne ovlasti Agencija nadzire provođenje zaštite osobnih podataka, ukazuje na uočene zlouporabe prikupljanja osobnih podataka, rješava povodom zahtjeva za utvrđivanje povreda prava, vodi Središnji registar u kojem objedinjuje evidencije o zbirkama osobnih podataka, te obavlja i druge poslove.
U raspravi na Odboru skrenuta je pozornost da bi u budućim izvješćima trebalo pobrojati sve subjekte koji su nisu izvršili neku obvezu, a ne izdvojiti samo neke, a ostale prešutjeti. Također je upozoreno i da bi se više pozornosti trebalo posvetiti dostavi pošte, jer je i to jedan važan dio u zaštiti osobnih podataka.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (s 11 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Izvješće o o radu Agencije za zaštitu osobnih podataka za 2008. godinu.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić
20. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Godišnjem izvješću o radu Hrvatske agencije za poštu i elektroničke komunikacije za 2008. godinu
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 20. sjednici, održanoj 4. lipnja 2009. godine Godišnje izvješće o radu Hrvatske agencije za poštu i elektroničke komunikacije za 2008. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Hrvatska agencija za poštu i elektroničke komunikacije, aktom od 15. svibnja 2009. godine.
Odbor je navedeno Izvješće razmotrio kao zainteresirano radno tijelo.
U vrijeme rasprave Odbor je raspolagao s Mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na predmetno Izvješće.
U uvodnom obrazloženju predsjednik Vijeća istaknuo je da Izvješće sadrži podatke o razvoju tržišta elektroničkih komunikacijskih mreža i usluga i tržišta poštanskih i kurirskih usluga, provedbu načela i ciljeva regulacije tržišta elektroničkih komunikacijskih mreža i usluga i tržišta poštanskih i kurirskih usluga, te podatke o ispunjavanju ciljeva i zadaća utvrđenih godišnjim programom rada HAKOM-a. Osim toga, posebno je obrađeno stanje i razvoj širokopojasnoj pristupa internetu, kao i financijsko izvješće i završni račun HAKOM-a za 2008. godinu.Odbor je bez rasprave jednoglasno (sa 7 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Godišnje izvješće o radu Hrvatske agencije za poštu i elektroničke komunikacije za 2008. godinu.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određena je Ljubica Lukačić, potpredsjednica Odbora.
POTPREDSJEDNICA ODBORA
Ljubica Lukačić - ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu zakona o dopunama Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji, P.Z.br.316
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 20. sjednici, održanoj 4. lipnja 2009. godine Prijedlog zakona o dopunama Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavio Klub zastupnika HSLS-a i HSU-a, aktom od 2. travnja 2009. godine.
Odbor je navedeni Prijedlog zakona razmotrio kao matično radno tijelo.
U vrijeme rasprave Odbor je raspolagao s Mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na ovaj Prijedlog zakona.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja naglasio je da se ovim Prijedlogom zakona predlaže posebno uređenje plaćanja pristojbe Hrvatskoj radioteleviziji za umirovljenička domaćinstva, u visini 1,5% prosječne mirovine na temelju statističkih podataka za prethodnu godinu.
Nakon provedene rasprave Odbor je, sukadno Mišljenju Vlade Republike Hrvatske, jednoglasno (sa 7 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Ne prihvaća se Prijedlog zakona o dopunama Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određena je Ljubica Lukačić, potpredsjednica Odbora.
POTPREDSJEDNICA ODBORA
Ljubica Lukačić
- ×
Prijedlog odluke Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o razrješenju člana Programskog vijeća Hrvatske radiotelevizije
Na temelju članka 18. stavka 1., te članka 20. stavka 1. i 2. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji ("Narodne novine", br. 25/03), a u vezi sa člankom 118. stavkom 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora podnosi Hrvatskom saboru
PRIJEDLOG ODLUKE O RAZRJEŠENJU ČLANA PROGRAMSKOG VIJEĆA HRVATSKE RADIOTELEVIZIJE
Navedeni prijedlog utvrdio je Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora na 20. sjednici, održanoj 4. lipnja 2009. godine.
Za izvjestitelja koji će na sjednici Hrvatskoga sabora obrazložiti Prijedlog, Odbor je odredio Ljubicu Lukačić, potpredsjednicu Odbora.
POTPREDSJEDNICA ODBORALjubica Lukačić
Privitak: - Prijedlog odluke s obrazloženjem
PRIJEDLOG ODLUKE
O RAZRJEŠENJU ČLANA PROGRAMSKOG
VIJEĆA HRVATSKE RADIOTELEVIZIJERazrješuje se Zdenko Ljevak dužnosti člana Programskog vijeća HRT-a, na vlastiti zahtjev.
Obrazloženje:
Odlukom Hrvatskoga sabora o imenovanju pet članova Programskog vijeća HRT-a od 14. listopada 2005. godine ("Narodne novine", br. 122/05), Zdenko Ljevak imenovan je članom Programskog vijeća HRT-a.
Sukladno članku 20. stavku 1. i 2. Zakona o HRT-u ("Narodne novine", br. 25/03) Zdenko Ljevak podnio je dana 18. svibnja 2009. godine Programskom vijeća HRT-a zahtjev za razrješenje dužnosti člana Vijeća HRT-a. Vijeće HRT-a je na svojoj 67. sjednici, održanoj dana 19. svibnja 2009. godine prihvatilo njegovu zamolbu, te je sukladno članku 20. stavku 2. Zakona o HRT-u, Hrvatskom saboru uputilo Prijedlog za pokretanje postupka za prestanak njegova mandata u Vijeću HRT-a, a prije isteka vremena na koje je biran. Dana 22. svibnja 2009.godine, predsjednik Hrvatskog sabora proslijedio je navedeni Prijedlog Odboru za informiranje, informatizaciju i medije.
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora, na 20. sjednici, održanoj 4. lipnja 2009. godine raspravljao je o navedenom, te je sukladno članku 18. stavak 1., a u svezi sa člankom 20. stavkom 1. i 2. Zakona o HRT-u utvrdio ovaj Prijedlog odluke s obrazloženjem, koji podnosi Hrvatskom saboru.
KLASA: 021-13/09-07/16
URBROJ: 6521-22-09-03Zagreb, 4. lipnja 2009.
19. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektroničkim medijima, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 328
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 19. sjednici, održanoj 20. svibnja 2009. godine Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektroničkim medijima, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 7. svibnja 2009. godine.
Odbor je navedeni Prijedlog zakona razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja istaknula je da se predloženim zakonom dodatno usklađuje Zakon o elektroničkim medijima s novim Zakonom o koncesijama i Zakonom o elektroničkim komunikacijama.
Odbor je bez rasprave jednoglasno ( s 10 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
Z A K L J U Č A K
Podržava se donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektroničkim medijima u tekstu kako ga je predložila Vlada Republike Hrvatske.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Ugovora između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Makedonije o razmjeni i uzajamnoj zaštiti klasificiranih podataka, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 317
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 19. sjednici, održanoj 20. svibnja 2009. godine Prijedlog zakona o potvrđivanju Ugovora između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Makedonije o razmjeni i uzajamnoj zaštiti klasificiranih podataka, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 2. travnja 2009. godine.
Odbor je navedeni Prijedlog zakona razmotrio kao zainteresirano radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja naglasio je da se ovim Prijedlogom zakona potvrđuje Ugovor između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Makedonije o razmjeni i uzajamnoj zaštiti klasificiranih podataka, kako bi njegove odredbe u smislu članka 140. Ustava Republike Hrvatske postale dio unutarnjeg pravnog poretka Republike Hrvatske.
Odbor je bez rasprave jednoglasno (s 10 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
Z A K L J U Č A K
Podržava se donošenje Zakona o potvrđivanju Ugovora između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Makedonije o razmjeni i uzajamnoj zaštiti klasificiranih podataka u tekstu kako ga je predložila Vlada Republike Hrvatske.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić - ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Ugovora između Vlade Republike Hrvatske i Vijeća ministara Republike Albanije o uzajamnoj zaštiti klasificiranih podataka, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 318
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 19. sjednici, održanoj 20. svibnja 2009. godine Prijedlog zakona o potvrđivanju Ugovora između Vlade Republike Hrvatske i Vijeća ministara Republike Albanije o uzajamnoj zaštiti klasificiranih podataka, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 2. travnja 2009. godine.
Odbor je navedeni Prijedlog zakona razmotrio kao zainteresirano radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja naglasio je da se ovim Prijedlogom zakona potvrđuje Ugovor između Vlade Republike Hrvatske i Vijeća ministara Republike Albanije o uzajamnoj zaštiti klasificiranih podataka kojim se stvara pravni okvir te uspostavljaju pravila uzajamne zaštite klasificiranih podataka, a koja će se odnositi na sve buduće ugovore o suradnji i klasificirane ugovore koje ugovorne strane sklapaju, a koje sadrže ili uključuju klasificirane podatke.
Odbor je bez rasprave jednoglasno (s 10 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
Z A K L J U Č A K
Podržava se donošenje Zakona o potvrđivanju Ugovora između Vlade Republike Hrvatske i Vijeća ministara Republike Albanije o uzajamnoj zaštiti klasificiranih podataka u tekstu kako ga je predložila Vlada Republike Hrvatske.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić - ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu odluka o razrješenju dijela dosadašnjih i o imenovanju dijela novih članova Vijeća za elektroničke medije
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora razmotrio je na 19. sjednici, održanoj 20. svibnja 2009. godine Prijedloge odluka o razrješenju dijela dosadašnjih i o imenovanju dijela novih članova Vijeća za elektroničke medije, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 14. svibnja 2009. godine.
Odbor je navedene Prijedloge odluka raspravio kao matično radno tijelo.U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja naglasila je da je odredbom članka 59. stavka 3. Zakona o elektroničkim medijima utvrđeno da članove Vijeća za elektroničke medije imenuje Hrvatski sabor na prijedlog Vlade Republike Hrvatske, na vrijeme od 5 godina. Kako Juri Ivančiću, Marku Mariću i Milivoju Pašičeku istječe mandat, Vlada RH je na sjednici održanoj 14. svibnja 2009. godine utvrdila Prijedlog odluke o razriješenju dijela dosadašnjih članova Vijeća za elektroničke medije, radi isteka mandata. Na istoj sjednici Vlada RH je, na temelju postupka po objavljenom javnom pozivu, utvrdila Prijedlog odluke o imenovanju dijale novih članova Vijeća za elektroničke medije, te predlaže da se za članove Vijeća za elektroničke medije imenuju Damir Hajduk, Zdenko Ljevak i mr.sc. Ernest Strika.
U raspravi na Odboru konstatirano je da je Zdenko Ljevak inače član Programskog vijeća HRT-a, podnio zahtjev za razrješenje Vijeću HRT-a, a ono je pokrenulo postupak za prestanak mandata članu Vijeća HRT-a.
Nakon provedene rasprave Odbor je prvo proveo glasovanje o Prijedlogu odluke o razrješenju dijela članova Vijeća za elektroničke medije, te je odlučio jednoglasno (s 10 glasova ”ZA”) predložiti Hrvatskom saboru sljedećiZ A K L J U Č A K
Podržava se donošenje Odluke o razrješenju dijela članova Vijeća za elektroničke medije u tekstu kako je predložila Vlada Republike Hrvatske.
Nakon toga se glasovalo o Prijedlogu odluke o imenovanju dijela članova Vijeća za elektroničke medije pojedinačno za svakog predloženog kandidata. Za imenovanje DAMIRA HAJDUKA Odbor je glasovao jednoglasno (s 10 glasova ”ZA”), za imenovanje ZDENKA LJEVAKA Odbor je glasovao jednoglasno (s 10 glasova ”ZA”), te također i za imenovanje mr.sc. ERNESTA STRIKE Odbor je glasovao jednoglasno (s 10 glasova ”ZA”). Sukladno tome, Odbor je odlučio jednoglasno predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
Z A K L J U Č A K
Podržava se donošenje Odluke o imenovanju dijela članova Vijeća za elektroničke medije u tekstu kako je predložila Vlada Republike Hrvatske.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić
18. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije s rasprave o Izvješću o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za 2008. godinu
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora razmotrio je, na 18. sjednici, održanoj 25. ožujka 2009. godine Izvješće o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za 2008. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 18. ožujka 2009. godine.
Odbor je navedeno Izvješće razmotrio u svojstvu matičnog radnog tijela.U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja rekla je da je ovo peto Izvješće koje Središnji državni ured za upravu podnosi o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama. Tijela javne vlasti u 2008. godini primila su ukupno 2731 zahtjev za ostvarivanjem prava na pristup informacijama, od čega je prihvaćeno 2520 zahtjeva, 103 zahtjeva je odbijeno, ostalo je neriješeno 55 zahtjeva, a 84 zahtjeva su ustupljena.
U raspravi na Odboru iznesena su sljedeća mišljenja, primjedbe i prijedlozi u odnosu na navedeno Izvješće. Osnovna primjedba odnosila se na to da se iz sadržaja ne vidi koliko je tijela javne vlasti podnijelo izvješće o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama, a koliko ih to nije učinilo. Zbog toga su neki članovi Odbora smatrali da Izvješće, koje premda je u skladu sa člankom 25. Zakona o pravu na pristup informacijama, ne održava pravo stanje stvari jer nije razvidno koliko je uopće tijela javne vlasti ispoštovalo svoju zakonsku obvezu. S obzirom na to, kao i na činjenicu da je Odbor u vrijeme rasprave raspolagao sa stavovima i analizom GONG-a o ovom Izvješću, gdje se navodi da u Izvješću ima preko 20 neistinitih ili izostavljenih podataka među kojima i dvije presude Upravnog suda RH dostavljene vanjskoj članici Odbora, dio članova Odbora predlagao je da se Izvješće vrati Vladi RH na doradu, ali taj prijedlog nije prošao. Kako je za ovu godinu najavljena izmjena Zakona o pravu na pristup informacijama, iznesen je i prijedlog da se Nacrt prijedloga zakona stavi na web stranicu Središnjeg državnog ureda za upravu, da bi se o njemu mogla provesti javna rasprava.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasoma ( sa 6 glasova ”ZA” i 3 glasa ”PROTIV”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Izvješće o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za 2008. godinu.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić
17. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu zakona o izmjeni Zakona o elektroničkoj trgovini, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. E. br. 275
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora razmotrio je, na 17. sjednici, održanoj 10. ožujka 2009. godine Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o elektroničkoj trgovini, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 26. veljače 2009. godine.
Odbor je Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o elektroničkoj trgovini, s Konačnim prijedlogom zakona razmotrio u svojstvu matičnog radnog tijela.U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja obrazložio je da se člankom 1. ovoga Prijedloga zakona navode područja u kojima se na davatelja usluga informacijskog društva čije je sjedište u zemlji članici Europske unije ne primjenjuje odredba stavka 1. članka 4. Zakona o elektroničkoj trgovini, odnosno ne primjenjuje se pravilo države porijekla.
Odbor je bez rasprave jednoglasno (sa 7 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
Z A K L J U Č A K
Podržava se donošenje Zakona o izmjeni Zakona o elektroničkoj trgovini u tekstu kako ga je predložila Vlada Republike Hrvatske.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić
16. sjednica -
- ×
Prijedlog za davanje vjerodostojnog tumačenja članka 3. stavka 2. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji (”Narodne novine”, br. 25/03)
HRVATSKI SABOR
Odbor za informiranje,
informatizaciju i medije
KLASA: 021-12/09-05/06
URBROJ: 6521-22-09-02
Zagreb, 11.veljače 2009.
PREDSJEDNIKU HRVATSKOG SABORA
Na temelju članka 171., a u vezi sa člankom 172. stavak 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora podnosi
Prijedlog za davanje vjerodostojnog tumačenja članka 3. stavka 2. Zakona
o Hrvatskoj radioteleviziji (”Narodne novine”, br. 25/03)
Navedeni Prijedlog utvrdio je Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora na 16. sjednici, održanoj 11. veljače 2009. godine.Za izvjestitelja koji će na sjednici Odbora za zakonodavstvo obrazložiti Prijedlog, Odbor je odredio Nenada Stazića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić
Privitak: Prijedlog za davanje vjerodostojnog tumačenja članka 3. stavka 2. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji („Narodne novine“, br. 25/03)
HRVATSKI SABOR
Odbor za informiranje,
informatizaciju i medije
KLASA: 021-12/09-05/06
URBROJ: 6521-22-09-02
Zagreb, 11.veljače 2009.
PREDSJEDNIKU HRVATSKOG SABORA
Predmet: Prijedlog za davanje vjerodostojnog tumačenja članka 3. stavka 2. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji (”Narodne novine”, br. 25/03)Na temelju članka 171. Poslovnika Hrvatskog sabora (”Narodne novine”, br. 71/00, 129/00, 117/01, 6/02 – pročišćeni tekst, 41/02, 91/03, 58/04, 39/08 i 86/08), Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskog sabora podnosi Prijedlog za davanje vjerodostojnog tumačenja članka 3. stavka 2. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji (”Narodne novine”, br. 25/03)- u daljnjem tekstu: Zakon.
Članak 3. stavak 2. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji glasi:
„Djelatnosti iz stavka 1. ovoga članka HRT ostvaruje proizvodnjom i emitiranjem triju radijskih programa u trima radijskim mrežama na državnoj razini i u radijskim mrežama na županijskoj ili regionalnoj razini, te televizijskih programa u dvjema televizijskim mrežama na državnoj razini, djelatnost glazbene proizvodnje je izvedba i snimanje: simfonijske, narodne i zabavne glazbe, zborsko izvođenje, organiziranje priredbi i koncerata, posebice nacionalne glazbene baštine i suvremenih djela hrvatskih skladatelja i umjetnika izvođača. HRT može proizvoditi i druge specijalizirane radijske i televizijske programe i objavljivati ih analogno, digitalno i putem satelita.“
Molimo tumačenje članka 3. stavka 2. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji, u smislu:
- Obavlja li HRT, s osnova odredbe članka 3. stavka 2. Zakona o HRT-u, legalnu (zakonitu) djelatnost (emitiranja radijskih i televizijskih programa kako se navodi u tom stavku)?
- Može li HRT s osnova naznačene odredbe članka 3. stavka 2. Zakona o HRT-u, proizvoditi i druge specijalizirane radijske i televizijske programe i emitirati ih analogno, digitalno i putem satelita?Obrazloženje:
Vijeće HRT-a i Ravnateljstvo HRT-a zajednički su odlučili uputiti zamolbu Odboru za informiranje, informatizaciju i medije za pokretanje postupka za davanje vjerodostojnog tumačenja članka 3. stavka 2. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji („Narodne novine“, br. 25/039.
Tumačenje se traži zbog različitog tumačenja članka 3. stavka 2. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji, na temelju kojeg se ostvaruje djelatnost HRT-a, odnosno zbog osporavanja HRT-u, osobito od strane komercijalnih televizija, zakonitosti proizvodnje i emitiranja programa temeljem članka 3. stavka 2. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji, poglavito u odnosu na specijalizirane programe.
S druge strane, HRT smatra da je članak 3. stavak 2. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji, koji je ujedno osnivački akt, zakonski temelj za ostvarivanje djelatnosti HRT-a, odnosno za proizvodnju i emitiranje programa HRT-a, uključujući specijalizirane programe. Nije poznat niti jedan slučaj javnog radiotelevizijskog servisa u Europi koji bi obavljao djelatnost na temelju natječaja za koncesiju kao u slučaju komercijalnih televizija. Na temelju sličnih zakona – osnivačkog akta, djelatnost, uključujući specijalizirane programe, obavlja većina javnih radiotelevizijskih servisa, članica EBU-a. U manjem broju država, u slučaju javnih radiotelevizija, sklapa se ugovor s državom jer ne postoji poseban zakon (tipično za zemlje anglosaksonskog prava). Osnov je zakon ili ugovor, nikako i jedno i drugo, a niti jedna javna radiotelevizija, kao što je to već izneseno, ne obavlja djelatnost s osnova koncesije kao u slučaju komercijalnih televizija.
Razvidno je da HRT proizvodnju i emitiranje programskih sadržaja ostvaruje na razini godine, na temelju programskoga usmjerenja koje razmatra i na koje mišljenje daje Programsko vijeće HRT-a, u zastupanju interesa javnosti. Pritom se vodi računa o odgovarajućoj zastupljenosti informativnoga, kulturnog, obrazovnog i zabavnog sadržaja od interesa javnosti (čl. 5. Zakona ). Isto programsko načelo i obveza, na temelju programskoga usmjerenja, vrijedi i za specijalizirane programe.
Proizvodnja i emitiranje specijaliziranih programa iz članka 3. stavka 2. Zakona istodobno je i zadaća HRT-a prema Strategiji prelaska s analognog na digitalno emitiranje televizijskih programa u Republici Hrvatskoj, koju je donijela Vlada RH u srpnju 2008.
Potpuno je pri tome jasno da HRT ne obavlja niti će obavljati distribuciju programa (odašiljanje), već o tome, na temelju zakonskih propisa, sklapa ugovor s mrežnim operatorom (do sada OiV d.o.o.) kao što rade i komercijalne televizije temeljem dodijeljene koncesije za proizvodnju i emitiranje programskih sadržaja.
S obzirom na tumačenja – osporavanja zakonite djelatnosti HRT-a, s osnova članka 3. stavka 2. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji, poglavito u vezi sa specijaliziranim programima, zatraženo je tumačenje članka 3. stavka 2. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji.Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskog sabora raspravljao je o ovoj inicijativi HRT-a za davanje vjerodostojnog tumačenja članka 3. stavka 2. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji na svojoj 16. sjednici održanoj 11. veljače 2009. godine i jednoglasno (s 9 glasova „ZA“) utvrdio Prijedlog za davanje vjerodostojnog tumačenja članka 3. stavka 2. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji („Narodne novine“, br. 25/03).
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić
15. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu plana usklađivanja zakonodavstva Republike Hrvatske s pravnom stečevinom Europske unije za 2009. godinu – Dodatak A Nacionalnom programu Republike Hrvatske za pristupanje Europskoj uniji – 2009. godina
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora razmotrio je, na 15. sjednici, održanoj 29. siječnja 2009. godine Prijedlog plana usklađivanja zakonodavstva Republike Hrvatske s pravnom stečevinom Europske unije za 2009. godinu – Dodatak A Nacionalnom programu Republike Hrvatske za pristupanje Europskoj uniji – 2009. godina, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 29. prosinca 2008. godine.
Odbor je navedeni Prijedlog plana usklađivanja razmotrio u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja istaknula je da su tijekom 2008. godine nastavljene aktivnosti vezane za ispunjavanje obveza iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
Ovim Prijedlogom plana usklađivanja zakonodavstva Republike Hrvatske s pravnom stečevinom Europske unije za 2009. godinu planira se uskladiti 57 zakona, među kojima su Zakon o izmjenama Zakona o elektroničkoj trgovini, Zakon o patentu i Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o elektroničkim medijima, koji su u djelokrugu ovog Odbora.Odbor je bez rasprave jednoglasno ( s 9 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
Z A K L J U Č A K
Podržava se donošenje Plana usklađivanja zakonodavstva Republike Hrvatske s pravnom stečevinom Europske unije za 2009. godinu – Dodatak A Nacionalnom programu Republike Hrvatske za pristupanje Europskoj uniji – 2009. godina.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić
14. sjednica -
- ×
Prijedlog odluke o imenovanju člana Programskog vijeća Hrvatske radiotelevizije za preostali dio mandata
Na temelju članka 18. stavka 1. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji (”Narodne novine”, br. 25/03), a u vezi članka 118. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora podnosi Hrvatskome saboru
PRIJEDLOG ODLUKE O IMENOVANJU ČLANA PROGRAMSKOG VIJEĆA HRVATSKE RADIOTELEVIZIJE ZA PREOSTALI DIO MANDATA
Navedeni prijedlog utvrdio je Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora na 14. sjednici održanoj 12. prosinca 2008. godine.
Za izvjestitelja koji će na sjednici Hrvatskoga sabora obrazložiti Prijedlog, Odbor je odredio Nenada Stazića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORANenad Stazić
Privitak: - Prijedlog Odluke
- kandidatura Zvonka Milasa sa životopisomPRIJEDLOG ODLUKE O IMENOVANJU ČLANA PROGRAMSKOG VIJEĆA HRVATSKE RADIOTELEVIZIJE ZA PREOSTALI DIO MANDATA
Za člana Programskog vijeća Hrvatske radiotelevizije imenuje se:
ZVONKO MILASObrazloženje:
Dana 15. rujna 2008. godine, zbog smrti, prestao je mandat članu Programskog vijeća HRT-a dr. Jurju Njavri. U skladu sa člankom 20. stavkom 3. Zakona o HRT-u (”Narodne novine”, br. 25/03) Odbor za informiranje, informatizaciju i medije pokrenuo je postupak izbora za jednog člana Programskog vijeća HRT-a za preostali dio mandata, te je 23. i 24. listopada 2008., objavio Javni poziv. Na svojoj 12. sjednici održanoj 26. studenog 2008. godine Odbor je razmotrio pristigle prijedloge kanditata, te je sve one koji su pristigli u roku i koji su ispunjavali uvjete i kriterije propisane Zakonom i Javnim pozivom proslijedio klubovima zastupnika na usuglašavanje 27. studenog 2008. godine. Zakonski rok za usuglašavenje klubova je 15 dana od dana podnošenja prijedloga kandidata klubovima zastupnika, te je zadnji dan roka bio 11. prosinca 2008.godine. Kako se u tom roku klubovi zastupnika nisu usuglasili, Odbor je na svojoj 14. sjednici održanoj 12. prosinca 2008. godine sukladno članku 18. stavku 6. Zakona o HRT-u u Programsko vijeće HRT-a jednoglasno (s 8 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru imenovanje Zvonka Milasa na prijedlog klubova saborske većine, s obzirom da je preminuli dr. Juraj Njavro imenovan u Programsko vijeće HRT-a Odlukom Hrvatskog sabora od 14. listopada 2005. godine (”Narodne novine”, br. 122/05) na prijedlog klubova saborske većine.
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora na svojoj 14. sjednici, održanoj 12. prosinca 2008. godine raspravljao je o navedenom, te je u skladu sa člankom 18. stavkom 1. Zakona o HRT-u utvrdio ovaj Prijedlog odluke s obrazloženjem, koji podnosi Hrvatskom saboru.
KLASA: 021-13/08-07/104
URBROJ: 6521-22-08-19Zagreb, 12. prosinca 2008.
13. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu državnog proračuna Republike Hrvatske za 2009. godinu, s projekcijama državnog proračuna za 2010. i 2011. godinu
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora razmotrio je, na 13. sjednici, održanoj 9. prosinca 2008. godine Prijedlog Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2009. godinu, s projekcijama državnog proračuna za 2009. i 2010. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. prosinca 2008. godine.
Odbor je Prijedlog Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2009. godinu, s projekcijama državnog proračuna za 2010. i 2011. godinu razmotrio u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.Rasprava na Odboru vodila se u odnosu na stavke koje su u djelokrugu Odbora za informiranje, informatizaciju i medije. Tako je rečeno da su smanjena sredstva za informatizaciju, počevši od Hrvatskog sabora, Vlade Republike Hrvatske, Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi, Ministarstva zanosti, obrazovanja i športa, itd. Skrenuta je i pozornost na to da se sredstva za informatizaciju troše netransparentno, te da se zanemaruju proizvodi domaće informatičke industrije koji su jeftiniji od stranih.
Rečeno je i da se smanjuju sredstva za Saborsku televiziju za koju je u 2008. godini izdvojeno 700.000,00 kuna, a sada se predlaže 300.000,00 kuna. Sredstva Središnjeg državnog ureda za e-Hrvatsku također su smanjena u odnosu na ovu godinu, kao i sredstva za digitalnu televiziju čiji je indeks samo 6,41 u odnosu na ovogodišnja sredstva. U razdjelu Ministarstva kulture smanjuju se sredstva za audiovizuelne djelatnosti i medije, informativne usluge HINA-i i za međunarodni program Hrvatskog radija ”Glas Hrvataske”, a što je posebno važno jer se može odraziti na smanjenje rada ovog programa.
Nasuprot ovim mišljenjima, dio članova Odbora smatro je da ne treba zanemariti ono što je već učinjeno u informatizaciji. Oni su mišljenja da je nekoliko godina iznos za informatizaciju bio povećan i da je nabavljeno puno informatičke opreme, koju dalje treba nadograđivati i održavati. Isto tako, smatraju da nije potrebno pojedine projekte duplicirati, jer se uvode nove stavke kao što je primjerice implementacija zakona o osobnom identifikacijskom broju koje iziskuje određena ulaganja i uvođenje nove opreme i zbog toga drže da ovaj Prijedlog Državnog proračuna treba podržati.
Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom člasova (sa 6 glasova ”ZA” i 2 glasa ”PROTIV”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Podržava se donošenje Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2009. godinu.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Konačnom prijedlogu zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2009. godinu, drugo čitanje, P. Z. br. 219
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora razmotrio je, na 13. sjednici, održanoj 9. prosinca 2008. godine Konačni prijedlog zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2009. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. prosinca 2008. godine.
Odbor je Konačni prijedlog zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2009. godinu razmotrio u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
Odbor je bez rasprave većinom glasova (sa 6 glasova ”ZA” i 2 glasa ”PROTIV”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Podržava se donošenje Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2009. godinu u tekstu kako ga je predložila Vlada Republike Hrvatske.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić
12. sjednica -
- ×
Javni poziv za izbor jednog člana Programskog vijeća HRT-a za preostali dio mandata - Dostava prijedloga liste kandidata
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora razmotrio je, na 12. sjednici Odbora, održanoj 26. studenoga 2008. godine podnesene prijedloge o kandidatima za izbor jednog člana Programskog vijeća HRT-a za preostali dio mandata. Odbor je konstatirao da je Javni poziv bio je objavljen 23. listopada 2008. godine u „Jutarnjem listu“, „Večernjem listu“, „Vjesniku“ i na web stranici Hrvatskog sabora, te 24. listopada 2008. godine u „Narodnim novinama“.
Rok za podnošenje prijedloga za člana Programskog vijeća HRT-a, a koji je i objavljen u Javnom pozivu, utvrđen je na način da se prijedlozi dostavljaju Odboru za informiranje, informatizaciju i medije u roku petnaest (15) dana od dana objave. S obzirom na navedeno, zadnji dan roka padao je u petak 7. studenoga 2008., godine.
Odbor je sve podnesene prijedloge razmotrio temeljem članka 18. stavak 4. Zakona o HRT-u („Narodne novine“, br. 25/03), a prijedloge kandidata koji ispunjavaju uvjete propisane Zakonom dužan je proslijediti klubovima zastupnika na usuglašavanje.
Stavkom 5. istog članka propisan je rok za usuglašavanje u kojem klubovi zastupnika trebaju usuglasiti svoj prijedlog kandidata u roku od 15 dana od dana podnesenog prijedloga kandidata klubovima zastupnika. Članove Vijeća HRT-a imenuje Hrvatski sabor (članak 18. stavci 6. i 7.).
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (s 11 glasova „ZA“) donio sljedeći
ZAKLJUČAK
1. Sukladno članku 18. stavak 4. Zakona o HRT-u klubovima zastupnika će se na usuglašavanje proslijediti sve kandidature pristigle u roku. Javnom pozivu pristupili su sljedeći kandidati koji ispunjavaju uvjete i kriterije propisane Zakonom i Javnim pozivom:
1. mr.sc. Josip Čerina
2. Zvonko Milas
3. Mladen Juran
4. Bojan Pogrmilović
5. Ivanka Luetić Boban
6. Ivan Pandža
7. Drago Asić
8. Čedo Ivan ŽicS poštovanjem,
PREDSJEDNIK ODBORANenad Stazić
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije s rasprave o Izvješću o radu Vijeća HRT-a i provedbi programskih načela i obveza utvrđenih zakonom u programima HR-a i HTV-a u razdoblju od 03. rujna 2007. do 14. listopada 2008. godine i Izvješće Ravnateljstva HRT-a o poslovanju HRT-a za 2007. godinu
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 12. sjednici, održanoj 26. studenoga 2008. godine Izvješće o radu Vijeća HRT-a i provedbi programskih načela i obveza utvrđenih zakonom u programima HR-a i HTV-a u razdoblju od 03. rujna 2007. do 14. listopada 2008. godine i Izvješće Ravnateljstva HRT-a o poslovanju HRT-a za 2007. godinu, koja je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavilo Programsko vijeće HRT-a, aktom od 21. listopada 2008. godine.
Odbor je navedena Izvješća razmotrio kao matično radno tijelo.
U vrijeme rasprave Odbor je raspolagao Mišljenjem Vlade RH na predmetna izvjeća.U uvodnom obrazloženju predsjednik Programskog vijeća HRT-a istaknuo je da Vijeće ima jednu ograničenu funkciju koja se odnosi na programsku orjentaciju i da ima vrlo kvalitetan odnos s Ravnateljstvom HRT-a. Glavni ravnatelj HRT-a naglasio je da je Hrvatska radiotelevizija i u 2007. godini nastavila pozitivno poslovati, te je ostvarila gotovo 1,5 milijardi kuna prihoda.
U raspravi na Odboru rečeno je da je HRT jedini medij koji je javni, te ga treba čuvati. Rad Programskog vijeća ocijenjen je vrlo uspješnim, jer je ono izvršavalo svoju funkciju, što je vidljivo i kroz njegov ozbiljan i kvalitetan rad. Što se tiče u Izvješću Vijeća HRT-a spominjanih nedorečenosti i nejasnoća Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji, predloženo je da se u eventualnu doradu i dopunu Zakona uključi Odbor za informiranje, informatizaciju i medije.
Nadalje, iznesena je primjedba da Hrvatska televizija nije našla dobar način za praćenje rada Sabora, te da je Hrvatski radio tu uspješniji. Zastupnici su predložili da se umjesto dosadašnjeg direktnog prijenosa napravi jedna specijalna emisija na kraju zasjedanja svakog dana u trajanju od pola sata, u kojoj bi se iznijeli bitni sadržaji.
Skrenuta je pozornost i na loš odnos prema Hrvatskom radiju, te je rečeno da bi treći program Hrvatskog radija trebao biti inovativan i sadržajima pratiti kulturni trend. Što se tiče digitalizacije izneseno je mišljenje da su za to uložena velika sredstva, a nije vidljivo što je benefit od toga za društvenu zajednicu. Zbog toga bi bilo potrebno otvoriti jednu javnu raspravu o tome kako bi se što više informiralo stanovništvo. Zastupnici smatraju da bi i dodatni napor trebalo učiniti da bi se povećali prihodi od marketinga, jer su sredstva za tu svrhu planirana u manjem iznosu u odnosu na 2006. godinu, a manje je i ostvareno od planiranog iznosa.
Predloženo je, nadalje, kod specijalizirane emicsije za osobe s invaliditetom uvođenje drugog termina emitiranja, jer se sada te emisija emitira u vrijeme kada je vrlo malo gledatelja može pratiti. Također je preporučeno i da se ponovo vrati emisija ”Spomenar” ili da se uvede neka slična emisija koja bi se bavila hrvatskim braniteljima.
Članovi Odbora su se kritički osvrnuli i na informativni program koji uglavnom počinje crnom kronikom, što nije dobro, a HRT bi trebao biti taj koji će povući i druge medije prema profesionalizmu. Isto tako, trebalo bi povesti više računa i o jeziku kojim se govori na HRT-u, te je rečeno da se gradi jedan jaki edukacijski centar u kojem će nakon obvezene obuke zaposlenici dobiti i licence.
Na kraju je konstatirano da je gledanost i slušanost HRT-a dobra, te da oba izvješća treba prihvatiti sukladno Mišljenju Vlade RH.
Nakon provedene rasprave Odboje je jednoglasno ( s 9 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedećiZAKLJUČAK
Prihvaća se IzvješćeVijeća HRT-a i provedbi programskih načela i obveza utvrđenih zakonom u programima HR-a i HTV-a u razdoblju od 03. rujna 2007. do 14. listopada 2008. godine i Izvješće Ravnateljstva HRT-a o poslovanju HRT-a za 2007. godinu.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORANenad Stazić
10. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu odluke o imenovanju člana Upravnog vijeća Hrvatske izvještajne novinske agencije
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 10. sjednici, održanoj 24. rujna 2008. godine Prijedlog odluke o imenovanju člana Upravnog vijeća Hrvatske izvještajne novinske agencije, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 31. srpnja 2008. godine.
Odbor je navedeni Prijedlog odluke razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja obrazložio je da je Vlada Republike Hrvatske predložila razrješenje člana Upravnog vijeća Hine iz redova zaposlenika Vladimira Lulića. Ovim Prijedlogom odluke predlaže se imenovanje Ante Drpića članom Upravnog vijeća Hine iz reda zaposlenika.
Odbor je bez rasprave, jednoglasno (s 9 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Podržava se donošenje Odluke o imenovanju člana Upravnog vijeća Hrvatske izvještajne novinske agencije u tekstu kako je predložila Vlada Republike Hrvatske.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić
9. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije s rasprave o Godišnjem izvješću o radu za 2007. godinu Agencije za zaštitu osobnih podataka
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 9. sjednici, održanoj 14. srpnja 2008. godine Godišnje izvješće o radu za 2007. godinu Agencije za zaštitu osobnih podataka, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Agencija za zaštitu osobnih podataka, aktom od 30. lipnja 2008. godine.
Odbor je navedeno Izvješće razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju ravnatelj Agencije naglasio je da je donošenjem izmjena i dopuna u ožujku ove godine Zakon o zaštiti osobnih podataka u potpunosti usklađen s pravnom stečevinom Europske unije. S obzirom da razvojem informatičke tehnologije raste i mogućnost njene zlouporabe, dolazi i do sve većeg broja upita prema Agenciji.
U raspravi na Odboru skrenuta je pozornost da osim ovog Zakona, kod nas ne postoji posebni zakon o zašiti privatnosti. To je važno posebno s obzirom na medije koji često to pravo krše, a osobito kada su u pitanju djeca. Također je konstatirano da neke županije i državni uredi nemaju dostatnu zaštitu sustava za obradu osobnih podataka, što je utvrđeno nadzorom i poduzete su mjere da bi se to ispravilo.
Raspravljalo se i tome da li se može objaviti visina plaće. Tu može doći do kolizije između zaštite privatnosti i zaštite javnog interesa. Rečeno je da se može objaviti primjerice kolika je plaća jednog gradonačelnika, ali ne i konkretna isplatna lista. Postavljeno je i pitanje da li treba objaviti visinu honorara djelatnika na Hrvatskoj radioteleviziji. Ovdje je predloženo da se prvo provjere pravilnici i Statut HRT-a da li se u ovom slučaju radi o poslovnoj tajni, te utvrdi odnos javnog interesa i te poslovne tajne.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno ( s 9 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
Z A K L J U Č A K
Prihvaća se Godišnje izvješće o radu za 2007. godinu Agencije za zaštitu osobnih podataka.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određena je Ljubica Lukačić, potpredsjednica Odbora.
POTPREDSJEDNICA ODBORA
Ljubica Lukačić
8. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije s rasprave o Godišnjem izvješću o radu Upravnog vijeća Hine od 1. svibnja 2007. do 30. travnja 2008. godine
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 8. sjednici, održanoj 8. srpnja 2008. godine Godišnje izvješće o radu Upravnog vijeća Hine od 1. svibnja 2007. do 30. travnja 2008. godine, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavilo Upravno vijeće Hine, aktom od 17. lipnja 2008. godine.
Odbor je navedeno Izvješće razmotrio kao matično radno tijelo.U uvodnom obrazloženju predsjednik Upravnog vijeća istaknuo je da je u ovom izvještajnom razdoblju Hina imala dva zadatka. Jedan je bio spašavanje Vjesnikove baze podataka, a drugi razvoj dopisničke mreže, jer Hina još uvijek ne pokriva cijelu Hrvatsku. Prvi zadatak je obavljen, a za drugi su predstavnici Hine zamolili podršku Vlade RH i zastupnika.
U raspravi je konstatirano da je Izmjenama i dopunama Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2008. godinu Hini dodjeljeno još 1.000.000,00 kuna, te je rečeno da će se i taj novac uložiti u razvoj dopisničke mreže.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (s 9 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedećiZ A K L J U Č A K
Prihvaća se Godišnje izvješće o radu Upravnog vijeća Hine od 1. svibnja 2007. do 30. travnja 2008. godine.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić - ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu odluke o razrješenju člana Upravnog vijeća Hrvatske izvještajne novinske agencije
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 8. sjednici, održanoj 8. srpnja 2008. godine Prijedlog odluke o razrješenju člana Upravnog vijeća Hrvatske izvještajne novinske agencije, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 12. lipnja 2008. godine.
Odbor je navedeni Prijedlog odluke razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja naglasila je da je član Upravnog vijeća iz redova zaposlenika Hine Vladimir Lulić, raskinuo radni odnos u Hini sporazumno, na osobni zahtjev, s danom 31. svibnja 2008. godine. Iz tog razloga Vlada Republike Hrvatske predlaže da se donese ova Odluka.
Odbor je bez rasprave jednoglasno (s 10 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
Z A K L J U Č A K
Podržava se donošenje Odluke o razrješenju člana Upravnog vijeća Hrvatske izvještajne novinske agencije u tekstu kako je predložila Vlada Republike Hrvatske.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić
7. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu zakona o elektroničkim komunikacijama, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. E. br. 96
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 7. sjednici, održanoj 16. lipnja 2008. godine Prijedlog zakona o elektroničkim komunikacijama, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 15. svibnja 2008. godine.
Odbor je navedeni Prijedlog zakona razmotrio kao zainteresirano radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo je da je ovim Prijedlogom zakona posebna pozornost usmjerena na daljnje jačanje neovisnosti regulatornog tijela, što je od ključne važnosti za daljnji razvoj djelatnosti elektroničkih komunikacijskih mreža i usluga i potpunu integraciju ovog sektora u jedinstveno europsko tržište. Istovremeno će se potrošačima omogućiti niže cijene, veću mogućnost izbora usluga i više razina kvalitete usluga. Naglasio je i da je Prijedlog zakona prošao kroz opsežnu javnu raspravu sa svim sudionicima na tržištu elekroničkih komunikacija, te da je od 485 primjedbi uvaženo 143.
U raspravi na Odboru rečeno je kako se radi o važnom zakonu koji regulira ozbiljnu materiju, a uz to je složen i vrlo stručan. Zbog svega toga, kao i zbog mnogobrojnih primjedbi ali i javnosti naglašeno je da bi bilo bi dobro da ovaj Prijedlog zakona ide po redovitoj proceduri, odnosno da se razmotri u dva čitanja. No, predstvnik predlagatelja iznio je mišljenje da nakon petnaest mjeseci intenzivnog rada na ovom Prijedlogu zakona i s obzirom na provedenu javnu raspravu nema potrebe za skidanjem hitnog postupka.
Nadalje, postavljeno je i pitanje vlasništva nad elektroničkom komunikacijskom infrastrukturom i povezanom opremom. U raspravi je naglašeno da se Prijedlogom zakona ne zadire u vlasništvo, a cilj zakona je osigurati funkcioniranje sistema, razvoj infrastrukture i ravnomjerni pristup svima. Uvodi se pojam infrastrukturni operater kao i pravo puta, gdje će za pristup infrastukturi biti obavezno plaćanje naknade koja će biti određena od strane regulatora.
Iznesena je i primjedba na to da se puno toga predlaže rješavati podzakonskim aktima, a Prijedlog zakona je preopćenit i njime se propušta regulirati ono što bi trebalo. U raspravi je predstavnik predlagatelja potvrdio da je Prijedlog zakona opsežan i složen i da je potrebno donijeti veliki broj podzakonskih akata, ali te akte će donijeti nezavisni regulator, a ne nadležno ministarstvo kako je to bilo do sada, što predstavlja kvalitetan iskorak.
Nakon provedene rasprave, prvo se glasovalo se o prijedlogu zaključka da se Hrvatskom saboru predloži skidanje hitnog postupka, te da se ovaj Prijedlog zakona raspravi u prvom čitanju, ali prijedlog nije dobio potrebnu većinu (3 glasa ”ZA” i 4 ”PROTIV”). Nakon toga je većinom glasova (s 4 glasa ”ZA” i 3 ”SUZDRŽANA” glasa) Odbor odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedećiZ A K L J U Č A K
Podržava se donošenje Zakona o elektroničkim komunikacijama.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektroničkom potpisu, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. E. br. 87
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 7. sjednici, održanoj 16. lipnja 2008. godine Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektroničkom potpisu, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 29. svibnja 2008. godine.
Odbor je navedeni Prijedlog zakona razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja naglasila je da se izmjene i dopune Zakona o elektroničkom potpisu odnose na dio kojim se utvrđuju obveze davatelja usluga certificiranja, te na odredbe vezane za davatelja usluga certificiranja sa sjedištem u inozemstvu, kao i na na odredbe koje propisuju dobrovoljnu akreditaciju davatelja usluga certificiranja.
Odbor je bez rasprave jednoglasno (s 8 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
Z A K L J U Č A K
Podržava se donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektroničkom potpisu.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić
6. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektroničkoj trgovini, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z.E. br. 81
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 6. sjednici, održanoj 28. svibnja 2008. godine Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektroničkoj trgovini, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 21. svibnja 2008. godine.
Odbor je navedeni Prijedlog zakona razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja naglasila je da je Zakon o elektroničkoj trgovini djelomično usklađen s odredbama europskog zakonodavstva, odnosno Direktivom 2000/31/EC. Nužno je stoga dovršiti njegovo usklađivanje što se čini ovim Prijedlogom zakona, na način da se utvrđuju odredbe kojima se regulira pružanje usluga informacijskog društva od strane davatelja usluga sa sjedištem u Europskoj uniji, djelokrug tijela državne uprave nadležnog za provedbu elektroničkog poslovanja, sudska zaštita, privremene mjere i izvansudsko rješavanje sporova, a sve u cilju omogućavanja e-trgovine u Republici Hrvatskoj bez zapreka.
U raspravi je istaknuto da je sadržaj Prijedloga zakona dobar, ali izneseno je niz nomotehničkih primjedbi na članak 4. i članak 16. Predstavnica predlagatelja očitovala se na primjedbe, te je rekla da su iste iznesene i na Odboru za zakonodavstvo koji će svojim amandmanima nomotehnički urediti ovaj Prijedlog zakona.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (s 5 glasova ”ZA” i 2 ”PROTIV”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedećiZAKLJUČAK
Podržava se donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektroničkoj trgovini.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić
5. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu odluka o razrješenju dosadašnjeg ravnatelja i zamjenice ravnatelja i o imenovanju novog ravnatelja i zamjenice ravnatelja Agencije za zaštitu osobnih podataka
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 5. sjednici, održanoj 6. svibnja 2008. godine Prijedloge odluka o razrješenju dosadašnjeg ravnatelja i zamjenice ravnatelja i o imenovanju novog ravnatelja i zamjenice ravnatelja Agencije za zaštitu osobnih podataka, koje je predsjdniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 24. travnja 2008. godine.
Odbor je navedene Prijedloge odluka razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja istaknula je da se ravnatelj i zamjenica ravnatelja Agencije za zaštitu osobnih podataka imenuju na četiri godine, te da im je 30. travnja 2008. godine istekao mandat. Vlada Republike Hrvatske je zbog toga utvrdila Prijedlog odluke o razrješenju dosadašnjeg ravnatelja i zamjenice ravnatelja Agencije za zaštitu osobnih podataka, te Prijedlog odluke o imenovanju novog ravnatelja i zamjenice ravnatelja Agencije za zaštitu osobnih podataka, s danom 30. travnja 2008. godine.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno ( s 10 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
Z A K L J U Č A K
Podržava se donošenje Odluke o razrješenju ravnatelja i zamjenice ravnatelja Agencije za zaštitu osobnih podataka, te Odluke o imenovanju ravnatelja i zamjenice ravnatelja Agencije za zaštitu osobnih podataka u tekstu kako ih je predložila Vlada Republike Hrvatske.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić - ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu odluka o razrješenju dijela dosadašnjih i o imenovanju dijela novih članova Vijeća za elektroničke medije
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora razmotrio je na 5. sjednici, održanoj 6. svibnja 2008. godine Prijedloge odluka o razrješenju dijela dosadašnjih i o imenovanju dijela novih članova Vijeća za elektroničke medije, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 24. travnja 2008. godine.
Odbor je navedene Prijedloge odluka raspravio kao matično radno tijelo.U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja istaknula je kako je dijelu dosadašnjih članova Vijeća za elektroničke medije istekao mandat od četiri godine s danom 30. travnja 2008. godine. Vlada Republike Hrvatske je zbog toga utvrdila Prijedlog odluke o razrješenju dijela dosadašnjih članova Vijeća za elektroničke medije, kao i Prijedlog odluke o imenovanju dijela novih članova Vijeća za elektroničke medije, s danom 30. travnja 2008. godine. Pri tome je naglasila da se jedan član Vijeća predlaže ponovo imenovati, dok se za drugog člana predlaže imenovati nova osoba.
U raspravi na Odboru postavljeno je pitanje koji su bili motivi i kriteriji Vlade Republike Hrvatske da predloži imenovanje jednog starog člana, a drugog ne. Isto tako postavljeno je i pitanje da li su obavljeni razgovori sa svim prijavljenim kandidatima. Odgovoreno je da razgovori nisu obavljeni, a kriteriji su bili objavljeni u Javnom pozivu. Vlada se odlučila predložiti za imenovanje navedene kandidate na temelju podataka vidljivih iz životopisa i to one za koje smatra da će najbolje obavljati svoju dužnost. Članovi Odbora iz vladajuće stranke istaknuli su da je postupak izbora proveden sukladno propisanoj proceduri i podržali su Prijedloge odluka. No, članovi Odbora iz reda opozicije mišljenja su da i među ostalim kandidatima ima onih koji ispunjavaju uvjete, te da je Vlada trebala obaviti razgovore sa svim prijavljenim kandidatima.
Nakon provedene rasprave Odbor je prvo proveo glasovanje o Prijedlogu odluke o razrješenju dijela članova Vijeća za elektroničke medije, te je jednoglasno (s 11 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedećiZ A K L J U Č A K
Podržava se donošenje Odluke o razrješenju dijela članova Vijeća za elektroničke medije u tekstu kako je predložila Vlada Republike Hrvatske.
Nakon toga se glasovalo o Prijedlogu odluke o imenovanju dijela članova Vijeća za elektroničke medije pojedinačno za svakog predloženog kandidata. Za gospođu MARIJU UDILJAK glasovalo je 7 ”ZA”, 1 ”PROTIV” i 4 ”SUZDRŽANA”, a za gospodina LJUBOMIRA STEFANOVIĆA 10 ”ZA” i 2 ”SUZDRŽANA). Sukladno tome, Odbor je većinom glasova odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
Z A K L J U Č A K
Podržava se donošenje Odluke o imenovanju dijela članova Vijeća za elektroničke medije u tekstu kako je predložila Vlada Republike Hrvatske.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić
4. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Memoranduma o razumijevanju između Europske zajednice i Republike Hrvatske o sudjelovanju Republike Hrvatske u Programu Zajednice MEDIA 2007 (2007.-2013.), s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 42
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 4. sjednici, održanoj 22. travnja 2008. godine Prijedlog zakona o potvrđivanju Memoranduma o razumijevanju između Europske zajednice i Republike Hrvatske o sudjelovanju Republike Hrvatske u Programu Zajednice MEDIA 2007/2007.-2013./, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 4. travnja 2008. godine.
Odbor je navedeni Prijedlog zakona razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja naglasio je da se ovim Prijedlogom zakona uređuje potvrđivanje Memoranduma o razumijevanju između Europske zajednice i Republike Hrvatske o sudjelovanju Republike Hrvatske u programu Zajednice MEDIA 2007 (2007.-2013.), koji je potpisan u Bruxellesu 17. ožujka 2008. godine.
Odbor je bez rasprave jednoglasno (s 12 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Podržava se donošenje Zakona o potvrđivanju Memoranduma o razumijevanju između Europske zajednice i Republike Hrvatske o sudjelovanju Republike Hrvatske u Programu Zajednice MEDIA 2007/2007.-2013./.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Dodatnog protokola uz Konvenciju o kibernetičkom kriminalu o inkriminiranju djela rasističke i ksenofobične naravi počinjenih putem računalnih sustava, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. E. br. 50
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 4. sjednici, održanoj 22. travnja 2008. godine Prijedlog zakona o potvrđivanju Dodatnog protokola uz Konvenciju o kibernetičkom kriminalu o inkriminiranju djela rasističke i ksenofobične naravi počinjenih putem računalnih sustava, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 10. travnja 2008. godine.
Odbor je navedeni Prijedlog zakona razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istakuo je da se Dodatnim protokolom uz Konvenciju o kibernetičkom kriminalu o inkriminiranju djela rasističke i ksenofobične naravi počinjenih pomoću računalnih sustava proširuje djelokrug Konvencije i u odnosu na inkriminacije djela rasističke i ksenofobične naravi počinjenih pomoću računalnih sustava, te mu je svrha omogućiti usklađivanje materijalnog kaznenog prava država stranaka u borbi protiv rasizma i ksenofobije. To će zahtijevati i dopunu kaznenog zakonodavstva Republike Hrvatske.
U raspravi na Odboru postavljeno je pitanje zašto Republike Hrvatska namjerava izraziti rezervu, prema kojoj bi se odredba stavka 1. članka 3. Dodatnog protokola primjenjivala samo ako se radi o širenju mržnje ili nasilja. Odgovoreno je da je to učinjeno na primjedbu Državnog odvjetništva, jer će se ostalo urediti dopunom Kaznenog zakona. Također je postavljeno i pitanje kako će se definicija u članku 2. ”rasni i ksenofobični materijal” odraziti na umjetnička djela, te da li će tu biti moguća zloupotreba. Konstatirano je da je to rješeno u preambuli Dodatnog protokola.
Nakon provedene rasprave Odbor je odlučio jednoglasno (s 12 glasova ”ZA”) predložiti Hrvatskom saboru sljedećiZAKLJUČAK
Podržava se donošenje Zakona o potvrđivanju Dodatnog protokola uz Konvenciju o kibernetičkom kriminalu o inkriminiranju djela rasističke i ksenofobične naravi počinjenih putem računalnih sustava.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Godišnjem izvješću o radu Hrvatske agencije za telekomunikacije i o stanju i ostvarivanju načela i ciljeva regulacije telekomunikacijskog tržišta u Republici Hrvatskoj za 2007. godinu
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora razmotrio je na 4. sjednici, održanoj 22. travnja 2008. godine Godišnje izvješće o radu Hrvatske agencije za telekomunikacije i o stanju i ostvarivanju načela i ciljeva regulacije telekomunikacijskog tržišta u Republici Hrvatskoj za 2007. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Hrvatska agencija za telekomunikacije, aktom od 31. ožujka 2008. godine.
Odbor je Godišnje izvješće raspravio kao zainteresirano radno tijelo.U uvodnom obrazloženju predsjednik Vijeća Hrvatske agencije za telekomunikacije iznio je da je u radu Agencije u 2007. godini naglasak stavljen na održavanje i promicanje tržišnog natjecanja, na poticanje pristupa tržištu novim davateljima usluga, kao i na onemogućavanju zlouporaba. Poseban napor uložen je za stvaranje uvjeta za daljnje ulaganje u građenje telekomunikacijske infrastrukture, što omogućava uvođenje novih tehnologija. Pojavom konkurencije i uvođenjem naprednijih tehnoloških usluga povećala se kvaliteta telekomunikacijskih usluga, te snizila cijena.
U raspravi je skrenuta pozornost da su prigovori na ”dialere” u padu, ali su u porastu prigovori na usluge 060 brojeva. Njih je u 2006. godini bilo 5, a u 2007. 119, što znači da su porasli 24 puta. Odgovoreno je da je Agencija krajem 2007. započela s nadzorom nad davateljima ove vrste usluga, jer postoji sumnja da se tu uglavnom radi o zlouporabi.
Nadalje, iznesena je primjedba da postupak prigovora nije najbolje uređen, te da postoji mogućnost da se operater ne očituje na prigovor korisnika. PredsjednikVijeća agencije uzvratio je da je problem uočen i iz tog razloga je osnovan u Agenciji novi Odsjek za zaštitu korisnika.
Na kraju je, uz konstataciju da je Izviješće dobro i i da ga treba prihvatiti, iznesen prijedlog da se ubuduće izviješće dopuni s podacima o tome prema kojem operateru su prigovori podneseni i iz kojeg razloga.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (s 12 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Godišnje izvješće o radu Hrvatske agencije za telekomunikacije i o stanju i ostvarivanju načela i ciljeva regulacije telekomunikacijskog tržišta u Republici Hrvatskoj za 2007. godinu.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić
3. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije s rasprave o Izvješću o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za 2007. godinu
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 3. sjednici, održanoj 26. ožujka 2008. godine Izvješće o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za 2007. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 06. ožujka 2008. godine.
Odbor je navedeno Izvješće razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja istaknula je da su prema Zakonu o pravu na pristup informacijama sva tijela javne vlasti dužna Središnjem državnom uredu za upravu dostaviti izvješće o provedbi Zakona za prethodnu godinu najkasnije do 31. siječnja. Ured objedinjeno izvješće podnosi Vladi Repubike Hrvatske, a Vlada ga podnosi Hrvatskom saboru na prihvaćanje najkasnije do 31. ožujka. Ovo je četvrto takvo izvješće i za razliku od 2004. godine kada je bilo oko 19.000 zahtjeva za ostvarivanje prava na pristup informacijama, prošle godine je zaprimljeno 3.670 zahtjeva.
U vrijeme rasprave Odbor je raspolagao sa zaključcima Hrvatskog novinarskog društva s okruglog stola o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za 2007. godinu.
U raspravi skrenuta je pozornost da u Izvješću kod nekih tijela javne vlasti ima podatak koliko su zahtjeva uputile fizičke, a koliko pravne osobe, dok kod nekih taj podatak nedostaje. Također, u Izvješću nije rečeno što je s onim tijelima koja svoju obvezu nisu ispoštovala. Iznijeto je i mišljenje da metodologija sastavljanja izvješća nije dobra s obzirom da Središnji državni ured za upravu u izvješće unese samo one podatke koje njemu dostave obveznici Zakona, ako ih dostave. Nadalje, ne vidi se koji su obveznici dostavili nepotpune ili krive podatke, niti oni obveznici koji uopće nisu dostavili ništa, te je predloženo da se sukladno zaključku Hrvatskog novinarskog društva navedeno Izviješće vrati na doradu Vladi Republike Hrvatske, što članovi Odbora nisu podržali. Prevladalo je mišljenje da Izvješće treba prihvatiti, ali ga je ubuduće potrebno dopuniti i ovim navedenim podacima.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (sa 7 glasova ”ZA” i 3 glasa ”PROTIV”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Izvješće o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za 2007. godinu.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti osobnih podataka, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. E. br. 28
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 3. sjednici, održanoj 26. ožujka 2008. godine Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti osobnih podataka, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 19. ožujka 2008. godine.
Odbor je navedeni Prijedlog zakona razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja istaknula je da se ovim Prijedlogom zakona Zakon o zaštiti osobnih podataka usklađuje sa Direktivom Vijeća EZ-a o zaštiti pojedinaca u pogledu obrade osobnih podataka i slobodnom protoku takvih podataka iz 1995 godine.
Odbor je bez rasprave jednoglasno (s 10 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Podržava se donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti osobnih podataka u tekstu kako ga je predložila Vlada Republike Hrvatske.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić
2. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Memoranduma o razumijevanju između Europske zajednice i Republike Hrvatske o sudjelovanju Republike Hrvatske u Programu podrške politikama za primjenu informacijskih i komunikacijskih tehnologija (ICT PSP) Okvirnog programa za konkurentnost i inovacije (2007. do 2013.), s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 15
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 2. sjednici, održanoj 11. ožujka 2008. godine Prijedlog zakona o potvrđivanju Memoranduma o razumijevanju između Europske zajednice i Republike Hrvatske o sudjelovanju Republike Hrvatske u Programu podrške politikama za primjenu informacijskih i komunikacijskih tehnologija (ICT PSP) Okvirnog programa za konkurentnost i inovacije (2007. do 2013.), s Konačnim prijedlogom zakona, koji je dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 29. veljače 2008. godine.
Odbor je navedeni Prijedlog zakona razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja istaknula je da je svrha donošenja ovog Zakona potvrđivanje Memoranduma o razumijevanju kojim se uređuju opća načela, rokovi i uvjeti sudjelovanja Republike Hrvatske u programu Zajednice ICT PSP za dodjelu financijske i druge pomoći Europske zajednice usmjerene na jačanje inovativnosti i konkurentnosti kroz bolju uporabu informacijskih tehnologija od strane građana, administracije i poduzetnika. Trajanje programa je od 2007. do 2013. godine.
U raspravi na Odboru postavljeno je pitanje radi li se o projektima koji bi se trebali održavati na području više država. Odgovoreno je da se radi o takvim projektima gdje će građani iz jedne države moći koristiti usluge ne samo u svojoj državi, već i u drugim državama, a također će imati korist i u onim programima u kojima direktno ne sudjeluju.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno ( s 10 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Podržava se donošenje Zakona o potvrđivanju Memoranduma o razumijevanju između Europske zajednice i Republike Hrvatske o sudjelovanju Republike Hrvatske u Programu podrške politikama za primjenu informacijskih i komunikacijskih tehnologija (ICT PSP) Okvirnog programa za konkurentnost i inovacije (2007. do 2013.).
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Statutu Agencije za elektroničke medije – potvrđivanje
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora razmotrio je na 2. sjednici, održanoj 11. ožujka 2008. godine Statut Agencije za elektroničke medije, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavilo Vijeće za elektroničke medije, aktom od 28. veljače 2008. godine.
Odbor je Statut Agencije za elektroničke medije raspravio kao matično radno tijelo.
U vrijeme rasprave Odbor je raspolagao s Mišljenjem Vlade Republike Hrvatske od 6. ožujka 2008. godine na navedeni Staut.
U uvodnom obrazloženju zamjenik predsjednika Agencije obrazložio je da je donošenjem Izmjena i dopuna Zakona o elektroničkim medijima u srpnju prošle godine osnovana Agencija za elektroničke medije. Unutar nje postoji Vijeće za elektroničke medije koje upravalja Agencijom, a Agencija treba Vijeću osigurati tehničku pomoć.
U raspravi na Odboru istaknuto je da se navedenom izmjenom Zakonom o elektroničkim medinima premalo vodilo računa da može doći do preklapanja nadležnosti Vijeća i Agencije, što je evidentno i u činjenici da su predsjednik Vijeća za elektroničke medije i njegov zamjenik ujedno i ravnatelj Agencije i njegov zamjenik. Nije jasan ni status članova Vijeća koje imenuje Sabor, a koji se mogu razrješiti ako ne prisustvuju sjednicama dulje od 6 mjeseci, odnosno postoji li nekakav suodnos članova Vijeća s kršenjem njihovih radnih dužnosti. Konstatirano je da nije jasno napravljena linija subordinacije između Agencije i djelokruga Vijeća, te da bi to trebalo ispraviti donošenjem Izmjena i dopuna Zakona o elektroničkim medijima koje će biti usklađene s Direktivom Europske unije.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (s 11 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeće
ZAKLJUČKE
1. Podržava se donošenje Odluke o potvrđivanju Statuta Agencije za elektroničke medije.
2. Poziva se Vlada Republike Hrvatske da u što skorijem roku donese izmjene i dopune Zakona o elektroničkim medijima, koje će biti usklađene s Direktivom Europske unije.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić
1. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2008. godinu, s Prijedlogom projekcije proračuna za 2009. i 2010. godinu
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora razmotrio je, na 1. sjednici, održanoj 27. veljače 2008. godine Prijedlog Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2008. godinu, s Prijedlogom projekcije proračuna za 2009. i 2010. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 21. veljače 2008. godine.
Odbor je Prijedlog Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2008. godinu, s Prijedlogom projekcije proračuna za 2009. i 2010. godinu razmotrio u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
U raspravi na Odboru postavljeno je nekoliko pitanja. Kao prvo postavljeno je pitanje smanjenja sredstava za Hrvatski sabor, a posebno sredstava za informatizaciju koja iznose 2.785.000 kuna. Pojašnjeno je da su sredstva smanjena u odnosu na prethodnu godinu jer su tada bila uračunata i sredstva za izbore, a za informatizaciju je prošlu godinu utrošen trostruki iznos u odnosu na 2006. godinu, te zbog toga ove godine nisu potrebna tolika sredstva.
Postavljeno je i pitanje sredstava za povezivanje HINA-e i novinske dokumentacije VJESNIKA. Prošle godine su bila planirana sredstva u iznosu 4.500.000 kuna, a ove godine tek 300.000 kuna. Odgovoreno je da je navedeno povezivanje završeno, a planirana sredstva u ovoj godini bila su dodjeljena prema Odluci o privremenom financiranju i nisu utrošena.
Također je postavljeno i pitanje sredstava za informatizaciju zdravstvenog sustava koja su prošle godine iznosila 32.611.836 kuna, a ove godine su drastično smanjena na 4.776.226 kuna. Istaknuto je da je jedan veliki dio informatizacije zdravstva završen, te ga je potrebno samo do kraja implementirati u sustav.
Na kraju, konstatitirano je da su sredstva za informatizaciju uglavnom u porastu, te da je također povećan i iznos sredstava za Saborsku televiziju.
Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (sa 6 glasova ”ZA” i 4 glasa ”PROTIV”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Podržava se donošenje Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2008. godinu.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Konačnom prijedlogu zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2008. godinu, P.Z. br. 11
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora razmotrio je, na 1. sjednici, održanoj 27. veljače 2008. godine Konačni prijedlog zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2008. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 21. veljače 2008. godine.
Odbor je Konačni prijedlog zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2008. godinu razmotrio u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
U uvodnom izlaganju skrenuta je pozornost da se ovim Zakonom uređuju prihodi, primici, rashodi i izdaci Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2008. godinu i njegovo izvršavanje, opseg zaduživanja i jamstva države, upravljanje javnim dugom te financijskom i nefinacijskom imovinom.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova ( sa 6 glasova ”ZA” i 4 glasa ”PROTIV”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Podržava se donošenje Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2008. godinu u tekstu kako ga je predložila Vlada Republike Hrvatske.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORANenad Stazić
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopuni Zakona o elektroničkim medijima, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z.E br. 13
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora razmotrio je, na 1. sjednici, održanoj 27. veljače 2008. godine Prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o elektroničkim medijima, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 21. veljače 2008. godine.
Odbor je navedni Prijedlog zakona razmotrio u svojstvu matičnog radnog tijela.
U raspravi na Odboru postavljeno je pitanje u čemu je razlika između članka 1. stavka 1. Prijedloga zakona i važećeg Zakona vezano za oglašavanje i teletrgovinu. Pojašnjeno je da Prijedlogom zakona mogu oglašavanje i teletrgovina odvojiti od drugih dijelova programskog sadržaja optičkim i/ili zvučnim sredstvima, dok je važećim Zakonom to potrebno učiniti i jednim i drugim načinom.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (s 10 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Podržava se donošenje Zakona o izmjenama i dopuni Zakona o elektroničkim medijima u tekstu kako ga je predložila Vlada Republike Hrvatske.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORANenad Stazić