Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je u nastavku 27. sjednice, održanom 8. srpnja 2010. godine Prijedlog zakona o Hrvatskoj radioteleviziji, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 1. srpnja 2010. godine.
Odbor je navedeni Prijedlog zakona razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja istaknula je da će se predloženim zakonom uskladiti rad i poslovanje HRT-a s novim Zakonom o elektroničkim medijima i Odlukom Vlade Republike Hrvatske o objavljivanju Pravila o državnim potporama za javne radiodifuzijske usluge. O njemu je provedena javna rasprava i za neke članke dana je alternativa da bi se kroz raspravu u prvom čitanju došlo do što boljih rješenja. Njime se, između ostalog, definira komercijalna djelatnost koju HRT može obavljati, utvrđuje definicija sadržaja i funkcija javnih usluga HRT-a, uređuje sadržaj i postupak utvrđivanja ugovora o programskim obvezama HRT-a koji se sklapa između HRT-a i Vlade Republike Hrvatske, uređuje se postupak izbora i djelokrug tijela HRT-a, Uprave HRT-a, Nadzornog odbora i Programskog vijeća HRT-a. Također se uređuju i sredstva za rad HRT-a, plaćanje mjesečne pristojbe, propisuje se sadržaj Statuta kao općeg akta HRT-a, te uređuje nadzor nad radom HRT-a.
U raspravi na Odboru skrenuta je pozornost na članak 14. stavak 5., gdje bi se Ugovorom između HRT-a i Vlade Republike Hrvatske rezale mogućnosti HRT-a, jer se njime uređuju sadržaji na internetskom portalu HRT-a koji mogu služiti isključivo za obavijesti o HRT-u, njegovom programu, te dati pregled dnevnih vijesti koje ne mogu prelaziti opseg skraćenih pregleda objavljenih u dnevnim novinama i ostalim časopisima.
Što se tiče Nadzornog odbora istaknuto je da mu je dan niz funkcija koje su upravljačke, a ne funkcije nadzora. Isto tako, izneseno je i mišljenje da nemaju smisla niti zajedničke sjednice Programskog vijeća i Nadzornog odbora, jer se ovdje radi o dvije različite funkcije ovih tijela.
Kod rasprave o alternativama oko izbora članova Programskog vijeća HRT-a izneseno je mišljenje da su obje alternative već isprobane u praksi i obje su pokazale da imaju nedostatke. Osobito nije dobar neposredni izbor članova pojedinih institucija i udruga, jer bi se oni mogli ponašati kao delegati onih struktura iz kojih su izabrani. No, izneseno je i mišljenje da je alternativa na članak 24. dobra, uz moguća poboljšanja. Tako je predloženo da se u stavak 8. doda da barem jedan član mora biti izabran kao stručni predstavnik osoba s invaliditetom.
U alternativi na članak 26. u stavku 2. propisano je slično rješenje, kao što je u važećem Zakonu, a koje nije zadovoljavajuće, da postupak za prestanak mandata članu Vijeća HRT-a pokreće Vijeće HRT-a ili Nadzorni odbor.
Izneseno je i mišljenje da će HRT biti pod stalnim pritiskom jer odluku o visini pristojbe donosi Nadzorni odbor HRT-a, a njega čini 5 članova, od kojih se 4 biraju na prijedlog Vlade Republike Hrvatske, a 1 član je predstavnik radničkog vijeća HRT-a.
Nadalje, skrenuta je pozornost da su pristojbu dužne plaćati svaka fizička i pravna osoba koja ima u vlasništvu radijski ili TV prijamnik, odnosno drugi uređaj za prijam radijskog ili audiovizualnog programa, a koja je obveznik plaćanja električne energije, a zaboravlja se da signal u potpunosti ne pokriva cijelo područje Republike Hrvatske. Postavlja se pitanje što će biti s onima koji plaćaju električnu emnergiju, ali nemaju signala. Istaknuto je mišljenje da se ne može naplatiti usluga koja se ne isporučuje. Predloženo je i da se smanji pristojba za osobe s invaliditetom, a određene kategorije i da budu oslobođene plaćanja pristojbe, posebno oni koji žive ispod granice siromaštva, te da to bude regulirano zakonom.
Na kraju je izrečena pohvala jer je Prijedlog zakona prošao javnu raspravu i biti će raspravljen u dva čitanja.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (sa 7 glasova ”ZA” i 3 glasa ”PROTIV”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeće
ZAKLJUČKE
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o Hrvatskoj radioteleviziji.
2. Sve primjedbe, mišljenja i prijedlozi izneseni u raspravi uputit će se predlagatelju, kako bi ih uzeo u obzir prilikom izrade Konačnog prijedloga zakona.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Nenad Stazić, v.r.