Odbor za informiranje, informatizaciju i medije

Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Konačnom prijedlogu zakona o elektroničkim medijima, drugo čitanje, P. Z. E. br. 403

Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 25. sjednici, održanoj 24. studenoga 2009. godine Konačni prijedlog  zakona o elektroničkim medijima, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 12. studenoga 2009. godine.

Odbor je navedeni Konačni prijedlog zakona razmotrio kao matično radno tijelo.

U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja je istakla da će se donošenjem predloženog zakona obavljanje djelatnosti pružanja audio i audiovizualnih medijskih usluga uskladiti s Direktivom o audiovizualnim medijskim uslugama 2007/65/EZ, Direktivom 98/84/EZ o pravnoj zaštiti usluga koje se temelje na uvjetovanom pristupu i usluga koje pružaju uvjetovani pristup i dijelom s Direktivom 206/114/EZ o zavaravajućem i usporednom oglašavanju. Pored toga će se za pružatelje medijskih usluga, uz medijske usluge televizije i radija, urediti i mogućnost davanja novih usluga kao što su audiovizualne medijske usluge na zahtjev, te korištenje svih platformi dostupnih po dobivanju koncesije ili odobrenja.

U raspravi članovi Odbora osvrnuli su se na prijedloge amandmana upućenih od Hrvatskog društva nezavisnih televizijskih producenata. Naime, oni bi izmjenom članka 37. željeli da se u vlastitu proizvodnju računaju samo hrvatska audiovizualna djela, a izmjenom članaka 38. i 44. predlažu povećanje kvota za ta audiovizualna djela i promjenu termina emitiranja. Dio članova Odbora bio je mišljenja da ove predložene amandmane treba podržati zato što bi trebali štititi naše nacionalne intetrese, jer postoji mogućnost da će se u kvotu vlastite proizvodnje deklarirati programi koji su već proizvedeni za račun nekih televizijskih kuća izvan Hrvatske, čime bi se formalnopravno zadovoljili zakonski kriteriji. Time se otvara mogućnost da se domaći program potpuno istisne iz tzv. udarnog termina. Zbog toga bi, smatraju članovi Odbora, bilo potrebno zaštititi hrvatsku nezavisnu audiovizualnu proizvodnju. Predstavnica predlagatelja odgovorila je da joj je žao, ali da je Hrvatsko društvo nezavisnih televizijskih producenata interveniralo prekasno, kada je javna rasprava već bila zaključena. Obrazložila je da se članci 37. i 44. ne mogu mijenjati jer su usklađeni s Direktivom, a oko stavka 1. članka 38., vezano za kvote, postignut je konsenzus s ostalim udrugama, što je radna skupina za izradu zakona prihvatila kao rješenje.

Nadalje, postavljeno je i pitanje vezano za nezavisno regulatorno tijelo Vijeće za elektroničke medije. Istaknuto je da postoje loša iskustva s nezavisnim regulatorima ne samo u Hrvatskoj, nego i u Europskoj uniji općenito. Odgovoreno je da je člankom 69. Konačnog prijedloga detaljno reguliran rad Vijeća za elektroničke medije, a člankom 23. stavkom 7.  propisana je i obveza javnosti.
 
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (s 8 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeće

ZAKLJUČAK

Podržava se donošenje Zakona o elektroničkim medijima.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određena je Ljubica Lukačić, potpredsjednica Odbora.

POTPREDSJEDNICA ODBORA

Ljubica Lukačić