
Zagreb - Ove godine, 5. lipnja, prvi put obilježava se Dan hrvatske zastave u spomen na povijesni događaj iz 1848. godine kada je pri ustoličenju bana Josipa Jelačića prvi put službeno podignuta hrvatska trobojnica, crveno-bijelo-plava zastava.
Taj je čin označio snažno isticanje hrvatskoga nacionalnog identiteta i težnje za političkom samostalnošću te postao jednim od najvažnijih simbola hrvatske državnosti.
Iako se važnost hrvatske zastave i njezina povijesna uloga ističu već desetljećima, Hrvatski sabor je na temelju članka 81. Ustava Republike Hrvatske, na svojoj sjednici 6. lipnja 2025. jednoglasno donio Odluku o proglašenju 5. lipnja Danom hrvatske zastave.
Današnja zastava Republike Hrvatske, sa svojim prepoznatljivim crveno-bijelo-plavim bojama i povijesnim grbom u središtu, predstavlja suverenost, neovisnost i zajedništvo hrvatskog naroda. Ona je trajan simbol poštovanja prema hrvatskoj povijesti, kulturi i vrijednostima na kojima počiva suvremena hrvatska država.
Obilježavanjem Dana hrvatske zastave iskazuje se poštovanje prema generacijama koje su pridonijele očuvanju hrvatskog identiteta i državnosti te potvrđuje važnost nacionalnih simbola koji povezuju prošlost, sadašnjost i budućnost Republike Hrvatske.