Ašgabat - Član Izaslanstva Hrvatskoga sabora u Parlamentarnoj skupštini OESS-a Nikola Mažar sudjelovao je na 2. Ašgabatskoj konferenciji Parlamentarne skupštine OESS-a na temu „Parlamentarna diplomacija u regiji OESS-a: Dijalog kao sredstvo za izgradnju mostova za sigurnu i mirnu budućnost” koja je održana 27. i 28. studenoga u Ašgabatu, glavnom gradu Turkmenistana. U fokusu rada konferencije bila je središnja uloga dijaloga i suradnje u suočavanju s dugoročnim globalnim izazovima.
Dvodnevni događaj započeo je pozdravnim obraćanjima predsjednice Parlamentarne skupštine OESS-a Pie Kaume (Finska), predsjednice Medžlisa Turkmenistana Dunyagozel Gulmanove i voditelja OESS-ovog centra u Ašgabatu veleposlanika Johna MacGregora.
Konferencija je sadržavala tri tematske sjednice koje su naglasile njezinu temeljnu poruku - dijalog, suradnju i multilateralizam koji su ključni su za suočavanje s globalnim izazovima i poticanje sigurne i mirne budućnosti za sve. Nadovezujući se na rezultate UN-ovog summita o budućnosti održanog u rujnu ove godine i Rezoluciju o budućim generacijama s Godišnjeg zasjedanja u Vancouveru 2023., konferencija je imala za cilj pretočiti globalne obveze u nacionalne i regionalne akcije.
Na prvoj sjednici raspravljalo se o parlamentarnoj diplomaciji kao važnom alatu za izgradnju povjerenja i poticanje dijaloga usred rastućih geopolitičkih napetosti. Sudionici i pozvani stručnjaci istaknuli su jedinstvenu ulogu parlamentaraca u premošćivanju podjela i posredovanju u sporovima. Rasprave su također bile usmjerene na provedbu Pakta Ujedinjenih naroda za budućnost kroz nacionalne politike koje daju prioritet miru i ljudskim pravima.
U okviru druge sjednice govorilo se o klimatskoj krizi, s naglaskom na njezin ekološki i sigurnosni izazov. Raspravljalo se i o rezultatima COP29, pri čemu su sudionici naglasili potrebu žurnog zakonodavnog djelovanja kako bi se ubrzao prijelaz na obnovljivu energiju i povećala otpornost na klimatske promjene. Parlamentarci su ponovili svoj poziv vladama da ispune klimatske obveze i zaštite dobrobit budućih generacija.
Završna sjednica konferencije bila je usmjerena na osnaživanje mladih i njegovanje međugeneracijske solidarnosti. Raspravljalo se o preprekama s kojima se mladi susreću u procesima donošenja odluka i njihovom bitnom ulogom u zaštiti interesa budućih generacija. Inicijative OESS-a u središnjoj Aziji i Mreža mladih parlamentaraca Parlamentarne skupštine OESS-a istaknute su kao modeli za osposobljavanje mladih da se smisleno uključe u upravljanje i kreiranje politika.
Parlamentarna skupština OESS-a i Medžlis (Parlament) Turkmenistana okupili su preko 100 sudionika, uključujući parlamentarce iz 18 zemalja, međunarodne stručnjake i govornike na visokoj razini.
Član saborskoga Izaslanstva Mažar je na marginama konferencije održao bilateralne sastanke s potpredsjednikom Odbora za gospodarstvo i okoliš PS OESS-a Arturom Gerasymovim (Ukrajina), posebnim predstavnikom za srednju i jugoistočnu Europu Kyriakosom Hadjiyianniom (Cipar), članovima danskog izaslanstva Jensom Meilvangom i Kris Jensenom Skriverom te pripadnicom EPP grupe Lilianom Tanguy (Francuska).