Poštovani predsjedniče Europskog parlamenta, poštovani predsjedniče hrvatske Vlade, poštovani predsjedniče Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, dame i gospodo,
uime Hrvatskoga sabora sve vas srdačno pozdravljam, a posebno našega posebnog gosta predsjednika Europskog parlamenta, gospodina Antonia Tajanija.
Gospodine Tajani, dobrodošli još jednom u Hrvatsku!
S obzirom na to da će nas predsjednik Tajani upoznati s ulogom Europskog parlamenta u promišljanju budućnosti Europe, dopustite mi ukratko se osvrnuti na ulogu nacionalnih parlamenata, a time i Hrvatskoga sabora u procesu promišljanja daljnjeg razvoja Europe.
Vjerujem da je 60. obljetnica Ugovora iz Rima, koju obilježavamo ove godine, a posebno u svjetlu Brexita, više nego dobar povod da pokrenemo ponovno promišljanje kakvu Europsku uniju želimo.
Pravi je trenutak da usuglasimo našu viziju o Europi za sadašnja, ali i buduća pokoljenja europskih građana te da ju učinimo spremnom za budućnost.
Ono što je najvažnije u tom promišljanju jest pronaći način da vratimo povjerenje i interes europskih građana u Uniju i njezine institucije. Jer, kao što svjedočimo u zadnje vrijeme, građani gube vjeru u institucije i na europskoj i na nacionalnoj razini.
Svjesni smo da su potrebne reforme kako bi institucije Unije bile učinkovitije i kako bi mogle odraditi ono što građani od njih očekuju te kako bi u konačnici postigli ono što Unija jest – zaštitnik mira, demokracije i ljudskih prava.
U tom procesu približavanja Unije građanima, nacionalni parlamenti imaju posebnu ulogu. Mi, u Hrvatskome saboru, već smo raspravljali kakvu Europu želimo – Europu s demokratskim legitimitetom i odgovornošću europskih institucija s načelom prema kojem sve države članice moraju biti uključene na isti način kako bi zajedno djelovale kao globalni igrač. Također, želimo da se očuva jedinstvo svih država članica.
Hrvatski sabor bit će i dalje aktivan u raspravama o svim pitanjima koji se odnose na budućnost: kako ojačati socijalnu dimenziju Europske unije, kako produbiti ekonomsku i monetarnu uniju, kako pravilno koristiti prednosti globalizacije, kako dalje razvijati europsku obranu i u konačnici kako sve to financirati.
Još jedna važna stvar: s hrvatskim članstvom u Europskoj uniji uloga Hrvatskoga sabora se promijenila i on danas aktivno sudjeluje u donošenju europske pravne stečevine. Sada smo uključeni u postupak donošenja europskih odluka, u politički dijalog s europskim institucijama s mogućnošću da naši zastupnici daju svoje mišljenje na bilo koji europski dokument, na bilo koju europsku politiku – sve na korist hrvatskih građana.
Na kraju, želim zahvaliti gospodinu Tajaniju što je posjetio Hrvatsku i radujem se čuti njegovo razmišljanje o budućnosti Europe. Zahvaljujem.