Govor predsjednika Hrvatskoga sabora Josipa Leke na forumu ministara obrane Jugoistočne Europe - South-East Europe Ministerial, Dubrovnik, 22. listopada 2015.

lekoPoštovana gospodo ministri, cijenjeni uzvanici, dame i gospodo,

posebno mi je zadovoljstvo pozdraviti visoki skup ministara cijele regije koji se bave jednim od najvažnijih resora u svakoj državi, resorom obrane.

Hrvatska je članica NATO-a i tim je članstvom dobila itekako mnogo. Iako učinci  možda nisu vidljiv u svakodnevnom životu građana NATO savez je još uvijek najkredibilniji  obrambeni savez na svijetu, ali i sustav vrijednosti.

Hrvatska je po našem mišljenju trajno riješila svoje strateško pitanje sigurnosti i definitivno osigurala svoje granice. Kada se pogleda hrvatska povijest, jasno je što to onda znači za našu zemlju.

Danas je garant hrvatske sigurnosti ne samo njena oružana sila već i cijeli Sjevernoatlantski savez, svih njegovih 28 zemalja članica.     

Hrvatska je u ovih 6 godina članstva ostvarila uspješnu suradnju sa zemljama partnerima u Savezu. To je ojačalo ne samo njezin međunarodni položaj već i njezinu sigurnost.

Povijesni trenutak u kojem se nalazimo je također vrlo složen. Na horizontu se naziru novi veliki izazovi za europsku, ali i svjetsku sigurnost. Postoje mnoga ozbiljna krizna i žarišna mjesta nesigurnosti u svijetu. Pitanje migranata i izbjeglica iz raznih dijelova svijeta koji stižu u Europu poprima zabrinjavajuće razmjere sa više aspekata i prerasta iz humanitarnog u sigurnosna i druga pitanja. 

Sigurnost i pitanja vezana uz sigurnost i inače su u fokusu interesa današnjeg svijeta. Ustvari, teško je naći aktualnije pitanje, pored možda  problema vezanih uz ekonomsku krizu, od pitanja sigurnosti.

Hrvatska drži da svako daljnje proširenje Saveza znači i nastavak ujednačavanja čitavog europskog prostora, ne samo u obrambenom, već i u gospodarskom i socijalnom smislu. Naravno, ništa manje važan element je ujednačavanje u istim temeljnim demokratskim vrijednostima i ciljevima.  To onda implicira i viši stupanj sigurnosti kontinenta u cijelosti.

Posebno se to odnosi na našu regiju, na Jugoistočnu Europu, u kojoj još nisu uspostavljene sve strukture sigurnosti, u kojoj još postoji određena nestabilnost.

Zato treba podržati sve napore koji vode uključivanju zemalja u našoj regiji Sjevernoatlantskom savezu. Treba podržati i one formate, kao npr. Američko-jadransku povelju (A5) koja omogućava put onim zemljama koje teže uključivanju u ovaj Savez.  

Suradnjom zemalja u regiji na ovako konkretan način, olakšava se rješavanje ključnih problema u ovoj regiji. Zato su skupovi u ovakvom formatu dobrodošli. Na njima treba inzistirati kao na trajnom obliku zajedničke suradnje. 

Na ovaj način postavljen dijalog među zemljama vodi prema trajnijoj izgradnji mira i stabilnosti u ovom dijelu svijeta koji je periodično izložen izazovima kada je u pitanju mir i stabilnost. Naš cilj je izgradnja trajnog mira na principima međunarodnog prava, demokratskim načelima dijaloga, tolerancije i uvažavanja.

Želim vam puno uspjeha u radu. Hvala.