Odbor za gospodarstvo

Izvješće sa zajedničke tematske sjednice Odbora za zaštitu okoliša i Odbora za gospodarstvo Hrvatskog sabora: Provedba politike energetske učinkovitosti u Republici Hrvatskoj

Odbor za zaštitu okoliša i Odbor za gospodarstvo Hrvatskog sabora na inicijativu Društva za oblikovanje održivog razvoja (DOOR) i Akademije za politički razvoj, uz podršku Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva održali su zajedničku tematsku sjednicu o provedbi politike energetske učinkovitosti u Hrvatskoj u srijedu 15. lipnja 2011. godine.

Na sjednici su ispred Odbora za zaštitu okoliša bili nazočni: Marijana Petir, predsjednica, dr.sc.Mirela Holy, dopredsjednica, Marina Matulović Dropulić, Mario Habek, Danica Hursa, Borislav Matković, Branko Kutija, Ivan Šantek, te vanjski članovi prof.dr.sc. Zvonko Seletković, Toni Vidan i prof.dr.sc. Neven Voća.

Ispred Odbora za gospodarstvo nazočni su bili: Krešo Filipović i Davor Huška.

Ostali nazočni gosti: Maja Božičević Vrhovčak, predsjednica DOOR, Darko Horvat, ravnatelj Uprave za energetiku te Igor Raguzin, načelnik Odjela za obnovljive izvore energije i energetsku učinkovitost iz Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva, Nada Marđetko Škoro, načelnica Uprave za graditeljstvo Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva, Zlatko Zmijarević iz Hrvatske energetske regulatorne agencije, Ankica Paun Jarallah, ravnateljica Hrvatskog zavoda za zapošljavanje iz Davor Majetić, direktor Hrvatske udruga poslodavaca, Đuro Bukvić, predsjednik Udruge općina, Luisa Vinton, stalna predstavnica UN-a za HR i šefica ureda, Sandra Vlašić, voditeljica programa i Goran Čačić, iz UNDP-a, Velimir Šegon, zamjenik ravnatelja REGEA, prof.dr.sc. Vesna Dragičević, dekanica Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, prof.dr.sc. Zdenko Šimić u ime dekana Fakulteta elektrotehnike i računalstva Sveučilišta u Zagrebu, prof.dr.sc. Ljubomir Miščević, Ana Abičić i Janja Đurek s Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, prof.dr.sc. Tonko Ćurko s Fakulteta strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu, Dijana Varlec, stručna suradnica u HGK, Nikola Ćupin, predsjednik Udruge za razvoj Hrvatske, Ljubomir Majdandžić, predsjednik Udruge za sunčevu energiju, Slavica Robić, DOOR, Merica Pletikosić iz Hrvatskog poslovnog savjeta za održivi razvoj, Gordana Lučić, direktorica HEP ESCO d.o.o., Robert Kakarigi, iz EcoGreen Hrvatska, Aleksandra Markić Boban, Haus Sidel Stiftung Zagreb.

Predsjednica Odbora za zaštitu okoliša gđa Marijana Petir napomenula je važnost provođenja politike energetske učinkovitosti kao jednog od mehanizama borbe protiv klimatskih promjena smanjenjem emisija stakleničkih plinova u atmosferu, a jedna od mjera kojima Hrvatska doprinosi tim globalnim naporima je i povećanje energetske učinkovitosti za 9% do 2020. godine u odnosu na prosjek godina 2001. – 2005.

Uvodno izlaganje s objašnjenjem inicijative dala je gđa Maja Božičević Vrhovčak, predsjednica DOOR-a upoznavši nazočne s provedbom regionalnog projekta pod nazivom „Dijalog o energetici na području jugoistočne Europe“, financiranog sredstvima Europske unije u kojem je poseban naglasak dan na provedu politike energetske učinkovitosti. Hrvatska je regionalni lider u provođenju politike energetske učinkovitosti, a pozitivna iskustva može prenijeti i drugim zemljama okruženja. Istovremeno, navedena rasprava je poticaj da se preispita politika energetske učinkovitosti u Hrvatskoj te dodatno promoviraju već uloženi napori i kroz demokratsku raspravu, uključivanjem šire javnosti, postigne veće razumijevanje za mjere energetske učinkovitosti.

U uvodnim izlaganjima g. Darko Horvat ravnatelj Uprave za energetiku u Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva te g. Igor Raguzin, načelnik Odjela za obnovljive izvore energije i energetsku učinkovitost istog Ministarstva prezentirali su zakonodavni okvir Republike Hrvatske koji je u potpunosti usklađen s pravnom stečevinom Europske unije te dali pregled dosadašnjih aktivnosti Ministarstva u provedbi politike energetske učinkovitosti provođenjem posebnih programa kao mjera iz Programa gospodarskog oporavka Vlade Republike Hrvatske. Potencijal ušteda i otvaranja novih radnih mjesta provedbom politike energetske učinkovitosti otvaranjem novih „zelenih poslova“ jest otvaranje 7.000 novih radnih mjesta. U financiranju nacionalnih energetskih programa, imajući posebno u vidu poboljšanje energetske učinkovitosti, nezaobilazna je uloga Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, a njegovu ulogu prezentirala je gđa Marija Šćulac Domac pomoćnica direktora Fonda. Od početka svoga rada do ožujka 2011. godine Fond je prihvatio financiranje ukupno 1.145 projekata energetske učinkovitosti i korištenja obnovljivih izvora energije u iznosu od 417,11 milijuna kuna, a tijekom 2011. i 2012. godine Fond financirat će još 453 projekta u ukupnom iznosu od 242,99 milijuna kuna. Do kraja 2010. godine temeljem provedenih projekata ostvarena je ušteda od 362.890.794 kW/h godišnje (1,306 PJ godišnje). Time je ostvareno 20% nacionalnog cilja do 2010. godine (6,59 PJ godišnje) ili oko 6,6 % nacionalnog cilja do 2016 godine (19,77 PJ godišnje).

Uz navedeno provođenjem mjera energetske učinkovitosti u ESCO sustavu koje provodi tvrtka HEP-ESCO d.o.o., a radi se o provođenju mjera uštede energije koje se naplaćuje kroz razliku cijene energenta i ostvarenih ušteda provedeno je oko 90 projekata vrijednosti oko 130.000.000 Kn samo u zgradarstvu s uštedom od oko 11 milijuna kWh godišnje. U provođenje toga programa uključeno je oko 150 tvrtki malog i srednjeg poduzetništva, na lokalnim razinama što predstavlja značajan doprinos oporavku gospodarstva i zapošljavanju.

Na sjednici je sudjelovalo preko dvadeset relevantnih predstavnika znanstvenih institucija i fakulteta, stručnjaka i predstavnika poslovnih, strukovnih i udruga u zaštiti okoliša. U raspravi su iskazani stavovi i potpore osnaživanju kapaciteta nadležnih tijela kako bi se u što većem opsegu i što uspješnije provodila politika energetske učinkovitosti. Iskazana je i potreba za uspostavom jasnih i usporedivih mjerila kojima bi se verificirale uštede i ukupne koristi pojedinih programa energetske učinkovitosti. Posebno je naglašena potreba osluškivanja našeg gospodarstva, njegova kapaciteta, mogućih rješenja i nužnog uključivanja domaće industrije u proizvodnju energije bazirane na obnovljivim izvorima i provedbu projekata energetske učinkovitosti. Ponovno je već više puta iskazana potreba što skorijeg donošenja Zakona o obnovljivim izvorima energije, za koji je obećano da će biti donesen do kraja ove godine zajedno s paketom energetskih zakona koji se usklađuju s novo izmijenjenim direktivama EU u području energetike. Također je zatražena veća potreba poticanju provedbi projekata te preispitivanje stava Ministarstva financija oko pružanja ESCO usluga kako bi taj model poslovanja temeljem energetskih ušteda bio uspješniji.

U zaključku sjednice ponovljeno je kako važnost teme nameće potrebu daljnjeg i šireg dijaloga o politici energetske učinkovitosti te na temelju postojećih podataka usmjeriti rasprave na konkretne izazove. Posebno je istaknuta potreba podizanja kapaciteta ljudskih resursa za uspješnu provedbu politike energetske učinkovitosti te je predloženo da natječaji za sufinanciranje sredstvima Fonda budu specificiraniji, usmjereni na provedbu konkretnih mjera kako bi se ostvarili maksimalni učinci uloženih sredstava.

S poštovanjem,

PREDSJEDNIK ODBORA
ZA GOSPODARSTVO
Prof.dr.sc. Dragan Kovačević

PREDSJEDNICA ODBORA
ZA ZAŠTITU OKOLIŠA
Marijana Petir