Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina

Izvješće Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina s rasprave o Izvješću o ostvarivanju prava na pravnu pomoć i utrošku sredstava u 2009. godini

Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina razmatrao je, na 39. sjednici održanoj 29. rujna 2010. godine, Izvješće o ostvarivanju prava na pravnu pomoć i utrošku sredstava u 2009. godini, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 15. srpnja 2010. godine.

Odbor je Izvješće razmatrao kao zainteresirano radno tijelo, sukladno članku 71. Poslovnika Hrvatskoga sabora.

U raspravi su članovi Odbora istaknuli kako je teško dati ocjenu o provedbi Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći temeljem izvještaja koje se podnosi nakon prve godine od njegova stupanja na snagu. Ovo tim prije što je cilj ovoga zakona visoko postavljen, odnosno želi se osigurati svim ranjivim grupacijama u društvu pristup pravdi i pravosuđu, a ostvarivanje ovog ustavnog prava na jednakost svih pred zakonom teško je postići bez osiguravanje cijelog niza pretpostavki.

Članovi su Odbora ukazali na podatke iz izvješća koji govore o malom broju zahtjeva za besplatnu pravnu pomoć, još manjem broj izdanih uputnica te znatnim proračunskim sredstvima koja su bila predviđena proračunom, a ostala su neiskorištena. Mišljenja su da je ovakvo stanje uzrokovano slabom informiranošću cjelokupne javnosti o sustavu besplatne pravne pomoći te još uvijek kompliciranom procedurom za njezino ostvarivanje.

Imajući u vidu da je osiguravanje poboljšane provedbe Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći važna pretpostavaka zatvaranju poglavlja 23. Pravosuđe i temeljna ljudska prava postavljeno je pitanje koliko će se smanjivanje sredstava za besplatnu pravnu pomoć do kojeg je došlo nakon nedavnog rebalansa proračuna (za 45,4 %, odnosno sa 6.835.000 kn na 3.735.000 kn) odraziti na provedbu Zakona.

Također je istaknuto da nije razumljivo da sredstva osigurana za besplatnu pravnu pomoć u Državnom proračunu najvećim dijelom ostaju neiskorištena u situaciji kada i samo Ministarstvo pravosuđa kao glavni problem ističe nezadovoljstvo pružatelja pravne pomoći, odvjetnika i udruga, simboličnom naknadom koju ostvaruju, te predlaže da odvjetničku tarifu treba povećati do vrijednosti od 70% redovne odvjetničke tarife. Naime, u Državnom proračunu za 2009. godini bilo je osigurano 2.429.223,89 kn, a iskorišteno je svega 78.076,00 kn, kako se navodi u Izvješću. S tim u vezi predloženo je da se izračunaju svi troškovi sustava besplatne pravne pomoći kako bi se osigurala ravnomjernija i pravičnija raspodjela sredstava iz državnog proračuna.

Naglašeno je, također, da treba imati u vidu da su potencijalni korisnici besplatne pravne pomoći i osobe s invaliditetom te je potrebno osigurati kontinuiranu edukaciju u svim pravosudnim tijelima kako bi se provodila Konvencija o pravima osoba s invaliditetom, osobito u dijelu koji se odnosi na osiguravanje pristupa pravosuđu osobama s invaliditetom te uspostavljanje timova za potpomognuto odlučivanje. Zatraženo je da se podaci o tome koliko je osoba s invaliditetom zatražilo besplatnu pravnu pomoć također evidentiraju te dostave pravobraniteljici za osobe s invaliditetom kako bi ih ona uvrstila u svoje godišnje izvješće.

Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese slijedeći

ZAKLJUČAK

Prihvaća se Izvješće o ostvarivanju prava na pravnu pomoć
i utrošku sredstava u 2009. godini

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio dr.sc. Furia Radina, predsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA

dr.sc. Furio Radin