Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina

Izvješće Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sprječavanju nereda na športskim natjecanjima, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 556

Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Hrvatskoga sabora razmotrio je, na 37. sjednici održanoj 30. lipnja 2010. godine, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sprječavanju nereda na športskim natjecanjima, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 10. lipnja 2010. godine.

Odbor je ovaj zakon razmatrao kao zainteresirano radno tijelo.

U raspravi su članovi Odbora ocijenili zabrinjavajućom činjenicu da se Zakon o sprečavanju nereda na športskim natjecanjima koji je stupio na snagu 2003. godine mijena već treći put, redovito nakon težih izgreda na značajnijim natjecanjima u zemlji i inozemstvu, te da se sa svakim novim izmjenama predviđaju represivnije mjere. Složili su se da su one u ovom trenutku nužne, ali da je još važnije osigurati da se predložene, kao i dosadašnje zakonske odredbe dosljedno primjenjuju kako ne bi ostale mrtvo slovo na papiru.

Naime, i kod zadnjih izmjena ovoga Zakona članovi Odbora su inzistirali na preciziranju onih odredbi koje se odnose na osiguravanje tehničkih uvjeta potrebnih za učinkovito provođenje mjera za sprječavanje nereda na športskim natjecanjima, prvenstveno uređaja za kontrolu i brojanje ulaznica i video nadzor te su osobito tražili da se oni športski objekti koji te uvjete ne osiguraju u zakonskom roku, u ovom slučaju od godine dana, isključe iz uporabe sve dotle dok propisane uvjete ne ispune. Nažalost, konstatirali su da je taj rok istekao 17. travnja ove godine, ali da još uvijek niti jedan stadion u potpunosti ne udovoljava traženim uvjetima, a što je još poraznije natjecanja nisu zapriječena niti na jednom športskom objektu, niti je ijedan športski klub ili organizator natjecanja snosio bilo kakve posljedice zbog neopremanja tih objekata zakonom propisanom opremom. Stoga, pozdravljaju prijedlog da ukoliko objekti nisu opremljeni sukladno predviđenim odredbama policija može zabraniti održavanje športskog natjecanja te smatraju da se na tome mora inzistirati.

Izraženo je i mišljenje da se ovim prijedlogom izmjena znatno povećava angažman policije i sudova, što povlači i dodatno opterećenje državnog proračuna, odnosno značajno povećavanje proračunskih sredstava koja se moraju osigurati kako bi se osigurali potrebni preduvjeti za ispunjavanje odredbi ovoga Zakona. Pritom su organizatori natjecanja, klubovi i nacionalni savezi, ostavljeni po strani te ne snose nikakav teret kod (ne)provođenja pojedinih odredbi, a pojedini klubovi su čak registrirani kao udruge građana te su time oslobođeni od plaćanja poreza iako raspolažu milijunskim sredstvima. Članovi Odbora su se složili da upravo takvi klubovi moraju osigurati ne samo uređaje za kontrolu i brojanje ulaznice i neprekidni videonadzor, kao i sve zakonom propisane uvjete, već moraju snositi posljedice posebice kad su u pitanju izgredi pojedinih udruga navijača koje su često usko vezane uz uprave tih klubova. Zbog svega navedenog, sugerirano je predlagatelju da u zakon ugradi i odredbe o sankcijama za klubove i saveze.

U raspravi je posebno ukazano na zabrinjavajuće odnose Prekršajnih sudova i nacionalnih saveza. Nije razumljivo da Prekršajni sudovi ne dostavljaju Hrvatskom nogometnom savezu pravomoćna rješenja kojima su prijestupnicima izrečene zaštitne mjere, zbog čega Savez takva rješenja ne može dostaviti klubovima na koje se rješenja odnose, što onda vodi kršenju odredbi ovoga Zakona. Mišljenja su da se rješavanju ovog problema treba posvetiti posebna pozornost.

Članovi Odbora su pozdravili vraćanje odredbi o zabrani prodaje alkoholnih pića na prostoru športskih objekata kao i uvođenje nulte tolerancije na alkoholiziranost posjetitelja športskih natjecanja. Međutim, ukazali su na naglašeno povezivanje u medijima nogometa s pojedinim alkoholnim pićima, posebno pivom. Na taj način se mladima šalje pogrešna poruka da je to nešto normalno i poželjno, gotovo zdravi stil života, što uključivanjem njihovih nogometnih idola, igrača i trenera, u propagiranje tih pića utječe na dodatno pogoršavanje stanja. U tome, nažalost, javna televizija značajno prednjači na način da postoje reklame za pivo u nastavcima koje se neprestano vrte prije i poslije utakmica.

Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese

ZAKON O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O SPRJEČAVANJU NEREDA

NA ŠPORTSKIM NATJECANJIMA

Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio dr.sc. Furia Radina, predsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA

dr.sc. Furio Radin