Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina

Izvješće Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina s rasprave o Izvješću o radu pravobraniteljice za ravnopravnost spolova za 2009. godinu

Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Hrvatskoga sabora razmotrio je, na 35. sjednici održanoj 19. svibnja 2010. godine, Izvješće o radu pravobraniteljice za ravnopravnost spolova za 2009. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, aktom od 31. ožujka 2010. godine.

Odbor je navedeno Izvješće razmatrao kao zainteresirano radno tijelo.

Odbor je podržao razmatrano Izvješće uz konstataciju da daje cjelovit uvid u rad pravobraniteljice i njezinog Ureda. Također je zatraženo, da se kod budućeg izvještavanja treba imati u vidu odredba članka 178. Poslovnika Sabora, prema kojoj se uz opsežnija izvješća kakvo je i ovo Izvješće pravobraniteljice, zastupnicima dostavlja i sažetak materijala, što bi pridonijelo širem interesu za upoznavanje s najznačajnijim zapažanjima i preporukama pravobraniteljice.

U raspravi je pozornost najviše bila usmjerena na ključna zapažanja, prijedloge i preporuke pravobraniteljice, posebno one koji se odnose na obiteljsko nasilje i prevenciju istog, položaj žena na tržištu rada, te u području obrazovanja i zastupljenosti žena u predstavničkim tijelima i drugim tijelima javne vlasti.

Naglašeno je da prevencija nasilja nije dala očekivane rezultate i pored mjera predviđenih kako Zakonom o zaštiti od obiteljskog nasilja, tako i Strategijom o zaštiti od obiteljskog nasilja, na što upućuju podaci iz Izvješća, prema kojima je prijavljeni broj slučajeva nasilja veći nego u 2008. godini, čak i onog s najtragičnijim ishodom. Sve to upućuje na potrebu da se sustav zaštite preispita i poduzmu žurno učinkovite mjere, kako bi se ovaj krajnje neprihvatljiv trend zaustavio.

Upozoreno je i na još uvijek neravnopravan položaj žena na tržištu rada, na njihov visok udio među nezaposlenima i u potplaćenim sektorima, na razlike u plaćama i osobito na njihovu izrazito visoku zastupljenost među zaposlenima po ugovoru na određeno vrijeme, što ih čini egzistencijalno nesigurnijima, i što ih sprječava da se više angažiraju u zaštiti svojih prava. Istaknuto je stoga da se o tim pitanjima mora voditi računa i u najavljenoj reformi radnog zakonodavstva.

Kada je u pitanju zastupljenost žena u predstavničkim tijelima i drugim tijelima javne vlasti, ocjenjeno je da i pored izvjesnih pomaka, stanje i dalje ni izdaleka ne zadovoljava. Pri tome je istaknuto da se ta ocjena gotovo jednako odnosi kako na tijela na razini države, tako i na ona na lokalnoj i regionalnoj razini. Naglašeno je da je Zakon o ravnopravnosti spolova u Saboru donesen po postupku za „organske“ zakone, dakle, kao jedan od zakona za koji je tražena najveća podrška, ali da se u njegovoj primjeni takav značaj ne zamjećuje. Obzirom da tim zakonom nisu predviđene sankcije ne rijetko ga se percipira kao deklarativno opredjeljenje, a ne kao normu koja se kao i svaka druga zakonska obveza treba izvršavati. Kako bi se takvo stajalište u javnosti promijenilo, u raspravi je istaknuto da bi tijela najviše razine, uključujući i Sabor, pri donošenju odluka o različitim vrstama izbora i imenovanja, trebala poseban naglasak dati na poštivanju navedenog zakona, čime bi svojim primjerom utjecala na promjenu ponašanja na svim drugim razinama.

Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese slijedeći

ZAKLJUČAK


1. Prihvaća se Izvješće o radu pravobraniteljice za ravnopravnost spolova za 2009. godinu.

2. Mišljenja, primjedbe i prijedlozi izneseni u raspravi o Izvješću, kao i prijedlozi i preporuke pravobraniteljice za ravnopravnost spolova dani u Izvješću, dostavljaju se Vladi Republike Hrvatske radi poduzimanja mjera za učinkovitiji rad nadležnih državnih tijela i tijela koja imaju javne ovlasti.


Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio dr. Furia Radina, predsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA

dr. sc. Furio Radin