Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Hrvatskoga sabora razmotrio je, na 27. sjednici održanoj 30. rujna 2009. godine, Izvješće o napretku u područjima kulture govora, potpunog i objektivnog informiranja, razvitka javnih sadržaja u ostvarivanju programa javne televizije, te otklanjanju pogovora o mogućoj korupciji unutar HRT-a, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijelo Programsko vijeće HRT-a, aktom od 14. srpnja 2009. godine.
Odbor je navedeno Izvješće razmatrao kao zainteresirano radno tijelo.
U raspravi su članovi Odbora posebno naglasili da je Odbor, prilikom razmatranja godišnjih izvješća Vijeća HRT-a te na svojim tematskim sjednicama, inzistirao na podnošenju ovakvog izvješća, ukazujući posebice na važnost kontinuiranog praćenja stanja na HRT-u s ciljem ostvarivanja potpune neovisnosti tog javnog servisa, osiguravanja objektivnog informiranja javnosti, jačanja profesionalnosti njegovih djelatnika, te postizanja najviših standarda medijskog djelovanja. Raspravu o sadržajima koja su obuhvaćena u Izvješću Odbor i dalje drži iznimno korisnom kako bi se na vrijeme razjasnili i otklonili svi prigovori na moguća netransparentna, odnosno nedovoljno obrazložena postupanja i odluke čelnih osoba HRT-a.
Ovakav pristup u izvješćivanju Hrvatskoga sabora, kako je rečeno, na tragu je višegodišnjih primjedbi Odbora da se godišnja Izvješća Vijeća HRT-a koncepcijski izmjene, odnosno prilagode zakonskoj obvezi Vijeća HRT-a da izvijesti Hrvatski sabor ne samo o svojim sjednicama, nego prije svega o provedbi programskih načela i obveza o u programima HR-a i HTV-a koje su Zakonom o HRT-u precizno utvrđene.
Kada je riječ o jeziku i govoru u programima HR-a i HTV-a, članovi Odbora su posebno ukazali na važnost suradnje Edukacijskog centra HRT-a sa relevantnim znanstvenim institucijama kako bi se unaprijedila kvaliteta jezika i govora te dosegli standardi koji su nekada postojali na HRT-u i čiji su voditelji i spikeri bili prepoznatljivi u javnosti upravo po visokoj razini profesionalnosti i kulturi govora. S tim u vezi je istaknuto da velika fluktuacija na pozicijama urednika, voditelja i spikera ne pridonosi dugoročnoj standardizaciji profesije, osobito postizanja visokih standarda jezične i govorne kulture.
U raspravi je naglašena potreba daljnjeg unaprjeđivanja odredbi Etičkog kodeksa, osobito u dijelu koji se odnosi na pitanje korupcije i sukoba interesa, te osiguravanja transparentnog i odgovornog poslovanja. Također je ukazano na potrebu da se i kroz Etički kodeks osigura kontinuirani rad na širenju tolerancije u javnom prostoru, osobito međuetničke, vjerske, socijalne, ali i svih drugih oblika promicanja ljudskih prava i rodne ravnopravnosti. Ponovno je istaknuto da u pojedinim medijima, te na javnim priredbama i dalje ima slučajeva iskazivanja govora mržnje, najčešće upravo prema pripadnicima pojedinih nacionalnih manjina, ali da nema pravovremene i energične osude takvih pojava u javnosti.
Članovi Odbora su u više navrata ukazivali na nužnost proizvodnje i emitiranja emisija na manjinskim jezicima. Trenutačno je samo jedna emisija na HTV-u posvećena problemima nacionalnih manjina, odnosno promociji njihova političkog, kulturnog, vjerskog i svih drugih oblika društvenog djelovanja, međutim nema emisija na manjinskim jezicima. Rečeno je da su takve emisije na HTV-u emitirane već prije 20 godina, pa nije jasno kako ih sada nije moguće pripremati i emitirati. Naglašeno je da je to obveza HRT-a koja proizlazi i iz Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina (čl. 18), ali i iz preporuka Odbora ministara Vijeća Europe u svezi primjene Europske povelje o regionalnim i manjinskim jezicima u RH, od kojih se jedna odnosi na uvođenje jezično prepoznatljive i značajnije prisutnosti regionalnih i manjinskih jezika na javnoj televiziji, te da se prisutnost na regionalnim postajama proširi i na one jezike koji još ne uživaju tu pogodnost. Ukazano je i na potrebu proizvodnje i emitiranja programa za nacionalne manjine i na lokalnim radio i TV postajama te omogućavanje manjinama da sudjeluju u osmišljavanju takvih programa, što je obveza koja također proizlazi iz Ustavnog zakona. Upozoreno je da će uskoro Republika Hrvatska trebati podnijeti 4. izvješće o provođenju Europske povele o regionalnim i manjinskim jezicima, te da se, imajući i to u vidu, žurno trebaju poduzeti koraci na ispunjavaju navedenih obveza na koje smo više puta upozoravani.
Kada su u pitanju osobe s invaliditetom, ponovno je istaknuto da se, osim jedne emisije koja se bavi njihovim problemima, niti pozivaju, niti spominju u drugim programskim sadržajima HRT-a. Mišljenja su da bi se o pravima i problemima osoba s invaliditetom trebalo razgovarati i u emisijama kao što je „Otvoreno“, čime bi se dao značajan doprinos u formiranju javnog mijenja i senzibiliziranju javnosti s potrebama i problemima osoba s invaliditetom, a što je važan preduvjet za njihovo prihvaćanje kao ravnopravnih članova ovoga društva. Također je moguće ponuditi sadržaje od interesa za osobe s invaliditetom i kroz dokumentarne i informativne programe.
Članovi Odbora su iznijeli konstataciju da u Izvješću nije dovoljno obuhvaćeno područje osiguravanja potpunog i objektivnog informiranja javnosti, odnosno omogućavanja jednakog pristupa javnoj televiziji informacijama od javnog interesa, uvažavajući pluralizam političkih, religijskih, svjetonazorskih i dugih ideja. Također je upozoreno da pitanju moguće korupcije i sukobu interesa unutar HRT-a, u Izvješću nije posvećena dužna pažnja, tako da se taj dio Izvješća može samo primiti na znanje uz obvezu Programskog vijeća HRT-a da u slijedećem Izvješću to pitanje detaljnije obradi.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (7 „za“ i 3 „suzdržana“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese sljedeće
ZAKLJUČKE
1. Prihvaća se Izvješće o napretku u područjima kulture govora, potpunog i objektivnog informiranja, razvitka javnih sadržaja u ostvarivanju programa javne televizije, te otklanjanju pogovora o mogućoj korupciji unutar HRT-a.
2. Obvezuje se Programsko vijeće HRT-a da se, prilikom podnošenja godišnjeg izvješća za 2009. godinu, posebno osvrne na ocjenu stanja, odnosno napretka u području socijalne, vjerske i nacionalne tolerancije u televizijskim i radijskim programima Hrvatske radiotelevizije.
3. Zadužuje se Programsko vijeće HRT-a da pripremi šestomjesečno izvješće o napretku u kulturi govora i otklanjanju pogovora o mogućoj korupciji unutar HRT-a, za razdoblje od lipnja do kraja 2009. godine, sukladno primjedbama i prijedlozima iznesenim u raspravi.
4. Zadužuje se Programsko vijeće HRT-a da, prilikom podnošenja godišnjeg izvješća za 2009. godinu, Odbor izvijesti o ostvarivanju obveza HRT-a utvrđenih člankom 18. Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina, Europskom poveljom o regionalnim i manjinskim jezicima i preporukama Odbora ministara Vijeća Europe, o pripremi i emitiranju emisija na jezicima nacionalnih manjina.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio dr. Furia Radina, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
dr. sc. Furio Radin