Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Hrvatskoga sabora razmotrio je, na 23. sjednici održanoj 4. lipnja 2009. godine, Izvješće o radu pravobraniteljice za ravnopravnost spolova u 2008. godini, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, aktom od 31. ožujka 2009. godine.
Odbor je navedeno Izvješće razmatrao kao zainteresirano radno tijelo.
U raspravi je istaknuto da su na području promicanja ravnopravnosti spolova u protekloj godini postignuti određeni rezultati, ali da to još uvijek nije na zadovoljavajućoj razini. Naglašeno je da je iz Izvješća pravobraniteljice razvidno da je zakonodavni okvir uglavnom zaokružen, odnosno da je donošenjem Zakona o suzbijanju diskriminacije uspostavljen cjelovit sustav, ali da provedba i dalje zaostaje za mogućnostima koje taj okvir pruža. Posebno je naglašena potreba koordinirane aktivnosti svih društvenih čimbenika na ovom području što najbolje pokazuju rezultati postignuti u poboljšavanju zaštite žrtava obiteljskog nasilja.
Članovi Odbora su posebno naglasili važnost ovog Izvješća kao izvora dobrih analiza i podataka za izradu izvješća kojeg Republika Hrvatska treba podnijeti Odboru Ujedinjenih naroda koji prati primjenu Konvencije o uklanjanju svih oblika diskriminacije žena, osobito imajući u vidu činjenicu da smo dobili preporuku toga tijela za uklanjanje segregacije u obrazovanju. Kako je u raspravi istaknuto, segregacija u obrazovanju uzrokuje segregaciju na tržištu rada, ona pak uzrokuje razliku u plaćama, odnosno manje plaće za žene za rad jednake vrijednosti, što u konačnici rezultira manjom mirovinom za žene. Podržan je prijedlog predstavnika Vlade RH da o nacrtu ovog izvješća raspravljaju i zainteresirani saborski odbori.
Članovi Odbora su posebno ukazali na činjenicu da se u pojedinim područjima ne bilježi nikakav pomak, dijelom i zbog toga što nema predviđenih odgovarajućih mjera koje treba provesti, kao što je to na primjer u području tržišta rada ili u odgojno-obrazovnom sustavu. S tim u vezi je istaknuto da nisu predviđene mjere kojima bi se posebno zaštitile žene na tržištu rada u vrijeme kriza, budući da upravo krize najviše pogađaju žensku populaciju zaposlenu u industrijskim granama u kojima su one najzastupljenije (tekstilna industrija). Stoga je ukazano na važnost iznalaženja onih mjera čijim bi se provođenjem smanjila takva segregiranost u pojedinim djelatnostima. Pritom je posebno naglašena važnost kolektivnog ugovaranja radi usklađivanja privatnog i obiteljskog života s profesionalnim, što je jedan od mehanizama koji može u značajnoj mjeri pridonijeti ostvarivanju pune ravnopravnosti na tržištu radu.
Istaknuto je, također, da se nedovoljna pažnje posvećuje problematici žena žrtava seksualnog nasilja, te je stoga potrebno urediti odnos pravosudnog sustava prama takvim žrtvama, ali ne na način kako je to u praksi uobičajeno da se u zakonski prijedlog uvrsti odredba o važnosti poštivanja ravnopravnosti spolova, već da se precizno odredi protokol postupanja kako bi se one zaštitile na najučinkovitiji način.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese slijedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Izvješće o radu pravobraniteljice za ravnopravnost spolova u 2008. godini.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio dr.sc. Furia Radina, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
dr. sc. Furio Radin