Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina

Izvješće Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina o Godišnjem izvještaju o radu Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva za 2010. godinu

Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Hrvatskoga sabora razmotrio je, na 52. sjednici održanoj 16. lipnja 2011. godine, Godišnji izvještaj o radu Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva za 2010. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio Upravni odbor Nacionalne zaklade za razvoju civilnog društva, aktom od 20. travnja 2011. godine.

Odbor je navedeni Izvještaj razmatrao kao zainteresirano radno tijelo.

U raspravi je konstatirano da razmatrani Izvještaj daje dosta podataka o Zakladi kao instituciji i njezinom radu u protekloj godini. Međutim, naglašeno je da nema dovoljno podatka iz kojih bi se moglo doći do cjelovitije ocjene stanja i razine razvijenosti civilnog društva u Hrvatskoj.

Istaknuto je da kroz izvješće o radu, Upravni odbor Zaklade treba sukladno Zakonu (Zakon o nacionalnoj zakladi za razvoj civilnog društva - NN 173/03) informirati Sabor o svim aspektima djelovanja Zaklade. Pri tome treba imati u vidu da je Zaklada osnovana s temeljnom svrhom promicanja i razvoja civilnog društva u Republici Hrvatskoj i radi ostvarivanja te svoje temeljne svrhe ima obvezu pružati stručnu i financijsku potporu programima koji potiču održivost neprofitnog sektora, međusektorsku suradnju, građanske inicijative, filantropiju, volonterstvo, unapređuju demokratske institucije društva, kao i druge programe kojima se ostvaruje temeljna svrha Zaklade. Obzirom na to, izvješće na jasan način treba informirati Sabor o svim tim aspektima djelovanja Zaklade i o problemima s kojima se Zaklada susreće u ostvarivanju svoje Zakonom utvrđene svrhe.

Ocjenjeno je da je razmatrano Izvješće, kao i izvješća Zaklade iz ranijih godina, koncipirano više kao materijal koji promovira djelatnost Zaklade, a ne kao izvješće koje mora biti pripremljeno po standardima utvrđenim Poslovnikom Hrvatskoga sabora za materijale kojima se izvješćuje Sabor o radu i ostvarivanju svrhe institucije osnovane zakonom radi promicanja i razvoja pojedinih segmenata društva.

Osim toga, upozoreno je da je sukladno članku 178. Poslovnika Hrvatskoga sabora, predlagatelj obvezan uz izvješća duža od 30 stranica (a razmatrano izvješće ima 120 stranica), dostaviti i sažetak koji mora sadržavati sve bitne postavke osnovnog materijala.

Naglašeno je da podaci navedeni u Izvještaju ukazuju na izrazito velike regionalne razlike u razvijenosti institucija civilnog društva u Republici Hrvatskoj, kao i na velike međuregionalne razlike u raspodjeli sredstava Zaklade. Prema prikazu odobrenih podrški razvrstanih po županijama, proizlazi da je od ukupnog broja potpora koje je Zaklada odobrila u 2010. godini njih 26,4% usmjereno organizacijama civilnog društava u Gradu Zagrebu, kojima je uz to pripalo 46,8% od ukupnog iznosa potpora odobrenih od strane Zaklade. U isto vrijeme korisnicima s područja Primorsko-goranske županije pripalo je svega nešto više od 6% od ukupnog broja odobrenih potpora i samo 3,7% od ukupnog iznosa potpora Zaklade. Za Splitsko-dalmatinskoj županiju taj odnos je 7,1% i 7,3%, Osječko-baranjsku 7,4% i 11,6%, Istarsku 8,4% i 6,7%, Zadarsku 3,2% i 1,1%, Bjelovarsko-bilogorsku 1,3% i 0,2% i sl.

Bez obzira na to što se može pretpostaviti da su organizacije civilnog društva sa sjedištem u Gradu Zagrebu svojim djelovanjem pokrivale u nekim slučajevima i druga područja Republike Hrvatske, istaknuto je da podaci iz Izvještaja ukazuju na izrazite međuregionalne razlike koje bi u Izvještaju trebale biti detaljnije objašnjene.

Također je istaknuto da je u Izvještaju premalo činjenica o sadržaju programa za koja su sredstva odobrena, kao i o tome u kojoj su mjeri financirani programi realizirani. Osim toga, obzirom da je veliki broj zahtjeva za potpore odbijen, odnosno da prema Izvještaju nisu ispunjavali utvrđene kriterije za odobravanje financijske podrške Zaklade, zatraženo je detaljnije obrazloženje uzroka takvog stanja.

S tim u vezi postavljeno je i pitanje o tome što Zaklada namjerava poduzeti u narednom razdoblju u cilju unapređenja civilnog sektora i smanjivanja izrazitih međuregionalnih razlika u njegovoj razvijenosti, te je zatraženo da Zaklada i o tome izvijesti Sabor, pri čemu osobit interes za to ima ovaj Odbor, obzirom na svoj djelokrug utvrđen Poslovnikom Sabora.

Zatraženo je, što je upraviteljica Nacionalne zaklade i prihvatila, da Zaklada pripremi i do rujna mjeseca ove godine dostavi Odboru sažeto izvješće (na dvadesetak stranica) o pitanjima za koja su u raspravi zatražena dodatna objašnjenja.

Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese slijedeće

ZAKLJUČKE

1. Prihvaća se Godišnji izvještaj o radu Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva za 2010. godinu.

2. Obvezuje se Upravni odbor Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva da izvještaje u narednom razdoblju koncepcijski uskladi s primjedbama i prijedlozima iznesenim u raspravi.

Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio dr.sc. Furia Radina, predsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA

dr.sc. Furio Radin