Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina

Izvješće Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina o Inicijativi za pripremu prijedloga zakona o mobilnosti slijepih i drugih osoba s invaliditetom te djece s teškoćama u razvoju uz pomoć pasa pomagača

Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Hrvatskoga sabora razmotrio je, na 47. sjednici održanoj 23. veljače 2011. godine, inicijativu Hrvatske udruge za školovanje pasa vodiča i mobilitet, da se pristupi pripremi zakona kojim bi se uredila pitanja mobilnosti slijepih i drugih osoba s invaliditetom te djece s teškoćama u razvoju uz pomoć pasa pomagača.

S tim u svezi spomenuta udruga obratila se Odboru pisanim prijedlogom (Klasa: 004-01/11-02/01, Urbroj: 361-11-02) od 02.02.2011. godine, i kao podlogu za raspravu pripremila i dostavila Odboru slijedeće materijale: Analizu propisa o pravima korisnika pasa pomagača, Preporuke za unapređenje zaštite prava korisnika pasa vodiča, Analizu zakonskih i podzakonskih akata glede pristupačnosti sredstava javnog prijevoza za korisnike pasa pomagača, Analizu usklađenosti pravilnika o javnom prijevozu pojedinih prijevoznika sa Zakonom o kretanju slijepih osoba uz pomoć psa vodiča i pratećim zaključcima uz tu Analizu te Preporuke za nastavak projektnih aktivnosti u cilju osiguranja održivosti projekta - Metodologija praćenja primjene Zakona kao pretpostavka afirmaciji ljudskih prava.

U raspravi je istaknuto da je 1998. godine donijet Zakon o kretanju slijepe osobe uz pomoć psa vodiča (NN br. 131/98) kojim je uređeno pravo slijepe osobe s psom vodičem na korištenje prijevoznih sredstava i njihov slobodan pristup na javna mjesta.

Prema tom Zakonu slijepa osoba s psom vodičem ima pravo korištenja prijevoznih sredstava u javnom prijevozu, uključujući zadržavanje na svim prostorima koji su predviđeni za putnike (čl. 4.), ne plaća voznu kartu za psa vodiča u prijevoznom sredstvu javnog prijevoza niti ulaznice za psa za korištenje prostora i objekata koji su utvrđeni kao javna mjesta (čl. 5.). Osim toga, slijepa osoba ima pravo pristupa na javna mjesta, kao što su: hoteli, restorani, banke, pošte, kazališta, koncertne dvorane, športski objekti, tržnice, prodavaonice, škole, visoka učilišta i slično, te pravo ulaska i korištenja čekaonica zdravstvenih ustanova i ljekarna (čl. 6.).

Međutim, ovim Zakonom nisu obuhvaćene i druge osobe s invaliditetom koje koriste pse pomagače za pomoć (rehabilitacijski psi). Riječ je o osobama s invaliditetom s tjelesnim i mentalnim oštećenjima, razvojnim teškoćama i bolestima kod odraslih i djece, kako se to navodi u priloženoj analizi Hrvatske udruge za školovanje pasa vodiča i mobilitet. Ovo je tim važnije što pse pomagače (terapijske pse) sve više koriste djeca s višestrukim oštećenjima, motoričkim oštećenjima, epilepsijom, mentalnom retardacijom, oštećenjima sluha, ADHD-om i drugim teškoćama.

Svi spomenuti korisnici pasa vodiča i pomagača, kada je riječ o njihovoj mobilnosti, svakodnevno se susreću s nizom problema, ali na žalost i s diskriminacijskim ponašanjem. Najčešće je to onemogućavanje pristupa javnom objektu ili prostoru, posebice trgovinama, javnom prijevozu i zdravstvenim ustanovama. S tim u vezi zatraženo je da se ispita usklađenost pravilnika o javnom prijevozu svih značajnijih prijevoznika sa spomenutim Zakonom, te da se osigura njegova puna provedba.

Imajući u vidu da je sadašnji zakona usvojen prije 12 godina, te da je zakonska rješenja potrebno uskladiti s novim okolnostima, ocjenjeno je da se čim prije treba pristupiti donošenju novog zakona koji bi obuhvatio sve korisnike pasa pomagača i osigurao njihovo kretanje na svim javnim mjestima, dakle ne samo onima koja su predviđena člankom 6. važećeg Zakona, nego svim institucijama javne vlasti, obrazovnim ustanovama, javnim događanjima, plažama i drugim javnim objektima.

Pri tome bi korisnici pasa pomagača trebali biti oslobođeni plaćanja naknada za psa pomagača za uslugu koja se pruža korisniku izravno, kao što je plaćanje prijevozne karte, cijene ulaznice, i slično, a trebalo bi preispitati i sustav uvoza i taksi. Također je naglašeno, da je potrebno osigurati da treneri pasa pomagača budu izjednačeni u pravima s korisnicima pasa pomagača.

Obzirom da se radi o složenoj problematici i velikom broju zainteresiranih, u cilju učinkovite pripreme zakona, predlagatelj (Vlada Republike Hrvatske/nadležno ministarstvo) žurno bi trebao pristupi formiranju kompetentne radne skupine u kojoj bi bila zastupljena struka, osobe koje koriste pse pomagače te njihove interesne udruge što uključuje i udrugu za školovanje pasa vodiča, odnosno sve zainteresirane strane.

Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno donio slijedeći

ZAKLJUČAK

Poziva se Vlada Republike Hrvatske da u suradnji sa svim zainteresiranim stranama pristupi izradi Prijedloga zakona o mobilnosti slijepih i drugih osoba s invaliditetom te djece s teškoćama u razvoju uz pomoć pasa pomagača.

PREDSJEDNIK ODBORA

dr.sc. Furio Radin