Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora, na 32. sjednici održanoj 3. prosinca 2009., razmotrio je Prijedlog nacionalnog programa zaštite potrošača za razdoblje 2009. – 2012., koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 21. studenoga 2009.
Odbor je u smislu članka 67. Poslovnika Hrvatskoga sabora o navedenom Prijedlogu nacionalnog programa zaštite potrošača raspravljao u svojstvu matičnoga radnog tijela.
U uvodnom izlaganju predstavnica predlagatelja izvijestila je da su u RH do sada donesena dva Nacionalna programa zaštite potrošača i to za razdoblje 2005-2006. godina te 2007-2008. godina. U navedenom razdoblju je Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva, provelo tri projekta iz programa EU, čiji su najvažniji rezultati: usklađivanje hrvatskog zakonodavstva sa zakonodavstvom EU, poboljšanje politike nadzora nad tržištem, uspostavljanje centralnog informacijskog sustava za zaštitu potrošača, uvođenje sustava izvansudskog rješavanja potrošačkih sporova te jačanje suradnje između predstavnika tijela državne uprave i predstavnika udruga za zaštitu potrošača. Predstavnica predlagatelja izvijestila je članove Odbora da će Vlada Republike Hrvatske po usvajanju ovog Nacionalnog programa donijeti dva akcijska plana kojima će se definirati mjere, njihove nositelje, rokove izvršenja i financijska sredstva potrebita za njihovo provođenje.
U raspravi koja je uslijedila istaknuto je niz prijedloga i stajališta vezano za prezentirani Nacionalni program, a u raspravi su sudjelovali i predstavnici udruge potrošača, HGK i HOK-a. Istaknuti su primjeri monopolističkog ponašanja Tvornice duhana Rovinj i T-Mobile-a, što je potkrijepljeno nizom primjera. Postavljeno je pitanje zakonitosti objavljivanja fotografija na kojima se vidi 50 kutija cigareta, fotografija Rovinja sa kojih pozdravlja Tvornica duhana Rovinj, te prihvatljivosti da su na blagajnama gdje potrošač obavlja plaćanje vrlo agresivno izloženi duhanski proizvodi. Kada se govori o T-Mobilu izneseno je stajalište po kojem ta tvrtka obmanjuje i agresivnim marketingom zbunjuje kupce nudeći nove modele korištenja. U daljnjem tijeku rasprave naveden je problem koji se javlja u privatnim ambulantama liječnika opće prakse, a sastoji se u tome da se pacijentima sugeriraju skupe pretrage za koje se poslije često uspostavlja da su bile nepotrebne.
Primjedba je dana i na rješidbu po kojoj se u nadležnost samostalnog tijela koje bi obavljalo dio poslova u provedbi politike zaštite potrošača bespotrebno prenosi izvansudsko rješavanje sporova koje se izuzima iz djelokruga rada Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva što je demantirano te je predlagatelj istaknuo da će tu vrstu arbitraža koje je do sada provodila HGK, ona i dalje provoditi. Istaknuta je važnost edukacije potrošača kroz savjetovališta za potrošače.
Na primjedbu da Program ne sadrži aktivnosti i mjere za zaštitu privatnosti, predstavnici predlagatelja izvijestili su članove Odbora da navedeno ne spada u područje zaštite potrošača, jer je regulirano posebnim Zakonom o zaštiti tajnosti osobnih podataka.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje sljedećeg
ZAKLJUČKA
Prihvaća se Prijedlog nacionalnog programa zaštite potrošača za razdoblje 2009. - 2012.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio gospodina prof. dr. sc. Dragana Kovačevića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Prof.dr.sc. Dragan Kovačević