Odbor za financije i državni proračun

Izvješće Odbora za financije i državni proračun s rasprave o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopuni zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2016. godinu, drugo čitanje, P.Z. br. 33.

Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravio je, na 5. sjednici održanoj 22. studenoga 2016. godine, Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2016. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 17. studenoga 2016. godine.

Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravljao je, na temelju svoje nadležnosti iz članka 73. Poslovnika Hrvatskoga sabora, o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopuni Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2016. godinu kao matično radno tijelo.    

Uvodno je predstavnik Vlade Republike Hrvatske istaknuo da se, budući da se izmjenama i dopunama Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2016. godinu smanjuje manjak državnog proračuna, ovim Zakonom mijenja iznos zaduživanja na inozemnom i domaćem tržištu novca i kapitala, što je iskazano u Računu financiranja. Prema Prijedlogu, zaduženje na inozemnom i domaćem tržištu može se provesti do ukupnog iznosa 19,0 mlrd. kuna (prema trenutno važećem Zakonu zaduženje na inozemnom domaćem tržištu za 2016. godinu moguće je provesti do najviše 23,9 mlrd. kuna). Tekuće otplate glavnice državnog duga u navedenom Prijedlogu zakona iznose 17,0 mlrd. kuna (prema trenutno važećem Zakonu tekuće otplate glavnice državnog duga za 2016. godinu iznose 17,4 mlrd. kuna). Također, mijenja se ukupna visina zaduženja i tekuće otplate za izvanproračunske korisnike državnog proračuna. Zaduženje izvanproračunskih korisnika iznosi 2,1 mlrd. kuna (trenutno za 2016. godinu 2,0 mlrd. kuna), a tekuće otplate glavnice iznose 2,2 mlrd. kuna (trenutno za 2016. godinu 2,1 mlrd. kuna). Također, ovim Zakonom se mijenja iznos sredstava pomoći koja se određenim jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave dodjeljuje iz državnog proračuna, a koja su osigurana na pozicijama Ministarstva financija. Pomoći koje se jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave dodjeljuju iz razdjela Ministarstva financija iznosit će 694,8 milijuna kuna, odnosno ovim se izmjenama Zakona povećavaju za 20 milijuna kuna. Od tog iznosa, predloženim izmjenama 9,1 mil. kuna se odnosi na dodjelu dodatne pomoći iz državnog proračuna županijama sa statusom potpomognutog područja i to obrnuto proporcionalno njihovom indeksu razvijenosti (iz razloga što su dosadašnjom raspodjelom pomoći te županije bile u neravnopravnom položaju u odnosu na općine i gradove s istim statusom, a koji su tu pomoć dobivali tijekom 2016. godine). Preostalih 10,9 mil. kuna dodjeljuje se gradovima i općinama sa statusom brdsko-planinskih područja čija vrijednost indeksa razvijenosti prelazi 75% prosjeka Republike Hrvatske (s obzirom na to da im je prihod od uvećanog udjela u porezu na dohodak, u odnosu na općine i gradove s osnovnom raspodjelom, manji od predviđenih pomoći). Isto tako, kako je tijekom 2016. godine došlo do niza izvanrednih događaja, uključujući i izvanredne parlamentarne izbore, ovim se Zakonom mijenja iznos proračunske zalihe, sredstva proračunske zalihe povećavaju se za 30 milijuna kuna- s 200 milijuna kuna na 230 milijuna kuna, kako bi se mogli financirati eventualni nepredviđeni rashodi do kraja 2016. godine. Iznos jamstvene zalihe za financijska jamstva u Proračunu se povećava i iznosi 271 milijun kuna (trenutačno za 2016. godinu jamstvena zaliha je na razini 201 milijun kuna).

Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora odlučio je, bez rasprave,  većinom glasova (7 glasova „ZA“ i 2 glasa „SUZDRŽAN“), predložiti Hrvatskom saboru donošenje

ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNI ZAKONA O IZVRŠAVANJU  DRŽAVNOG PRORAČUNA REPUBLIKE HRVATSKE ZA 2016. GODINU

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je zastupnica Grozdana Perić, dipl. oec. predsjednica Odbora.

 

PREDSJEDNICA  ODBORA
Grozdana Perić, dipl. oec.